Jump to content
Pacific

Αμα σε βάλουν στο μάτι ...

Recommended Posts

GT Alarm καποτε εβγαζε εξτρα immobiliser το οποιο ειχε 3 επαφες.πανω στα κλειδια σου ειχες το αντιστοιχο μπρελοκακι,του εκανες ενα περασμα <σαν μαγνητικη καρτα> και μονο τοτε επαιρνε μπρος.

για να παρακαμφθει απο τον κλεφτη αυτο επρεπε να ξηλωθει το ταμπλω με τα οργανα να βρεθει και μετα να βγει εκτος ενεργειας

μειονεκτημα? αν για καποιο λογο οι επαφες δεν "αναγνωριζαν" το μπρελοκακι <πχ σκονες,φαγωμενες επαφες,μπλοκαρισμα> τοτε δεν επαιρνε μπρος με τιποτα

εχει τυχει σε γνωστο και να ειναι στη Λαρισα-το εφερε με οδικη στην Χαλκιδα

το εχετε ακουστα ? πως σας φαινεται σαν ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

το εχετε ακουστα ? πως σας φαινεται σαν ιδεα ?

Είναι κάτι παρόμοιο με τον κωδικό που είχαν στην αρχή τα PEUGEOT.Σίγουρα βοηθάει αλλά μην νομίζεις οτι δεν έχουν βρει τρόπο να το παρακάμψουν.Κάθε μοντέλο συναγερμού που βγαίνει, υπάρχει και το αντίστοιχο σύστημα απενεργοποίησής του.Το θέμα ειναι να κάνουμε όσο το δυνατόν πιο δύσκολη την "δουλειά" του επίδοξου ληστή και να μην τους προκαλούμε με πράγματα αξίας εκτεθιμένα σε εμφανή σημεία (DVD PLAYERS κτλ).Αυτά για να αποφύγουμε την διάρρηξη. Όσο για κλοπή αυτοκινήτου, μόνο τον σταυρό μας και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνετε μια ασφάλεια ολικής κλοπής και ασφάλεια πυρός?

Ο συναγερμός επαρκεί μονο για τις μικροκλοπές.

Καλή ηταν και η διαφήμιση με την κουκούλα που έχει ζωγραφισμένο ένα σαράβαλο.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε: ολικη-μερικη,πυρος τρομοκρατικη κακοβουλες κλπ.το θεμα ειναι να μην μας το παρουν οχι τι θα εισπραξουμε μετα < αυτα που εχουμε μεσα δεν αποζημιωνονται-βαλε και την ψυχικη οδυνη για την αγαπη μας που χαθηκε >

το ζητουμενο ειναι η αποτροπη κλοπης οχι η αποζημιωση

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτά τα pad που είχαν τα peugeot καταργήθηκαν γιατι ακόμη και τους πόλους να έβγαζες 30 λεπτά ο κωδικός γυρνούσε στον εργοστασιακό ! Συνεπώς το έκλεβες για χαβαλέ !

2. Δεν είπαμε οτι δεν σκεφτόμαστε το λάθος που θα μπορούσε να γίνει ! Απλά συζήτηση να γίνετε !

3. Αυτό με τις επαφές πιστεύεις πως δεν μπορούσε να παραβιαστει !?

Εγω σου λέω οτι είναι πανευκολο για τον επαγγελματία !!!!

4. Οτι ασφάλεια και να έχεις ... Μόνο ο ήχος μέσα στο αμάξι είναι πάνω απο 2.000 ευρώ , άσε τις ατέλειωτες ώρες που έχω φάει να τα στήσω και τα άλλα 80 ευρώ που στοίχισαν μόνο οι βενζίνες για να φτιάξω το ηχοσύστημα !!! Σκέψου τι κόπος , τι μεράκι και πόσο αίμα χρειάστηκε για να το βάλω ...

Επίσης δεν το έχω ασφαλίσει 20.000 αλλά 12.500 γιατι είναι άνω απο 100 ευρώ το χρόνο διαφορά ! Μακάρι να τα είχα να τα έδινα ...

Συν την απαλλαγή ...

Και εαν στο κλέψουν τα λεφτά τα παίρνεις το λιγότερο μετά απο 3 μήνες. Αυτό 100% ....

Γι αυτό η καλύτερη λύση είναι φεύγοντας να βρούμε ενα τρόπο να κλείνουμε την παροχή στον εγκέφαλο του αμαξιού.

Πόσο δύσκολο να είναι να βάλω ενα μπουτονάκι παροχής ρεύματος προς τον εγκέφαλο για να το κλείνω μόλις φεύγω απο το αμάξι ?

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι ακριβο αμαξι η' η δουλεια "συμβολαιο" στο κλεβουν με αγραφο εγκεφαλο.μην ξεχνας οτι ξερουν καθε αμαξι τι ιμομπιλαιζερ φοραει

στο θεμα ρευμα-εγκεφαλος αν κατι παει στραβα στον εκαψε! κανεις δεν εχει κανει κατι τετοιο που την ειχα ψαξει παλαιοτερα με συμπατριωτη μου σε αλλο forum-το ρισκο ειναι μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστος σε ενα seat αν θυμαμαι καλα ειχε κανει το εξης: Ειχε πειραξει λιγο την καλωδιωση και το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα, αν δεν ανοιγες τα προβολακια ομιχλης! grin.gifgrin.gifgrin.gif

χμ.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Στο corsa που ειχα περνουσα την κεντρικη ττροφοδοσια ολου του αυτοκινητου απο ενα διακοπτακι μπουτον μεσα στον αναπτηρα.Οσους και ανα εβαλα να ψαξουν κανεις δεν το βρηκε το αμαξι τωρα το εχω δωσει αλλα μαλλον ειμαι ο μονος πο μπορει να το κλεψει τοσο γρηγορα,,,,!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τροφοδοσια φιλε Κωστα εννοεις το ρευμα που παει στον διακοπτη? εαν δει ο κλεφτης οτι δεν παιρνει μπρος δεν θα ξηλωσει τον διακοπτη να δει που οδηγει η πλεξουδα?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι ο επαγγελματίας κλέφτης παραβιάζει οποιοδήποτε σύστημα immobilizer - συναγερμού χωρίς το αμάξι να "αμηνθεί" δηλαδή να βαρέσει συναγερμός κλπ και τα δορυφορικά συστηματα κλπ δεν πιάνουν γιατι ....

Είχα γνωρίσει παιδί που του έκλεψαν subaru impreza sti και είχε επάνω και το telematics που στέλνει σε δορυφόρο όμως το αμάξι σύντομα χάθηκε απο το log της εταιρείας. αυτό γιατί ? Βάζουν τα αμάξια σε μονωμένα φορτηγά και στη συνέχεια τα μεταφέρουν σε υπόγεια γκαράζ με σκοπό να αφαιρέσουν πλήρως όλα αυτά τα συστήματα.

Μάλιστα ενας φίλος που ο πατέρας του μια ζωή τοποθετούσε συναγερμούς σε αμάξια και δούλευε κι αυτός εκεί τα καλοκαίρια μου είπε. Ο spyball είναι για εμένα ο καλύτερος απο όλους όσους έχω δουλκέψει αλλά φέρε μου όποιο αμάξι θες και με spyball ακόμη να στο κλέψω μέσα σε 60 δευτερόλεπτα !!!

Συναγερμούς και πετραχίλια λοιπόν βάζουμε μόνο για να φοβήσουμε κάνα άσχετο αλβανό η πιτσηρικά που θέλει να κλέψει όχι τόσο το αμάξι αλλα κανα ηχοσύστημα ...

Αν σε βάλουν στο μάτι το αμάξι σου το έχασες ... !!!

οπωτε το συμπερασμα?? η βγαζεις καθε βραδυ τον εγκεφαλο η βρισκεις κλειστο γκαραζ και ησυχαζεις φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν... Το topic αυτό έχει πεθάνει και δεν του το έχουν πει... Μην τα ξεθάβετε έτσι αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν... Το topic αυτό έχει πεθάνει και δεν του το έχουν πει... Μην τα ξεθάβετε έτσι αέρα.

Εσενα σε πειραξαν οι σκονες που σηκωθηκαν απο την ανασκαφη και ενοχλήσε? Λεει πουθενα οτι δεν μπορει ο αλλος να "σηκωσει" ενα θέμα που ανοιχτηκε πριν απο 3 χρονια και δεν ειναι κλειστο για οποιοδηποτε λογω?

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Μια που σηκώθηκαν οι σκόνες.......

Εγώ είμαι υπέρ του να ασφαλίσεις το αμάξι για ολική + μερική κλοπή και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ο συναγερμός για μένα είναι εντελώς περιττός.Όσες φορές μου τον κάνουν δώρο στις αντιπροσωπείες, τους λέω η θα μου κάνετε κάτι αλλο δώρο στην τιμή του συναγερμού ή τίποτα.

Ανεβαίνει γάτα χτυπάει, περνάει ο άλλος με το μηχανάκι χτυπάει.Μόνο όταν σου το κλέβουν δεν χτυπάει.

¶σε που μπορεί να γα@@θεί η μπαταρία αν δεν είσαι κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Εσενα σε πειραξαν οι σκονες που σηκωθηκαν απο την ανασκαφη και ενοχλήσε? Λεει πουθενα οτι δεν μπορει ο αλλος να "σηκωσει" ενα θέμα που ανοιχτηκε πριν απο 3 χρονια και δεν ειναι κλειστο για οποιοδηποτε λογω?

ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ που κάνουν και τα πιθίκια στο Θέμο!

Link to comment
Share on other sites

Μια που σηκώθηκαν οι σκόνες.......

Εγώ είμαι υπέρ του να ασφαλίσεις το αμάξι για ολική + μερική κλοπή και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ο συναγερμός για μένα είναι εντελώς περιττός.Όσες φορές μου τον κάνουν δώρο στις αντιπροσωπείες, τους λέω η θα μου κάνετε κάτι αλλο δώρο στην τιμή του συναγερμού ή τίποτα.

Ανεβαίνει γάτα χτυπάει, περνάει ο άλλος με το μηχανάκι χτυπάει.Μόνο όταν σου το κλέβουν δεν χτυπάει.

¶σε που μπορεί να γα@@θεί η μπαταρία αν δεν είσαι κοντά.

Μα τον συναγερμό δεν τον βάζεις για να κρατήσεις τον επίδοξο μακριά. Τον βάζεις για να εμποδίσεις το κάθε μαλακιστήρι που την έχει δει car thief. Υπάρχουν πλέον τόσο καλοί συναγερμοί, με ογκομετρικό/περιμετρικό, turbo timer, remote start που μπορείς πραγματικά να κάνεις πολλά πράγματα.

Μου φαίνεται το ξεθάψαμε αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Μα τον συναγερμό δεν τον βάζεις για να κρατήσεις τον επίδοξο μακριά. Τον βάζεις για να εμποδίσεις το κάθε μαλακιστήρι που την έχει δει car thief. Υπάρχουν πλέον τόσο καλοί συναγερμοί, με ογκομετρικό/περιμετρικό, turbo timer, remote start που μπορείς πραγματικά να κάνεις πολλά πράγματα.

Μου φαίνεται το ξεθάψαμε αρκετά...

Το μονο που δεν σου παρεχουν ειναι ο παππους με το δικανο. Αν βγει τετοιος βεβαια ο πρωτος θα ειμαι που θα τον παρει.

Link to comment
Share on other sites

Και οσο για τις ασφαλιστικες θα κανουν το παν για να σου μειωσουν την αξια του αυτοκινητου σου,λεγοντας σου ειναι η τρεχον. Ασε που υπαρχει και παραθυρακι για αυτες αν δεν το εχεις σε κλειστο γκαραζ να το κυνηγησουν και τελικα να μην σε αποζημιωσουν. Κοινως αν σου τυχει κλαφτα χαραλαμπε.......

Link to comment
Share on other sites

Και οσο για τις ασφαλιστικες θα κανουν το παν για να σου μειωσουν την αξια του αυτοκινητου σου,λεγοντας σου ειναι η τρεχον. Ασε που υπαρχει και παραθυρακι για αυτες αν δεν το εχεις σε κλειστο γκαραζ να το κυνηγησουν και τελικα να μην σε αποζημιωσουν. Κοινως αν σου τυχει κλαφτα χαραλαμπε.......

Κλειστό γκαράζ;;; Δηλαδή, στη δουλειά μου πρέπει να ζητήσω και κλειστό γκαράζ;;; :blink: :blink: :blink:

Τι ζώα αυτοί στις ασφαλιστικές... όχι όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Και οσο για τις ασφαλιστικες θα κανουν το παν για να σου μειωσουν την αξια του αυτοκινητου σου,λεγοντας σου ειναι η τρεχον. Ασε που υπαρχει και παραθυρακι για αυτες αν δεν το εχεις σε κλειστο γκαραζ να το κυνηγησουν και τελικα να μην σε αποζημιωσουν. Κοινως αν σου τυχει κλαφτα χαραλαμπε.......

Η αξία του αυτοκινήτου σου αναγράφεται κάθε φορά στην ανανέωση συμβολαίου. Δεν μπορεί να σου δώσει τίποτα παρακάτω από αυτό, αφού γι'αυτή την αξία έχεις προπληρώσει.

Αν κάνεις ολική και βρουν έστω και ένα χερούλι της πόρτας από το αμάξι σου δεν θα σε αποζημιώσουν. Γι'αυτό κάνεις ολική-μερική.

Ξέρεις πόσες λαμογιές γίνονται με ψεύτικες κλοπές για να αποζημιώνονται??? Γι'αυτό προηγείται και μια έρευνα.

Αυτό με το γκαράζ που λες δεν το γνωρίζω :blink: και δεν νομίζω. Να προσέχετε σε ποια ασφαλιστική πάτε και τι υπογράφετε.

Skaraviaie έτσι έτσι....όχι όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο Αντικλεπτικό;;;;;;;;;;

Βάλε ένα Πύθωνα αραχτό στο κάθισμα του συνοδηγού.......

Θα του πάρει του κλέφτη 30'' να μπεί;;;Ε,σε μερικά nanosecond θα είναι πάλι έξω.........

:thumbsup: :thumbsup: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αξία του αυτοκινήτου σου αναγράφεται κάθε φορά στην ανανέωση συμβολαίου. Δεν μπορεί να σου δώσει τίποτα παρακάτω από αυτό, αφού γι'αυτή την αξία έχεις προπληρώσει.

Αν κάνεις ολική και βρουν έστω και ένα χερούλι της πόρτας από το αμάξι σου δεν θα σε αποζημιώσουν. Γι'αυτό κάνεις ολική-μερική.

Ξέρεις πόσες λαμογιές γίνονται με ψεύτικες κλοπές για να αποζημιώνονται??? Γι'αυτό προηγείται και μια έρευνα.

Αυτό με το γκαράζ που λες δεν το γνωρίζω B) και δεν νομίζω. Να προσέχετε σε ποια ασφαλιστική πάτε και τι υπογράφετε.

Skaraviaie έτσι έτσι....όχι όλοι.

Στην ανανεωση συμβολαιου δεν λεει την αξια του αυτοκινητου αλλα το ασφαλιζομενο ποσο.Αν εσυ το εχεις ασφαλισει για περισσοτερα η και για λιγοτερα(για να γλιτωσεις καποια ευρω στα ασφαλιστρα) θα παρεις αυτα που λεει εκει η μαλλον μεχρι αυτα που λεει.Να σου δωσω ενα παραδειγμα: αν τρακαρεις(χτυπαω ξυλο) και στο βγαλουν ολικη θα παρεις αποζημιωση οσο ειναι η τρεχον αξια του αυτοκινητου σου εκεινη τη στιγμη. Και οσο για το γκαραζ ισχυει(δεν αποζημιωσανε φιλο μου επειδη δεν το ειχε παρκαρει στον τοπο κατοικιας που αναφερεται στο συμβολαιο και στην αδεια). Θελει προσοχη και ψαξιμο...........

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Να σου δωσω ενα παραδειγμα: αν τρακαρεις(χτυπαω ξυλο) και στο βγαλουν ολικη θα παρεις αποζημιωση οσο ειναι η τρεχον αξια του αυτοκινητου σου εκεινη τη στιγμη. Και οσο για το γκαραζ ισχυει(δεν αποζημιωσανε φιλο μου επειδη δεν το ειχε παρκαρει στον τοπο κατοικιας που αναφερεται στο συμβολαιο και στην αδεια). Θελει προσοχη και ψαξιμο...........

+1

To ίδιο λέμε -_- .

Εdit: τώρα που το ξαναβλέπω περίπου το ίδιο :D :D ;)

Αnyway εγώ τον έχω και από κοντά συνέχεια τον ασφαλιστή μου οπότε δεν έχω άγχος :rolleyes:

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.