Jump to content
default

Εξάτμιση Σε Golf Gt

Recommended Posts

Θα μπορούσα να τοποθετήσω εξάτμιση (cat back) από Golf Gti στο δικό μου

Golf Gt ( μοντέλο 2008 με 140 hp).

Θα υπάρχει πρόβλημα με τη διάμετρο και τη λειτουργία του αυτοκινήτου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να τοποθετήσω εξάτμιση (cat back) από Golf Gti στο δικό μου

Golf Gt ( μοντέλο 2008 με 140 hp).

Θα υπάρχει πρόβλημα με τη διάμετρο και τη λειτουργία του αυτοκινήτου;

Ευχαριστώ

Ναι μπορείς να το τοποθετήσεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά καλύτερα να έχεις πρόγραμμα για να βάλεις εξάτμιση μεγαλύτερης διαμέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο η μαμίσια εξάτμιση του Gti (V) είναι μεγαλύτερης διαμέτρου από την μαμά

του tsi;

Νομίζω είναι 63,5mm ενώ η δικιά μας είναι 55mm. Ας με διωρθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα θα συμφωνησω οτι θες και προγραμμα γιατι αντι για κερδος θα δεις μειωση των επισδοσεων αν το αφησεις οπως ειναι τωρα...το ιδιο συμβαινει και σε μας οταν αλλαξουμε πχ αφαιρεσουμε το μεσαιο παμε απτο κακο στο χειροτερο...αν δεν το πειραξεις αλλο μετα αστο οπως

το ειχε ο κατασκευαστης του ,εξαλου τα 155 αλογα που εχεις και οχι 140 ειναι υπολογισμενα με αυτη την εξατμιση

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο η μαμίσια εξάτμιση του Gti (V) είναι μεγαλύτερης διαμέτρου από την μαμά

του tsi;

Κι εγω αν θυμάμαι καλά :

tsi 55 mm

gti 63.5 mm

r32 63.5 mm

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως ίσως μόνο το μαμά catback από GTI V μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε 160αρι TSΙ;

Πιο μπροστά η εξάτμιση πιθανότατα είναι πολύ διαφορετική;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως ίσως μόνο το μαμά catback από GTI V μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε 160αρι TSΙ;

Πιο μπροστά η εξάτμιση πιθανότατα είναι πολύ διαφορετική;

πιστεύω το ετκα να γράφει διάμετρο/κομμάτι της εξάτμισης ...

Link to comment
Share on other sites

του GTI ειναι Φ60.δεν εχει καμια σχεση το πλακακι του dp απο το GTI με του GT,το ενα ειναι στρογγυλο και το αλλο σαν οβαλ.για τον καταλυτη δεν ξερω κατα ποσο ειναι μεγαλυτερος.το γνωριζει αυτο κανεις?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λέτε για την απόλη ξη της εξατμισης ;

γιατί όλοι οι σωλήνες από turboback μέχρι την απόληξη είναι 63,5 στο 160αρι

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε aftermarket φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε aftermarket φίλε μου.

Αυτή είναι η ιδανική λύση. Όταν όμως "no money" αυτή η επιλογή είναι αδόκιμη; Δεν ταιριάζει;

Πιστεύω άλλος καταλύτης για 140Hp/170Hp άλλος για 200Hp, ή μήπως δεν είναι έτσι;

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Αφτερμαρκετ τελικό μόνο;;

Δε με ενδιαφέρει να βάλω κάποιο πρόγραμμα μια χαρά πηγαίνει το αμαξάκι απλά θα ήθελα να ομορφύνει λίγο το πίσω μέρος....

Link to comment
Share on other sites

ρε βαλε οτι θελεις,αστο ησυχο ανδεν παιζουν τα φραγκα για σοβαρες αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και εγω ακριβως το ιδιο θεμα με το φιλο που ξεκινησε το topic...εχω το tsi με τα 140 και μολις αλλαξα προφυλακτηρα....εβαλα του gti και επειδη εχει το κοψιμο για την εξατμηση θα ηθελα να βαλω μια που να ξερω οτι δε θα χασω αποδοση...δε με καιει και τοσο ο ηχος(δε θα ηθελα να χασω,εστω και αυτο το λιγο ηχο που εχω απο το turbo-σκαστρα,εκτος και αν τον βοηθαει η εξατμιση....)απλα για να μην ειναι αδεια η τρυπα ξεκινησα να σκεφτομαι για εξατμιση και επειδη δεν πολυ καταλαβα αυτα που ειπατε μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και εγω ακριβως το ιδιο θεμα με το φιλο που ξεκινησε το topic...εχω το tsi με τα 140 και μολις αλλαξα προφυλακτηρα....εβαλα του gti και επειδη εχει το κοψιμο για την εξατμηση θα ηθελα να βαλω μια που να ξερω οτι δε θα χασω αποδοση...δε με καιει και τοσο ο ηχος(δε θα ηθελα να χασω,εστω και αυτο το λιγο ηχο που εχω απο το turbo-σκαστρα,εκτος και αν τον βοηθαει η εξατμιση....)απλα για να μην ειναι αδεια η τρυπα ξεκινησα να σκεφτομαι για εξατμιση και επειδη δεν πολυ καταλαβα αυτα που ειπατε μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος?

πηγαινε κολλα 2 μπουκες νικελ στην εξατμιση που εχεις και εισαι κυριος. 70+ ευρω κοστος.

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι παρόμοιο να ανεβάσει κάποιες φώτος να δούμε το αποτέλεσμα?

Δεν ξέρω αν θεωρηθεί διαφήμιση αλλά αν κάποιος έχει μείνει ευχαριστημένος με τη δουλειά κάποιου εξατμισά

γιατί να μην το μοιραστει....

Link to comment
Share on other sites

μου εκανε μια προσφορα ενα παληκαρι στη Θεσσαλονικη για dp με καταλυτη 100αρι Euro 5(απο αγγλια ο καταλυτης)στα 450 ευρω.ειναι αρκετα καλη τιμη.εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα θα συμφωνησω οτι θες και προγραμμα γιατι αντι για κερδος θα δεις μειωση των επισδοσεων αν το αφησεις οπως ειναι τωρα...το ιδιο συμβαινει και σε μας οταν αλλαξουμε πχ αφαιρεσουμε το μεσαιο παμε απτο κακο στο χειροτερο...αν δεν το πειραξεις αλλο μετα αστο οπως

το ειχε ο κατασκευαστης του ,εξαλου τα 155 αλογα που εχεις και οχι 140 ειναι υπολογισμενα με αυτη την εξατμιση

Λεφο αυτος που σου ειπε οτι αν βγαλεις το μεσαιο σε τουρμπατο πας απο το κακο στο χειροτερο..πηγαινε και πες του..ΕΙΠΕ Ο ΑΝΕΣΤΗΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΔΕΟΣ ΑΠΟ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ.Αλλα το απαραπανω το λενε ολοι οι κατσαρολαδες εξατμισαδες που για να παρουν το 100αρικο απο το μεσσαιο στην εξατμιση που θελουν να πουλησουν πετανε τετοιες μακακιες...ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεφο αυτος που σου ειπε οτι αν βγαλεις το μεσαιο σε τουρμπατο πας απο το κακο στο χειροτερο..πηγαινε και πες του..ΕΙΠΕ Ο ΑΝΕΣΤΗΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΔΕΟΣ ΑΠΟ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ.Αλλα το απαραπανω το λενε ολοι οι κατσαρολαδες εξατμισαδες που για να παρουν το 100αρικο απο το μεσσαιο στην εξατμιση που θελουν να πουλησουν πετανε τετοιες μακακιες...ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!!!!

Σε μαμα εξατμιση αν βγαλω το μεσαιο θα δωσει τιποτα σε golf gt χωρις προγραμμα?θα πηγαινει χειροτερα?απο θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα πηγαινει χειροτερα αλλα δεν θα πηγαινει και καλυτερα..θορυβο θα εχεις και καλυτερη απομονοση θερμοτητας για την τουρμπινα.αν δεν σε ενοχλει λιγο παραπανω θορυβος βγαλ'το.

Link to comment
Share on other sites

σε 122αρι με 63.5 dp και 60αρι catback

υπαρχει φοβος αν βγαλω το μεσαιο να κρεμασω;;;

backpressure εμεις δεν θελουμε;;;

θα με κουρασει πολυ στα ταξιδια μονο αυτο φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.