Jump to content
herlam

Αναδιπλούμενοι Καθρέπτες

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να πω ότι κλείνοντας 10.000 χλμ με το golf έχω μετανιώσει μόνο για ένα πράγμα που δεν έχει στον εξοπλισμό του highline και δεν το ζήτησα….ηλεκτρονικά αναδιπλούμενους καθρέπτες. Στα στενάκια των ελληνικών δρόμων είναι απλά απαραίτητοι με τα διπλοπαρακαρισμένα και αν δεν έχεις συνεπιβάτη το κλείσιμο με τον γνωστό παπάρα από πίσω να κορνάρει είναι περιπέτεια.

Η ερώτηση είναι απλή και σύντομη. Μπορεί να μπουν τώρα και αν υπάρχει καμία ιδέα για το κόστος?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για απαντήσεις.

Αν δεν το έχω τοποθετήσει στο σωστό sub forum ή αν το θέμα ήδη υπάρχει ο Moderator εννοείται ότι μπορεί να κάνει ότι αλλαγές θέλει.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω ολα γινονται... οτι υπαρχει στο προαιρετικο εξοπλισμο μπαινει και μετα.. απλα μερικα δε συνιστονται να γινονται οπως η ηλιοροφη dsg (που και παλι γινονται).. δε μου φαινεται κατι δυσκολο παντος.. απλα σιγουρα θα εχει υψηλο κοστος..

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου τη δινει που δεν κλείνουν ηλεκτρικά αν και δεν είχα και το option να τους βάλω γιατι το πήρα μεταχειρισμένο.

Ούτως ή άλλως ομως το κλείσιμο καθρέφτη στα 5αρια εχει μάλλον περισσότερο ψυχολογική παρα ουσιαστική σημασία ειδικά σε πολύ στενούς δρόμους, αυτός που τους σχεδίασε εδωσε ρέστα σ'αυτό το κομμάτι:clapping:

Anyway, με ενα μικρό googlαρισμα βρήκα αυτόκαι αυτοτο thread. Γίνεται απ'οτι καταλαβαίνω αλλά δεν ξερω ποσο θα κοστίζει κάτι τέτοιο!!

Ισως αν ψάξει κανείς στα Γερμανικά (δεν ξερω καθόλου δυστυχώς) να βρει περισσότερα αποτελέσματα...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τι θα χρειαστείς

Requirements:

a. door control module supporting power folding,

b. mirror control joystick with power folding option,

c. mirror base with the built in power folding mirror,

d. door control module coding.

Στο γνωστό σε όλους

http://furmanka.blogspot.com/2010/03/mk5-lusterka-mirrors.html

Κωδικοποίησή

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?2621683

Τα παραπάνω αναφέρονται σε γκολφ 5, άλλα ειναι μια καλή αρχη για να καταλάβεις την δυσκολία του όλου εγχειρήματος

Link to comment
Share on other sites

Τι θα χρειαστείς

Requirements:

a. door control module supporting power folding,

b. mirror control joystick with power folding option,

c. mirror base with the built in power folding mirror,

d. door control module coding.

Στο γνωστό σε όλους

http://furmanka.blogspot.com/2010/03/mk5-lusterka-mirrors.html

Κωδικοποίησή

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?2621683

Τα παραπάνω αναφέρονται σε γκολφ 5, άλλα ειναι μια καλή αρχη για να καταλάβεις την δυσκολία του όλου εγχειρήματος

Nice info!!! :rolleyes:B)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας έχω ένα golf 4 και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανένας πως μπορώ να κάνω τους καθρέφτες μου αναδιπλούμενους όπως στο παρακάτω video που βρήκα

Edited by Speedy
GREEKLISH
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις ένα τρακαρισμένο και πάρεις αυτά που χρειάζεσαι(βλέπε παραπάνω) , τότε μάλλον μπορείς !

Btw το τύπος έχει αλλάξει τα πολλά στο 4αρι ... εάν δείτε τα υπόλοιπα βίντεο στο κανάλι του θα καταλάβετε τι εννοώ ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι τους καθρεπτες μαζι με τον μηχανισμο και την απαραιτητη καλωδιωση,τοποθετηση απο καποιον ηλεκτρολογο και λογικα ρυθμιση μεσω vagcom ή εγκεφαλου,αναλογως που θα το πας.

Αν ψαξεις στο ebay μπορεις να τα βρεις σε λογικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο ηλεκτρολογο εισαι κομπλε.χεχε.

Ψαξε στο ebay,θα τα βρεις σε καλη τιμη πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρολογος ειμαι κ μπορω να τους βαλω μονο τον μηχανισμο να εχει θελω

έλα ρε "συνάδελφε" , μια από τα ίδια και ΄γω :thumbsup2:

Αν το κόστος είναι "λογικό" ψήνομαι και εγώ για αναδιπλούμενους και αν είσαι εντός λεκανοπεδίου μέσα να τους βάλουμε together ... :friends:

Για την κωδικοποιηση βεβαια θα χρειαστει μια βολτα κατα καλλιθεα ... γνωριζω εξ αποστασεως καποιον Ν...ο , ο οποιος εχει τα καταλληλα για να τα σενιαρουμε , εεε ειμαστε και δυο , "οχι" δεν τον παιρνει γιατι :aggressive: οποτε :good: !!!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

αααα ειδα και αυτο

που με συγκινησε , ξερει κανεις ??

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω φιλος....

και εδω για αγορα..

http://www.ecstuning..._source=Youtube

:p

Μπαίνω να διαβασω ενα θεμα που λεει "Αναδιπλούμενοι Καθρέπτες" και διαβαζω το δικο σου ποστ!!! εχει καμιά σχέση με το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω να διαβασω ενα θεμα που λεει "Αναδιπλούμενοι Καθρέπτες" και διαβαζω το δικο σου ποστ!!! εχει καμιά σχέση με το θεμα?

σιγααααααααααα ρε Νικο μην :growl: , μια απαντηση εδωσε το παιδι , λες και σε αλλα ποστ δεν ξεφευγει που και που η κουβεντα ........

αλλωστε σε μενα απαντησε , εγω ρωτησα εκτος topic , αν θες βαλτα μαζι μου .......... αμα κοντας δηλαδη , γιατι περναω απο καλλιθεα πεντε φορες την εβδομαδα ... και εγω δεν αστιευομαι , ειμαι :crazy:8P .... αμα τα παρω :angry2: θα σου ερθω :aggressive: και μετα :vava: ....

8) 8) 8)

περιπιπτωντος , εισαι μεσα για κωδικοποιηση αν χρειαστει , ετσι ?? :p

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω να διαβασω ενα θεμα που λεει "Αναδιπλούμενοι Καθρέπτες" και διαβαζω το δικο σου ποστ!!! εχει καμιά σχέση με το θεμα?

πιστευω να καταλαβες γιατι το εστειλα αυτο... :)

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω φιλος....

..........................................................................

:cray: :cray: :cray:

μονο για Golf !!! μου ειπαν οι αμερικανοι

:no: :no: :no:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω στο 6αρι τι γίνεται, πάντως για το 5αρι είναι αστείο το θέμα γιατί διπλώνουν ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.