Jump to content
Guest leonidasgr2003@yahoo.gr

Πειραγμενεσ Αντλιεσ Καυσιμων - Αντιμετωπιζεται?

Recommended Posts

Guest leonidasgr2003@yahoo.gr

Γειά σας κ χρόνια πολλά,

έβαλα βενζίνη απο την ΕΤΕΚΑ στην οδό Αγγλελου Σικελιανού (δίπλα στη Λ.κηφισίας κοντά στην κατεχακη) πρεπει να είχε 1,549 σχετικα καλη τιμή... το ρεζερβουάρ ήταν σχεδόν αδειο. όταν γέμιζε κ ο δείκτης έφτασε στη μέση, σταμάτησε να κινείται όπως σταματησε και ο υπολογιστής ταξιδιού να μετράει την αυτονομία καυσίμου για 5-6 δευτερολεπτα..μετα συνέχισαν το μετρημα κ τα 2 (ίσως έβαζε αέρα)... ενώ η αντλία δεν σταματησε ποτέ να εισάγει- μετραει καυσιμο-χρήματα ....

αυτό σημαίνει πως με έκλεψε ?

τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει ? (σκέφτηκα να βάζω εγώ βενζίνη κοιτώντας τους μετρητές κ μόλις δω πως σταματησαν τη μέτρηση (ενεργοποίηση πειραγμενης αντλίας) σταματάω να βάζω καυσιμο .. πληρώνω, τη βάζω στη θέση της για να μηδενιστεί κ ξανα αρχίζω τη συμπληρωση βενζίνης...

εναλλακτικά εχω μαζι μου και 1 10λιτρο δοχείο κ του λέω γέμισε το ώστε να δω αν κλέβει ...

ποια ειναι η γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ενα προβλημα.. εγω βαζω παντα απο το ιδιο και απο οτι εχω τσεκαρει δε με κλεβουν ουτε γραμμαριο βενζινης... μπορεις να λες θελω 25 λιτρα βενζινης πχ οταν πηγαινει σε ενα συγκεκριμενο σημειο ο δεικτης βενζινης και να βλεπεις αν μετα το γεμισμα παει εκει που πηγε τη ρποηγουμεη φορα... ενα παλιο renaylt στην οικογενεια ελεγε με ηλεκτρονικη ενδειξη ποσα λιτρα βενζινη εχει μεσα... και δε το εχουν τα νεα αυτοκινητα ... ΕΛΕΟΣ! και μιλαμε για αμαξι του 1995 περιπου

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικά εχω μαζι μου και 1 10λιτρο δοχείο κ του λέω γέμισε το ώστε να δω αν κλέβει ...

ποια ειναι η γνώμη σας ?

Ο εναλλακτικός τρόπος που προτείνεις δεν θα δουλέψει πολύ απλά γιατί όταν θα του πεις να σου γεμίσει μπουκάλι βαθμονομημένο δεν θα σε κλέψει η αντλία του. Είναι στο χέρι του από όσο γνωρίζω, αν θα σε κλέψει ή όχι....

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_2970.html

Επίσης σε Golf 5 με μεγάλη οθόνη μπορείς να βλέπεις τα λίτρα στο ρεζερβουάρ με τη προσθήκη:

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1329_c320_E-MFA-DIS-Add-On---Display-Boost--Oil--Battery.html

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Guest leonidasgr2003@yahoo.gr

Ο εναλλακτικός τρόπος που προτείνεις δεν θα δουλέψει πολύ απλά γιατί όταν θα του πεις να σου γεμίσει μπουκάλι βαθμονομημένο δεν θα σε κλέψει η αντλία του. Είναι στο χέρι του από όσο γνωρίζω, αν θα σε κλέψει ή όχι....

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_2970.html

Επίσης σε Golf 5 με μεγάλη οθόνη μπορείς να βλέπεις τα λίτρα στο ρεζερβουάρ με τη προσθήκη:

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1329_c320_E-MFA-DIS-Add-On---Display-Boost--Oil--Battery.html

υποτίθεται πως αν κανει καποια κίνηση να χρησιμοποιείσει τηλεκοντρόλ κλπ θ τν δεις ...

για το σύστημα που μετραει ποσο καυσιμο εχει μέσα ... δηλαδή τα vw εχουν τη δυνατότητα να μετρούν το υπαρχον καυσιμο σε λιτρα αλλα είναι 'κλειδωμένο' και πρεπει να αγοράσεις το προγραμμα ?

για bmw 318i γνωρίζεις αν υπαρχει κατι παρόμοιο ?

Link to comment
Share on other sites

αντιστοιχη περίπτοση στη BP στα macdonalds στην εθνική απο τη μεριά που ανεβαινουμε... το πολο ενω χοραει 45 λιτρα μαζι με το πατημα της βαλβίδας κλπ ο βενζινας, κατάφερε να του βάλει 52 λιτρα :cray: . και την είχε και 1.60κατι την περίοδο που είχε 1.40κατι η 95άρα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Οτι κλέβουν, κλέβουν όλοι ρε παιδιά τι να λέμε τώρα ???

Άλλοι κλέβουν σε ποσότητα και άλλοι σε ποιότητα (νοθευμένη)

Οι χειρότεροι κλέβουν και στα δύο :cray:

Έχει τύχει σε φίλο να του βάλουν βενζίνη σε αμάξι το οποίο ήταν σχεδόν άδειο και να δείξει οτι έβαλε 72 λίτρα

τη στιγμή που η ίδια η VW λέει οτι το αυτοκίνητο παίρνει 70 !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι κλέβουν, κλέβουν όλοι ρε παιδιά τι να λέμε τώρα ???

Άλλοι κλέβουν σε ποσότητα και άλλοι σε ποιότητα (νοθευμένη)

Οι χειρότεροι κλέβουν και στα δύο :D

Έχει τύχει σε φίλο να του βάλουν βενζίνη σε αμάξι το οποίο ήταν σχεδόν άδειο και να δείξει οτι έβαλε 72 λίτρα

τη στιγμή που η ίδια η VW λέει οτι το αυτοκίνητο παίρνει 70 !!!!!!

το εχω παθει φιλε!!το βιβλιο μου λεει περιπου 55 λιτρα

και ο τυπος σταματαει στα 58 και μου λεει οκ!!!!!

μετα απο τσαμπουκαδες το μονο που καταφερα ηταν

να πληρωσω 55 λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, για να το επαναφέρω το θέμα, τον τελευταίο καιρό έχω μαζί μου ένα κανιστρο 5Lit και το γεμίζω για μια κουρευτική μηχανή που έχω. Σε κανένα πρατήριο δεν έβαλα τη σωστή ποσότητα. Στα περισσότερα βάζω 5,2 μέχρι 5,5 Lit. Ξέρω οτι βάσει νόμου μέχρι 5% είναι νόμιμη διαφορά (0,25Lit στη δική μου περίπτωση). Ωστόσο η διαφορά είναι πάντα υπέρ τους. Τη μέγιστη διαφορά τη βρήκα σε πρατήριο ΕΚΟ (ιδιώτη) με γέμισμα 5,8 Lit (διαφορά περίπου 17%). Τα γεμισματα γίνονταν μέχρι την ενδεικτική γραμμή πλήρωσης. Όσο για την ποιότητα ξέρετε καλά από μόνοι σας...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το χαλι ρε γαμωτο δεν θα παμε ποτε σαν χωρα μπροστα...να χρειαζετε ομαδικη συννενοηση για να πας να κανεις κατι αυτονοητο οπως να βαλεις καυσιμα...εχω μεινει 2 φορες στον δρομο με το Hilux απο μαπα πετρελαιο...μεχρι να ξηλωσω τον λεβητα πετρελαιου στο σπιτι σχεδον καθε χρονο αλλαζαμε κυκλοφορητη...στο αμαξι με λουζει κρυος ιδρωτας καθε φορα που βαζω βενζινη...ακουσα και το καινουργιο τωρα οτι υπαρχει ενα μηχανημα που εντοπιζει εαν στελνει σημα με τηλεκοντρολ στην αντλια...δηλαδη για να καταλαβω πρεπει να δωσω χρηματα επιπλεον για να μπορω να δινω χρηματα για να μου βαζουν βενζινη...το παλιο μου αυτοκινητο εκαψε αντλια απο μαπα καυσιμο...ο σκαραβαιος του αδερφου μου θελει καθαρισμα καθε λιγο τα καρμπυρατερ απο μαπα καυσιμο και αμα παω και καψω κανα βενζιναδικο απο αγανακτηση εγω ειμαι ο εγκληματιας??? Χαρακτηριστικα θα πω 2 πραγματα... Ο ΜΟΝΟΣ χριστιανος που ητανε νομοταγης εδω στην πολη μου και ειχε καλη βενζινη το εκλεισε το πρατηριο γιατι δεν εβγαινε την στιγμη που οι μισοι βενζιναδες κυκλοφορανε με Mercedes...και το αλλο σημερα ηρθε στο συνεργειο αυτοκινητο Diesel να του αδειασουμε το τεποζιτο γιατι του βαλανε βενζινα ενω χαρακτηριστικα το αυτοκινητο εχει την κιτρινη ταπα που φωναζει DIESEL BAZOYME RE TAGARI και οχι μονο αυτο εχει και συστημα που κλειδωνει την εισαγωση σε περιπτωση λαθους αντλιας παρολα αυτα ο γυφτος το πιεσε το εβαλε το καυσιμο και ειχε και το θρασος να του πει οτι δεν μου το ειπες δεν φερω ευθυνη παρτο και φυγε...

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει αηδία αυτό το πράγμα.....

 

Την πληρώνουμε την γ@μημενη 1.60,λές και είναι απο χρυσό.

Να μας κλέβουν κιολας?ξεφτύλα....

 

Όποιος βενζινάς νομίζει οτι δουλέυοντας ΝΟΜΙΜΑ δεν βγαίνει,ας πάει να πουλήσει κουλούρια στην ομόνοια.

Γιατί κλέβει εμένα?

Εγώ αμα δεν βγαίνω πάω να κλέψω το σπίτι του?

 

Και εγώ ήμουν ψιλικατζής,και επειδή δεν έβγαινα,γιατί τα τσιγάρα και η εφημερίδες έχουν 3% κέρδος,το έκλεισα και πήγα σπιτι μου....δεν λέω αφού δεν βγαίνω,θα κλέβω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που είχα παρατηρήσει εγώ σε διαφορά..σε πρατήριο στο χωριό μου(Αγρίνιο) SHELL με 1,70 έβαλα με 20 ευρώ 11,8 περίπου λίτρα ενώ με ακριβώς την ίδια τιμή σε πρατήριο EKO με 20 ευρώ έβαλα 10,9 στο Περιστέρι.. βιαζόμουν και το κατάλαβα όπως έβγαινα απ το πρατήριο..στην περίπτωση μου πιστεύω το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να έχω την απόδειξη ότι με τόση τιμή τόσα λεφτά έβαλα τόσα λίτρα και να του πω του ΕΚΟ.. αδερφέ μου το εξηγείς?.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ πάντα όταν βάζω βενζίνη πρίν πληρώσω κάνω την πράξη λίτρα επί τιμή μόνος μου,και αν δεν μου βγάλει τα λεφτά που έδωσα,απλά δεν πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις.. τώρα έχω κάνα χρόνο εκεί που βάζω..εκο(όχι σ αυτόν μου μ έκλεψε :p).. κομπλέ όσα υπολογίζω τόσα βάζει και απ ποιότητα δεν έχω παράπονο..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να δείτε τι έχω πάθει τον τελευταίο καιρό που άλλαξα πρατήριο, τυχαία και χωρίς να έχω παράπονο από το προηγούμενο.

 

Έχω το polo 1,2 tsi και εδώ και μισό χρόνο καταγράφω στο fuelly τα "γεμίσματα". Στην υπογραφή μπορείτε να κλικάρετε και να δείτε τις καταγραφές που έχω κάνει.

 

Μέχρι να αλλάξω πρατήριο, πριν ένα μήνα περίπου, η γενική διαπίστωση ήταν η εξής: έβαζα 50 ευρώ που ήταν περίπου 30 λίτρα και έβγαζα 440-480 km, αναλόγως τη κίνηση, την οδήγηση εκτός πόλης κλπ. Για να τα πω και με ονόματα, τα περισσότερα από αυτά τα γεμίσματα έγιναν στη Shell στην Τατοΐου (Μεταμόρφωση), ένα πρατήριο που γενικά είναι σχεδόν πάντα γεμάτο και σε πολύ κεντρικό σημείο. Άλλα δύο γεμίσματα με παρόμοια χιλιόμετρα έγιναν σε ένα ανεξάρτητο πρατήριο στη Καλογρέζα.

 

Μια μέρα κάνω την πρωτοτυπία και βάζω από την BP που μόλις άνοιξε λίγα μέτρα πιο πάνω (και η οποία έχει τις ίδιες τιμές αλλά καθόλου πελατεία γιατί δε την ξέρει και δε τη βλέπει κανείς) και βγάζω 530 km! Για μένα μέχρι τότε ήταν θαύμα να περάσει τα 460... Βάζω και 2η φορά και σήμερα έφτασα τα 600 km, οπότε και πήγα και ξαναέβαλα.

 

Από τις 14 καταγραφές που έχω στο fuelly εξαιρούνται η 7 που ήταν αποκλειστικά ταξίδι εκτός πόλης και η 12 που ήταν δέκα ευρώ κατοστάρα. Στα υπόλοιπα φαίνεται η μεγάλη διαφορά (πάνω από 100 km) με τα ίδια λεφτά και την ίδια ποσότητα.

 

Κάποιοι λένε ότι έχει να κάνει με τις αναθυμιάσεις, ότι δεν μπαίνει πραγματική βενζίνη αλλά μεγάλο ποσοστό αναθυμιάσεων κι έτσι μπερδεύεται ο δείκτης. Άλλοι λένε πως έχει να κάνει με την ποιότητα. Το αυτοκίνητο δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα όσο καιρό το πήγαινα στη Shell (κάτι πυράκια που βλέπω συμβαίνουν σε άλλους κλπ) οπότε το θεωρούσα λιγότερο πιθανό να είναι νοθευμένη. Πάντως αποκλείεται το αυτοκίνητο να "έστρωσε" έτσι ξαφνικά  :diablo:

 

Αν έχετε καμια ιδέα ή σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο πείτε κι εσείς, εγώ από τη μία είμαι ευχαριστημένος που βγάζω περισσότερα km και από την άλλη μου φαίνεται ντροπή τι βενζίνη έβαζα κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε εμένα. Κι εγώ χρησιμοποιώ συγκεκριμένο πρατήριο / α για ανεφοδιασμό τα οποία ανήκουν σε δυο συγκεκριμένες μάρκες. Στη μία η μεγαλύτερη αυτονομία που είδα είναι 980 Κμ ενώ χρησιμοποιόντας τη δεύτερη έχω δει ουκ ολίγες φορές τιμές πάνω από 1100 χλμ. Το αυτοκίνητο είναι βενζίνοκίνητο και οι τιμές είναι για ταξίδια στην Ε.Ο με το δικό μου στυλ οδήγησης που είναι αδιάφορο εν προκειμένω.

Link to comment
Share on other sites

θέλω κι εγώ τέτοιο αδιάφορο στυλ :p ακούς εκέι πάνω από 1000km με βενζίνη...

 

και ναι με 20 ευρώ ακόμα και σε κόντρες θα έπρεπε να περνάς τα 100km αυτονομία  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Shell που εχει στην Τατοιου και δεν εχω δει?
BP Στην Τατοιου σε ποια βάζεις? Ειναι μια παντως που εχει την πιο φθηνη 100αρα στα Βορεια, logαρισμενη απειρες φορες με 0 επιστροφες και δεν κλέβει και η μανικα

Link to comment
Share on other sites

θέλω κι εγώ τέτοιο αδιάφορο στυλ :p ακούς εκέι πάνω από 1000km με βενζίνη...

 

και ναι με 20 ευρώ ακόμα και σε κόντρες θα έπρεπε να περνάς τα 100km αυτονομία  :crazy:

Oύτε καν αδερφέ.

Με 20 ευρώ κάνω 80-90 χιλιομετρα μεικτά ΧΑΛΑΡΑ μέχρι 2.500-3.000 στροφές.

 

Αν κάνεις το λάθος και πατήσεις ρουφάει τον πάτο του.

Αν κάνεις το λάθος και μπείς σε σταμάτα ξεκίνα χρειάζεσαι επειγόντως βενζινάδικο.

Το καλοκαίρι δεν το συζητώ,ούτε λόγος για A/C,παθυράκια και άγιος ο θεός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Shell που εχει στην Τατοιου και δεν εχω δει?

BP Στην Τατοιου σε ποια βάζεις? Ειναι μια παντως που εχει την πιο φθηνη 100αρα στα Βορεια, logαρισμενη απειρες φορες με 0 επιστροφες και δεν κλέβει και η μανικα

 

δεν γίνεται να μην την έχεις δει, έβαλε και φωτεινή επιγραφή την τιμή της... είναι πριν το Praktiker (πηγαίνοντας βόρεια), σε μια διασταύρωση

μερικά μέτρα πιο πάνω και πάλι πριν το Praktiker είναι η bp που έλεγα, ενώ απέναντι είναι μια Aegean που και πάλι δεν έβγαζε πολλά km

Link to comment
Share on other sites



θέλω κι εγώ τέτοιο αδιάφορο στυλ :p ακούς εκέι πάνω από 1000km με βενζίνη...

και ναι με 20 ευρώ ακόμα και σε κόντρες θα έπρεπε να περνάς τα 100km αυτονομία :crazy:


Δίνεις το Polo, κάνεις δυο παιδιά κι αγοράζεις ένα παγωτατζίδικο σαν και το δικό μου. Μετά θα πηγαίνεις με 110 - 120 στην Ε.Ο. και 80 με 100 στο επαρχιακό. Φόρτωμα όσο δεν παίρνει κι ενίοτε το a/c αναμμένο. Αποφεύγεις τις απότομες βυθίσεις στο γκάζι και τα απότομα φρεναρίσματα, επίσης εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τις κλίσεις του δρόμου κι ακολουθείς τις προτάσεις αλλαγών ταχύτητας του αυτοκινήτου. Στον υπολογιστή ταξιδιού η μέση ταχύτητα δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από τα 87 χ.α.ω.

Βασική μας διαφορά και η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ, που στο δικό μου είναι 55 λίτρα. Στην πραγματικότητα σε ανοικτό δρόμο βγάζει 1000 με 1080 χμ, αφού όλοι ξέρουμε πως μπορούμε να το κοροϊδέψουμε, ενώ στην πόλη περιορίζεται στα 650.

 



Oύτε καν αδερφέ.
Με 20 ευρώ κάνω 80-90 χιλιομετρα μεικτά ΧΑΛΑΡΑ μέχρι 2.500-3.000 στροφές.

Αν κάνεις το λάθος και πατήσεις ρουφάει τον πάτο του.
Αν κάνεις το λάθος και μπείς σε σταμάτα ξεκίνα χρειάζεσαι επειγόντως βενζινάδικο.
Το καλοκαίρι δεν το συζητώ,ούτε λόγος για A/C,παθυράκια και άγιος ο θεός.


Τεράστια σημασία έχει και το αυτοκίνητο, μιας και με το ίδιο οδηγικό στυλ, με το Octavia (ΜΚ1 1.6 '02) ποτέ δεν είχα κατανάλωση κάτω από 6.9 κι αυτονομία πάνω από 800 χλμ. Βλέπεις το παγωτατζίδικο στα 120 έχει 2.700 στροφές.

Σας βάζω και μια φωτό που την τράβηξα στον Προβατώνα του Έβρου περιμένοντας το φανάρι. Το γέμισμα έγινε στο πρατήριο της ΕΚΟ που είναι στα σύνορα με την Τουρκία στις Καστανιές του Έβρου. Περίπου 85 Κμ απόσταση δηλαδή και με ταχύτητες 50 εντός των κατοικημένων περιοχών κι 80 - 110 εκτός. Την ζώνη την έβγαλα γιατί έπρεπε να κατέβω και να διορθώσω τη ζώνη στο καθισματάκι του μικρού.

IMG_0241.jpg Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με οδήγηση χαλαρή μέχρι τα 120 σταθερά δεν καίει τίποτα. Απο κει και πάνω έχω να ταίσω ένα polo ακόμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με οδήγηση χαλαρή μέχρι τα 120 σταθερά δεν καίει τίποτα. Απο κει και πάνω έχω να ταίσω ένα polo ακόμα

me too!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγω που αν πατησω πανω απο 120 Ε.Ο. καιει σαν το 1.8 passat του παππου('92)!Και με ομαλη επιταγχυνση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.