Jump to content
Kaklios design Rodos

Αναρτηση Gti Σε Tsi

Recommended Posts

ρε παιδια κανενας δεν εχει βαλει αναρτησεις gti σε tsi? μην βαριεσται να απαντησετε :wacko:

μήπως θα ψηλώσει ? γιατί η διαφορά στα κιλά κάνει την διαφορά ...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχω την ιδεα οτι ο 1,4 tsi ειναι πιο βαρυς απο τον 2,0 fsi.... :wacko:

αλλα δεν το κανω λογο υψους αλλα θελω καλυτερο πατημα...8)

Edited by kaklios design Rodos
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχω την ιδεα οτι ο 1,4 tsi ειναι πιο βαρυς απο τον 2,0 fsi.... :wacko:

αλλα δεν το κανω λογο υψους αλλα θελω καλυτερο πατημα...8)

Βάλε ελατήρια και αναρτήσεις κατασκευασμένες ειδικά για το tsi. (Eibach , Bilstein, κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να βαλω αναρτηση απο 5αρι gti σε tsi revo, τι λετε αξιζει? η δεν θα δω διαφορα? και τι τιμη μπορω να τις βρω? ευχαριστω ;)

Βαλε τις. Το εχω κανει εγω και αυτο αφου πρωτα πειραματιστηκα με bilstein/hr κλπ.

Και καλυτερο κρατημα εχει (απο το gt sport)και ανετη ειναι. Το αυτοκινητο το αισθανομαι πιο σιγουρο και χωρις να χανει σε ανεση, κατι που ειναι πολυ βασικο οδηγωντας στους δρομους μας.

Για το θεμα υψους μπροστα τουλαχιστον σε μενα δεν υπαρχει. Τα μπροστινα ελατηρια του gti ειναι πιο κοντα απο του gt sport, τα πισω ειναι σχεδον ιδια. Εγω εχω και dsg που βαζει καμμια 25αρια κιλα μπροστα αλλα πιστευω δεν θα υπαρχει θεμα με το χειροκινητο.

Απο τιμη εγω ετυχε και τις πηρα 150 ευρω με 20-30 χιλ χλμ αν θυμαμαι αλλα ειναι αψογες, ετυχε οταν τις εβαλα να τις μετρησω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τις. Το εχω κανει εγω και αυτο αφου πρωτα πειραματιστηκα με bilstein/hr κλπ.

Και καλυτερο κρατημα εχει (απο το gt sport)και ανετη ειναι. Το αυτοκινητο το αισθανομαι πιο σιγουρο και χωρις να χανει σε ανεση, κατι που ειναι πολυ βασικο οδηγωντας στους δρομους μας.

Για το θεμα υψους μπροστα τουλαχιστον σε μενα δεν υπαρχει. Τα μπροστινα ελατηρια του gti ειναι πιο κοντα απο του gt sport, τα πισω ειναι σχεδον ιδια. Εγω εχω και dsg που βαζει καμμια 25αρια κιλα μπροστα αλλα πιστευω δεν θα υπαρχει θεμα με το χειροκινητο.

Απο τιμη εγω ετυχε και τις πηρα 150 ευρω με 20-30 χιλ χλμ αν θυμαμαι αλλα ειναι αψογες, ετυχε οταν τις εβαλα να τις μετρησω κιολας.

thanku ρε Kirra, πες μου λιγο αν ξερεις, εχει ενα παιδι αλλα τις εχει βγαλει εδω και 1,5 χρονο αλλα τις εχει αποθηκευσει ορθιες, λες μολις τις βαλω να αρχισουν να τρεχουν λαδια?

Link to comment
Share on other sites

thanku ρε Kirra, πες μου λιγο αν ξερεις, εχει ενα παιδι αλλα τις εχει βγαλει εδω και 1,5 χρονο αλλα τις εχει αποθηκευσει ορθιες, λες μολις τις βαλω να αρχισουν να τρεχουν λαδια?

Δεν νομίζω και αν γίνει θα είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Προσωπικά έχω βάλει αμορτισέρ μετά από 5 χρόνια οριζόντιας αποθήκευσης και δεν έκαναν κιχ. Καλοφόρετες!!!

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

thanku ρε Kirra, πες μου λιγο αν ξερεις, εχει ενα παιδι αλλα τις εχει βγαλει εδω και 1,5 χρονο αλλα τις εχει αποθηκευσει ορθιες, λες μολις τις βαλω να αρχισουν να τρεχουν λαδια?

Τωρα φιλε μου ειδα το ποστ σου.

Λοιπον οπως λεει και ο φιλος vassat δεν θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλουμε μονο τα ελατηρια απο GTI σε GT θα δουμε καμμια διαφορα?θα χαμηλωσει καθολου?

το εκανε φιλος σε gt και χαμηλωσε περιπου 1 ποντο.. δυσκολα θα δεις διαφορα παντως..

Link to comment
Share on other sites

αν βαλουμε μονο τα ελατηρια απο GTI σε GT θα δουμε καμμια διαφορα?θα χαμηλωσει καθολου?

Όχι μόνο δεν θα χαμηλώσει αλλά θα σηκωθεί και λίγο.

Το μπροστά μέρος του gt είναι 40kg ελαφρύτερο από του gti.

Για του λόγου το αληθές...

Volkswagen Racing Golf TSI

The world’s first ever use in motorsport of the 1.4 TSI engine,

which uses both a supercharger and turbocharger.

When we first decided to develop the TSI engine for Volkswagen UK, it

was a leap into the unknown.

We already knew that the TSI engine was a full 40kg lighter over the front

wheels than the 2.0T GTI motor. But nevertheless we calculated that we

would need to get the 1.4 engine up to around 230bhp to be competitive.

Speaking with some of the Volkswagen engineers in Germany we were

told in no uncertain terms that this sort of output would be impossible!

But, never ones to be beaten, we continued with our development programme

until we reached the stage where we had enough confidence

that this sort of power level was achievable.

And so, with cars hard to source in the UK at the time, we got one from

the Germans, and started with our development.

The engine, fitted with a development exhaust

manifold and a revised turbocharger, was soon

up to power. The TSI engine misses a little of the

low-down torque that we can achieve from the

2.0TFSI engine, but made up for this with the

lightweight high revving nature of the engine.

The lower nose-weight of the TSI compared with the TDI and GTIs that we

had built before really made a difference to the agility and turn-in of the

car. The TSI was driven by a selection of journalists all through 2007, with

a highest place finish of 7th place.

And, even with a 60bhp increase, it was completely reliable all year.

RacingLine Limited - 4 Quatro Park - Tanners Drive - Blakelands - Milton Keynes - MK14 5BP - United Kingdom

Tel: (0044) 1908 210077 - Fax: (0044) 1908 210044 - Email: info@racingline.com - Web: www.racingline.com

Edited by tounasL
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχω την ιδεα οτι ο 1,4 tsi ειναι πιο βαρυς απο τον 2,0 fsi.... :)

αλλα δεν το κανω λογο υψους αλλα θελω καλυτερο πατημα...:p

Aν και καθυστερημένα, το 1.4 140 έχει βάρος (kerb weight) 1423 κιλά ενώ το 2.0 200 έχει 1336, σημαντική διαφορά

Τα βάρη είναι απο εδώ

:wink: :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Aν και καθυστερημένα, το 1.4 140 έχει βάρος (kerb weight) 1423 κιλά ενώ το 2.0 200 έχει 1336, σημαντική διαφορά

Τα βάρη είναι απο εδώ

:p:)

Αποκλείεται να είναι πιο βαρύ το Tsi από το Gti.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τα σκας λιγο παραπανω να βαλεις μια Β8 billstein με κανα 700αρι ???

edit: δες εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40985&st=0&gopid=426463entry426463

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Aν και καθυστερημένα, το 1.4 140 έχει βάρος (kerb weight) 1423 κιλά ενώ το 2.0 200 έχει 1336, σημαντική διαφορά

Τα βάρη είναι απο εδώ

:thumbsup:;)

Μάλλον κάνουν κάποιο λάθος.....

Στο λέω γιατί έβαλα στο gt170 μου ελατήρια από edition 30

και το μπροστα μέρος σηκώθηκε περίπου 1 πόντο...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνουν κάποιο λάθος.....

Στο λέω γιατί έβαλα στο gt170 μου ελατήρια από edition 30

και το μπροστα μέρος σηκώθηκε περίπου 1 πόντο...

Δεν διαφωνώ σε αυτό που γράφεις για τον έναν πόντο αλλά τα βάρη τα βρήκα και σε δεύτερη ιστοσελιδά όπου μπορείς να δείς 1.4 140 ps 2007 1423 κιλά, 1.4 170 ps 2007 1429 κιλά, 2.0 200 ps 2007 1336 κιλα και 2.0 230 ps 2007 1528 κιλά, δηλαδή το ed30 είναι 99 κιλά βαρύτερο απο το gt170!,γι'αυτό το gt σου σηκώθηκε! ;) Τα στοιχεία με τα βάρη, οι άγγλοι υποστηρίζουν ότι δίνονται επίσημα απο την vw. To kerb weight αναφέρεται σε βάρος με όλα τα υγρά του αυτοκινήτου και συνήθως οδηγό 75 κιλών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτό που γράφεις για τον έναν πόντο αλλά τα βάρη τα βρήκα και σε δεύτερη ιστοσελιδά όπου μπορείς να δείς 1.4 140 ps 2007 1423 κιλά, 1.4 170 ps 2007 1429 κιλά, 2.0 200 ps 2007 1336 κιλα και 2.0 230 ps 2007 1528 κιλά, δηλαδή το ed30 είναι 99 κιλά βαρύτερο απο το gt170!,γι'αυτό το gt σου σηκώθηκε! :) Τα στοιχεία με τα βάρη, οι άγγλοι υποστηρίζουν ότι δίνονται επίσημα απο την vw. To kerb weight αναφέρεται σε βάρος με όλα τα υγρά του αυτοκινήτου και συνήθως οδηγό 75 κιλών.

Τα βάρη αυτά είναι λάθος.

Σύγκρινε τα τωρινά μοντέλα και θα το καταλάβεις.

Volkswagen Golf 3d 1.4 TSI Highline 160hp : 1271 kg

Volkswagen Golf 3d 1.4 TSI Highline DSG 160hp : 1286 kg

Volkswagen Golf 3d 2.0 GTI : 1318 kg

Volkswagen Golf 3d 2.0 GTI DSG : 1339 kg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Volkswagen Golf 3d 1.4 TSI Highline 160hp : 1271 kg

Volkswagen Golf 3d 1.4 TSI Highline DSG 160hp : 1286 kg

Volkswagen Golf 3d 2.0 GTI : 1318 kg

Volkswagen Golf 3d 2.0 GTI DSG : 1339 kg

Τα βάρη αυτά τα πήρες απο πίνακες τεχνικών χαρακτηριστηκών που δημοσιεύονται σε περιοδικά και κυκλοφορούν γενικώς με κύριο χαρακτηριστηκό ότι δεν επαληθεύονται ποτέ με πραγματικές μετρήσεις. Επειδή λοιπόν το βάρος μπορεί να μετρηθεί με ακριβεια και εύκολα, αυτά τα στοιχεία δεν είναι ρεαλιστικά. :sword::yawn:

Link to comment
Share on other sites

Τα βάρη αυτά τα πήρες απο πίνακες τεχνικών χαρακτηριστηκών που δημοσιεύονται σε περιοδικά και κυκλοφορούν γενικώς με κύριο χαρακτηριστηκό ότι δεν επαληθεύονται ποτέ με πραγματικές μετρήσεις. Επειδή λοιπόν το βάρος μπορεί να μετρηθεί με ακριβεια και εύκολα, αυτά τα στοιχεία δεν είναι ρεαλιστικά. :sword::yawn:

Ορίστε και τα επίσημα μεικτά βάρη :whistling: :

Golf --> http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/x/models/golf/golf/media.Par.0020.File.pdf/td_golf.pdf

Golf Gti --> http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/x/models/golf/golf/media.Par.0013.File.pdf/td_golf_gti.pdf

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

ενδιαφέρεται να αγορασει ένας γνοστος μου τα αμορτισερ μου (gti v) με ελατηρια χαμηλοματος eibah 3,5 ποντων..

μήπως γνωρίζει κανείς αν κάνουν σε tsi 122 ? και αν ναι πως θα ''καθησει'' το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

ενδιαφέρεται να αγορασει ένας γνοστος μου τα αμορτισερ μου (gti v) με ελατηρια χαμηλοματος eibah 3,5 ποντων..

μήπως γνωρίζει κανείς αν κάνουν σε tsi 122 ? και αν ναι πως θα ''καθησει'' το αμάξι?

Λογικά η μούρη του Golf 122ps με τα ελατήρια σου δεν θα πέσει τόσο όσο στο Golf GTI γιατί τα ελατήρια για το Golf GTI είναι πιο σκληρά από τα ελατήρια ενος Golf 122ps. Στην ουσία αυτά τα ελητήρια θα είναι λάθος επιλογή.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η μούρη του Golf 122ps με τα ελατήρια σου δεν θα πέσει τόσο όσο στο Golf GTI γιατί τα ελατήρια για το Golf GTI είναι πιο σκληρά από τα ελατήρια ενος Golf 122ps. Στην ουσία αυτά τα ελητήρια θα είναι λάθος επιλογή.

Ευχαριστώ πολύ Στέλιο. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.