Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Τα ΟΕΜ look xenon από κάτω έχουν τη θέση για τα original ballasts αλλά δεν υπάρχει η τρύπα για να το βύσμα τους, παρά μόνο η θέση που μπορείς να βιδώσεις: normaldettaglihellaxeno.jpg

Για ψείρες έχω βάλει αυτά που είναι τα πιο δυνατά που υπάρχουν (13 led σε κάθε λάμπα) http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400211201847&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1407wt_1266

Ευχαριστω!! :hyper:

Αφου σου χα δείξει φωτό πως έβαλα τα δικά μου ρε συ, μερικές σελίδες πίσω (εδω συγκεκριμένα):blush:

Πάλι θα τα βγάλεις;;; πωωω χαρά στην υπομονή σου!!

Συντομα θα βγαλω photos να δειτε τις δεσμες απο τα ΗΙD XENON :hyper: Εμ θα τα βγαλω για 3η φορα... να βαλω τα ballast σωστα και να βαλω τα LEDaκια που πηρα.Τα σκασμενα ειναι κατω και με κλιση ..., δοκιμασα να τραβηξω την φυσα με μυτοτσιμπιδο αλλα τιποτα!!Ασε που ψηνομαι ασχημα για τα ΗΕLLA φαναρια πισω :hyper: -------> HELLA Τα εχει δει κανεις φορεμενα?

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

!!Ασε που ψηνομαι ασχημα για τα ΗΕLLA φαναρια πισω :) -------> HELLA Τα εχει δει κανεις φορεμενα?

Ναι εγω σε ενα 3πορτο τουμπανιασμενο μαυρο mk5 στην Λυκοβρυση!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα εβαλα οπως επρεπε και οχι μπακαλιστικα

Ευχαριστω για τις πληροφοριες σας!! Θα βγαλω photos με τις δεσμες αυριο που θα ανεβω χωριο και θα εχω απολυτο σκοταδι!! :growl:

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα εβαλα οπως επρεπε και οχι μπακαλιστικα

Σωστός :growl: Η πατέντα με το λαμάκι δουλεύει καλά αν και απ'οτι βλέπω σε έπαιρνε και να το βιδώσεις κατευθείαν αφου η μία τρύπα του ballast φαίνεται να ταιριάζει στην τρύπα του φαναριού...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Σωστός :growl: Η πατέντα με το λαμάκι δουλεύει καλά αν και απ'οτι βλέπω σε έπαιρνε και να το βιδώσεις κατευθείαν αφου η μία τρύπα του ballast φαίνεται να ταιριάζει στην τρύπα του φαναριού...

Ναι απλα σε οριζοντια θεση δεν καθοταν καλα το ballast οποτε επελεξα την καθετη που εκατσε κουτι και στο λαμακι ειχε ετοιμες υποδοχες αριστερα/δεξια. Δεν κουνιεται ρουπι λεμε!! :growl:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν τα φαναρια απο δεξιοτιμονο μπορουν να μπουν στα δικα μας αυτοκίνητα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι μερικά φανάρια ρυθμίζονται με κάποιους μοχλούς αν θα είναι για rhd ή lhd αυτοκίνητο.

Αν μπούν ομως έτσι οι δέσμες θα ναι οτι να ναι ως προς τη ρύθμιση και θα στραβώνεις απέναντι όλο τον κόσμο κυρίως με το αριστερό φανάρι σου...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι μερικά φανάρια ρυθμίζονται με κάποιους μοχλούς αν θα είναι για rhd ή lhd αυτοκίνητο.

Αν μπούν ομως έτσι οι δέσμες θα ναι οτι να ναι ως προς τη ρύθμιση και θα στραβώνεις απέναντι όλο τον κόσμο κυρίως με το αριστερό φανάρι σου...

Εμας RHD ειναι λογικα ε??Παντως τα δικα μου τα HELLA με HID XENON το αριστερο φαναρι η δεσμη εχει αρκετο κενο κατω αριστερα ειναι λογικα λογω RHD? η δεν εκατσε σωστα η λαμπα λες??

Link to comment
Share on other sites

Εμας RHD ειναι λογικα ε??Παντως τα δικα μου τα HELLA με HID XENON το αριστερο φαναρι η δεσμη εχει αρκετο κενο κατω αριστερα ειναι λογικα λογω RHD? η δεν εκατσε σωστα η λαμπα λες??

Τη σκιά αυτή μου την κάνει και μένα αν δεις τη φωτό που χω ανεβάσει με τη δέσμη μου. Είναι το πως κάθεται η h7 πιστεύω μεσα στον projector που δημιουργεί αυτες τις σκιές...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ναι rhd είναι! Τη σκιά αυτή μου την κάνει και μένα αν δεις τη φωτό που χω ανεβάσει με τη δέσμη μου. Είναι το πως κάθεται η h7 πιστεύω μεσα στον projector που δημιουργεί αυτες τις σκιές...

Οταν πηγα να τα ρυθμισω μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι κανει μια "κοιλια" στην μεση της δεσμης το αριστερο φαναρι,πιθανον μου ειπε να μη εκατσε σωστα η λαμπα.Θα παω μια μερα να την βγαλω και να την ξαναβαλω(να δοκιμασουμε μια αλλη)..Αλλα εκει που βαλαμε τα ballast μαλλον θελει λυσιμο το φαναρι... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγα να τα ρυθμισω μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι κανει μια "κοιλια" στην μεση της δεσμης το αριστερο φαναρι,πιθανον μου ειπε να μη εκατσε σωστα η λαμπα.Θα παω μια μερα να την βγαλω και να την ξαναβαλω(να δοκιμασουμε μια αλλη)..Αλλα εκει που βαλαμε τα ballast μαλλον θελει λυσιμο το φαναρι... :rolleyes:

Είναι δύσκολο το αριστερό, ειναι και το φιλτροκούτι δεν νομίζω να χωράει το χέρι σου. Ασε που δεν μπορείς λογικα και να δεις μεσα!!!

Δες ξανα τη φωτό που σου λέω, αν είναι οι σκιά ίδια μην ξαναλύνεις φανάρια! Αν οχι παίζει όντως να χει μην εχει μπει καλά η λάμπα...

http://imageshack.us/f/703/p1030699copy.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο το αριστερό, ειναι και το φιλτροκούτι δεν νομίζω να χωράει το χέρι σου. Ασε που δεν μπορείς λογικα και να δεις μεσα!!!

Δες ξανα τη φωτό που σου λέω, αν είναι οι σκιά ίδια μην ξαναλύνεις φανάρια! Αν οχι παίζει όντως να χει μην εχει μπει καλά η λάμπα...

http://imageshack.us/f/703/p1030699copy.jpg/

Νομιζω εχει μεγαλυτερη σκια... θα ανεβασω photo το βραδακι να το δεις !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάνετε λάθος, τα αυτοκίνητά μας είναι Left Hand Drive, το οποίο στην πράξη εννοεί που βρίσκεται η θέση οδήγησης και όχι σε ποια λωρίδα οδηγούμε!! Η οδήγηση είναι right hand TRAFFIC.

Link to comment
Share on other sites

[attachment=14402:11062011092.jpg

Χμμ, τεράστιο κενο! Οντως φαίνεται σαν να μην έχει κάτσει σωστά η λάμπα γιατί η δέσμη τελειώνει πολύ κοντά σε σχέση με την άλλη λάμπα...

Παιδιά κάνετε λάθος, τα αυτοκίνητά μας είναι Left Hand Drive, το οποίο στην πράξη εννοεί που βρίσκεται η θέση οδήγησης και όχι σε ποια λωρίδα οδηγούμε!! Η οδήγηση είναι right hand TRAFFIC.

Σωστός!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, τεράστιο κενο! Οντως φαίνεται σαν να μην έχει κάτσει σωστά η λάμπα γιατί η δέσμη τελειώνει πολύ κοντά σε σχέση με την άλλη λάμπα...

Σωστός!! :roadrage:

Πως εχω τη εντυπωση οτι στο ebay εγραφε ο πωλητης HELLA GOLF 5 V MK5 HEADLIGHTS SET XENON LOOK R32 = RHD

Λες να πηραμε λαθος φαναρια? :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Πως εχω τη εντυπωση οτι στο ebay εγραφε ο πωλητης HELLA GOLF 5 V MK5 HEADLIGHTS SET XENON LOOK R32 = RHD

Λες να πηραμε λαθος φαναρια? :roadrage:

RHD ειναι για την Αγγλια, για αυτο ρωτησα παραπανω αν γινεται αλλαγη απο RHD σε LHD.

Edit

Opws px edw

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-PAIR-BLACK-BACK-HEADLIGHTS-VW-GOLF-GTi-MK5-/220806592602?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item336919385a&BackToListReferer=http%3A%2F%2Fmy.ebay.co.uk%2Fws%2FeBayISAPI.dll%3FMyEbayBeta

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Πως εχω τη εντυπωση οτι στο ebay εγραφε ο πωλητης HELLA GOLF 5 V MK5 HEADLIGHTS SET XENON LOOK R32 = RHD

Λες να πηραμε λαθος φαναρια? :roadrage:

Εξαρτάται απο που αγόρασες!! Εγω τα πήρα απο tuning fanatics και δεν βλέπω αναφορά για rhd οπως όντως υπάρχει στο Αγγλικό ebay (και λογικό είναι αφου εχουν δεξιοτίμονα εκεί)

Παίζει πάντως να είναι rhd τα δικά σου τώρα που ξαναβλέπω τη φωτό αν και παλι παραφωτίζει κοντά...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο που αγόρασες!! Εγω τα πήρα απο tuning fanatics και δεν βλέπω αναφορά για rhd οπως όντως υπάρχει στο Αγγλικό ebay (και λογικό είναι αφου εχουν δεξιοτίμονα εκεί)

Παίζει πάντως να είναι rhd τα δικά σου τώρα που ξαναβλέπω τη φωτό αν και παλι παραφωτίζει κοντά...

Και εγω απο tuning fanatics τα πηρα!! και γραφουν RHD!! Το θεμα ειναι οτι ολα τα hella look r32 απο αυτους γραφουν RHD!!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ολοι αναποδα φαναρια εχετε :laugh:

....να τα βαλω και εγω να γίνουμε πολλοί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ολοι αναποδα φαναρια εχετε :laugh:

....να τα βαλω και εγω να γίνουμε πολλοί!!!!

Μπα τα δικά μου δεν είναι γιατί αν ήταν θα φαινόταν στη ρύθμιση! Οι δέσμες ειναι σωστές, δλδ πιο χαμηλά και μαζεμένη μπροστά μου και πιο απλωμένη και ψηλά μπροστά απο τον συνοδηγό. Οπως πρέπει να είναι δλδ...

Θα τα τσιμπήσεις και συ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.