Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

παιδια τα εχουμε ξαναπει..αν βαλετε προτζεκτορ και ξενον δεν τυφλωνεις!!τα shouter χρησιμευουν επειδη εχει η4 λαμπες το μαμα και η μεγαλη σκαλα ειναι μαζι με την μικρη..δλδ μπιξενον!!τελος καντε οτι θελετε βαλ τε οτι γουσταρετε και νομιζεται καλυτερο..εγω εχω την εμπειρια και λεω οτι με χελλα και 6000κ ξενον ειναι αναλογος και καλυτερος φωτισμος απο το μαμα.αν δε,βλεις και ξενον στην μεγαλη σκαλα τοτε ακομα καλυτερος μιας και δεν εχει προτζεκτορες η μεγαλη σκαλα.αρα καλο ειναι να μπουνε ξενον με προτζεκτορες στην μεγαλη.εκει ειναι η νυχτα μερα μιας και μιλαμε για 2 η7 λαμπες...και οχι για η4 οπως το μαμα.αυτα ειναι τα de facto..οποιος θελει τα δεχεται οποιος δεν τα θελει να κανει οτι νομιζει καλυτερο γι αυτον και για τους αλλους.καλη σας μερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχουμε ξαναπει..αν βαλετε προτζεκτορ και ξενον δεν τυφλωνεις!!τα shouter χρησιμευουν επειδη εχει η4 λαμπες το μαμα και η μεγαλη σκαλα ειναι μαζι με την μικρη..δλδ μπιξενον!!τελος καντε οτι θελετε βαλ τε οτι γουσταρετε και νομιζεται καλυτερο..εγω εχω την εμπειρια και λεω οτι με χελλα και 6000κ ξενον ειναι αναλογος και καλυτερος φωτισμος απο το μαμα.αν δε,βλεις και ξενον στην μεγαλη σκαλα τοτε ακομα καλυτερος μιας και δεν εχει προτζεκτορες η μεγαλη σκαλα.αρα καλο ειναι να μπουνε ξενον με προτζεκτορες στην μεγαλη.εκει ειναι η νυχτα μερα μιας και μιλαμε για 2 η7 λαμπες...και οχι για η4 οπως το μαμα.αυτα ειναι τα de facto..οποιος θελει τα δεχεται οποιος δεν τα θελει να κανει οτι νομιζει καλυτερο γι αυτον και για τους αλλους.καλη σας μερα.

Ακριβώς!

@gtse: η hella δεν μπορεί να τα προσφέρει ως xenon και να είναι νόμιμη παράλληλα αφού θα λείπει autoleveling + πλυστικά! Με τον projector δεν τυφλώνεις απέναντι στο 90% των περιπτώσεων. Στο υπόλοιπο 10% αν έχεις την ευαισθησία/όρεξη να παίξεις με το ρυθμιστικό πάλι δεν θα ενοχλείς.

Επίσης η έλλειψη shuter έιναι όντως αυτο που αναφέρθηκε για τη μεγάλη σκάλα. Και στο audi που ειχα και στο golf με τα original xenon, αν πατησεις τη μεγάλη σκάλα, ανεβαίνουν οι projectors και φωτίζουν πιο ψηλά και ανάβουν και οι αλογόνου;)

Εγω εχω παραγγείλει ήδη ενα kitακι xenon και καποια στιγμή μεσα στο μήνα θα παραγγείλω και τα φανάρια...

btw το kit που πήρα ειναι 55w (5000k). Ξέρει κανείς αν παίζει να χω πρόβλημα με το 55αρι kit;

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

@gtse: η hella δεν μπορεί να τα προσφέρει ως xenon και να είναι νόμιμη παράλληλα αφού θα λείπει autoleveling + πλυστικά! Με τον projector δεν τυφλώνεις απέναντι στο 90% των περιπτώσεων. Στο υπόλοιπο 10% αν έχεις την ευαισθησία/όρεξη να παίξεις με το ρυθμιστικό πάλι δεν θα ενοχλείς.

Επίσης η έλλειψη shuter έιναι όντως αυτο που αναφέρθηκε για τη μεγάλη σκάλα. Και στο audi που ειχα και στο golf με τα original xenon, αν πατησεις τη μεγάλη σκάλα, ανεβαίνουν οι projectors και φωτίζουν πιο ψηλά και ανάβουν και οι αλογόνου;)

Εγω εχω παραγγείλει ήδη ενα kitακι xenon και καποια στιγμή μεσα στο μήνα θα παραγγείλω και τα φανάρια...

btw το kit που πήρα ειναι 55w (5000k). Ξέρει κανείς αν παίζει να χω πρόβλημα με το 55αρι kit;

sorry εάν γινομαι κουραστικός απλά νομίζω διορθώστε με εάν κάνω λάθος ότι shuter έχουν και απλά xenon και όχι μόνο τα bi-xenon απλά είναι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχουμε ξαναπει..αν βαλετε προτζεκτορ και ξενον δεν τυφλωνεις!!τα shouter χρησιμευουν επειδη εχει η4 λαμπες το μαμα και η μεγαλη σκαλα ειναι μαζι με την μικρη..δλδ μπιξενον!!τελος καντε οτι θελετε βαλ τε οτι γουσταρετε και νομιζεται καλυτερο..εγω εχω την εμπειρια και λεω οτι με χελλα και 6000κ ξενον ειναι αναλογος και καλυτερος φωτισμος απο το μαμα.αν δε,βλεις και ξενον στην μεγαλη σκαλα τοτε ακομα καλυτερος μιας και δεν εχει προτζεκτορες η μεγαλη σκαλα.αρα καλο ειναι να μπουνε ξενον με προτζεκτορες στην μεγαλη.εκει ειναι η νυχτα μερα μιας και μιλαμε για 2 η7 λαμπες...και οχι για η4 οπως το μαμα.αυτα ειναι τα de facto..οποιος θελει τα δεχεται οποιος δεν τα θελει να κανει οτι νομιζει καλυτερο γι αυτον και για τους αλλους.καλη σας μερα.

και 6000κ ξενον ειναι αναλογος και καλυτερος φωτισμος απο το μαμα

εδώ έχω ένσταση, καθώς τα lens της hella δεν έχουν την ίδια ποιότητα με τα OEM .

αρα καλο ειναι να μπουνε ξενον με προτζεκτορες στην μεγαλη.εκει ειναι η νυχτα μερα μιας και μιλαμε για 2 Η7 λαμπες...και οχι για Η4 οπως το μαμα

συμφωνώ με 1000 για τον προτζεκτορα στην μεγαλη σκαλα και στα μεσαία. οι λάμπες που φοράνε τα ΟΕΜ είναι D2S(μεσαία+μεγάλη απο τον προτζεκτορα) και Η7(μεγάλη), οπότε εαν εχει στην μεγαλη D2S+προτζεκτορα και στα μεσαια D2S+προτζεκτορα απλά θα βλέπεις και τα μυγάκια .... :thumbsup:

3710575740_6eb5027545_o.jpg

Ακριβώς!

@gtse: η hella δεν μπορεί να τα προσφέρει ως xenon και να είναι νόμιμη παράλληλα αφού θα λείπει autoleveling + πλυστικά! Με τον projector δεν τυφλώνεις απέναντι στο 90% των περιπτώσεων. Στο υπόλοιπο 10% αν έχεις την ευαισθησία/όρεξη να παίξεις με το ρυθμιστικό πάλι δεν θα ενοχλείς.

Επίσης η έλλειψη shuter έιναι όντως αυτο που αναφέρθηκε για τη μεγάλη σκάλα. Και στο audi που ειχα και στο golf με τα original xenon, αν πατησεις τη μεγάλη σκάλα, ανεβαίνουν οι projectors και φωτίζουν πιο ψηλά και ανάβουν και οι αλογόνου:clapping:

Εγω εχω παραγγείλει ήδη ενα kitακι xenon και καποια στιγμή μεσα στο μήνα θα παραγγείλω και τα φανάρια...

btw το kit που πήρα ειναι 55w (5000k). Ξέρει κανείς αν παίζει να χω πρόβλημα με το 55αρι kit;

στα μαμά φανάρια του 5αριου γνωρίζω πως ανοίγει το shutter και απελευθερώνει όλη την δέσμη ... για το ανέβασμα θα το κοιτάξω και θα σας πω ...

τι φανάρια θα παραγγείλεις τα μαμά ή τα hella ?

ψάχνοντας από το επίσημο site της Hella είδα ότι δεν είναι xenon απλα look παραθέτω και το link. ψάχνομαι γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τυφλώνω τους άλλους κάτι που παθαίνω εγώ επειδή ταξιδεύω τις περισσότερες φορές βράδια από που έχουν βάλει ότι ναναι

http://b2c.hella.com/b2c_hella/b2c/init.do?language=en&country=en&shop=de_com&scenario.xcm=hella_com&areaID=B88C024BD166265BE10000000A089C70

Τα OEM φανάρια φέρουν εγκεφάλους(ballast) για να δεχθούν τις λάμπες xenon και δεν χρειάζονται κανένα τρύπημα. Είναι έτοιμα.

Τα Hella xenon look δεν έχουν εγκεφάλους(ballast) για να δεχθούν λάμπες xenon και λειτουργούν με λάμπες αλογόνου H7. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να τρυπηθεί το φανάρι για να μπει xenon λάμπα.

Οι διαφορές στις λάμπες :

OEM Bi xenon :

D2S in the lens,main beam + high beam

H7 for high beam reflector

Hella xenon look :

H7 main beam

H7 for high beam

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλά εε φοβερές φωτογραφίες όλες!! Ειδικά αυτές με τα φανάρια είναι τελειες!! Να ρωτήσω ποιος θα μπορούσε να κανει τέτοια Δουλεια κ να τα βάζει σωστά χωρίς να κανει ζημιά;;

Καλά εε φοβερές φωτογραφίες όλες!! Ειδικά αυτές με τα φανάρια είναι τελειες!! Να ρωτήσω ποιος θα μπορούσε να κανει τέτοια Δουλεια κ να τα βάζει σωστά χωρίς να κανει ζημιά;; Κ ποιο μπορει να είναι το κόστος;;

:clapping::thumbsup::whistling:

σκεφτομαι να αλαξω επαγγελμα και να γινω βαφεας φαναριων, θα εχω δουλεια αραγε?

:whistling: :whistling: :whistling:

4clf5spe.jpg

Τωρα αν πω οτι κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου να κανω αλλα με διαφοτερικο χρωματισμο θα με πιστευατε?

σκεφτομουν να το βαψω μαυρο και να αφησω νικελ τα δαχτυλιδια (εκει που ειναι λευκο στη φωτο δηλ.)

το οτι θα εχει και led χαμηλα ειναι δεδομενο παντως.

Link to comment
Share on other sites

sorry εάν γινομαι κουραστικός απλά νομίζω διορθώστε με εάν κάνω λάθος ότι shuter έχουν και απλά xenon και όχι μόνο τα bi-xenon απλά είναι σταθερό.

οχι αγαπητε μου νομιζεις οπως ειπες και μονος σου..τα shouter στην ουσια ειναι 2 συρματακια που αλλαζουν θεση στον προτζεκτορα.επησεις ολα τα εργοστασιακα ξενον ειναι μπιξενον(δλδ εχουν και μεγαλη και μικρη σκαλα) οποτε ακυρο το πιο πανω που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

οχι αγαπητε μου νομιζεις οπως ειπες και μονος σου..τα shouter στην ουσια ειναι 2 συρματακια που αλλαζουν θεση στον προτζεκτορα.επησεις ολα τα εργοστασιακα ξενον ειναι μπιξενον(δλδ εχουν και μεγαλη και μικρη σκαλα) οποτε ακυρο το πιο πανω που ειπες.

σε ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

btw το kit που πήρα ειναι 55w (5000k). Ξέρει κανείς αν παίζει να χω πρόβλημα με το 55αρι kit;

Όσο αναφορά τα watt ...

τα 50-55 watt αυξάνουν την θερμοκρασία, μειώνουν τη ζωή της λάμπας και υπάρχει πιθανότητα να λιώσεις το φανάρι από την αυξημένη θερμότητα που εγκλωβίζεται μέσα του. Ακόμη, μετά τα 10 λεπτά νυκτερινής οδήγησης τα μάτια σου θα "πονάνε", καθώς θα φωτίζουν πάρα πολύ και θα ειναι ενοχλητικό τοσο για εσενα οσο και για τους άλλους οδηγους. Ενα ακομη μειονέκτημα ίδιο με τα 35άρια ... είναι πιθανόν να μην ανάβουν πάντα με την μια...

Άποψη μου είναι εφόσον παρήγγειλες τα ballast καλύτερα βάλε 35w λάμπα και όχι 50-55άρα...

Για τα K τώρα :

4300K = κίτρινο/άσπρο

5000K = καθαρό φωτεινό λευκό (χωρίς αποχρώσεις)

6000K = άσπρο με μπλε/μοβ αποχρώσεις

Και πάντα τοποθετούμε xenon φώτα σε φανάρια με προτζέκτορα !!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ ο speedy!να πω οτι τα εργοστασιακα φαναρια ξενον ειναι στα 4300κ συνηθως.στο gti τουλαχιστων ειναι 4300.

Link to comment
Share on other sites

σε κανέναν να μην γίνει ποτέ ! αλλά καλύτερα θα ήταν να τα είχες από εργοστάσιο και να έπρεπε μόνο να τα βάψεις ....

γι αυτό λέγαμε σε άλλο θέμα ότι πχ στο golf 6 αν θυμαμαι καλά κάνουν 1.300 € κομπλέ με τα πάντα από το εργοστάσιο και δες πόσα βγαίνουν + ταλαιπωρία για να τα βάλεις μετά ...

Επειδή απ'ότι κατάλαβα ρωτάς,αν θα σου βάλουν το xenon φανάρι αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι...

Το παραμικρό που χεις αλλάξει στο αμάξι σου κι είναι original είναι υποχρεωμένος να σου το αντικαταστήσει με καινούριο ίδιο κι όχι ότι είχες στον εργοστασιακό εξοπλισμό...

Τώρα πολλές φορές συμβαίνει να χουν κ imitasion πάνω κι όταν γίνει πάνω να τους βάζουν ίδιο καινούριο γνήσιο...

Αλλά εφόσον έχεις τα original φανάρια μην το συζητάς θα στα αντικαταστήσουν! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά τα watt ...

τα 50-55 watt αυξάνουν την θερμοκρασία, μειώνουν τη ζωή της λάμπας και υπάρχει πιθανότητα να λιώσεις το φανάρι από την αυξημένη θερμότητα που εγκλωβίζεται μέσα του. Ακόμη, μετά τα 10 λεπτά νυκτερινής οδήγησης τα μάτια σου θα "πονάνε", καθώς θα φωτίζουν πάρα πολύ και θα ειναι ενοχλητικό τοσο για εσενα οσο και για τους άλλους οδηγους. Ενα ακομη μειονέκτημα ίδιο με τα 35άρια ... είναι πιθανόν να μην ανάβουν πάντα με την μια...

Άποψη μου είναι εφόσον παρήγγειλες τα ballast καλύτερα βάλε 35w λάμπα και όχι 50-55άρα...

Για τα K τώρα :

4300K = κίτρινο/άσπρο

5000K = καθαρό φωτεινό λευκό (χωρίς αποχρώσεις)

6000K = άσπρο με μπλε/μοβ αποχρώσεις

Και πάντα τοποθετούμε xenon φώτα σε φανάρια με προτζέκτορα !!

speedy επειδή είχα το ίδιο kit xenon σε ενα megane, κράτησε κάτι παραπάνω απο 2μιση χρόνια με αρκετή χρήση (μπολικα ταξίδια βράδυ και αναμένα παντα οταν έβρεχε, σε ταξίδια επίσης όπου είχε συνεχεια μπες βγες σε τούνελ κλπ). Το χρώμα δεν το διαπραγματεύομαι, τα 5000κ είναι λευκά! Και γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να τα φέρω απο Αμερική επειδή δεν έβρισκα 5000k στην Ευρώπη οσο και αν είχα ψάξει.

Πάντως μετά απο το χρονικό διάστημα που ανέφερα, το φανάρι του renault δεν είχε κανένα θέμα μαυρίσματος ή να φαίνεται κάτι να χει λιώσει! Επίσης δεν είχα κανένα θέμα με την οδήγηση, το αντίθετο θα λεγα επειδή ακριβώς το φως είναι λευκό.

Τωρα εχει πέσει παραγγελία και μπορώ να την αλλάξω, απλά είπα να ρωτήσω αν το χει επιχειρήσει κανείς πριν απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

speedy επειδή είχα το ίδιο kit xenon σε ενα megane, κράτησε κάτι παραπάνω απο 2μιση χρόνια με αρκετή χρήση (μπολικα ταξίδια βράδυ και αναμένα παντα οταν έβρεχε, σε ταξίδια επίσης όπου είχε συνεχεια μπες βγες σε τούνελ κλπ). Το χρώμα δεν το διαπραγματεύομαι, τα 5000κ είναι λευκά! Και γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να τα φέρω απο Αμερική επειδή δεν έβρισκα 5000k στην Ευρώπη οσο και αν είχα ψάξει.

Πάντως μετά απο το χρονικό διάστημα που ανέφερα, το φανάρι του renault δεν είχε κανένα θέμα μαυρίσματος ή να φαίνεται κάτι να χει λιώσει! Επίσης δεν είχα κανένα θέμα με την οδήγηση, το αντίθετο θα λεγα επειδή ακριβώς το φως είναι λευκό.

Τωρα εχει πέσει παραγγελία και μπορώ να την αλλάξω, απλά είπα να ρωτήσω αν το χει επιχειρήσει κανείς πριν απο μενα...

Για το χρώμα δεν βλέπω να είπα κάτι διαφορετικό ..

Για την θερμοκρασία κλπ σου λέω την άποψη μου...

Μακάρι να μην βγάλουν κανένα πρόβλημα ποτέ.

Επειδή απ'ότι κατάλαβα ρωτάς,αν θα σου βάλουν το xenon φανάρι αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι...

Το παραμικρό που χεις αλλάξει στο αμάξι σου κι είναι original είναι υποχρεωμένος να σου το αντικαταστήσει με καινούριο ίδιο κι όχι ότι είχες στον εργοστασιακό εξοπλισμό...

Τώρα πολλές φορές συμβαίνει να χουν κ imitasion πάνω κι όταν γίνει πάνω να τους βάζουν ίδιο καινούριο γνήσιο...

Αλλά εφόσον έχεις τα original φανάρια μην το συζητάς θα στα αντικαταστήσουν! :hi:

1000 thanks για την απαντηση ! Λογικα ειναι και στην ευχέρεια της ασφάλειας-πραγματογνώμων εαν θα σου βαλει πχ τα bi xenon που αγορας μετα την παραλαβη του αυτοκινητου κι οχι τα απλα με το κάτοπτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Για το χρώμα δεν βλέπω να είπα κάτι διαφορετικό ..

:whistling: no prob, εμφατικά το γραψα το "δεν το διαπραγματεύομαι":hi:

Ο περισσότερος κόσμος βάζει 6000 (και κάποιοι 8000 και φωτίζουν στα 3 μέτρα μπροστά max) αλλά μπλεδίζει αρκετά για τα γούστα μου το 6αρι...

Kαι γω ελπίζω να μην έχω πρόβλημα αν και ο τύπος δίνει lifetime guarantee και μου έχει αλλάξει ήδη ενα σετάκι λάμπες για το megane (παρότι κάηκε η μια ζήτησε πίσω το ζευγάρι και έστειλε ενα καινούριο)

Link to comment
Share on other sites

:whistling: no prob, εμφατικά το γραψα το "δεν το διαπραγματεύομαι":hi:

Ο περισσότερος κόσμος βάζει 6000 (και κάποιοι 8000 και φωτίζουν στα 3 μέτρα μπροστά max) αλλά μπλεδίζει αρκετά για τα γούστα μου το 6αρι...

Kαι γω ελπίζω να μην έχω πρόβλημα αν και ο τύπος δίνει lifetime guarantee και μου έχει αλλάξει ήδη ενα σετάκι λάμπες για το megane (παρότι κάηκε η μια ζήτησε πίσω το ζευγάρι και έστειλε ενα καινούριο)

Δώσε μας και το link να δούμε από που αγοράζεις. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Για την μεγάλη σκάλα των OEM φαναριών bi xenon δεν ανεβαίνουν οι προτζέκτορες ... μόνο το shutter αλλάζει θέση και ανάβει και το εσωτερικό φανάρι ....

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβος..πολυ καλο το βιντεο.για δειτε και αυτα...τις προπελες!! :hi::whistling:http://www.bing.com/images/search?q=hella+led+headlamp+for+golf+v&view=detail&id=7FF987D9518129AEB2A3403C625F09440A725079&first=1&FORM=IDFRIR

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας και το link να δούμε από που αγοράζεις. :hi:

Ναι όντως, το ξέχασα στο προηγούμενο post! :whistling: Ορίστε και link: retro-sollutions

Στις τιμές που βλέπεις βάλε + 50$ για shipping...

Για την μεγάλη σκάλα των OEM φαναριών bi xenon δεν ανεβαίνουν οι προτζέκτορες ... μόνο το shutter αλλάζει θέση και ανάβει και το εσωτερικό φανάρι ....

:whistling: σωστός!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

1000 thanks για την απαντηση ! Λογικα ειναι και στην ευχέρεια της ασφάλειας-πραγματογνώμων εαν θα σου βαλει πχ τα bi xenon που αγορας μετα την παραλαβη του αυτοκινητου κι οχι τα απλα με το κάτοπτρο ?

Όχι,τα bi xenon θα σου βάλει...

Ο πραγματογνώμονας ουσιαστικά,έρχεται κοιτάει το αμάξι,αν έχει πάθει το παραμικρό το φανάρι θα σου δώσει αλλαγή κ στο χαρτί του θα γράψει αλλαγή φαναριού...

Ούτε ζητάει τον εργοστασιακό εξοπλισμό του αυτοκινήτου,ούτε μπαίνει στην διαδικασία να γράψει πληροφορίες για το φανάρι...

Ο φανοποιός είναι αυτός που διαλέγει το φανάρι κ φυσικά βάζει το ίδιο...

Ξέρω κάποιον του οποίου μετά από τρακάρισμα του αντικαταστήθηκε το φανάρι κι ήταν angel eyes...Ούτε καν εργοστασιακό...Πόσο μάλλον το original...

Άσε που κ να μην στο καλύψει νομίζω μπορείς να μιλήσεις με την ασφάλεια κ να ζητήσεις άλλον πραγματογνώμονα...

Του κολητού μου σε Seat του φύσηξε ένα scirocco από πίσω κι ο προφυλακτήρας έσπασε κι ο πραγματογνώμονας έλεγε κόλα το κ βάψ'το...

Ο φανοποιός δεν δέχτηκε σε καινούριο αμάξι μίλησαν με ασφαλιστική,έστειλαν φωτό τους είπαν ότι θα αλλαχτεί κι από βδομάδα θα το δεί άλλος πραγματογνώμονας το αμάξι...

Σκέψου ότι κ το κάτω κομμάτι του πίσω προφ/ρα που όλοι το βάφουν άμα χτύπα ξύλο γίνει κάτι στο βάφουν...Το ίδιο πράγμα είναι...

Αυτά...

Ελπίζω να βοήθησα...Ότι θές ρώτα ελεύθερα... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Για την μεγάλη σκάλα των OEM φαναριών bi xenon δεν ανεβαίνουν οι προτζέκτορες ... μόνο το shutter αλλάζει θέση και ανάβει και το εσωτερικό φανάρι ....

εεεεε copyrights δε θυμαμαι να εδωσα!this is my ride :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

σε golf v gti φαναρια,σενσορες υψους,παγουρακι με αισθητηρα,αλλο διακοπτη στο εσωτερικο που καταργει το ρυθμισμα υψους και καλοδιωση αν ρωτησετε το κοστος θα πατε ασαπ να βαλετε τα hella που ειναι ιδια με τα ξενον και κρατας την ηλεκτρικη ριθμηση των απλων,βαζεις και ενα κιτακι ξενον στους προτζεκτορες και εισαι κομπλε με κοστος μολις 1/4 του εργοστασιακου.περιμενετε και σε λιγο θα βγουνε και για το 6αρι.

ξερουμε ποια η διαφορα στο κελυφος των φαναριων της χελλα και αυτων των μαμα χενον...μπορω να μεταφερω το συστημα ρυθμισης υψους απτα απλα φαναρια στα ξενον??πως τα χελλα κρατανε αυτο το συτημα και τα αυθεντικα χενον οχι??ποιος μας το λεει αυτο??υπαρχει λυση χωρις να αγορασω αλλο συστημα αυτοματης ρυθμισης υψους???.

αν καταλαβα καλα στο μαμααυθεντικο φαναρι χενον μπορουμε να ρυθμισουμε το υψος ετσι και τα βαλουμε μετα aftermarket μονο με λαπτοπ απο μεσα μεσω vacgom?????isxyei??

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποια η διαφορα στο κελυφος των φαναριων της χελλα και αυτων των μαμα χενον...μπορω να μεταφερω το συστημα ρυθμισης υψους απτα απλα φαναρια στα ξενον??πως τα χελλα κρατανε αυτο το συτημα και τα αυθεντικα χενον οχι??ποιος μας το λεει αυτο??υπαρχει λυση χωρις να αγορασω αλλο συστημα αυτοματης ρυθμισης υψους???.

αν καταλαβα καλα στο μαμααυθεντικο φαναρι χενον μπορουμε να ρυθμισουμε το υψος ετσι και τα βαλουμε μετα aftermarket μονο με λαπτοπ απο μεσα μεσω vacgom?????isxyei??

1)δεν υπαρχει διαφορα ιδια ειναι εξωτερικα.νομιζω και η χελλα εργοστασιακα φαναρια φτιαχνει.

2)οχι δεν μεταφερεται απο τα απλα στα ξενον το συστημα ρυθμισης υψους

3)τα αυθεντικα συνοδευονται απο το εργοστασιο με αυτοματη ρυθμιση υψους και πλυστικη μηχανη.τα χελλα ερχοντε για να μπουνε σε φαναρια που δεν εχουν εργοστασιακα ξενον αρα κρατανε ιδιου τυπου ηλεκτρικο μηχανισμο.και δεν θελουνε πατεντες για να μπουνε.

4)δεν γνωριζω να υπαρχει κατι τετοιο.ειχα προσπαθησει παλια να βαλω τα γνησια χωρις συστημα υψους και τρεμοπαιζανε τα φωτα πανω κατω σε σημειο να σε ζαλιζουνε.

5)οχι δεν καταλαβες καλα.στο μαμα ξενον ρυθμιζεται αυτοματα το υψος αναλογα με το βαρος.στο αφτερμαρκετ ρυθμιζεται απο το εσωτερικο του αυτοκινητου οπως και στο μαμα αλογονου.το vag com εχει να κανει με την κωδικοποιηση και ρυθμηση,μην το μπλεκεις.

αν δεν εισαι διατεθειμενος να δωσεις χρημα σου ξαναειπα μην μπλεξεις με γνησια (ειναι πολυ μανικι)παρε χελλα.και εγω αν κρατησω το γκολφ το ιδιο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

@quicksilver είχα διαβάσει κάπου οτι υπάρχει πατέντα για να "κοροιδέψεις" το φανάρι και να νομίζει οτι υπάρχει εγκατεστημένο autoleveling οπότε και σταματάει να παίζει πάνω κάτω! Πως και τι δεν θυμάμαι και δεν βρίσκω και το link δυστυχώς...

Τα εργοστασιακά ρυθμίζονται απο τις βίδες που εχει πάνω στο φανάρι και μετά με το διαγνωστικό σετάρεις οτι αυτή ειναι η θέση 0. Απο κει και πέρα αυτορυθμίζονται σε ύψος συνεχώς ανάλογα με το φορτίο, την κλίση του δρόμου, το γκάζι κλπ κλπ. Χωρις το autoleveling αν καταφέρεις και τα σταθεροποιήσεις με πατέντα απλά θα ειναι συνέχεια σταθερά σε ενα ύψος...

Link to comment
Share on other sites

@quicksilver είχα διαβάσει κάπου οτι υπάρχει πατέντα για να "κοροιδέψεις" το φανάρι και να νομίζει οτι υπάρχει εγκατεστημένο autoleveling οπότε και σταματάει να παίζει πάνω κάτω! Πως και τι δεν θυμάμαι και δεν βρίσκω και το link δυστυχώς...

Τα εργοστασιακά ρυθμίζονται απο τις βίδες που εχει πάνω στο φανάρι και μετά με το διαγνωστικό σετάρεις οτι αυτή ειναι η θέση 0. Απο κει και πέρα αυτορυθμίζονται σε ύψος συνεχώς ανάλογα με το φορτίο, την κλίση του δρόμου, το γκάζι κλπ κλπ. Χωρις το autoleveling αν καταφέρεις και τα σταθεροποιήσεις με πατέντα απλά θα ειναι συνέχεια σταθερά σε ενα ύψος...

Να διορθώσω: αυτό γίνεται με την ανάποδη σειρά απο ότι γράφεις. Δηλαδή πρώτα τα ρυθμίζεις με το διαγνωστικό (θέση setup) και μετά με τις βίδες, και τέλος πάλι με το διαγνωστικό!

Link to comment
Share on other sites

1..ωπα γιατι τρελαθηκα...εχω τα φαναρια ηδη στα χερια μου... δεν ειναι χελλα γιατι δεν βλεπω και πουθενα το σημα της χελα αλλα ολο κωδικους και μα%#κιες... για γνησια τα πηρα....το πορισμα στον ηλεκτρολογο που θα παω για να τα βαλει.

τι να πω ζυγισε την λαμπα να κατσει ισια..????

2..το αφτερμαρκετ χενον κιτ δεν θα κατσει σωστα μεσα στο φαναρι???

3..θα παιζει η λαμπα πανω κατω γιατι αυτο πρωτη φορα το ακουσα...

και αν καταλαβα καλα ρυθμιζονται μονα τους??? απτο βαρος??του αμαξιου λεμε τωρα η της λαμπας?

και δηλαδη αν πεσω σε λακουβα θα φωτιζει τον θεο???χαχαα ελεος....τι ειναι αυτα βρε!!! με LOGO θα τα κολλησω μου φαινεται...ααα δεν εχω υπομονη και πολυ...μην βαλω κανα πωλητηριο...

4..εχουμε πατεντα να βαλω το αυτοlevelink στα χενον??εχει επιπλεον φυσα για το αυτο λεβλινκ απτην φυσα που ειναι για να περνει ρευμα για τις λαμπες..δεν ειναι οπως το γκολφ 4 οπου μπορουσες να βαλεις χενον μεσα το μαμα φαναρι...??εδω κουνιεται η λαμπα!!!

Gay fanaria πηρα???

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.