Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Ψαχνοντας λοιπον βρικα ενα Hella to 1LL-009-489-811 το οποιο μου αρεσε πολυ αλλα δεν το βρισκω πουθενα, αλλα ουτε και σε μαυρο.

Υπάρχει κανονικά στο ebay αυτό, εδώ πχ ;) Βέβαια δεν είναι oem look ακριβώς με αυτό τοξοειδές που έχει για τα θέσεως, αλλά πλησιάζει! Δες όμως για τα απλά γιατί βγαίνουν και dynabeams ωστε να ρυθμίζονται αυτόματα σε ύψος σε συνδυασμό με τους αισθητήρες βέβαια!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας λοιπον βρικα ενα Hella to 1LL-009-489-811 το οποιο μου αρεσε πολυ αλλα δεν το βρισκω πουθενα, αλλα ουτε και σε μαυρο.

fanariahellagiagolf.png

νικολα αυτα δεν βγαινουν σε μαυρο.και αν τα δεις σε μαυρο παιζει πατεντα που το ανοιγουν και το βαφουν.τα hella που ειναι ιδιο με τα οεμ ξενον δεν σου αρεσουν??εγω πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο αφου ειναι ιδια με τα ξενον και δεν χρειαζονται τα παρελκομενα για να δουλεψουν.απλα ενα ξενον κιτ και εισαι κομπλε.οριστε..στα 340 ευρο..υπαρχουν και φθηνοτερα βεβαια..http://cgi.ebay.de/HELLA-VW-Golf-5-Xenon-Look-Scheinwerfer-Jetta-GTI-R32-/130516624138?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item1e6365a30a

Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθαν τα HELLA LOOK R32 απο e-bay για το GOLFακι μου!!! :frantics:

Επειδη δεν παιζουν ευρωπουλα αμεσα(προτεραιοτητα εχουν τα ελαστικα) για το KIT MTEC HID ,σκεφτομαι να αφησω λιγο καιρο τα κλασσικα Η7 PHILIPS CRYSTAL VISION.α)Οι κλασσικες λαμπες κουμπονουν στα HELLA η χρειαζεται πατεντα?

β)Επειδη ειναι projector απο φωτισμο θα ειναι χαλια σε σχεση με τα μαμα φαναρια??

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα χαρά μπαίνουν οι απλές λάμπες στα xenon look. Όπως σου χα πει και πιο πρίν λογικά θα χεις λίγο χειρότερο φως...

Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να ξαναβγάλεις τα φανάρια για να μπει το kit μετά γιατί αλλιώς είναι πολυ δυσκολο, ειδικά δίπλα στο φίλτρο δεν υπάρχει χώρος για να μπει χέρι!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα τα HELLA !! Παρα πολυ ομορφα!! :thumbsup: τοποθετησα και τις λαμπες που ειχα πριν στα μαμισια (Crystal vision H7) και μπορω να πω οτι δεν ειδα να εχασε σε φωτισμο απλα μου φαινεται στην ρυθμιση 0 χτυπαει λιγο χαμηλα,αλλα την δευτερα θα παω να τα ρυθμισω.Ειδικα η θεση που εχει στις ψειρες ειναι ολα τα λεφτα!(διπλα στο flash)Η μονη παραφωνια ηταν τα led που ηθελα να βαλω LED W5W μου εβγαζε ενδειξη καμενης λαμπας..μαλλον γιατι ειναι 1,2w ενω τα κανονικα ειναι 5W .Βεβαια δεν πηγαν χαμενα τα εβαλα στην πλαφονιερα και το εκανα μερα το εσωτερικο!

Το κουλο ειναι οτι και στην πλαφονιερα 5w 12v w5w χρησιμοποιει αλλα δεν εβγαλε καμια ενδειξη... :rock:

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα τα HELLA !! Παρα πολυ ομορφα!! :thumbsup: τοποθετησα και τις λαμπες που ειχα πριν στα μαμισια (Crystal vision H7) και μπορω να πω οτι δεν ειδα να εχασε σε φωτισμο απλα μου φαινεται στην ρυθμιση 0 χτυπαει λιγο χαμηλα,αλλα την δευτερα θα παω να τα ρυθμισω.Ειδικα η θεση που εχει στις ψειρες ειναι ολα τα λεφτα!(διπλα στο flash)Η μονη παραφωνια ηταν τα led που ηθελα να βαλω LED W5W μου εβγαζε ενδειξη καμενης λαμπας..μαλλον γιατι ειναι 1,2w ενω τα κανονικα ειναι 5W .Βεβαια δεν πηγαν χαμενα τα εβαλα στην πλαφονιερα και το εκανα μερα το εσωτερικο!

Το κουλο ειναι οτι και στην πλαφονιερα 5w 12v w5w χρησιμοποιει αλλα δεν εβγαλε καμια ενδειξη... :rock:

Μεγειές! Η πλαφονιέρα δεν έβγαλε ένδειξη γιατί δεν ελέγχεται νομίζω απο το canbus για καμένη λάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές! Η πλαφονιέρα δεν έβγαλε ένδειξη γιατί δεν ελέγχεται νομίζω απο το canbus για καμένη λάμπα...

αν και οποτε μπορεις ανεβασε καμμια φωτο

Link to comment
Share on other sites

αν και οποτε μπορεις ανεβασε καμμια φωτο

Εχω και γω στο garage μου αν θες να δεις μερικές φωτό που έχω τα ίδια φανάρια :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω στο garage μου αν θες να δεις μερικές φωτό που έχω τα ίδια φανάρια ;)

Ευχαριστω :thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα τα HELLA !! Παρα πολυ ομορφα!! :thumbsu: τοποθετησα και τις λαμπες που ειχα πριν στα μαμισια (Crystal vision H7) και μπορω να πω οτι δεν ειδα να εχασε σε φωτισμο απλα μου φαινεται στην ρυθμιση 0 χτυπαει λιγο χαμηλα,αλλα την δευτερα θα παω να τα ρυθμισω.Ειδικα η θεση που εχει στις ψειρες ειναι ολα τα λεφτα!(διπλα στο flash)Η μονη παραφωνια ηταν τα led που ηθελα να βαλω LED W5W μου εβγαζε ενδειξη καμενης λαμπας..μαλλον γιατι ειναι 1,2w ενω τα κανονικα ειναι 5W .Βεβαια δεν πηγαν χαμενα τα εβαλα στην πλαφονιερα και το εκανα μερα το εσωτερικο!

Το κουλο ειναι οτι και στην πλαφονιερα 5w 12v w5w χρησιμοποιει αλλα δεν εβγαλε καμια ενδειξη... :thumbsup:

Και με την 1η βροχουλα τραβηξε υγρασια το 1 φαναρι κατω απο το φλας... :laugh: Πολυ λιγο βεβαια(αν δεν το παρατηρησεις δεν φενεται) αλλα εφτανε να με ξενερωσει....Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα με τα συγκεκριμενα φαναρια?? and64 εσυ που εχεις τα ιδια φαναρια οταν τα πηρες εγραφαν καπου ΗΕLLA γιατι εκτος απο ενα manual δεν ειδα να γραφει κατι.. βεβαια μεσα στην τρελα μου δεν τα κοιταξα και πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Και με την 1η βροχουλα τραβηξε υγρασια το 1 φαναρι κατω απο το φλας... :growl: Πολυ λιγο βεβαια(αν δεν το παρατηρησεις δεν φενεται) αλλα εφτανε να με ξενερωσει....Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα με τα συγκεκριμενα φαναρια?? and64 εσυ που εχεις τα ιδια φαναρια οταν τα πηρες εγραφαν καπου ΗΕLLA γιατι εκτος απο ενα manual δεν ειδα να γραφει κατι.. βεβαια μεσα στην τρελα μου δεν τα κοιταξα και πολυ..

Εάν είναι μόνο υγρασία τότε μην ανησυχείς!!! Μάλλον είχες πιάσει τις λάμπες με το χέρι σου και τα λιπαρά του δέρματος μας σε συνδυασμό με την διαφορά θερμοκρασίας σου έβγαλε υγρασία! Είναι σχεδόν φυσιολογικό σε καινούρια φανάρια να βγάλουν μια φορά στην αρχή υγρασία σε τέτοιες συνθήκες! Έτσι είχαν κάνει και εμένα τα ΟΕΜ ξενον της VW με το που τα πρωτο-έβαλα και μετά δεν ξανάκαναν παρά μόνο εάν άλλαζα λάμπες!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι μόνο υγρασία τότε μην ανησυχείς!!! Μάλλον είχες πιάσει τις λάμπες με το χέρι σου και τα λιπαρά του δέρματος μας σε συνδυασμό με την διαφορά θερμοκρασίας σου έβγαλε υγρασία! Είναι σχεδόν φυσιολογικό σε καινούρια φανάρια να βγάλουν μια φορά στην αρχή υγρασία σε τέτοιες συνθήκες! Έτσι είχαν κάνει και εμένα τα ΟΕΜ ξενον της VW με το που τα πρωτο-έβαλα και μετά δεν ξανάκαναν παρά μόνο εάν άλλαζα λάμπες!

Mακαρι ta6ape :laugh: οντως επιασα τις λαμπες με τα χερια και επισης οι συνθηκες σημερα ηταν πολυ ζεστη ομιχλη βροχη και 90% υγρασια στα Γιαννενα... Το κουλο ειναι οτι το επλυνα προχθες με το πιεστικο και δεν ειχαν υγρασια τα φαναρια!!Μαλλον ειναι αυτο που λες!! :growl:

ΜΙα χαρά μπαίνουν οι απλές λάμπες στα xenon look. Όπως σου χα πει και πιο πρίν λογικά θα χεις λίγο χειρότερο φως...

Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να ξαναβγάλεις τα φανάρια για να μπει το kit μετά γιατί αλλιώς είναι πολυ δυσκολο, ειδικά δίπλα στο φίλτρο δεν υπάρχει χώρος για να μπει χέρι!

Σημερα ρυθμισα τα φαναρια στην WV.Ηταν πολυ χαμηλα!!Σε επαρχιακο δρομο (χαλια) χωρις διαγραμηση η μεσαια σκαλα δεν με ενθουσιασε και πολυ..ενω η μεγαλη σκαλα νομιζω οτι σκοτωνει σε σχεση με τα μαμα φαναρια!!Βεβαια οι συνθηκες δεν ηταν καλες λιγο ομιχλη,ψιλοβροχο,υγρασια,καθολου διαγραμησεις, και απολυτο σκοταδι!!

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Και με την 1η βροχουλα τραβηξε υγρασια το 1 φαναρι κατω απο το φλας... :growl: Πολυ λιγο βεβαια(αν δεν το παρατηρησεις δεν φενεται) αλλα εφτανε να με ξενερωσει....Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα με τα συγκεκριμενα φαναρια?? and64 εσυ που εχεις τα ιδια φαναρια οταν τα πηρες εγραφαν καπου ΗΕLLA γιατι εκτος απο ενα manual δεν ειδα να γραφει κατι.. βεβαια μεσα στην τρελα μου δεν τα κοιταξα και πολυ..

Και γω εχω το ίδιο θεμα με τα δικά μου, ποτέ σε πλύσιμο μόνο αν μείνει το βράδυ παρκαρισμένο ώρα και έχει πολύ υγρασία το έχω δει. Το googlάρισα όμως και απ'οτι είδα το χουν κι άλλοι αυτό το θέμα. Διάβασα κάτι για οπές εξαερισμού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει!!

Τα φανάρια δεν τα κοίταξα σχεδόν καθόλου, όπως ήρθαν μπήκαν στο πορτ μπαγκαζ και τα ξανάβγαλε ο ηλεκτρολόγος που έκανε την τοποθέτηση! Λες να μην είναι hella; Τι να σου πω... Προσωπικά μου αρκεί που οι δέσμες είναι σωστές (αν εξαιρεθούν οι σκιές κάτω χαμηλά) και γενικότερα δεν φαίνεται άσχημο σαν κατασκευή...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω το ίδιο θεμα με τα δικά μου, ποτέ σε πλύσιμο μόνο αν μείνει το βράδυ παρκαρισμένο ώρα και έχει πολύ υγρασία το έχω δει. Το googlάρισα όμως και απ'οτι είδα το χουν κι άλλοι αυτό το θέμα. Διάβασα κάτι για οπές εξαερισμού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει!!

Τα φανάρια δεν τα κοίταξα σχεδόν καθόλου, όπως ήρθαν μπήκαν στο πορτ μπαγκαζ και τα ξανάβγαλε ο ηλεκτρολόγος που έκανε την τοποθέτηση! Λες να μην είναι hella; Τι να σου πω... Προσωπικά μου αρκεί που οι δέσμες είναι σωστές (αν εξαιρεθούν οι σκιές κάτω χαμηλά) και γενικότερα δεν φαίνεται άσχημο σαν κατασκευή...

Σαν κατασκευη ειναι απιστευτη, τωρα με το θεμα της υγρασιας θα δειξει με τον καιρο...Παντως ειδα και μια γρατσουνια μικρη στο 1 φαναρι.. θελω να ελπιζω οτι την εκανα εγω κατα λαθος οτα τα εβαζα και να μην ειναι απο τον δρομο..(πετραδακια κτλπ) γιατι αλλιως σε κανα 6μηνο θα γινουν αφανερωτα!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατασκευη ειναι απιστευτη, τωρα με το θεμα της υγρασιας θα δειξει με τον καιρο...Παντως ειδα και μια γρατσουνια μικρη στο 1 φαναρι.. θελω να ελπιζω οτι την εκανα εγω κατα λαθος οτα τα εβαζα και να μην ειναι απο τον δρομο..(πετραδακια κτλπ) γιατι αλλιως σε κανα 6μηνο θα γινουν αφανερωτα!! :clapping:

Κοίτα τα δικά μου δεν έχουν τίποτα μετά απο δυο μήνες περίπου που τα φοράω και 3 ταξίδια εκ των οποίων τα 2 με πολύ έντομο δεν έχουν κανένα σημάδι πάνω! (φαντάσου οτι οι καθρέφτες μου και το κάτω μέρος του προφυλακτήρα έχουν ακόμα σημάδια απο τα έντομα παρότι και στα 2 ταξίδια το έπλυνα με το που γύρισα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω το ίδιο θεμα με τα δικά μου, ποτέ σε πλύσιμο μόνο αν μείνει το βράδυ παρκαρισμένο ώρα και έχει πολύ υγρασία το έχω δει. Το googlάρισα όμως και απ'οτι είδα το χουν κι άλλοι αυτό το θέμα. Διάβασα κάτι για οπές εξαερισμού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει!!

Τα φανάρια δεν τα κοίταξα σχεδόν καθόλου, όπως ήρθαν μπήκαν στο πορτ μπαγκαζ και τα ξανάβγαλε ο ηλεκτρολόγος που έκανε την τοποθέτηση! Λες να μην είναι hella; Τι να σου πω... Προσωπικά μου αρκεί που οι δέσμες είναι σωστές (αν εξαιρεθούν οι σκιές κάτω χαμηλά) και γενικότερα δεν φαίνεται άσχημο σαν κατασκευή...

Ηella ειναι σιγουρα τα εβγαλα για να βαλω HID xenon και τα ειδα! :blush: 6000Κ εβαλα καλος φωτισμος(τα ρυθμισα σε ηλεκτρολογο) λιγες σκιες μπροστα χαμηλα και πιο πολυ αριστερα αλλα σε βαθος παρα πολυ καλα!!Το δεξι balast το σφηνωσα αναμεσα απο την μπαταρια και το φιλτροκουτι και το αριστερο το επιασα με δεματικα πισω απο το φαναρι σε κατι σωλινακια που καταληγουν στο δοχειο με το αντιψηκτικο.Σε λακουβες σε καπια φαση τρεμοπαιζε λιγακι ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Ηella ειναι σιγουρα τα εβγαλα για να βαλω HID xenon και τα ειδα! :blush: 6000Κ εβαλα καλος φωτισμος(τα ρυθμισα σε ηλεκτρολογο) λιγες σκιες μπροστα χαμηλα και πιο πολυ αριστερα αλλα σε βαθος παρα πολυ καλα!!Το δεξι balast το σφηνωσα αναμεσα απο την μπαταρια και το φιλτροκουτι και το αριστερο το επιασα με δεματικα πισω απο το φαναρι σε κατι σωλινακια που καταληγουν στο δοχειο με το αντιψηκτικο.Σε λακουβες σε καπια φαση τρεμοπαιζε λιγακι ειναι φυσιολογικο?

Βγάλε και καμια φωτό όταν μπορέσεις απο τη δέσμη αλλά και απο τα ballast να δω που τα χώρεσες!!!

Αν εννοείς τρεμόπαιζε η δέσμη το κάνουν και μένα αλλά και τα original φανάρια. Αν αναβόσβηναν τα xenon (που δεν νομίζω) τότε μόνο έχεις θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Ηella ειναι σιγουρα τα εβγαλα για να βαλω HID xenon και τα ειδα! :hyper: 6000Κ εβαλα καλος φωτισμος(τα ρυθμισα σε ηλεκτρολογο) λιγες σκιες μπροστα χαμηλα και πιο πολυ αριστερα αλλα σε βαθος παρα πολυ καλα!!Το δεξι balast το σφηνωσα αναμεσα απο την μπαταρια και το φιλτροκουτι και το αριστερο το επιασα με δεματικα πισω απο το φαναρι σε κατι σωλινακια που καταληγουν στο δοχειο με το αντιψηκτικο.Σε λακουβες σε καπια φαση τρεμοπαιζε λιγακι ειναι φυσιολογικο?

Αφού είχε βγάλει τα φανάρια έξω για να βάλεις τα ξένον, γιατί δεν τα βίδωσες απο κάτω στη θέση που θα έμπαιναν τα εργοστασιακά ballasts? Εγώ όταν είχα βάλει τα Hella Look xenon εκει κάτω τα είχα βάλει και δεν φαινόντουσαν καθόλου τα ballasts...

Πάντως το τρέμουλο σε λακκούβες είναι κάπως φυσιολογικό, αφού η δέσμη ξενον είναι πιο απόλυτη απο αυτή των απλών αλογόνου, και έχεις και έναν προτζέκτορα που είναι αρκετά βαρύς και τραντάζεται πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είχε βγάλει τα φανάρια έξω για να βάλεις τα ξένον, γιατί δεν τα βίδωσες απο κάτω στη θέση που θα έμπαιναν τα εργοστασιακά ballasts? Εγώ όταν είχα βάλει τα Hella Look xenon εκει κάτω τα είχα βάλει και δεν φαινόντουσαν καθόλου τα ballasts...

Πάντως το τρέμουλο σε λακκούβες είναι κάπως φυσιολογικό, αφού η δέσμη ξενον είναι πιο απόλυτη απο αυτή των απλών αλογόνου, και έχεις και έναν προτζέκτορα που είναι αρκετά βαρύς και τραντάζεται πιο εύκολα.

Εχει θεση το συγκεκριμενο φαναρι για τα ballasts?? :shocked Αν υπηρχε μια φωτογραφια θα βοηθουσε!! Παντως θα τα ξαναβγαλω αυριο για να βαλω AYTAοποτε θα προσπαθησω να βαλω σωστα τα ballasts.Παντως εκει που μπαινουν οι ψειρες αν δεν βγει το φαναρι δεν βγαινουν με τιποτα!!!Δοκιμασα μεχρι που ματωσα το χερι... Μηπως θα ειναι πολυ εντονο το συγκεκριμενο LED?? :hyper:

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Εχει θεση το συγκεκριμενο φαναρι για τα ballasts?? :shocked Αν υπηρχε μια φωτογραφια θα βοηθουσε!!

Αφου σου χα δείξει φωτό πως έβαλα τα δικά μου ρε συ, μερικές σελίδες πίσω (εδω συγκεκριμένα):hyper:

Πάλι θα τα βγάλεις;;; πωωω χαρά στην υπομονή σου!!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εχει θεση το συγκεκριμενο φαναρι για τα ballasts?? :shocked Αν υπηρχε μια φωτογραφια θα βοηθουσε!! Παντως θα τα ξαναβγαλω αυριο για να βαλω AYTAοποτε θα προσπαθησω να βαλω σωστα τα ballasts.Παντως εκει που μπαινουν οι ψειρες αν δεν βγει το φαναρι δεν βγαινουν με τιποτα!!!Δοκιμασα μεχρι που ματωσα το χερι... Μηπως θα ειναι πολυ εντονο το συγκεκριμενο LED?? :hyper:

Τα ΟΕΜ look xenon από κάτω έχουν τη θέση για τα original ballasts αλλά δεν υπάρχει η τρύπα για να το βύσμα τους, παρά μόνο η θέση που μπορείς να βιδώσεις: normaldettaglihellaxeno.jpg

Για ψείρες έχω βάλει αυτά που είναι τα πιο δυνατά που υπάρχουν (13 led σε κάθε λάμπα) http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400211201847&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1407wt_1266

Link to comment
Share on other sites

Για ψείρες έχω βάλει αυτά που είναι τα πιο δυνατά που υπάρχουν (13 led σε κάθε λάμπα) http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400211201847&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1407wt_1266

Μιας και το ανέφερες μήπως έχουμε φωτό; Τι λένε τελικά σε σχέση με τα άλλα που είχες; Εχουν λίγο αλμυρή τιμή αλλά αν το αξίζουν το συζητάμε!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες μήπως έχουμε φωτό; Τι λένε τελικά σε σχέση με τα άλλα που είχες; Εχουν λίγο αλμυρή τιμή αλλά αν το αξίζουν το συζητάμε!!

Θα βάλω φωτογραφία σύντομα σε σύγκριση με τα προηγούμενα που είναι ακριβώς αυτά που αναφέρει ο φίλος μας (από saveltrade), αλλά έχοντας δοκιμάσει όλους τους τύπους Led μπορώ να πω ότι είναι τα πιο φωτεινά!

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω φωτογραφία σύντομα σε σύγκριση με τα προηγούμενα που είναι ακριβώς αυτά που αναφέρει ο φίλος μας (από saveltrade), αλλά έχοντας δοκιμάσει όλους τους τύπους Led μπορώ να πω ότι είναι τα πιο φωτεινά!

Ok! Aναμένουμε :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.