Jump to content
kpol

Αγορα Αυτοκινητου Απο Το Εξωτερικο

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει ποια ειναι η διαδικασια αγορας αυτοκινητου στο εξωτερικο (ΕΕ) και ειδικοτερα στην Γαλλια.Πιο συγκεκριμενα αγορα αυτοκινητου απο μαντρα εκει. Βασικα με ενδιαφερει το θεμα πινακιδων και αδειας κυκλοφοριας καθως και μεταβιβασης.Το λεω γιατι θελω να αγορασω το αυτοκινητο ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΓΑΛΛΙΚΗ.Ξερει κανενας???

Link to comment
Share on other sites

Τετοιο καιρο περισυ ειχα κανει μια αγγαρια για ενα φιλο με ενα Mercedes Vito απο Γερμανια.

Το αυτοκινητο το ειχε ο Γερμανος με ολα τα χαρτια του (κατι που στο ELLADA ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας), εγινε συναντηση σε προκαθορισμενο σημειο στο Μοναχο, ελεγχος σε συνεργειο, πληρωμη, και καλο ταξιδι!!!

Δεν μ αρεσαν 2 πραγματα στο αμαξι αλλα αυτος που πληρωνε δεν εδειξε ενδιαφερον στο θεμα.

Το αυτοκινητο περασε Ελλαδαρα απο τους Ευζονους, οπου και το παρελαβε ο νεος ιδιοκτητης του.

Ηρθε με Γερμανικες και μεσα σε 15 μερες εβγαλε εδω πινακιδες και νεα αδεια.

Πιο απλα δεν γινετε!!!

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, ενας φιλος μου θελει να αγορασει αυτοκινητο απο γερμανια, ειναι τριτεκνος. θα πληρωσει τελωνειο και αν ναι, ποσο περιπου; λογικα ειναι αναλογα με την τιμη του αυτοκινητου ε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ηλία.Πως πάνε οι διακοπές??Δεν θα πληρώσει φόρο αν αυτό εννοείς με το τελωνείο.Απαλλαγή από το φόρο ταξινόμησης έχουν οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που πήρα καινούριο εγώ αλλά δεν νομίζω.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

γεια σου γιωργο. χαλαρα στο χωριο τις περισσοτερες μερες. ξεκουραζομαι και κραταω δυναμεις για το  σαβ/κο, εχω μετακομιση. ναι αυτο εννοω, και γω αυτο ξερω. δεν νομιζω να εχει αλλαξει 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.