Jump to content
Guest Stoilas

Videos Που Βρίσκουμε Στο Internet

Recommended Posts

Guest Stoilas

Ε κι εσύ ρε Νίκο με τί ήθελες να δοκίμαζαν το Smart? Με Mercedes S600???

botta.jpgbotta4.jpgsmart_tecnici.jpg

Ο οδηγός επέζησε με τραύμα στον αριστερό μοιρό (αν δεν κάνω λάθος δεν πεθαίνουν με τραύμα στο μπούτι) και στο δεξί πόδι. Η πόρτα άνοιξε με το χέρι.

Αυτές οι φωτογραφίες για όσους έλεγαν "Αν τρακάρει με το Golf θα γίνει κομμάτια"

Link to comment
Share on other sites

Πωπω....... μετα βαλανε το dummy σε αναπηρικο καροτσακι. Ετσι και γινιταν στην Ελλαδα ουτε σανιδα δεν θα εφερναν <_<

Link to comment
Share on other sites

την τελευταία φορά που μου το είχες στείλει ήταν με 120km/h...την επόμενη φορά ας το κάνουμε με 20km/h

OFF TOPIC

Οπως ειπα, βιαζομουν και δεν μπορουσα να δωσω λεπτομερειες.Δεν θυμαμαι ακριβως τα παρελκομενα του crash test.Φαινεται δεν προσεχεις καλα οταν διαβαζεις.

Αν το κανουμε 20 φαντασου τι εχει να γινει στα 120. <_<

Α, ελπιζω ηδη να το εχεις εκτυπωσει και κορνιζαρει.Αν οχι, μπορω να το κανω για σενα χωρις αντιτιμο. Και να στο στειλω σπιτι κιολας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν εχω χρόνο να σας ανεβάσω τις καταπληκτικές φωτογραφίες που έχω απο smart. Θα τις ανεβάσω το απόγευμα.

Γίνετε σχολιασμός για το 2άρι το golf.

Ξαναλέω πως η σύγκριση είναι άκυρη γιατι το smart κυκλοφόρησε την περίοδο την τεχνολογική του golf4.

Πιστεύω όμως πως το smart σε προσκρουση με 2άρι πήγαινε περίπατο.

Γίνετε λόγος για τους κραδασμούς και αυτό που ανέφερα με τη μπέμπα. Ο πατέρας μου δεν έπαθε τίποτα. Να σημειώσω οτι αυτό το αμάξι δεν έχει αερόσακους αλλά μόνο ζώνες.

Και σας ξαναλέω δείτε το βίντεο προσεκτικά και δείτε πως έγιναν τα πόδια του οδηγού, πως εκτονόνετε η προσκρουση καβαλώντας το σμαρτ το κοντό τοίχος , φαίνετε στο slow motion που κάνει και ΠΑΝΩ απ'ολα σκεφτείτε πως θα είχε γίνει το smart εαν υπήρχε οδηγό με την πίεση του τουλάχιστον 1 τόνου παραπάνω προς τον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχει αεροσακους το Smart...

Παντως η Mercedes εχει κανει crash test Smart με μια E-Class

sm12nq.jpg

sm23vh.jpg

sm42fk.jpg

Η Συγκρουση ειναι αρκετα δυνατη αλλα δεν φαινεται να υπαρχει ιδιαιτερη παραμορφωση της καμπινας του Smart. Αυτο που ισως ειναι ανησυχητικο ειναι η συνεχεια.... καθως το Smart (ως ελαφρυτερο) περνει δρομο... και σε κανονικη κυκλοφορια δεν ξερουμε που θα καταληξει ή αν θα προκαλεσει και αλλη συγκρουση με αλλο αυτοκινητο. Ειδικα αν την φαει απο αλλο αυτοκινητο στα πλαγια (μετα την 1η συγκρουση) ετσι οπως φαινεται στην φωτο θα κανει 10 τουμπες οποτε και να μην επαθαν τιποτα οι επιβατες απο την 1η συγκρουση θα παθουν εδω

sm36fe.jpg

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Απο το Video του 1oυ post ειναι ολοφανερο οτι το ForTwo εχει αεροσακους.

Ο Περικλης εχει δικιο, αντε και την γλυτωσαν ανθρωπος και αμαξι απο την συγκρουση, αν γινει και 2η συγκρουση και εχουμε αλλα τι γινεται τοτε? Κανουμε τον σταυρο μας μαλλον.

Παντως ΠΟΛΥ γερες κολωνες τα Smart.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos

χαχαχ sorry αλλα θα ειμαι off topic

φιλε μου Koukouroukou

βλεπω οτι εχεις μια εμονη με το golf 2

λοιπον για δικια σου ενημερωση το γκολφ 2 ηταν απο τα

ασφαλεστερα στην κατηγορια του! οταν σε καποια ιταλικα (φιατ κρομα-τιπο)

και ιαπονικα (χοντα σιβικ) δεν μπορουσαν μετα ουτε τις "κουκλες" να βγαλουν

απο την καμπινα ισως θυμουντε οι "παλιοτεροι" ενα ενθετο στο ayto moto & sport

(το 1992 αν θυμαμαι καλα) που εχει αναλυτικα κρασ-τεστ με αυτοκινητα της εποχης

και το 3 αρι που εχεισ σε 3-5 χρονια "σκοτωστρα" θα θεωρητε

αφου η παθητικη ασφαλεια εξελισσετε διαρκος

παντα φιλικα :)

τωρα οσο αφορα το σμαρτ κατα την γνωμη μου δεν ειναι κορυφη

στην παθ.ασφαλεια αλλα για η συμπεριφορα του ειναι αντιστροφος

αναλογη με το μεγεθος του! αν δεν με απατα η μνημη μου κανενα

αλλο "mini" δεν εχει τοσο καλη συμπεριφορα σε κρασ-τεστ

δεν θα το αγοραζα οχι τοσο λογο της παθ-ασφαλειας οσο για την

οδ-συμπεριφορα και τους χωρους

θα αγοραζα ενα .......

subaru vivio για παραδειγμα , οπου και 4 ατομα μπαινουν και μεγαλητερο

χωρο αποσκευων εχει !

:wub:

Edited by Bassakos
Link to comment
Share on other sites

Κωστα εφερα ενα περαδειγμα που ειναι το πιο προχειρο που εχω αυτο για το 2αρι! Δεν εχω καμμια εμονη! :D

Οπως λες κι εσυ ηταν. Εγω προσπαθησα να το θεσω αλλιως το ζητημα, οτι δηλαδη ΣΗΜΕΡΑ στους δρομους ενα σμαρτ ειναι πιο ασφαλες απο ενα π.χ. γκολφ 2. Τυχαιο παραδειγμα. Θα μπορουσα να ειχα πει για αλφα οπως λες κι εσυ, για ρυζια κτλ. Μην κολλαμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι τοτε οτι το Tipo ηταν το 1ο crash test που με σοκαρε οταν το ειδα.

Δεν ειχε μεινει ΤΙΠΟΤΑ που να θυμιζει αμαξι.............

Link to comment
Share on other sites

Gια να μην λεγονται ανακριβιες...

ειδα πολλους να αντιδρανε χωρις τεκμηριωμενες απαντησεις ή απαντησεις που λενε αυτα που λεγοντουσαν οταν βγηκε το σμαρτ+ το κολλημα με την vw.

καλα 4-4.5 που λεγεται πιο πανω οτι το φερνεις απλα με την καμια...απο 5.500-8χιλ παιζουν used κ εξαρταται απο την χρονολογια που ενολιγης απο 02 κ μετα ειναι τα καλα...

<<apo smartmania

Ιστορία

Τα SMART (Swatch Mercedes ART) κατασκευάζονται στο Hambach στη Lorraine της Γαλλίας. Η εργοστασιακή μονάδα ονομάζεται Smartville, η δημιουργία της ξεκίνησε το 1994 και ολοκληρώθηκε τον Οκτώβριο του 1997 σε μια συνεργασία της Daimler-Benz με την ελβετική εταιρία ρολογιών Swatch. Αρχικές δραστικές κινήσεις για τη πραγματοποίηση αυτής της ιδέας που είναι πλέον γνωστή ως SMART έκανε ο πρόεδρος της Swatch, Nicolas Hayek ο οποίος ήθελε να δημιουργήσει το Swatch Car (Swatchmobile), ένα αμάξι φθηνό, οικολογικό και ευχάριστο. Οι αρχικές επαφές είχαν γίνει με την Volkswagen (1991) αλλά τελικά κατέληξε σε συνεργασία με τη Mercedes-Benz θυγατρική της τέως Daimler-Benz, νυν DaimlerChrysler (1994) και έτσι δημιουργήθηκε η MCC (Micro Compact Car). Μετά από πολλές απώλειες κερδών σε αυτή τη συνεργασία τελικά η swatch αποσύρθηκε (1998) και έτσι η MCC έγινε εξολοκλήρου θυγατρική της DaimlerChrysler. Η παραγωγή του Smart For2 ξεκίνησε την 1η Ιουλίου 1998.

Παθητική – Ενεργητική ασφάλεια

Το SMART είναι από κατασκευής του εξαιρετικά ασφαλές. Δεν είναι τυχαίο που έχει την ποιο άκαμπτη καμπίνα επιβατών από όλα τα αυτοκίνητα παραγωγής του κόσμου της οποίας το περίβλημα ονομάζεται tridion. Οι 2 πρόσθιοι αερόσακοι στο βασικό εξοπλισμό αυξάνουν αυτή την ασφάλεια του tridion ενώ είναι σχεδιασμένο σε πλαγιομετωπικές συγκρούσεις έτσι ώστε να απορροφάτε η ενέργεια της πρόσκρουσης από το tridion και τους τροχούς, αμορτισέρ με αποτέλεσμα η καμπίνα να παραμένει ανέπαφη σε οποιαδήποτε σύγκρουση. Οι προαιρετικοί πλευρικοί αερόσακοι (300) βελτιώνουν ελάχιστα την ήδη άριστη κατασκευή. Επιπλέον υπάρχει κολόνα τιμονιού η οποία υποχωρεί αυτόματα σε περίπτωση σύγκρουσης, ζώνες με προεντατήρες ενσωματωμένες στα καθίσματα ειδικής κατασκευής με μέταλλο που εκτός από την υψηλής ποιότητας άνεση που προσφέρει προστατεύει ολόκληρο το σώμα από οποιοδήποτε αντικείμενο από το χώρο αποσκευών όπως και από οποιαδήποτε οπίσθια σύγκρουση

>>

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΣΙΦΙΚ ΦΙΛΕ ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ και χρονου !

Οσο για τον αμανατιδη που λες ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΜΑΞΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΚΟΤΩΘΕΙ με το πλαι και 14ο χιλιομετρα σε κολωνα ξερεις τι ειναι ? μηπως θες να δεις κανα γκολφ πως θα γινει ... ο αμανατιδης την γλιτωσε παρα πολυ καλα σε πληροφορω οποτε μν λεμε οτι θελουμε!

Edited by Kostas kostopoulos
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΣΙΦΙΚ ΦΙΛΕ ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ και χρονου !

Οσο για τον αμανατιδη που λες ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΜΑΞΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΚΟΤΩΘΕΙ με το πλαι και 14ο χιλιομετρα σε κολωνα ξερεις τι ειναι ? μηπως θες να δεις κανα γκολφ πως θα γινει ... ο αμανατιδης την γλιτωσε παρα πολυ καλα σε πληροφορω οποτε μν λεμε οτι θελουμε!

Και εγώ έχω σκάσει σε κολώνα με το πλάι γύρω στα 140km.h με Polo 6N2 που είχα, αλλά βγήκα ζωντανός και μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

an kai eime katoxos smart kai eimai se 2 club gia smart kai den exei akoystei pote trakarisma me thanato kai milame gia stoykes treles epishs perase ena renut megane cabrio me kokkino kai eskase pano sto smart toy kolhtoymoy sto smart zhmies psigeio fanaria psalidi kremagiera zantes amortiser to renait eixan anoijei sta dyo oi rodes kai ola mprosta xalia afoy meta mathame oti bghke olikh katastrofh. epishs to thema me amanatidh to sigoyro einai oti tha pigene pano apo140 sigoyra tha eixe balei programa kai me opoio aytokinhto allo na htan tha eixe sigoyra skotothei milame gia poiothta metaloy tridion

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι όλοι μιλάτε για τα smartάκια σαν ειδήμονες ...........

Αμφιβάλλω αν εσείς έχετε καβαλήσει καθόλου smartάκι ώστε να λέτε όλα αυτά που λέτε..................

Διότι τα περισσότερα δεν ισχύουν................

Ρωτήστε πρώτα κατόχους τους να σας πούν .............

Μη βγάζεται συμπεράσματα απο μόνοι σας ...............

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Smart είναι ιδιαιτέρως ασφαλή αμάξια! Μπορεί να είναι μικρά, αλλά το έχουν φτιάξει έστι ώστε να παρέχει μεγάλη ασφάλεια λόγω μικρού μεγέθους! Και πάντα μιλάμε για λογικές ταχύτητες!

Edited by PoLaKiaS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.