Jump to content
Pacific

Αμα σε βάλουν στο μάτι ...

Recommended Posts

Εκτός του ότι ο επαγγελματίας κλέφτης παραβιάζει οποιοδήποτε σύστημα immobilizer - συναγερμού χωρίς το αμάξι να "αμηνθεί" δηλαδή να βαρέσει συναγερμός κλπ και τα δορυφορικά συστηματα κλπ δεν πιάνουν γιατι ....

Είχα γνωρίσει παιδί που του έκλεψαν subaru impreza sti και είχε επάνω και το telematics που στέλνει σε δορυφόρο όμως το αμάξι σύντομα χάθηκε απο το log της εταιρείας. αυτό γιατί ? Βάζουν τα αμάξια σε μονωμένα φορτηγά και στη συνέχεια τα μεταφέρουν σε υπόγεια γκαράζ με σκοπό να αφαιρέσουν πλήρως όλα αυτά τα συστήματα.

Μάλιστα ενας φίλος που ο πατέρας του μια ζωή τοποθετούσε συναγερμούς σε αμάξια και δούλευε κι αυτός εκεί τα καλοκαίρια μου είπε. Ο spyball είναι για εμένα ο καλύτερος απο όλους όσους έχω δουλκέψει αλλά φέρε μου όποιο αμάξι θες και με spyball ακόμη να στο κλέψω μέσα σε 60 δευτερόλεπτα !!!

Συναγερμούς και πετραχίλια λοιπόν βάζουμε μόνο για να φοβήσουμε κάνα άσχετο αλβανό η πιτσηρικά που θέλει να κλέψει όχι τόσο το αμάξι αλλα κανα ηχοσύστημα ...

Αν σε βάλουν στο μάτι το αμάξι σου το έχασες ... !!!

Link to comment
Share on other sites

Συναγερμούς και πετραχίλια λοιπόν βάζουμε μόνο για να φοβήσουμε κάνα άσχετο αλβανό η πιτσηρικά που θέλει να κλέψει όχι τόσο το αμάξι αλλα κανα ηχοσύστημα ...

είχε σήμερα στις ειδήσεις κι ένα σχετικό ρεπορτάζ..

μην υποτιμάτε και τους Αλβανούς!

το τι πολυτελή αυτοκίνητα φεύγουν λέει κλεμμένα για Αλβανία δε λέγεται!

κι αν περάσει έξω από τα σύνορα... ξεχασέ το για πάντα...

Μάλιστα ενας φίλος ..... μου είπε..... φέρε μου όποιο αμάξι θες και με spyball ακόμη να στο κλέψω μέσα σε 60 δευτερόλεπτα !!!

ωραίους φίλους έχεις!

gone in 60 seconds!

tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με τα δορυφορικα μπορεις να απενεργοποιησεις την ροη καυσιμων κτλ...ή τουλ να τους κυνηγησεις...οποτε εχεις καποια ωρα παραπανω να ενεργησεις απ οτι με τους απλους.

οσο για τους τροπους που κλεβουν τα αυτοκ.ειναι πλεον γνωστοι εχουν παρουσιαστει κ σε εκπομπες...εν ολιγης παντως φταινε κ οι εταιριες αυτοκ που δεν δινουν βαση σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

οι ιταλοι εχουν βγαλει με 30 Ε μηχανημα που οση ωρα στο ανοιγουν δεν στελνει ο συναγερμος SMS στο κινητο σου,ασε δε που μετα στο πανε σε υπογειο οπου καμια κωλοεταιρια στην Ελλαδα δεν εχει σημα.

οτι μεθοδο και να εφαρμοσεις το σηκωμα ειναι κατι που δεν αντιμετωπιζεται με τιποτα!!!!

η νεα μοδα ειναι να σε σταμπαρουν που μενεις και αφου σου ανοιξουν το σπιτι να σου παρουν τα κλειδια και μετα φευγουν απο το γκαραζ σαν κυριοι

αλβανομουρηδες και ιταλοι εχουν ρημαξει τα πολυτελη και τα τζιπ εδω,εξω πεφτει αντιγραφη στα νουμερα με φοβερες μεθοδους και το ξαναπουλανε αλλου σαν μεταχειρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf

πριν λίγο καιρό μου έτυχε να μου κάνουν απόπειρα κλοπής σε ένα FIAT UNO που έχω πάρει..βέβαι είναι γνωστό οτι δεν χρειάζεσαι ούτε καν λοστό για να ανοίξεις ένα τέτι αυτοκίνητο...2 γερά χέρια αρκούν..

Δεν μου πέιραν τπτ γιατί πολύ απλά ήταν παρκαρισμένο πολύ κοντά στον τοίχο,δέν είχα τπτ να πάρουν,ούτε καν ραδιοσιντί και εκτός αυτού βραχυκύκλωνε ένα καλώδιο στην πλεξούδα και δεν θα περνε μπροστά αν δεν ζέστενε το συγκεκριμένο καλώδιο..

Την επόμενη μέρα,έβαλα κάτω τον Ηχοσυστηματά που που περνάει συναγερμούς και τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε ώστε και ακόμα και αν το ανοίξουν να μην μπορούν τουλάχιστον να το πάρουν..

Μου σύστησε ένα κομμάτι του συναγερμού cliford που έχει μπεκάκια που συνδέοντε με μπουκάλα στην οποία μπορείς μέσα να βάλεις ότι θες...απο νερό μέχρη δακρυγόνο..και όλα αυτά με έναν αισθητίρα στο κάθησμα.

Δλδ..με ένα κριφό πληκτρολόγιο και έναν κωδικό ο οπίος αν δεν απεναεργοποιηθεί μέσα σε 10 δευτερόλεπτα,το αυτοκίνητο γεμίζει με δακρυγώνο,με αποτέλεσμα ο επιδέξιος κλεφτάκος να τρίβει τα ματάκια του για ώρα...

Η μόνη αποτελεσματική λύση που βρίκα ήταν αυτή..γιατί δεν νομίζω κανένας να μπορούσε να σου ξηλώσει το οτιδήποτε μέσα σε 10 δευτερα εκτός αν φορούσε μάσκα!

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστος σε ενα seat αν θυμαμαι καλα ειχε κανει το εξης: Ειχε πειραξει λιγο την καλωδιωση και το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα, αν δεν ανοιγες τα προβολακια ομιχλης! grin.gifgrin.gifgrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf
ναι οντως καλη αυτη η λυση...

ξερεις αν το συγκεκριμενο συστημα μπαινει σε ολους τους clifford?

όχι σε ορισμένα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχει ερθει απο την Αμερικη,το ειχε κανει μαλλιστα ο Κ.Ηστγουντ με σφαιρα αλλα οι νομικες συνεπειες τον εκαναν να το αλλαξει.

σκεφτειτε την πιθανοτητα λαθους πχ το δινουμε στην γυναικα μας επειδη αρρωστησαμε και πρεπει να παμε στο γιατρο.μεσα στον πανικο της τι θα γινει; θα την εξουδετερωσουμε με OC,CS αεριο;

αν οντως αυτο το συστημα αποτρεψει τον κλεφτη,απο αντιποινα την αλλη μερα θα το βρουμε καμενο.Ειναι λογικη η αγαπη προς το καμαρι μας αλλα οχι ακροτητες με δωρον-αδωρον αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf

Σιγά μην το βρώ καμένο...για να κάνεις κάτι τέτιο πρέπει να φοβάσαι γι αυτά που έχεις μέσα στο αυτοκίνητο και δεν βγαίνουν...και όχι μόνο μην στο σικώσουν...οπότε εγώ που δεν έχω γυναίκα-άντρα να μου πέρνει το αυτοκίνητο σύγουρα θα τον βάλω γιατί δεν γίνετε αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

ξαναλεω: εχετε σκεφτει σε περιπτωση αναγκης να χρειαστει καποιο φιλικο προσωπο να παρει το αμαξι μας; σκεφτειτε τι ζημια θα παθει

ο κλεφτης δεν κανει αντιποινα σε ενα αμαξι που δεν μπορεσε να βρει κατι πολυτιμο μεσα <οπως στα παρκινγκ που ανοιγουν δεκαδες στη σειρα> ομως αν παθει τετοια ζημια απο τα νευρα και την εκδικηση το παρμπριζ και η πορτα θα πληρωσουν την νυφη σιγουρα

ενημερωνω: το εχουν κανει στο εξωτερικο και με υψηλη ταση με σχετικο αυτοκολλητο-προειδοποιηση στο τζαμι μα και παλι οι νομικες συνεπειες ηταν που το απεσυραν

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf

Τώρα ο νόμος στιρίζει τους κλέφτες?!δεν το κατάλαβα αυτό...και στο κάτω κάτω αν χρειαστειί κάποιος να πάρει το αυτοκίνητο θα γνωρίζει τον κωδικό..αν δεν τον απενεργοποιήσει κακό του κεφαλιού του...

ο καθένας πράτει ανάλογα!

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση αναγκης-αρρωστια,αδιαθεσια,ατυχημα στο παιδι....μα καλα δεν καταλαβαινομαστε τελικα; δεν εχει τυχει σε κανεναν να παει φιλο του στον γιατρο; αν θελουμε να πεθανουμε αβοηθητοι εμεις η' το παιδακι μας για μια ανεγκεφαλη και παρανομη πατεντα τοτε ας το κανουμε (!!!)

το τι κανει ο νομος με το τι ειναι αποδεκτο βαση κοινης λογικης η' αυτοδικιας θελει 5 φορουμ να αναπτυχθει

το αεριο που λες οτι θα πεσει στα ματια του νομιζεις θα τον βγαλει νοκ-ουτ; εχεις πειρα απο χρηση τετοιων αεριων σε σπρευ σε ανθρωπο;

Link to comment
Share on other sites

LOL !

Είναι γερή πλάκα για τον κλέφτη αυτό το σύστημα αλλά τα αντίποινα που θα σου κάνει στο αμάξι θα είναι γερά. Βέβαια θα τα πάρεις απο την ασφάλεια αυτά που θα σου κάνει εκτός κι αν στο κάψει που εκεί οτι και να πάρεις πίσω ... Το αμάξι πάει ... Σε εριπτωση ανάγκης ... Αχμμμ ... Πρέπει να ενημερώσεις τους πάρα πολυ κοντινούς σου δηλαδή γονείς, κανα κολητό κλπ ωστε και στην ανάγκη να το απενεργοποιήσουν.

Απο την άλλη και εσυ ο ίδιος μπορεί να την πατήσεις ! Σκέψου να κολήσει ή να είσαι μεθυσμένος κλπ ... Εκεί να δείς πανυγήρι ! Η το χειρότερο. Να ενεργοποιηθεί για κάποιο λόγο την ώρα που οδηγείς !!!

Παιδιά και οι αλβανοί εχουν κάποιους εππαγγελματίες ... Αλλά όπως είπαμε δορυφορικά κλπ εξουδετερώνονται

Α. Με συσκευές που μπλοκάρουν το σήμα κινητών κλπ που είναι πολύ μικρές και πέζουν και με μπατραρίες και εκτός αυτού τα αμάξι τα χώνουν ·αρχικά σε ειδικά μονωμένα φορτηγά και στη συνέχεια σε υπόγεια ετσι ώστε με την υσηχία τους να ξηλώσουν οτι συστήματα ασφαλείας έχεις τοποθετήσει εσύ.

Πιστεύω πως η λύση είναι μία.

Να παίρνεις τον εγκέφαλο και να φεύγεις ! tongue.gif

Το θέμα είναι πώς θα κάνεις κάτι τέτοιο στα γρήγορα ?

Η απλώς με ενα διακοπτάκι πολύ καλα κρυμμένο του κώβεις την παροχή ρεύματος.

Αυτό είναι το καλύτερο αντικλεπτικό.

Τι λέτε ?

Αυτός ο φίλος δεν είναι κλέφτης απλά έβαζε χρόνια συναγερμούς και ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο απ ολα ειναι να εχεις δακρυγονο,αλλα να κλειδωνει και τις πορτες,οποτε και να θελει να σου κανει κατι στο αμαξι,με τοσο δακρυγονο σε τοσο μικρο χωρο και τοσο γρηγορα....μαλλον αναισθητο θα τον βγαλουνε...

οσο για τον εγκεφαλο,μπορεις να βγαζεις και τισ ασφαλειες του εγκεφαλου....γενικα αμα εχει χρονο,τα μυριζονται κατι τετοια,και ανοιγουν ταμπλο και μετα.....οπως λεει και ο τιτλος του θεματος...

Link to comment
Share on other sites

GT Alarm καποτε εβγαζε εξτρα immobiliser το οποιο ειχε 3 επαφες.πανω στα κλειδια σου ειχες το αντιστοιχο μπρελοκακι,του εκανες ενα περασμα <σαν μαγνητικη καρτα> και μονο τοτε επαιρνε μπρος.

για να παρακαμφθει απο τον κλεφτη αυτο επρεπε να ξηλωθει το ταμπλω με τα οργανα να βρεθει και μετα να βγει εκτος ενεργειας

μειονεκτημα? αν για καποιο λογο οι επαφες δεν "αναγνωριζαν" το μπρελοκακι <πχ σκονες,φαγωμενες επαφες,μπλοκαρισμα> τοτε δεν επαιρνε μπρος με τιποτα

εχει τυχει σε γνωστο και να ειναι στη Λαρισα-το εφερε με οδικη στην Χαλκιδα

Link to comment
Share on other sites

Guest Creat0r
το καλυτερο απ ολα ειναι να εχεις δακρυγονο,αλλα να κλειδωνει και τις πορτες,οποτε και να θελει να σου κανει κατι στο αμαξι,με τοσο δακρυγονο σε τοσο μικρο χωρο και τοσο γρηγορα....μαλλον αναισθητο θα τον βγαλουνε...

worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Απιστευτος!!!!!!!

Παντως πλακα πλακα αν αρχιζαν να εφαρμοζονται τετοιες μεθοδοι θα το σκεφτοντουσαν δυο φορες πριν δοκιμασουν να κλεψουν το αμαξι του καθενος... ;)

Link to comment
Share on other sites

ανευ παρεξηγησεως αυτο που λετε ''δακρυγονο'' δεν εχει σε τιποτα να κανει με την αναισθητοποιηση ανθρωπου.το ειπα και παραπανω υπαρχουν 3 ειδων σπρευ στο εμποριο αλλα κανενα δεν θετει εκτος μαχης ανθρωπο ιδιως σε μη κανονικη κατασταση

το γεγονος οτι δεν λαμβανετε υποψην την πιθανοτητα λαθους σιγουρα θα σας οδηγησει σε τραγωδια καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.