Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

χαλαρωσε ρε γιαννηςπολο...δε βλεπεις οτι δηλωνει ο ανθρωπος πως δεν εχει γνωσεις?αμεσως εσυ απ τα μουτρα...

δεν ειμαστε ολοι μηχανικοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι κάτοχος Golf TSI 140hp 2007 με 120000km

 

Πριν μια εβδομάδα σε cold start παρατήρησα πρώτη φορά το λαμπάκι Check Engine να αναβοσβήνει και μόλις πέσουν οι στροφές σβήνει τελείως και μετά όλα καλά, κανένα πρόβλημα. Κάνει και ένα μικρό τρέμουλο αλλά αυτό έχω την εντύπωση πως το κάνει από την αρχή (όχι τόσο έντονα βέβαια). Το λαμπάκι δεν αναβοσβήνει σε κάθε cold start. Μετά από επίσκεψη σε αντιπροσωπεία προχθές μου διέγνωσαν βλάβη στον 1ο κύλινδρο(δεν μου έδωσαν κωδικό βλάβης) και επειδή είχα αλλάξει μπουζί πριν 1000km, μου αλλάξαν πολλαπλασιαστή και μου έδωσαν και ένα καθαριστικό-ενισχυτικό βενζίνης για να το βάλω στο ρεζερβουάρ με το γέμισμα. Φυσικά μου έσβησαν το σφάλμα από τον εγκέφαλο και την επόμενη μέρα το πρωί πάλι σε cold start για δεύτερη φορά αναβόσβησε πάλι το λαμπάκι. Κάτι μου είπαν στην αντιπροσωπεία πως αν δεν στρώσει το πρόβλημα μετά που θα αδειάσει το ρεζερβουάρ με το ενισχυτικό, θέλει άνοιγμα κεφαλής για καθάρισμα βαλβίδων.

 

Να σημειώσω πως μαζί με φίλο που έχει Bluetooth ODB φύσα και με την εφαρμογή Torque του android το σκανάραμε και δεν βγάζει κανένα σφάλμα μετά την δεύτερη φορά που άναψε το λαμπάκι!!!! Τι παίζει? Ενώ στην αντιπροσωπεία το διέγνωσαν στον διαγνωστικό την πρώτη φορά....

 

Τι λέτε για όλα αυτά? Τι κάνουμε? Να ανησυχώ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα και καλές γιορτές. Έχω ένα golf 6 122hp με 158000χλμ. Μου παρουσιάζει το εξής θέμα , αναβοσβηνει το check engine το πάω συνεργείο . Ο μηχανικός βάζει το διαγνωστικό του υπολογιστή μου λέει ότι έχει χαλάσει ο πολλαπλασιαστής στον 2ο κύλινδρο . Τον αντικαθιστά όλα καλά . Περνάει μια εβδομάδα είμαι σταματημένος στην κίνηση κάνει μια αστάθεια το ρελαντί ξανά τα ίδια στον ίδιο κύλινδρο όπως μου είπε ο μηχανικός πιθανόν αστοχία στον πολλαπλασιαστή . Αντικαθιστά μέσα στην εγγύηση το εξάρτημα , φεύγω . προχθές μια από τα ίδια , ρελαντί σταματημένος πάλι αναβοσβηνει το check . Τι μπορεί να φταίει ; Μου ο μηχανικός αν ξανά συμβεί θα πάρει μια συμπίεση . Τα λάδια είναι καθαρά δείκτης και ρευστότητα . Τι μπορεί να έχουμε ; Μπουζοκαλωδιο ; Μπουζί; Παρακαλώ τις σκέψεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα αλλαξε μια τετραδα μπουζι.

Οπωσδηποτε παρε μια συμπιεση.

Και πες να κανει τραμπα τα μπεκ απο το 2ο στον 3ο να δεις ενα θα αλλαξει κυλινδρο το σφαλμα.(Missfire).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει τα προβλήματα τώρα αρχίζουν ; Την Κυριακή το απόγευμα μου ανάψε το check engine . Σταματάω δεξιά και περιμένω οδική βοήθεια . Άμεσα και γρήγορα οφείλω να πω (μέσα σε 10 λεπτά) ο κύριος Ευτυχής (οδηγός του γερανού ) Με μετέφερε στο συνεργείο . Δευτερα πια βάζει ο μηχανικός τον υπολογιστή και μας οδηγεί στο 2ο κύλινδρο βγάζει μπουζί καί πολλαπλασιαστές από την μηχανή και περνει μία συμπίεση από τον κάθε κύλινδρο . Οι 3 κύλινδροι ήταν στο 200~210 , ο 2ος όμως επέμεινε στο νούμερο 150 . Αύριο θα ανοίξει μηχανή και θα δούμε τι έχει γίνει εντός.... Μείνετε συντονισμένοι !

Edited by petsi
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , petsi said:

Εν τέλει τα προβλήματα τώρα αρχίζουν ; Την Κυριακή το απόγευμα μου ανάψε το check engine . Σταματάω δεξιά και περιμένω οδική βοήθεια . Άμεσα και γρήγορα οφείλω να πω (μέσα σε 10 λεπτά) ο κύριος Ευτυχής (οδηγός του γερανού ) Με μετέφερε στο συνεργείο . Δευτερα πια βάζει ο μηχανικός τον υπολογιστή και μας οδηγεί στο 2ο κύλινδρο βγάζει μπουζί καί πολλαπλασιαστές από την μηχανή και περνει μία συμπίεση από τον κάθε κύλινδρο . Οι 3 κύλινδροι ήταν στο 200~210 , ο 2ος όμως επέμεινε στο νούμερο 150 . Αύριο θα ανοίξει μηχανή και θα δούμε τι έχει γίνει εντός.... Μείνετε συντονισμένοι !

Το αυτοκίνητο είναι πρώτο χέρι δικό σου η μεταχειρισμένο? Είναι το πρώτο περιστατικό που αναφέρεται στο forum (τουλάχιστον) για το μοτερ caxa με τα 122ps. Αναμένουμε με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα του ελέγχου....

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητο αγοράστηκε με 14500 χλμ το 2011 και τα νέα έχουν ως εξής :

'' Άνοιξε" καπάκι ο μηχανικός το οποίο πήγε για ροικη , καθάρισμα βαλβίδων από την κάπνα και στρώσιμο αυτών και των εδρών ,αλλαγή τσιμουχών ,αλλαγή καδένας (158000 χλμ ) , αλλαγή ελατηρίων σε όλα τα έμβολα ,αλλαγή τσιμούχες ψύξης στην τουρμπίνα , αλλαγή φίλτρου ελαίου ,ελαίου  ,αλλαγή ψυκτικού ,αλλαγή φίλτρου καύσιμου ,και  4 μπουζί . Φλάντζες και τσιμούχες αντικατασταθηκαν με καινούργιες . Τώρα ο κινητήρας στρώνεται για 2000 χλμ.

Ευχαριστώ το συνεργείο του Ηλία Τσακουλέρη και της ομάδας του για την άμεση εξυπηρέτηση και το αυτοκίνητο μου παραδόθηκε πριν τα Χριστούγεννα . (Δεν είναι διαφήμιση , είναι ευχαριστήριο  υπόμνημα.)

Edited by petsi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απροβλημάτιστο σου εύχομαι από δω και πέρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2017 at 11:38 ΜΜ, petsi said:

Τα αυτοκίνητο αγοράστηκε με 14500 χλμ το 2011 και τα νέα έχουν ως εξής :

'' Άνοιξε" καπάκι ο μηχανικός το οποίο πήγε για ροικη , καθάρισμα βαλβίδων από την κάπνα και στρώσιμο αυτών και των εδρών ,αλλαγή τσιμουχών ,αλλαγή καδένας (158000 χλμ ) , αλλαγή ελατηρίων σε όλα τα έμβολα ,αλλαγή τσιμούχες ψύξης στην τουρμπίνα , αλλαγή φίλτρου ελαίου ,ελαίου  ,αλλαγή ψυκτικού ,αλλαγή φίλτρου καύσιμου ,και  4 μπουζί . Φλάντζες και τσιμούχες αντικατασταθηκαν με καινούργιες . Τώρα ο κινητήρας στρώνεται για 2000 χλμ.

Ευχαριστώ το συνεργείο του Ηλία Τσακουλέρη και της ομάδας του για την άμεση εξυπηρέτηση και το αυτοκίνητο μου παραδόθηκε πριν τα Χριστούγεννα . (Δεν είναι διαφήμιση , είναι ευχαριστήριο  υπόμνημα.)

τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πριν λίγες μέρες με το που έβαλα μπρος το αυτοκίνητο σε cold start αναβόσβησε 2-3 φορές το check και έμεινε σβησμένο. Σήμερα που το σύνδεσα στο διαγνωστικο μου βγάζει τα παρακάτω:

Spoiler

 

Address 01: Engine        Labels: 03C-906-032-BLG.lbl
   Part No SW: 03C 906 056 BG    HW: Hardware No
   Component: MED9.5.10        00 9924  
   Revision: 63H09---    Serial number: VWZ7Z0F3742081
   Coding: 0000072
   Shop #: WSC 05070 207 90896
   VCID: 69D3CC004062FD6

 

2 Faults Found:
000768 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
               P0300 - 001 -  - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 2
                    Mileage: 149898 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 23:41:48

             Freeze Frame:
                    RPM: 1234 /min
                    Load: 23.5 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 35.0°C
                    Temperature: 23.0°C
                    Absolute Pres.: 1010.0 mbar
                    Voltage: 14.605 V

000772 - Cylinder 4
               P0304 - 001 - Misfire Detected - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 2
                    Mileage: 149898 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 23:41:48

             Freeze Frame:
                    RPM: 1234 /min
                    Load: 23.5 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 35.0°C
                    Temperature: 23.0°C
                    Absolute Pres.: 1010.0 mbar
                    Voltage: 14.605 V

 

Πιστεύω είναι πολλαπλασιαστής γιατί το αυτοκίνητο κοντεύει 150κ χιλ και απο οτι θυμάμαι απο το book service δεν αλλαξε ποτέ. Μπουζιά έχουν καμια 30κ χιλ οπότε νομίζω ακόμα δε χρειάζονται αλλαγή. Μόλις βρω χρόνο θα κάνω και τράμπα 3ο με 4ο πολλαπλασιαστή για να είμαι σίγουρος.

 

Αν παω για αλλαγή τι πολλαπλασιαστές να προτιμήσω; Μανίσιους, beru, απο r8; Μελλοντικά σκέφτομαι και για stage 1 οπότε αν είναι να αλλάξω να βάλω κάτι με προοπτικές. Θα έβαζα r8 αλλά είδα ότι θέλει και αντάπτορα και ξενέρωσα. Επίσης ισχύει οτι τώρα που κοντεύει να τα φτύσει ο ένας σιγά σιγά έρχονται και οι επόμενοι ή δεν είναι αναγκαίο να πάω για τετράδα;

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και σορρυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

αυτες τις ημερες ηθελα να κανω εναν καθαρισμο με το Power Foam της AMSOIL. Το ειχα χρησιμοποιησει πριν μερικα χρονια και ειχα δει καποια βελτιωση στο ρελαντι και στην οδηγηση με χαμηλες στροφες.

Οπου κι αν εψαξα ομως να το βρω στην Αθηνα πηρα ως απαντηση οτι το προϊον εχει απαγορευτει πλεον στην Ελλαδα!

 

Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτο της WYNN's

29879_Petrol-EGR-Extreme-Cleaner_EN.pdf

 

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Στον διανομέα της Ελλάδος ρωτήσεις καθόλου???

 

https://www.amsoil.com/international/distributor/countries/greece-local.aspx

 

Η wynns είναι γνωστή και αξιοπιστία εταιρία, εδώ στην Ελλάδα την δουλεύουμε πολύ η Nissan στα καθαριστικά βενζίνες και πετρελαίου 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως οχι διοτι υπεθεσα πως ειναι μονο για χοντρικη.

Ρωτησα σε 3 διαφορετικους στην Αθηνα:

http://motorlube.gr/index.php?route=product/product&path=20_26_94&product_id=360

https://eautoshop.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/7049550/

http://oilsmotoauto.gr

και ελαβα την ιδια απαντηση.

Θα τηλεφωνησω παντως και στον διανομεα αυριο απο περιεργεια.

 

Σημερα το πρωι τηλεφωνησα και στον επισημο αντιπροσωπο της AMSOIL και μου απαντησε πως πραγματι δεν φερνουν πια το Power Foam. 

Αρα πρεπει να βρουμε αλλη λυση. Θα δοκιμασω μεσα στο ΣΚ το προιον της Wynn's και θα γραψω τις εντυπωσεις.

 

Σημερα το πρωι τηλεφωνησα και στον επισημο αντιπροσωπο της AMSOIL και μου απαντησε πως πραγματι δεν φερνουν πια το Power Foam. 

Αρα πρεπει να βρουμε αλλη λυση. Θα δοκιμασω μεσα στο ΣΚ το προιον της Wynn's και θα γραψω τις εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ΣΚ που μας περασε χρησιμοποιησα το προιον της Wynn's σε συνδυασμο με ενα προσθετο στα καυσιμα της Liqui Moly και 100αρα βενζινη ΒΡ.

Το προιον το ψεκασα απο τον σωληνα εισαγωγης μετα το φιλτρο αερος, ειχε οσμη σαν απλο διαλυτικο γρασου και εβγαινε απο το στομιο του κανιστρου σε υγρη μορφη, οχι αεριοποιημενο ή εστω σε μικρα σταγονιδια. 

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως οσο το ψεκαζα ο κινητηρας δεν παρουσιασε καμια αλλαγη στη λειτουργια του, ουτε κοψιματα ουτε τασεις να σβησει, οπως ειχε παρουσιασει οταν χρησιμοποιησα το Power Foam στο παρελθον. Επισης δεν βγαζει ντουμανι απο την εξατμιση οπως το Power Foam.

Μετα απο τρεις ημερες οδηγησης διαπιστωνω μια μικρη βελτιωση στη σταθεροτητα του ρελαντι και λιγοτερα ρεταρισματα στις χαμηλες στροφες < 2.500 rpm, ομως δεν μπορω να πω με 100%;βεβαιωτητα εαν οφειλεται στη χρηση του προιοντος ή σην 100αρα με το βελτιωτικο.

Νομιζω πως τα αποτελεσματα του Power Foam με ειχαν εντυπωσιασει περισσοτερο, αν και η αληθεια ειναι πως τοτε το αμαξι ειχε λιγοτερα χιλιομετρα, αρα κ πιθανως λιγοτερη καπνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα και πάλι, επιστροφή εδω γιατί το πρόβλημα που είχα με missfire στο 4ο κύλινδρο δε λύθηκε με αλλαγή μπουζί αλλά και τράμπα οποιοδήποτε πολλαπλασιαστή απο άλλο κύλινδρο στο 4ο, το πρόβλημα παραμένει σταθερά στο 4ο. Να τονίσω πως το check engine, όποτε ανάβει, ανάβει μόνο σε cold start και προς το τελείωμα, αναβοσβήνει μερικές φορές και σβήνει εντελώς. Μετά από αυτό αν ζεσταθεί το αυτοκίνητο ότι και να κάνεις, όπως και να πας ακόμα και μέχρι κόφτη με 3η, 4η δεν ξανακάνει το παραμικρό κάτι που κατα την άποψή μου αποκλείει να είναι μπεκ.

 

Πλέον αρχίζω να πιστεύω πως οφείλεται σε κάπνα στις βαλβίδες και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω για αρχή το  power foam της amsoil μήπως και δω κάποια βελτίωση για να βεβαιωθώ και να προχωρήσω σε πιο δραστική διάγνωση-καθαρισμό αν χρειαστεί.

 

Παραθέτω το log του σφάλματος από το VCDS για να πάρετε μια ιδέα..

Spoiler

2 Faults Found:
000768 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
               P0300 - 001 -  - Intermittent - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 10100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 3
                    Mileage: 150913 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:54:45

             Freeze Frame:
                    RPM: 1212 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 33.0°C
                    Temperature: 24.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.605 V

000772 - Cylinder 4
               P0304 - 001 - Misfire Detected - Intermittent - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 10100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 3
                    Mileage: 150913 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:54:45

             Freeze Frame:
                    RPM: 1212 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 33.0°C
                    Temperature: 24.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.605 V

Readiness: 0000 0000

 

Αλλη περίπτωση:

2 Faults Found:
000768 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
               P0300 - 001 -  - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 4
                    Mileage: 150857 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 17:04:11

             Freeze Frame:
                    RPM: 1195 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 27.0°C
                    Temperature: 19.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.478 V

000772 - Cylinder 4
               P0304 - 001 - Misfire Detected - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 4
                    Mileage: 150857 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 17:04:11

             Freeze Frame:
                    RPM: 1195 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 27.0°C
                    Temperature: 19.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.478 V

Readiness: 0000 0001

Επίσης να προσθέσω μια υπόνοια που έχω, ότι το check ανάβει συχνότερα όταν το αυτοκίνητο κινείται εκείνη τη περίοδο μέσα στη πόλη παρά όταν υπάρχει ταξίδι στη μέση αν και μπορεί να είναι καθαρά σύμπτωση αλλά αν όντως ισχύει και είναι απο κάπνα ίσως ''ξεκαπνίζεται'' κατά ένα ποσοστό στο ταξίδι και δε το παρουσιάζει κατευθείαν. Κάτι άλλο που παρατήρησα χαζεύοντας στα mesuring blocks του κινητήρα group 26 είναι χαμηλότερο knock sensor voltage, 0.156V στον 4ο, από ότι στους άλλους 3 που ήταν 0.312V στο ρελαντί αν και δε ξέρω τι σημαίνει και αν μπορεί να φανερώνει κάτι.

 

Πάει κάπου το μυαλό σας για τα αίτια τους πιο έμπειρους; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

 

 

Edited by JimiSS
Spoiler
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εκανα τραμπα το μπεκ του 3ου με τον 4ο να δω αν αλλαξει κυλινδρο το προβλημα.

Γενικα,εαν ειναι μπεκ καλο ειναι να μην παιζεις με αυτο γιατι η ζημια ειναι μεγαλη.

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2018 at 1:49 ΠΜ, JimiSS said:

Καλησπέρα στη παρέα και πάλι, επιστροφή εδω γιατί το πρόβλημα που είχα με missfire στο 4ο κύλινδρο δε λύθηκε με αλλαγή μπουζί αλλά και τράμπα οποιοδήποτε πολλαπλασιαστή απο άλλο κύλινδρο στο 4ο, το πρόβλημα παραμένει σταθερά στο 4ο. Να τονίσω πως το check engine, όποτε ανάβει, ανάβει μόνο σε cold start και προς το τελείωμα, αναβοσβήνει μερικές φορές και σβήνει εντελώς. Μετά από αυτό αν ζεσταθεί το αυτοκίνητο ότι και να κάνεις, όπως και να πας ακόμα και μέχρι κόφτη με 3η, 4η δεν ξανακάνει το παραμικρό κάτι που κατα την άποψή μου αποκλείει να είναι μπεκ.

 

Πλέον αρχίζω να πιστεύω πως οφείλεται σε κάπνα στις βαλβίδες και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω για αρχή το  power foam της amsoil μήπως και δω κάποια βελτίωση για να βεβαιωθώ και να προχωρήσω σε πιο δραστική διάγνωση-καθαρισμό αν χρειαστεί.

 

Παραθέτω το log του σφάλματος από το VCDS για να πάρετε μια ιδέα..

  Hide contents

2 Faults Found:
000768 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
               P0300 - 001 -  - Intermittent - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 10100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 3
                    Mileage: 150913 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:54:45

             Freeze Frame:
                    RPM: 1212 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 33.0°C
                    Temperature: 24.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.605 V

000772 - Cylinder 4
               P0304 - 001 - Misfire Detected - Intermittent - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 10100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 3
                    Mileage: 150913 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:54:45

             Freeze Frame:
                    RPM: 1212 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 33.0°C
                    Temperature: 24.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.605 V

Readiness: 0000 0000

 

Αλλη περίπτωση:

2 Faults Found:
000768 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
               P0300 - 001 -  - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 4
                    Mileage: 150857 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 17:04:11

             Freeze Frame:
                    RPM: 1195 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 27.0°C
                    Temperature: 19.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.478 V

000772 - Cylinder 4
               P0304 - 001 - Misfire Detected - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100001
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 4
                    Mileage: 150857 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 17:04:11

             Freeze Frame:
                    RPM: 1195 /min
                    Load: 35.7 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 27.0°C
                    Temperature: 19.0°C
                    Absolute Pres.: 1030.0 mbar
                    Voltage: 14.478 V

Readiness: 0000 0001

Επίσης να προσθέσω μια υπόνοια που έχω, ότι το check ανάβει συχνότερα όταν το αυτοκίνητο κινείται εκείνη τη περίοδο μέσα στη πόλη παρά όταν υπάρχει ταξίδι στη μέση αν και μπορεί να είναι καθαρά σύμπτωση αλλά αν όντως ισχύει και είναι απο κάπνα ίσως ''ξεκαπνίζεται'' κατά ένα ποσοστό στο ταξίδι και δε το παρουσιάζει κατευθείαν. Κάτι άλλο που παρατήρησα χαζεύοντας στα mesuring blocks του κινητήρα group 26 είναι χαμηλότερο knock sensor voltage, 0.156V στον 4ο, από ότι στους άλλους 3 που ήταν 0.312V στο ρελαντί αν και δε ξέρω τι σημαίνει και αν μπορεί να φανερώνει κάτι.

 

Πάει κάπου το μυαλό σας για τα αίτια τους πιο έμπειρους; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

 

 

Μέτρα 14,15,20  μια τρίτη μέχρι κόφτη. Απτά που λες δεν βγαίνει άκρη.

Πριν logάρεις βγάλε δες όλα τα μπουζί αν είναι οκ κατάσταση-διάκενα.

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2018 at 1:18 ΠΜ, Passatoukos said:

Προσωπικα θα εκανα τραμπα το μπεκ του 3ου με τον 4ο να δω αν αλλαξει κυλινδρο το προβλημα.

Γενικα,εαν ειναι μπεκ καλο ειναι να μην παιζεις με αυτο γιατι η ζημια ειναι μεγαλη.

 

Θα κάνω αυτή τη δοκιμή για να αποκλείσω και τη περίπτωση μπεκ που δε νομιζω να φταίει αυτό. Επίσης ανέβασα log 14,15,20 που ζήτησε ο nikdev να μου πει τη γνώμη του, το log ειναι με τρίτη όπως είπαμε. Περιμένω σχολιασμό! :p

 

Υπάρχει κανένα how to αλλαγής μπεκ μήπως για να μη πάω στα τυφλά;

LOG-01-014-015-020.CSV

Edited by JimiSS
VCDS Log attach
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2018 at 11:54 ΜΜ, JimiSS said:

Θα κάνω αυτή τη δοκιμή για να αποκλείσω και τη περίπτωση μπεκ που δε νομιζω να φταίει αυτό. Επίσης ανέβασα log 14,15,20 που ζήτησε ο nikdev να μου πει τη γνώμη του, το log ειναι με τρίτη όπως είπαμε. Περιμένω σχολιασμό! :p

 

Υπάρχει κανένα how to αλλαγής μπεκ μήπως για να μη πάω στα τυφλά;

LOG-01-014-015-020.CSV

γεια σας παιδιά.....μια βοήθεια καλοδεχούμενη....έχω golf 5 tsi dsg με 160.000xlm.πριν 4 μέρες έκανα service to αμάξι με αλλαγή μπουζί. το αμαξι δεν είχε κανένα πρόβλημα...μετά από 2 μέρες έκανε κομπιάσματα σχεδόν σε όλες τις ταχύτητες και ειδικά όταν είχε ανηφόρα δυσκολευόταν πολύ ,οι ταχύτητες σαν να μην ήθελε να τις βάλει άλλα τελικά έμπαιναν και τέλος  έβλεπα μεγαλύτερη κατανάλωση. το βάζω στο διαγνωστικό.....εκεί βλέπω ότι μου βγάζει  1.000051 turbochacharger bybass valve control circuit  2.000769 p0301 κύκλωμα 1 αναγνώριση διακοπής καύσης   και 3.  000770 p0302 κύκλωμα 2 αναγνώριση διακοπής καύσης. το αμάξι το πήγα μετά από αυτό στο συνεργιο. μπορει να φταιει τα μπουζι που αλλαξα αλλα δεν ειδα τι μπουζι μου εβαλε???

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει να φταινε τα μπουζι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μιλουσα με εναν μαστορα και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαζει πολλαπλασιαστες ανα 100χιλ. Προληπτικα.. εγω εχω 230.000 και δεν τους εχω αλλαξει. Πρεπει να τους αλλαξω; λετε κατι ρεταρισματα που μου κανει στις χαμηλες να ειναι απο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι απο επικαθησεις στις βαλβιδες με τοσα χιλιομετρα.

Μην αλλαξεις πολλ/στες εαν δεν καουν,κρατα εναν στο πορτ μπαγκαζ για ασφαλεια και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Golf 6 TSI 160ps 140,000km και μου κάνει ρετάρισμα στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές. Σε συνθήκες πίεσης μου ανάβει και το λαμπάκι του κινητήρα. Έχω διαβάσει προσεκτικά όσα γράφονται στο φόρουμ από άλλους με το ίδιο πρόβλημα κι έχω πάρει γνώμη από διαφορετικά συνεργεία (3) στο σύνολο. Καταλήγω στο ότι το αυτοκίνητο θέλει καθαρισμό εισαγωγής και βαλβίδων. Έχει προηγηθεί αλλαγή μπουζί- πολλαπλασιαστών- καθαρισμός με υδρογόνο, χωρίς αποτέλεσμα. Μιας και το κόστος είναι αρκετά υψηλό ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από καθαρισμό βαλβίδων με άνοιγμα καπακιού μηχανής και τί αποτελέσματα είχε στο αυτοκίνητό του.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , frank_k78 said:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Golf 6 TSI 160ps 140,000km και μου κάνει ρετάρισμα στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές. Σε συνθήκες πίεσης μου ανάβει και το λαμπάκι του κινητήρα. Έχω διαβάσει προσεκτικά όσα γράφονται στο φόρουμ από άλλους με το ίδιο πρόβλημα κι έχω πάρει γνώμη από διαφορετικά συνεργεία (3) στο σύνολο. Καταλήγω στο ότι το αυτοκίνητο θέλει καθαρισμό εισαγωγής και βαλβίδων. Έχει προηγηθεί αλλαγή μπουζί- πολλαπλασιαστών- καθαρισμός με υδρογόνο, χωρίς αποτέλεσμα. Μιας και το κόστος είναι αρκετά υψηλό ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από καθαρισμό βαλβίδων με άνοιγμα καπακιού μηχανής και τί αποτελέσματα είχε στο αυτοκίνητό του.

Ειχα το ιδιο προβλημα και ηταν η αντλια υψηλης πιεσης. Ειχα αλλαξει μπουζι πολλαπλασιαστες και μου εβγαζε βλαβη στην αντλια. Παντως για βαλβιδες εισαγωγης πηρα απο μαγαζι θεσσαλονικη ενα καθαριστικο που λεγετε TUNAP και επαθα πλακα. Μου εκανε πολυ καλη δουλεια. Ειδα διαφορα και στο γκαζι αρχισε να σπινιαρει την δευτερα με 225 λαστιχο ενω παλια δεν το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα και σε εμένα. Ρεταρισμα στο ρελαντί και check engine. Golf 6 122hp με 66.000 χιλιόμετρα. Τσέκαρα μπουζι, πολλαπλασιαστες όλα καλά. Μετρήσαμε συμπίεση και ο δεύτερος κύλινδρος έχει χαμηλή. Στο δρόμο δεν μου κάνει κανένα θέμα. Μόνο στο ρελαντί.εκλεισα ραντεβού με carbonoff μήπως και λυθεί , αλλιώς δεν γλιτώνω την επισκευή. Απαράδεκτο να συμβαίνει αυτο σε καινούργιο αμάξι και ούτε καν να είναι πολλά άλογα.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.