Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Να διορθώσω: αυτό γίνεται με την ανάποδη σειρά απο ότι γράφεις. Δηλαδή πρώτα τα ρυθμίζεις με το διαγνωστικό (θέση setup) και μετά με τις βίδες, και τέλος πάλι με το διαγνωστικό!

Ισχύει, i stand corrected :thumbsup:

1..ωπα γιατι τρελαθηκα...εχω τα φαναρια ηδη στα χερια μου... δεν ειναι χελλα γιατι δεν βλεπω και πουθενα το σημα της χελα αλλα ολο κωδικους και μα%#κιες... για γνησια τα πηρα....το πορισμα στον ηλεκτρολογο που θα παω για να τα βαλει.

τι να πω ζυγισε την λαμπα να κατσει ισια..????

2..το αφτερμαρκετ χενον κιτ δεν θα κατσει σωστα μεσα στο φαναρι???

3..θα παιζει η λαμπα πανω κατω γιατι αυτο πρωτη φορα το ακουσα...

και αν καταλαβα καλα ρυθμιζονται μονα τους??? απτο βαρος??του αμαξιου λεμε τωρα η της λαμπας?

και δηλαδη αν πεσω σε λακουβα θα φωτιζει τον θεο???χαχαα ελεος....τι ειναι αυτα βρε!!! με LOGO θα τα κολλησω μου φαινεται...ααα δεν εχω υπομονη και πολυ...μην βαλω κανα πωλητηριο...

4..εχουμε πατεντα να βαλω το αυτοlevelink στα χενον??εχει επιπλεον φυσα για το αυτο λεβλινκ απτην φυσα που ειναι για να περνει ρευμα για τις λαμπες..δεν ειναι οπως το γκολφ 4 οπου μπορουσες να βαλεις χενον μεσα το μαμα φαναρι...??εδω κουνιεται η λαμπα!!!

Gay fanaria πηρα???

Τα gay φανάρια σου (καλό αυτό!! :laugh::laugh: ) δεν παίζουν στις λακούβες. Με το autoleveling αυτορυθμίζονται διαρκως μετρώντας διαφορα με τους αισθητήρες που έχει το σύστημα (οπως είπα και πιο πάνω, επιτάχυνση, βάρος κλπ δλδ αν μπουν 2 άτομα πίσω τα φώτα θα κατέβουν μονα τους ωστε να είναι και πάλι στο ίδιο ύψος, επίσης οταν φρενάρεις αποτομα πισω απο ενα αυτοκίνητο σε φανάρι επειδή η μούρη βυθίζεται τα φωτα ανεβαίνουν στιγμιαία, οταν σταματησεις φαίνεται η δέσμη πανω στο μπροστά αμάξι που επανέρχεται στην κανονική ρυθμιση και κατεβαίνει πάλι!) Εσυ αν τα βάλεις πάνω χωρίς το autoleveling τα φανάρια "τρελένονται" γιατί δεν εχουν πληροφορίες απo τους αισθητήρες οπότε πιθανότατα θα αρχίσουν να πηγαίνουν πανω κατω σαν τρελά συνεχώς ανεξάρτητα απο λακούβες!!

Μπορείς να το βάλεις αλλά δεν ειναι και πολύ εύκολο. Δες εδώπου το δείχνει τη διαδικασία κάποιος που το κανε (απο Ελλάδα είναι άσχετα αν ειναι στο vwvortex αναρτημένο)

Η λάμπα οταν πας να την τοποθετήσεις μια χαρά θα κάτσει μέσα! Αλλωστε εφόσον είναι original θα πρέπει να έχουν ήδη kit xenon πάνω! :tongue:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

xaxa to διαβασα..ναι δεν ξερω ...ενα κιτ θα παρω και θα το χω πανω φιχ θα το κολλησω μου κανει χαρη...

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι γνησια εχουν το κιτ χενον επανω.δεν χρειαζεται να αγορασεις κατι..εκτος αν δεν εχεις τις λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα και γω! Εφοσον ειναι original θα πρέπει το kit να είναι ήδη πάνω. Το ballast είναι στο κάτω μέρος του φαναριού τοποθετημένο

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυθεντικα ειναι αλλα γυμνα ...στη τιμη αυτη δεν τα ειχε μεσα μια λαμπα απο οτι ειδα ξεχασε μεσα,ουτε για τα φλας δεν εχει,καλα αυτα δεν με πειραζουν μεταφερω απο αυτα που φοραω.το θεμα μου ειναι να σταθεροποιησω καπωσςτις λαμπες...κανα ηλεκτρολογο γατο??σε αυτα??

100_5747.jpg

100_5748.jpg

100_5749.jpg

100_5750.jpg

100_5751.jpg

100_5752.jpg

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην πρπει να δεις τι κιτ ξενον θα βαλεις.πρεπει να εχουν και can bus θελεις και φισες ανταπτορες για την παλια σου πλεξουδα.δες για το κιτ οτολεβελινκ της κουφατεκ στο γκουγκλ.ψαξ το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ανεστη αν δεις και στην παρουσιαση μου τους ανταπτορες τουε χω παρει ηδη το εχω και σε φωτο τωρα για το κουφατεκ εν αναμονη γιατι ειναι κανα 150 και εκει...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξερουμε κανα ηλεκτρολογο στην αθηνα οπου να μπορει να μου βαλει τα φαναρια και ενα κιτ ξενον??η να μπορει να κανει και την πατεντα με το να τα εχει σταθερα σε μια θεση????

επισης τα φαναρια απο οτι καταλαβα τα μαμα χενον ειναι βι χενον λογω του σηιφτερ .το θεμα μου ειναι εγω να παρω τι χενον???αν παρω απλο το φαναρι θα τ οκανει να δουλευει σαν βι χενον η πρεπει να βρω βιχενον κιτ????

παιδια δευτερα ειμαι αθηνα και απο τριτη θα ασχοληθω με αυτα.βοηθεια as soon possible!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα απόφαση και γω και τσίμπησα τα xenon look απο tuning fanatics + ενα hid kit 55w 5000k. Λογικά αύριο θα φορεθούν στο golf...

p1030610c.th.jpg p1030605g.th.jpg p1030694.th.jpg

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα απόφαση και γω και τσίμπησα τα xenon look απο tuning fanatics + ενα hid kit 55w 5000k. Λογικά αύριο θα φορεθούν στο golf...

p1030610c.th.jpg p1030605g.th.jpg p1030694.th.jpg

πόσο πήγε το μαλλί εάν επιτρέπετε?

Link to comment
Share on other sites

πόσο πήγε το μαλλί εάν επιτρέπετε?

360 τα φανάρια + ~140 το kit. Τα εβαλα σήμερα και ενω δουλεύουν ολα οκ εχω θέμα με τον συναγερμό. Δεν ακούγεται η σειρήνα οταν χτυπάει παρα μονο αναβοσβήνουν τα φλας.

Ο συναγερμός είναι εργοστασιακός και το kit δεν είναι canbus που είναι και η πιθανότερη αιτία που κάνει χαλάστρα. Ολα δουλευουν κανονικά (καθαριστήρες, φώτα, clima τα πάντα) εκτός απο τον συναγερμό! Μολις κλειδώσω, μένει το λαμπάκι στην πόρτα αναμένο για 1 λεπτο περίπου και μετά αναβοσβήνει κανονικά.

Τι να πω, θα το τσεκάρω αύριο με κανένα διαγνωστικο να δω αν βγάζει κάτι...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πήρες τα canbus ρε συ?

Είναι γνωστό πλέον ότι χωρίς canbus όλο κ κάτι θα σου βγάλει(ένδειξη στο κοντέρ π.χ.) :thumbsup:

Αφενός γιατί ήθελα το συγκεκριμένο χρώμα (5000k) και 55w. Αφετέρου, απο τον ίδιο που πήρα το kit είχα πάρει αλλο ενα παλιότερα στο οποίο τα φτυσε η μία λάμπα. Δεχτηκε μεν να μου την αλλάξει αλλά με τα μεταφορικά δικά μου, οπότε το έπαιξα και τα έκανα πακέτο...

Το λαμπάκι να σου πω στο καντράν είναι το λιγότερο που με απασχολεί, το θέμα είναι μην μου κάνει conflict με το υπόλοιπο αυτοκίνητο...

Και 2 νυχτερινές φωτό: p1030701n.th.jpg p1030699copy.th.jpg

Η δέσμη δεν "πετάει" τόσο προς τα δεξιά οσο φαίνεται στη φωτό αλλά είναι ανηφορικό το στενό και το αυτοκίνητο δεν πατάει με τπτ ευθεία, απλά ήταν το πιο σκοτεινο που βρήκα κοντα στο σπίτι!!

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις προβλημα με εγγεφαλο.βαλε ασαπ ξενον με can bus.απο φωτισμο παντος μαμανε! καμια σχεση με τα μαμα!

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

θα εχεις προβλημα με εγγεφαλο.βαλε ασαπ ξενον με can bus.απο φωτισμο παντος μαμανε! καμια σχεση με τα μαμα!

Τι πρόβλημα μπορεί να εχω; Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να δώσω κι αλλα λεφτά τώρα για άλλο kit!!

Σαν φωτισμός όντως είναι πολύ καλά. Και τα φανάρια εχουν σωστή δέσμη...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα μπορεί να εχω; Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να δώσω κι αλλα λεφτά τώρα για άλλο kit!!

Σαν φωτισμός όντως είναι πολύ καλά. Και τα φανάρια εχουν σωτή δέσμη...

Σου κάνουν πουθενά στη δέσμη τους καμιά σκιά?

Ρωτώ γιατί παλαιότερα είχα κάνει το ίδιο (Hella look-xenon με aftermarket HID kit) και είχα σκιές σε κάποια σημεία της δέσμης των φώτων μου. Το μείωσα γυρίζοντας την λάμπα 180 μοίρες (γνωστή η λύση που είχα δώσει εδώ και χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνουν πουθενά στη δέσμη τους καμιά σκιά?

Ρωτώ γιατί παλαιότερα είχα κάνει το ίδιο (Hella look-xenon με aftermarket HID kit) και είχα σκιές σε κάποια σημεία της δέσμης των φώτων μου. Το μείωσα γυρίζοντας την λάμπα 180 μοίρες (γνωστή η λύση που είχα δώσει εδώ και χρόνια).

Δεν πρόλαβα να κάνω και καμια μεγάλη διαδρομή αλλά απο το λίγο που τα είδα χτες δεν παρατηρησα κάτι εκεί που χτυπάει η δέσμη.

Βλεπεις κατι εσυ στη φωτό που εχω ανεβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να κάνω και καμια μεγάλη διαδρομή αλλά απο το λίγο που τα είδα χτες δεν παρατηρησα κάτι εκεί που χτυπάει η δέσμη.

Βλεπεις κατι εσυ στη φωτό που εχω ανεβάσει;

Εσένα σου κάνει λιγότερες σκιές γιατί έχεις βάλει 55w αντί για 35w που είχα βάλει εγώ! Αλλά εξακολουθεί να κάνει κάτω αριστερά (κάτω από το mazda) και κάτω δεξιά (στη ρόδα του peugeot), βέβαια είναι αμελητέο!!!

Μπράβο που διάλεξες 5000Κ λάμπες! Θα βλέπεις καλύτερα από οποιοδήποτε άλλη θερμοκρασία λάμπας xenon!

Link to comment
Share on other sites

Εσένα σου κάνει λιγότερες σκιές γιατί έχεις βάλει 55w αντί για 35w που είχα βάλει εγώ! Αλλά εξακολουθεί να κάνει κάτω αριστερά (κάτω από το mazda) και κάτω δεξιά (στη ρόδα του peugeot), βέβαια είναι αμελητέο!!!

Μπράβο που διάλεξες 5000Κ λάμπες! Θα βλέπεις καλύτερα από οποιοδήποτε άλλη θερμοκρασία λάμπας xenon!

Ναι εκεί κοντά έχει όντως σκιές αλλά δεν με πειράζει, μακριά εκεί που κοιτάς στην ουσία έχει μια χαρά φως νομίζω.

Τα 5000k σε συνδυασμό με 55w τα χω δει και στο megane που εχουμε και ξέρω οτι το φως είναι κατάλευκο!! Ούτε μπλεδίζει οπως τα 6000k ούτε κιτρινίζει οπως τα 4300.

Το θέμα μου τώρα ειναι αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα το kit στο αυτοκίνητο γενικά. Σήμερα παντως που το πήρα επίτηδες το πρωί, ο συναγερμός παραμένει εκτός αλλά κατα τ'αλλα δουλεύει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

ελατε ρε παιδια τι σκεις και βλακειες...εγω μια χαρα φωτισμο βλεπω και σε χρωμα και σε βαθος.απο το να μπλεξεις με τα μαμα αυτη η λυση ειναι η καλυτερη.σου ειπα φιλε παραπανω να βαλεις κανμπας κατεπιγοντος γιατι αυτη την στιγμη η μοναδα του εγγεφαλου σου μπερδευει το σημα.πολυ πιθανο να σου τον καψει αν συνεχισεις με αυτα τα ξενον.την πατησανε πολλοι ετσι.προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

ελατε ρε παιδια τι σκεις και βλακειες...εγω μια χαρα φωτισμο βλεπω και σε χρωμα και σε βαθος.απο το να μπλεξεις με τα μαμα αυτη η λυση ειναι η καλυτερη.σου ειπα φιλε παραπανω να βαλεις κανμπας κατεπιγοντος γιατι αυτη την στιγμη η μοναδα του εγγεφαλου σου μπερδευει το σημα.πολυ πιθανο να σου τον καψει αν συνεχισεις με αυτα τα ξενον.την πατησανε πολλοι ετσι.προσοχη.

Μη μου λες τέτοια τώρα!! Τεσπα, θα δω τι θα κάνω. Υπάρχει το ενδεχόμενο να τα δώσω σε εναν φίλο μου αυτά που τα θέλει και να πάρω άλλο εγώ. Το θέμα ειναι να ψάξω να βρω αν υπάρχουν ιδια, 55αρια 5000k...

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια τώρα!! Τεσπα, θα δω τι θα κάνω. Υπάρχει το ενδεχόμενο να τα δώσω σε εναν φίλο μου αυτά που τα θέλει και να πάρω άλλο εγώ. Το θέμα ειναι να ψάξω να βρω αν υπάρχουν ιδια, 55αρια 5000k...

Φίλε από φωτισμό πάντως είναι άψογα! Καμία σχέση με τα μαμά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.