Jump to content
cphellas

Πρόβλημα Μπαταρίας Σε Gti Polo 2010 2 Εβδομάδων

Recommended Posts

Καλησπέρα.Στίς 16 Δεκέμβρη αγόρασα το νέο μου Polo gti και ενώ για μια εβδομάδα ήμουν ενθουσιασμένος , ξαφνικά ένα πρωί δεν έπαιρνα μπροστά.Συγκεκριμένα με το που γύρισα την μίζα τρεμόπαιζαν όλα τα ηλεκτρονικά , η μίζα δεν γύρισε ποτέ. Σκέφτηκα πως επειδή το αυτοκίνητο το είχαν στην έκθεση και δεν είχαν αποσυνδέσει την μπαταρία , μπορεί να είχε ταλαιπωρηθεί. Εβαλα καλώδια με άλλο αυτοκίνητο , εμένα δεν μου πήρα μπροστά ,έφερα όμως την Mondial και με τα δικά του καλώδια πήρε μπροστά. Μου είπε ο Mondial πως μάλλον τα καλώδια τα δικά μου ήταν μάπα.Στο συνεργείο που το πήγα ( απο την αντιπροσωπεία που το πήρα) το βάλαν στο κομπιούτερ , μετρήσαν την μπαταρία του και το δυναμό και καταλήξαν πως η μπαταρία ήταν ελλατωματική και μου την αλλάξανε. Το πρόβλημα είναι πως δεν είχαν 51 amp που είναι η μπαταρία του gti και βάλανε 45αρα. Ο μηχανικός ( ο ηλεκτρολόγος τπυς είχε άδεια) μου είπε πως η 45άρα είναι υπέρ επαρκείς. Να σας επησημάνω πως στο gti Μου έχω βάλει απαιτητικό ραδιοcd με tv navigation και αποκωδικοποιητή . Το ραδιο έχει και voltομετρο και δείχνει εν κινήσει 12,1 και σβηστό 10 αμπέρ. Επίσης σε δύο ξεκινήματα σήμερα πάλι ένιωσα πως η μίζα δεν είχε την απαιτούμενη δύναμη να πάρει μπροστά. Τί να κάνω λέτε? Την μπαταρία δεν την πλήρωσα, την εβαλαν στην εγγύηση. Παρακαλώ την γνώμη σας :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

πρεπει να μας πεις τι πηγη εχεις βαλει γιατι εχουμε δει αρκετες φορες κινεζικης κατα βαση πηγες να αδιαζουν τη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλή χρονιά.Είναι κινέζικης κατασκευής αλλά μου το έβαλε η αντιπροσωπεία.Το έχω δει και σε άλλα πολλά vw.

Link to comment
Share on other sites

Να πας ξανα στην αντιπροσωπια και να απαιτησεις να σου την αλλαξουν με μια ποιο μεγαλη γιατι οταν το αμαξι ειναι σβηστο δεν πρεπει να δειχνει 10 βολτ πρεπει να δειχνει 12,20 δηλαδη αμα πλενεις το αμαξι και θες να ακους μουσικη πρεπει να το αναβεις θα σου την σκισει την μπαταρια ξανα και επισης οταν το αμαξι κινηται πρεπει να δειχνει απο 13,80 μεχρι 14,20 αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Να δώ βέβαια αν το δεχτούν , εκτός αν τους πώ πως έμεινα για δεύτερη φορά .Η μπαταρία κανονικά είναι εντος εγγύησης ή εκτός? Η μικρότερη μπαταρία φθείρει το δυναμό και την μίζα ? Αυτοί δεν είχαν μεγαλύτερη απο 45άρα ( να μην σας πώ πως είναι 40άρα ). θα το πάω την καινούργια εβδομάδα και θα σας πώ.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το ραδιο ανοιχτο για κανα δυωρο εκει που θα πλενεις το αμαξι και μετα παρτους τηλεφωνο και ξεχεσε τους ενοειται οτι φθειρεται η μιζα και ο δυναμος γιατι ζοριζονται. Δεν θα δεις αμα το δεχτουν θα τους το επιβαλεις δεν γινεται ουτε 1 μηνας αμαξι να παιζεις με τις μπαταριες και πες τους πολλα χαιρετισματα οτι κοροιδα δεν υπαρχουν πια να κανουν οτι θελουν.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο εχεισ καμια φωτο απο το κινεζικο που σου βαλανε ? Και μια τιμη ποσο το πηρες !

Απλα ζητησε τους ευγενικα αν γινεται να αλλαχτει και πες τους αυτα που ειπες και σε εμασ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα στο μιζάρισμα μη βασιστείς στο ρύζι για την τάση της μπαταρίας. Μπορεί να σου δείχνει μπούρδες.

Edited by insigner
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @cphellas βάζουν κινέζικα και οι αντιπροσωπείες τώρα? Ποιο κινεζικο είναι και σε ποια αντιπροσωπεία στο έβαλαν?

Οτι και να κανεις με την μπαταρία αν το κινέζικο εχει πρόβλημα δεν την σώνεις, συνέχεια πρόβλημα θα εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω μια ιστοσελίδα που το έχει. http://www.cardvdgps.co.za/index.php?option=com_jhshop&shoppage=Volkswagen%20DVD%20GPS/VW-Polo-2010-Navigation . Το οτι είναι κινέζικο το συμπέρανα εγώ .Δεν έχει χωρα προέλευσης και δεν λέει κάν την μάρκα του . Αν κάνω λάθος και είναι εργοστασιακό ,ζητώ συγνώμη . Οφείλω να παραδεχτώ πως είναι πολύ καλό σε απόδοση με κάμερα οπισθοπορίας με πολή καλή οθόνη οχι καλά ενημερωμένο navigator i-go8 .Δεν νομίζω πάντως να φταίει αυτό γιατί προσέχω κάθε βράδυ να το απενεργοποιώ σωστά .Αυτό που υποψιάζομαι χωρίς να είμαι ειδικος είναι ο συναγερμός. Θα τους το πάω και θα σας πω. Εως τώρα είχα καλή αντιμετώπιση απο την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία.Στο μιζάρισμα τις 2 τελευταίες φορές έδειξε να έχω πρόβλημα (πήρα με την δεύτερη). Με την παλιά μπαταρία με τα περισότερα αμπέρ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.Απλά έμεινα μπαμ και κάτω. Βέβαια μιλάμε για αυτοκίνητο 3 εβδομαδων...Και εννοείται πως προσέχωμην αφήσω κάτι ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με έναν αντάπτορα της Dension για media in και iphone in. Εμεινα απο μπαταρία 5-6 φορές μέχρι που με τη βοήθεια των παιδιών απο την Dension βγάλαμε άκρη. Λογω παλαιού firmware της συσκευής δεν άφηνε το canbus του αυτοκινήτου να μπει σε sleep mode όταν έβγαινε το κλειδί απο τη μίζα και μαζί με τους παλμούς του συναγερμού στέγνωναν την μπαταρία μέσα σε 8 ώρες. Το πρόβλημα φυσικά λύθηκε με update της συσκευής με νέο firm κι έκτοτε δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Οσοι λοιπόν έχετε κατα νου ακριβές αγορές για συστήματα navi να έχετε υπόψιν σας οτι θα πρέπει να είναι συμβατές με canbus του 2010 και μετά ή να μπορούν να επικαιροποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πήγα στο συνεργείο που το πήρα ,έκανε ο ηλεκτρολόγος μέτρηση απωλειών και είχα απώλειες αντι για 0,0 κάτι που πρέπει , 1,1 Α ... Μαθηματικά μου είπε θα ξαναέμενα! Τώρα το άφησα μέσα, παρήγγειλαν την σωστή μπαταρία που φοράει απο Γερμανία (51 Α) και αφού είδαμε οτι και ο αποκωδικοποιητής της ψηφιακής και το multimedia είχανε πολλή απώλεια , έμεινε ένα 0,12 απώλεια που όμως και αυτό δεν είναι σωστό μου είπε ο ηλεκτρολόγος και το άφησα να ελέγξει απο πού αλλού μπορεί να είναι. Φυσικα multimedia και αποκωδικοποιητής θα αλλαχθούν. Αν εξαιρέσεις την ταλαιπωρία που για καινούργιο αυτοκίνητο έχω καταφέρει και το έχω επισκεφτεί ήδη 2 φορές και δεν έχω αμάξι για 2 μέρες , η αντιμετώπιση απο την αντιπροσωπεία είναι πολύ καλή. Ελπίζω να βρούν απο που έχει και την άλλη απώλεια και να μην ταλαιπωρηθώ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να το παρεις αλλα χωρις να θελω να σου τη σπασω θα σωθεις μονο αν βγαλεις το κινεζικο :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα να μου την πείς ... Το ψιλοφοβάμαι και εγώ αλλά απο την άλλη μεριά δεν το έβαλα μόνος μου , αυτοί μου το έβαλαν. Και να σου πώ αν μου έλεγαν απο την αρχή πως είναι κινέζικο δεν θα το έβαζα φυσικά! Τώρα όμως το ψιλοβολεύτικα και δεν θέλω να το αποχωρηστώ , αλλά ούτε να τρέμω και αν θα ξεκινήσω το πρωί ... Μπορεί να είναι ότι λέει ο overhauld και να λύνεται εύκολα.Θα σας πώ . Θα ζητήσω να δώ πριν το πάρω πως οι απώλειες είναι 0,0 κάτι και όχι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα έκλεισε και το πρόβλημα ήταν ίδιο με του overhauled .Δεν έμπαινε σε sleeping mode .Αλλαξε πλακέτα στο multimedia και τώρα έχω 0 απώλειες . Περιμένω και την καινούργια σωστή μπαταρία απο Γερμανία και ελπίζω προβλήματα τέλος. Οφείλω να πώ πως η αντριπροσωπεία μέχρι στιγμής με έχει καλύψει απόλυτα. Το gti Πετάει και για όποιον ενδιαφέρεται το συνιστώ απόλυτα και ας ήμουν λίγο άτυχος .Βέβαια μιας και μιλάμε για τύχη , μια μέρα ακριβώς πριν με αφήσει γεια η μπαταρία ήμουν στα σύνορα με Βουλγαρία . Αλλά το Polaki μου με άφησε στην αυλή του γκαράζ μου ... ;)

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ, χωρίς προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα έκλεισε και το πρόβλημα ήταν ίδιο με του overhauled .Δεν έμπαινε σε sleeping mode .Αλλαξε πλακέτα στο multimedia και τώρα έχω 0 απώλειες . Περιμένω και την καινούργια σωστή μπαταρία απο Γερμανία και ελπίζω προβλήματα τέλος. Οφείλω να πώ πως η αντριπροσωπεία μέχρι στιγμής με έχει καλύψει απόλυτα. Το gti Πετάει και για όποιον ενδιαφέρεται το συνιστώ απόλυτα και ας ήμουν λίγο άτυχος .Βέβαια μιας και μιλάμε για τύχη , μια μέρα ακριβώς πριν με αφήσει γεια η μπαταρία ήμουν στα σύνορα με Βουλγαρία . Αλλά το Polaki μου με άφησε στην αυλή του γκαράζ μου ... ;)

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ, χωρίς προβλήματα

Ποιος άλλαξε την πλακέτα που λες?

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο με την πλακετα δεν το καταλαβα...που βρηκε η αντιπροσωπεια καινουρια πλακετα για κινεζικο και μαλιστα χωρις να τρωει τη μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο με την πλακετα δεν το καταλαβα...που βρηκε η αντιπροσωπεια καινουρια πλακετα για κινεζικο και μαλιστα χωρις να τρωει τη μπαταρια?

Σιγα μην άλλαξαν πλακέτα, ο λυκος και η κοκκινοσκουφίτσα.

Link to comment
Share on other sites

δεν απανταει και ο φιλος...τι λες τοτε να εκαναν εσυ?

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση.

Το multimedia station μου το πρότεινε ο πωλητής της αντιπροσωπείας, το έβαλε ο ηλεκτρολόγος της αντιπροσωπείας και έχω για αυτό 2 χρόνια εγγύηση απο αυτούς.Είναι ακριβώς ίδιο με αυτό του link που σας έχω βάλει πριν και δεν νομίζω να είναι της VW.

Δεν είμαι ο πρώτος που το βάζουν και δεν είμαι και ο πρώτος που αντιμετώπισα πρόβλημα! Οπως και ο φίλος γράφει , συνέβησαν 2 πράγματα.Πρωτον έπρεπε να μπεί στον διακόπτη (δηλαδή με το που βγάζεις το κλειδι απο την μίζα να μην τραβάει καθόλου ρεύμα) . Μεχρι τότε που πήγα ξανα στον ηλεκτρολόγο, λόγω της ελλατωματικής πλακέτας ( μην με ρωτάτε λεπτομέρειες δεν τις γνωρίζω) το multimedia δεν αναγνώριζε πως έπρεπε να μπεί σε sleeping mode και τράβαγε κανονικά ρεύμα.Επίσης σε ένα ταξίδι μου εκανε και αλλα "νερά" .Φυσικά οι άνθρωποι απο το συνεργείο μου ζήτησαν να τους το αφήσω λίγο και αν εφταιγε το multimedia και δεν φτιαχνόταν θα μου το άλλαζαν , όπως θα συμβεί αν ξανασυμβεί κάτι σε όλα τα 2 χρόνια

Τώρα είναι όλα καλά και περιμένω την μπαταρία απο την Γερμανία να την βάλω και μια κακή παρένθεση θα ολοκληρωθεί.

Και ξανά sorry για την αργοπορημένη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

@cphellas τις λειτουργιες του αυτοκινητου τις εχεις με το μηχανημα αυτο, δηλαδη κουμπακια στο τιμονι παιζουν, με τον διακοπτη στην θεση "0" δουλευει, ενδειξεις κλιματισμου, αναμα του φωτισμού της μοναδας με τα φωτα πορειας .....κλπ, ολα αυτα δουλευουν?

Link to comment
Share on other sites

@cphellas τις λειτουργιες του αυτοκινητου τις εχεις με το μηχανημα αυτο, δηλαδη κουμπακια στο τιμονι παιζουν, με τον διακοπτη στην θεση "0" δουλευει, ενδειξεις κλιματισμου, αναμα του φωτισμού της μοναδας με τα φωτα πορειας .....κλπ, ολα αυτα δουλευουν?

Ναι Νικο, τις έχω .Κουμπακια στο τιμόνι δεν έχει το polo gti αλλα στο κουμπί του καθαριστήρα μπορώ και κάνω αλλαγές κανονικά καθώς επίσης βλέπω εκεί και τα στοιχεία του multimedia ( αριθμός κομματιού ,διαρκεια κλπ ) στην οθόνη MFD . Αυτό που δεν είναι συμβατό είναι το navi .Να σου πώ την αλήθεια δεν το έχω πολυψάξει κιόλας ( μπορεί να έχει κάποια επιλογή στο μενού του navi και να μην την έχω ενεργοποιήσει) .Οταν βάζω το navi , το δείχνει στην mfd οτι έχω σε επιλογή το navi αλλά δεν μου παρουσιάζει με βελάκια πχ πότε αλλάζω πορεία. Δεν γνωρίζω αν το μαμίσιο το κάνει αυτό.Επίσης έχει το καλό οτι είναι PIP (picture in picture) που σημαίνει πως έχω ταυτόχρονα navi με οποιαδήποτε άλλη λειτουργία ταυτόχρονα (dvd,radio,tv κλπ). Φυσικά και έχει ενεργοποιημένη την λειτουργία να ανάβουν τα λαμπάκια του με το ανοιγμα των φωτων η οποια αν θέλω την απενεργοποιώ . Φαίνεται και ΄μπορεί να είναι κινέζικο αλλά μπορώ να σου πώ πως κάνει πολλά ωραία πράγματα .Πχ το εργοστασιακό έχει pip ? ( Δεν ξέρω , απλά ρωτάω) .Εχει λειτουργικό mob win 6 πoy σημαίνει πως μπορείς να εγκαταστήσεις ότι πρόγραμμα πλοήγησης θές .Εχει επίσης σκληρό δίσκο κλπ. .Οτι άλλο θές μου λές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.