Jump to content
GAK

Δεν Ανοιγει Η Ασφαλεια Του Οδηγου !

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, καλή χρονιά με υγειά σε όλων τον κόσμο και ιδιαίτερά στον κόσμο του forum μας. Το jettoni μου είναι 07' και παρουσιάζει το εξής.

α. Όταν πατάω το κουμπί στο κλειδί για να ξεκλειδώσει τις περισσότερες φορές 7/10, δεν ξεκλειδώνει η πόρτα του οδηγού ενώ οι άλλες κανονικά. Με το κλειδί ξεκλειδώνει κανονικά απλώς κάπως πιο δύσκολα. Νομίζω ότι η κλειδαριά έχει βγει off. Άλλα δεν ξέρω αν είναι ρύθμιση, απλώς θέλει κάποιο σπρέι από μέσα. Σας έχει τύχει, έχετε κάποια άποψη ?

β. Οι "Οι μπουκάλες" απο το πορτ - παγκαζ νομίζω ότι είχαν χαλάσει, (όταν ανοιγα το πορτ - παγκαζ αυτο σηκωνωνταν 1-2 cm και σταματαγε εκει. Δεν σηκωνοταν ως επανω οπως οταν το αγορασα. Τις αντικατεστισα με καποιες αλλες απο το ebay που ηταν για το δικο μου μοντελο. Ομως το προβλημα παρεμεινε, με τον καιρο καπως εχει βελτιωθει αλλα οχι οπως ηταν καινουργιο. Δεν πειρα απο την αντιπρωσωπεια τις μπουκαλες διοτι εχουν κοστος 80Ε ενω τις αγορα σχεδον με τα μισα λεφτα.

http://www.autopartsbylou.com/lift-supports-products.php?make=VW&model=Jetta&year=2007&type=mmy&x=28&y=13

Απο το καταστημα της αμερικης απο οπου και το αγορα μου ειπαν οτι τα μαμα ειναι 710Ν ενω τα δικα του ειναι 712Ν. Ειναι τοσο μεγαλη διαφορα λετε ωστε να υπαρχει αυτο το προβλημα ακομα ? εχει κανενας το ιδιο προβλημα ?

Περιμενω γνωμες, και παλι καλη χρονια σε ολους !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καλή χρονιά με υγειά σε όλων τον κόσμο και ιδιαίτερά στον κόσμο του forum μας. Το jettoni μου είναι 07' και παρουσιάζει το εξής.

α. Όταν πατάω το κουμπί στο κλειδί για να ξεκλειδώσει τις περισσότερες φορές 7/10, δεν ξεκλειδώνει η πόρτα του οδηγού ενώ οι άλλες κανονικά. Με το κλειδί ξεκλειδώνει κανονικά απλώς κάπως πιο δύσκολα. Νομίζω ότι η κλειδαριά έχει βγει off. Άλλα δεν ξέρω αν είναι ρύθμιση, απλώς θέλει κάποιο σπρέι από μέσα. Σας έχει τύχει, έχετε κάποια άποψη ?

β. Οι "Οι μπουκάλες" απο το πορτ - παγκαζ νομίζω ότι είχαν χαλάσει, (όταν ανοιγα το πορτ - παγκαζ αυτο σηκωνωνταν 1-2 cm και σταματαγε εκει. Δεν σηκωνοταν ως επανω οπως οταν το αγορασα. Τις αντικατεστισα με καποιες αλλες απο το ebay που ηταν για το δικο μου μοντελο. Ομως το προβλημα παρεμεινε, με τον καιρο καπως εχει βελτιωθει αλλα οχι οπως ηταν καινουργιο. Δεν πειρα απο την αντιπρωσωπεια τις μπουκαλες διοτι εχουν κοστος 80Ε ενω τις αγορα σχεδον με τα μισα λεφτα.

http://www.autopartsbylou.com/lift-supports-products.php?make=VW&model=Jetta&year=2007&type=mmy&x=28&y=13

Απο το καταστημα της αμερικης απο οπου και το αγορα μου ειπαν οτι τα μαμα ειναι 710Ν ενω τα δικα του ειναι 712Ν. Ειναι τοσο μεγαλη διαφορα λετε ωστε να υπαρχει αυτο το προβλημα ακομα ? εχει κανενας το ιδιο προβλημα ?

Περιμενω γνωμες, και παλι καλη χρονια σε ολους !

Καλησπέρα Και Καλή Χρονιά !

Για την κλειδαριά κάντε έναν έλεγχο με vag com και πείτε μας εαν έβγαλε κάποιο σφάλμα ...

Η διαφορά είναι μικρή τόσο στα newton όσο και στα κιλά ...

710/9,81N = 72,3751 KG

712/9,81N = 72,5790 KG

αλλά μια δοκιμή με κάτι μεγαλύτερο από 712N θα μας δείξει εάν όντως είναι τα αμορτισέρ που κάνουν την διαφορά :D

Link to comment
Share on other sites

Για την κλειδαρια,δοκιμασε μηπως για καποιον λογο εχει ξεσυντονιστει,αλλιως μαλλον εχει καποιο θεμα και ισως χρειαζεται αλλαγη.

Για τις μπουκαλες του πορτ παγκαζ,η διαφορα ειναι αμελητεα και δεν νομιζω να ευθυνεται αυτο.

Εμενα στο πορτ παγκαζ,οσο το ανεβαζω,σηκωνεται και απλα θελει λιγη δυναμη,παρολο που ειναι εργοστασιακες και δεν τις εχω αντικαταστησει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ.

ΠΗΓΑ ΑΝΤ. ΒΑΛΑΝΕ ΣΠΡΕΥ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ.ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ ΦΥΣΙΚ(ΕΓΓΥΗΣΗ)

ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΘΑ ΛΥΘΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Με την κλειδαρια το ιδιο θεμα ειχα και εγω πριν κανα μηνα.Εμενα δεν ανοιγε του συνοδηγου ανοιγε 1 στις 100 και δεν εχει και κλειδαρια απο εκεινη τη πλευρα οποτε μολις ανοιξε πηρα μια μεταχειρησμενη κλειδαρια με 50 ευρω διοτι η καινουρια εχει 180 ευρω συν τα περαστηκα και την περασα μονος με οδηγιες που βρηκα μεσα απο αυτο το forum.Παντως ειναι αρκετα δυσκολη η αντικατασταση της με δυσκολεψε αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θελω κλειδαρια αλλα προς το παρον θα το αργησω, για τις μπουκαλες του πορτ παγκαζ ειχε κανεις το ιδιο προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.