Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Ξέρει κάνεις κανένα μαγαζί να πουλάει λεντάκια κανμπους στο κέντρο της αθηνας η προς τα δυτικά,χα'ι'δαρι,περιστέρι;

Ρε παιδεια εβαλα μπροστα στα φαναρια λεντακια με καναμπας(στισ ψειρεσ εννοω)αλλα μετα απο λιγο σβηνουν,εχω δοκιμασει 2-3 ζευγαρια αλλα τπτ!γτι το κανει αυτο;

φιλε και εγω αυτο το προβλημα ειχα και τελικα εβαλα ψειρες μπλε 5w. Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα τι να εκανα.

παντως κ εμενα μου εκανε εντυπωσει αυτο το οτι σβηνουν και ξερω οτι ειναι can bus. δεν ξερω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άλλως καμιά εμπειρία να βοηθήσει!!!!

Οι λάμπες πρέπει να έχουν πάνω από 4 led smd 5050.Επίσης να γυρίζετε τον διακόπτη των φώτων στο on αφού βάλετε μπρος το αυτοκίνητο.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια απορια οταν κουναω τα σκιαδια τρεμοπαιζει το φως των σκιαδιων...οταν ειναι σβηστη η μηχανη...οταν βαλω μπροστα δυναμωνει αλλα παλι βλεπω τρεμοπαιγμα.....με βλεπω ν ατα ξηλωνω καιαυτα....

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες περασα στην Golfαρα μου τα φαναρια της HELLA, αντικαταστωντας τα απλα φαναρια της εκδοσης sportline.Απλα τελεια!

post-5932-0-51264900-1353961425_thumb.jp

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηθελα μια βοηθεια μιας και ειμαι νεος στο Golf forum.

 

βρηκα αυτα τα φωτα για το jetta μου και ηθελα να μαθω αν καποιος τα εχει δοκιμασει ή εχει αντιμετωπισει καποιο προβλημα?

 

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1651406/

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης: οταν πχ ειμαι εθνικη και πηγαινω σχετικα με πολλα 140-200 βλεπω οτι τα φωτα απο τα φαναρια μου στον δρομο καπως παιζουνε λιγο πανω κατω και δεν ειναι σταθερα με το αμαξι. Ρωτησα εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων μιας και μου καηκε η λαμπα και την αλλαξα σαυτον και μου ειπε οτι ειδε μεσα οτι παιζουνε λιγο οι γλυστρες και οτι ειναι φυσικη φθορα, και οτι πρεπει να αλλαξω ολοκληρο φαναρι και οτι δεν φτιαχνετε. Εχετε καμια ιδεα αν επιδιορθωνετε κατι τετιοιο η αν εχει τυχει κατι αναλογο σε εσας?

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα και εγώ να αλλάξω τα μπροστινά απλά φανάρια που έχω με τα φανάρια από το GTI. Στα γνήσια οι τιμές είναι φωτιά και κοιτάω για τα dectane η hella. Δηλαδή:

 

http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-DECTANE-GTI-LOOK-SCHEINWERFER-FUR-GOLF-5-SCHWARZ-WV06DB-/321069273547?pt=DE_Autoteile&hash=item4ac13851cb

http://www.ebay.de/itm/Hella-Scheinwerfer-Set-VW-Golf-5-V-Jetta-3-schwarz-R32-GTI-Xenon-Look-Klarglas-/160886577119?pt=DE_Autoteile&hash=item25759657df

 

Έχει φορέσει κανείς κάποιο από αυτά τα δύο? Τι λένε σαν ποιότητα και αντοχή στο χρόνο? Ποια από τα δύο προτείνεται/

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις δει από κοντά φίλος? Που είναι η διαφορά τους? Επίσης σκέφτομαι αν μπορέσω να βρω τα γνήσια χωρίς ballast και λάμπες που τα πουλάνε συνήθως αν βάλω ένα after market κιτ ξένον θα κάνω δουλειά ή θα κάνω πατάτα?

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα και εγώ να αλλάξω τα μπροστινά απλά φανάρια που έχω με τα φανάρια από το GTI. Στα γνήσια οι τιμές είναι φωτιά και κοιτάω για τα dectane η hella. Δηλαδή:

 

http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-DECTANE-GTI-LOOK-SCHEINWERFER-FUR-GOLF-5-SCHWARZ-WV06DB-/321069273547?pt=DE_Autoteile&hash=item4ac13851cb

http://www.ebay.de/itm/Hella-Scheinwerfer-Set-VW-Golf-5-V-Jetta-3-schwarz-R32-GTI-Xenon-Look-Klarglas-/160886577119?pt=DE_Autoteile&hash=item25759657df

 

Έχει φορέσει κανείς κάποιο από αυτά τα δύο? Τι λένε σαν ποιότητα και αντοχή στο χρόνο? Ποια από τα δύο προτείνεται/

 

 

Δώστε καμιά πληροφορία παραπάνω παλικάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις δει από κοντά φίλος? Που είναι η διαφορά τους? Επίσης σκέφτομαι αν μπορέσω να βρω τα γνήσια χωρίς ballast και λάμπες που τα πουλάνε συνήθως αν βάλω ένα after market κιτ ξένον θα κάνω δουλειά ή θα κάνω πατάτα?

 

Με τα γνήσια δεν θα κάνεις δουλειά γιατί θέλουν άλλες φύσες για να δουλέψουν και δεν θα έχεις ρύθμιση ύψους δέσμης μετά!

 

Τα φανάρια πιστεύω και τα 2 καλά ειναι. Εγω εχω τα hella με 55w hid kit αλλά και τα dectane δεν πρέπει να είναι άσχημα, παρόμοια δείχνουν...

 

Τα δικά μου (και άλλων επίσης με τα ίδια) εμφανίζουν υγρασία χαμηλά στο φλας μετά απο πλύσιμο συνήθως και σπανιότερα μετά απο οδήγηση σε βροχή. Δεν το θεωρώ πρόβλημα προσωπικά απλά το αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

Εχει και η hella, υπαρχουν και τα original στο γερμανικο ebay, θυμαμαι τοτε που τα ειχα παρει τα ειχα παρει απο εδω:

http://www.ebay.de/itm/Original-Volkswagen-VW-Golf-5-V-GTI-R32-Heckleuchten-Ruckleuchten-kirschrot-NEU-/121190812817?pt=DE_Autoteile&hash=item1c37890c91

 

Link to comment
Share on other sites

θα πας σε μαγαζί που κανουν car wrapping  και θα σου βάλει σκούρα ζελατίνα.

μετά θα κόψει τα 4 κυκλάκια στα φάναρια και ορίστε !

 

εχεις μαμά r32 φανάρια, με τέλεια εμφάνιση και με μικρό κόστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να τα βάψουμε κάπως,η μονο να τα πάρουμε καινουργεια;

δεν καταλαβες. δεν ειναι το κρισταλο απ εξω πιο πιο σκουρο. απο μεσα ο καφρεφτης ειναι πιο σκουρος. αν δεις απο edition 30 η απο R32 θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

βασιλακη τα ειχα κανει και εγω ετσι πρι ντ απουλησω.κοιτα την παρουσιαση μου και θα δεις τις φωτο και το σπρει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.