Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Αντωνη συμφωνώ οτι το αυτοκίνητο ειναι πολυ καλο σε στήσιμο, στον δρόμο κλπ αλλα στον κινητήρα εχει ενα προβληματάκι :hug:

Αυτό που μας σώνει ειναι η εγγύηση, για αυτο κανε κατι γρήγορα!!!

Ξέρεις εσύ ...αντε :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Καθώς και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τους ανωτέρω στο αμάξι μου (82,000χλμ), θα το πάω και εγώ να μου το ανοίξουν!

Νίκο, εμένα να φανταστείς ο Φιλοσίδης μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το αμάξι μου στα 30,000χλμ που είχα το 2008, όταν ζήτησα να μου αλλάξουν μπουζί και βρήκα λάδια γύρω τους! Το αφήσανε έτσι παρόλο που δούλευα εκεί, με αντιμετώπισαν "ελαφρά" και μου είπαν "έλα μωρέ δεν παθαίνει τίποτα"! Έτσι το άφησα και εγώ γιατί είπα ότι επειδή τα λάδια στα μπουζί ήταν φρέσκα...

Αν το πάω τώρα σαν πελάτης λες να με αντιμετωπίσουν καλύτερα???

Τώρα που άλλαξα μόνος μου τα μπουζί και τους πολλαπλασιαστές με καλύτερους μπας και διορθωθεί το πρόβλημα με το τρέμουλο+check engine... απλά τίποτα! Έβαλα και εγώ το STP καθαριστικό Μπεκ στη βενζίνη αλλά τίποτα!

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι παρόλο που τώρα βρήκα λάδι στον 3ο κύλινδρο μόνο, μου έβγαζε και εξακολουθεί να βγάζει σφάλμα missfire στον 1ο κύλινδρο! Αυτό το κάνει όταν το αφήσω 2-3 μέρες ακίνητο και στα πολλά κρύα!

Έκανα μέτρηση με Vag-Com και έβλεπα και τους 4 κυλίνδρους για missfires και παρατήρησα ότι στο cold start κάνει 200+ missfires ο 1ος κύλινδρος και 5-6 missfires ο 2ος. Μόλις πέσει στο ρελαντί τότε μειώνονται πάρα πολύ και πέφτουν στα 6-10 στον 10, και 1-2 missfires στον 2ο.

Το παράδοξο είναι ότι:

Μόλις πατήσω λίγο το γκάζι και φύγω από τις 800στρ του ρελαντί, οι ατελείς καύσεις εξαφανίζονται τελείως όσο γκάζι και να πατήσω, μέχρι κόφτη!

Εγώ το αμάξι μου δεν το αλλάζω με κανένα! Ούτε με καινούριο Golf, ούτε με άλλη μάρκα! Αν δείτε τι ζημιές βγάζουν άλλες μάρκες με "συμβατικούς" κινητήρες τότε θα τραβάτε τα μαλλιά σας!!! Εμείς έχουμε την τύχη να έχουμε τον καλύτερο κινητήρα της εποχής μας με το μόνο κακό κάποιες παιδικές ασθένειες λόγω νέας τεχνολογίας! Τώρα το ότι οι Αντιπροσωπείες στην Ελλάδα είναι για τον π****ο, δεν φταίμε εμείς οι πελάτες, ούτε θα πρέπει να χαλάει το όνομα της Μάρκας! Απλά πρέπει να ζητάμε το δίκιο μας γιατί οι Έλληνες επιχειρηματίες είναι για τον π****ο!!!

Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Άλλαξα μπέκ πρώτου κυλίνδρου και τπτ. Σκέφτομαι να αλλάξω και πολλαπλασιαστές αλλά δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί αφου κι εσύ δεν είδες τπτ. βελτιωτικά βενζίνης και καθαριστικά πρόσθετα δοκίμασα 3-4 διαφορετικά και δεν έκαναν τίποτα. Το μόνο που σκεφτόμουν είναι αυτό το καθαριστικό που ρίχνεις στο σύστημα εισαγωγής και καθαρίζει βαλβίδες αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό ή αν θα κάνει τπτ. Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως με όσα λές. Αλλά αυτοκίνητο αλλάζω εύκολα, δυστυχώς, μετά από όλα αυτά.

Αν σου είναι εύκολο πές τι θα σου προτείνει ο Φιλοσίδης και με πόσα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Άλλαξα μπέκ πρώτου κυλίνδρου και τπτ. Σκέφτομαι να αλλάξω και πολλαπλασιαστές αλλά δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί αφου κι εσύ δεν είδες τπτ. βελτιωτικά βενζίνης και καθαριστικά πρόσθετα δοκίμασα 3-4 διαφορετικά και δεν έκαναν τίποτα. Το μόνο που σκεφτόμουν είναι αυτό το καθαριστικό που ρίχνεις στο σύστημα εισαγωγής και καθαρίζει βαλβίδες αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό ή αν θα κάνει τπτ. Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως με όσα λές. Αλλά αυτοκίνητο αλλάζω εύκολα, δυστυχώς, μετά από όλα αυτά.

Αν σου είναι εύκολο πές τι θα σου προτείνει ο Φιλοσίδης και με πόσα χρήματα.

Δεν θα το πάω Φιλοσίδη μετά από την αντιμετώπιση που είχα... αλλά θα σας πω τι έκανα και πόσο θα μου κόστιζε! (Λέω κόστιζε γιατί έχω κάνει εγγύηση σε ασφαλιστική και δεν θα πληρώσω βάσει των όρων της σύμβασης, χιχιχι)

Αυτό που λες με το καθαριστικό που ρίχνουν στο σύστημα εισαγωγής μου θύμισε το Sea Foam που βάζουν στην παροχή βενζίνης στα μπεκ που διάβαζα σε forum των BMW Mini, και το κάνανε σε αμάξια που είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμάς και διόρθωναν το πρόβλημα!

Απλά δεν ξέρω αν το κάνουν και που το κάνουν εδώ στο Ελλάδα!

Όποιος ξέρει ας γράψει!

Link to comment
Share on other sites

Καθώς και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τους ανωτέρω στο αμάξι μου (82,000χλμ), θα το πάω και εγώ να μου το ανοίξουν!

Νίκο, εμένα να φανταστείς ο Φιλοσίδης μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το αμάξι μου στα 30,000χλμ που είχα το 2008, όταν ζήτησα να μου αλλάξουν μπουζί και βρήκα λάδια γύρω τους! Το αφήσανε έτσι παρόλο που δούλευα εκεί, με αντιμετώπισαν "ελαφρά" και μου είπαν "έλα μωρέ δεν παθαίνει τίποτα"! Έτσι το άφησα και εγώ γιατί είπα ότι επειδή τα λάδια στα μπουζί ήταν φρέσκα...

Αν το πάω τώρα σαν πελάτης λες να με αντιμετωπίσουν καλύτερα???

Τώρα που άλλαξα μόνος μου τα μπουζί και τους πολλαπλασιαστές με καλύτερους μπας και διορθωθεί το πρόβλημα με το τρέμουλο+check engine... απλά τίποτα! Έβαλα και εγώ το STP καθαριστικό Μπεκ στη βενζίνη αλλά τίποτα!

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι παρόλο που τώρα βρήκα λάδι στον 3ο κύλινδρο μόνο, μου έβγαζε και εξακολουθεί να βγάζει σφάλμα missfire στον 1ο κύλινδρο! Αυτό το κάνει όταν το αφήσω 2-3 μέρες ακίνητο και στα πολλά κρύα!

Έκανα μέτρηση με Vag-Com και έβλεπα και τους 4 κυλίνδρους για missfires και παρατήρησα ότι στο cold start κάνει 200+ missfires ο 1ος κύλινδρος και 5-6 missfires ο 2ος. Μόλις πέσει στο ρελαντί τότε μειώνονται πάρα πολύ και πέφτουν στα 6-10 στον 10, και 1-2 missfires στον 2ο.

Το παράδοξο είναι ότι:

Μόλις πατήσω λίγο το γκάζι και φύγω από τις 800στρ του ρελαντί, οι ατελείς καύσεις εξαφανίζονται τελείως όσο γκάζι και να πατήσω, μέχρι κόφτη!

Εγώ το αμάξι μου δεν το αλλάζω με κανένα! Ούτε με καινούριο Golf, ούτε με άλλη μάρκα! Αν δείτε τι ζημιές βγάζουν άλλες μάρκες με "συμβατικούς" κινητήρες τότε θα τραβάτε τα μαλλιά σας!!! Εμείς έχουμε την τύχη να έχουμε τον καλύτερο κινητήρα της εποχής μας με το μόνο κακό κάποιες παιδικές ασθένειες λόγω νέας τεχνολογίας! Τώρα το ότι οι Αντιπροσωπείες στην Ελλάδα είναι για τον π****ο, δεν φταίμε εμείς οι πελάτες, ούτε θα πρέπει να χαλάει το όνομα της Μάρκας! Απλά πρέπει να ζητάμε το δίκιο μας γιατί οι Έλληνες επιχειρηματίες είναι για τον π****ο!!!

Συμφωνώ απόλυτα.

Το μέλος nick2009 έχει εμπειρία από κάτι τέτοια προβλήματα. Ρωτήστε τον!!

Το Sea Foam φαίνεται καλό και μπορεί να μπει και στο ρεζερβουάρ. Σταθεροποιεί το καύσιμο όταν πρόκειται να μην χρησιμοποιηθεί το αμάξι για μεγάλο χρονικό διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αναβε check engine σε cold start σχετικα αραια και μετα πιο συχνα ωσπου εφτασε να αναβει σε καθε cold start μεχρι που μια μερα εμεινε και αναμμενο χωρις ομως ποτε να παρουσιαζει αρυθμιες ή πτωση αποδοσης.Στο διαγνωστικο εδειχνε ατελειες καυσης.Αφου ψαξαμε μηπως το προβλημα προερχεται απο πολλαπλασιαστε, μπουζι, μετρησαμε πιεσεις κλπ ολα οκ και μολις αρχισα να βαζω απο αλλο βενζιναδικο εξαφανιστθηκαν τα check engine

το προβλημα με τον αμεσο ψεκασμο ειναι οι επικαθησεις στισ βαλβιδες εισαγωγης.σε αρθρο του καββαθα που αναφερεται ειδικα για τουσ fsi tfsi tsi αναλυεται ωσ ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα τους τονιζοντας οτι απ,τα 25000 χλμ οι επικαθισεις ειναι σοβαρες αυξανοντας την καταναλωση και σταδιακα την μειωση της ιπποδυναμης.αν υπολογισει κανεις και νοθευμενα καυσιμα και την μεγαλυτερη ευπαθεια σ'αυτα τα μοτερ οπως και στα περρισοτερα με αμεσο ψεκασμο τοτε καταλαβαινεται.απιστευτο παρουσιαζεται το γεγονος οτι το προβλημα ειναι γνωστο και μονο η toyota εχει δοσει λυση στα δικα της μοτερ.περιεργο το γεγονος του δωρεαν ελεγχου καταναλωσης απ'την κεν.αντιπροσωπια αλλα μπορει να ειναι και ασχετο.το προβλημα ειναι ακομα μεγαλυτερο στα μοντελα με υπερπληρωση

Edited by smano
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με τον αμεσο ψεκασμο ειναι οι επικαθησεις στισ βαλβιδες εισαγωγης.σε αρθρο του καββαθα που αναφερεται ειδικα για τουσ fsi tfsi tsi αναλυεται ωσ ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα τους τονιζοντας οτι απ,τα 25000 χλμ οι επικαθισεις ειναι σοβαρες αυξανοντας την καταναλωση και σταδιακα την μειωση της ιπποδυναμης.αν υπολογισει κανεις και νοθευμενα καυσιμα και την μεγαλυτερη ευπαθεια σ'αυτα τα μοτερ οπως και στα περρισοτερα με αμεσο ψεκασμο τοτε καταλαβαινεται.απιστευτο παρουσιαζεται το γεγονος οτι το προβλημα ειναι γνωστο και μονο η toyota εχει δοσει λυση στα δικα της μοτερ.περιεργο το γεγονος του δωρεαν ελεγχου καταναλωσης απ'την κεν.αντιπροσωπια αλλα μπορει να ειναι και ασχετο.το προβλημα ειναι ακομα μεγαλυτερο στα μοντελα με υπερπληρωση

φίλε που μπορώ να βρώ το άρθρο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κύριε καθηγητά μας κάνατε την καρδιά περιβόλι, κρίμα για μια τετοια εταιρεία.

Οπως έλεγε κάποτε και ο Χάρη Κλυν "Germaniki texnologia kai malakies"

Κρατάω ένα ποστ που λέει:

Panos

02/02/2011 at 15:07

Για αυτό πριν αγοράσεις αυτοκίνητο ρίξε μια ματιά και στο ίντερνετ. Υπάρχουν πολλοί χρήστες του ίδιου αυτοκινήτου που περιγράφουν τη συμβίωσή τους με αυτό, για να προφυλάσσεσαι τουλάχιστον από αυτοκίνητα με χοντρά προβλήματα που κάνουν την εμφάνισή τους αρκετά συχνά.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κύριε καθηγητά μας κάνατε την καρδιά περιβόλι, κρίμα για μια τετοια εταιρεία.

Οπως έλεγε κάποτε και ο Χάρη Κλυν "Germaniki texnologia kai malakies"

Κρατάω ένα ποστ που λέει:

Panos

02/02/2011 at 15:07

Για αυτό πριν αγοράσεις αυτοκίνητο ρίξε μια ματιά και στο ίντερνετ. Υπάρχουν πολλοί χρήστες του ίδιου αυτοκινήτου που περιγράφουν τη συμβίωσή τους με αυτό, για να προφυλάσσεσαι τουλάχιστον από αυτοκίνητα με χοντρά προβλήματα που κάνουν την εμφάνισή τους αρκετά συχνά.

Ουδέ κρυπτόν υπό τον ήλιο.....

Νίκο παίξαμε και χάσαμε.....

τι άλλο να ειπώ ο δόλιος...:sorcerer:

Ο μόνος τρόπος σωτηρίας είναι η καλή βενζίνη αλλά που να την βρεις.....

Κάθε μήνα ρίχνω ένα μπουκαλάκι βελτιωτικό και καθαριστικό μαζί με την βενζίνη από τότε που πήρα το αυτοκίνητο και λέω "έχει ο θεός".Πότε θα σκάσει και η μπόμπα σε μένα δεν ξέρω.:question:

Link to comment
Share on other sites

...Η μονη λυση ειναι να καταργησετε τις αναθυμιασεις λαδιων απο την εισαγωγη με ενα oil catch, μιας και οι επικαθηζησεις γινονται απο αυτες, καπου ειχα διαβασει νωμιζω εδω μεσα οτι καποιος σε Tfsi σε ξενο σαιτ τις καθαρησε με λιγο κοπο χωρις να κατεβασει κεφαλαρι, πραγμα που κανενας μηχανικος δεν θα κατσει να κανει...

Πώς μπορεί να μπεί ένα oil catch και πώς μπορεί να γίνει καθαρισμός χωρίς να ανοίξει καπάκι?

Αν σου είναι εύκολο πές καμιά λεπτομέρεια.

Και τελικά αυτά τα σπρέυ καθαριστικά που τα ρίχνουμε από την εισαγωγή, κάνουν δουλειά στην περίπτωσή μας?

Link to comment
Share on other sites

αντι για oil catch ενα φιλτρακι δε κανει την δουλεια?

μηπως μια ομαδικη μηνυση θα εκανε καλυτερη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Μαλον μερικοι δεν καταλαβατε οπως λεει και ποιο πανω ενα μελος οι επικαθηζησεις στις βαλβιδες ειναι σε αυτες της εισαγωγης, στους αμεσου ψεκασμου κινητηρες η βενζινη δεν περνασει απο τις βαλβιδες εισαγωγης οποτε και 100αρα να βαλετε και ενυσχητηκα στην βενζινη να ριξετε ακομα και κυροζινη να βαλετε στην βενζινη σας, οι επικαθηζησεις θα αυξανονται.!

Η μονη λυση ειναι να καταργησετε τις αναθυμιασεις λαδιων απο την εισαγωγη με ενα oil catch, μιας και οι επικαθηζησεις γινονται απο αυτες, καπου ειχα διαβασει νωμιζω εδω μεσα οτι καποιος σε Tfsi σε ξενο σαιτ τις καθαρησε με λιγο κοπο χωρις να κατεβασει κεφαλαρι, πραγμα που κανενας μηχανικος δεν θα κατσει να κανει...

Δεν εχω αντίρρηση και εγω προς τα εκεί πάω, δλδ στην κατάργηση των αναθυμιάσεων.

Τώρα αυτό το oil catch να πω την αλήθεια πρώτη φορα το ακούω.

Αν ξέρει κάποιος που ακριβώς είναι αυτό το σωληνάκι ας μας πει, μια φώτο θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Misfires λεγονται αλλιως οι ατελειες καυσης;

Misfire δεν είναι η ατελής καύση, αλλά η ανάφλεξη του μπουζί (σπινθήρας) ο οποίος όμως δεν καταλήγει σε μέτωπο φλόγας που θα σαρώσει τον κύλινδρο. Έτσι όταν ανοίξουν οι βαλβίδες εξαγωγής το άκαυστο μίγμα φεύγει από τον κύλινδρο επιβαρύνοντας τον καταλύτη. Το σύστημα ελέγχου (εγκέφαλος :shocked: ) επεμβαίνει κυρίως με ρύθμιση του αβάνς.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από το γνωστό σωληνακι αναθυμιασεων (κόκκινο χρώμα )

υπαρχει και ένας άλλος σωλήνας (κίτρινο χρώμα) που ρίχνει και αυτός τις αναθυμιασεις στην εισαγωγή...

DSC00826B.jpg

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

ασ δοκιμασει ενασ ενισχυτικο οκτανιων.

εμενα ξεκιναγε τρεμουλο κατα την εκκινηση μολισ χειμωνιαζε.

φετοσ το καλοκαιρι εβαλα προγραμμα και το τρεμουλο εξαφανιστηκε.μονο σε πολυ χαμηλεσ θερμοκρασιεσ αναβει το check για 15 δευτερα και μετα οκ.

με vag δεν εχει καμια βλαβη.

Link to comment
Share on other sites

Η ασπρη γραμμή ειναι η φορά κυκλοφορίας του αερα, αρα οι αναθυμιάσεις κατευθύνονται στο τουρμπο.

Τωρα αν αφαιρέσουμε τις αναθυμιάσεις ή βάλουμε το oil catch (δεν ξερω που μπαινει) μήπως με το που σταματήσουμε τις αναθυμιάσεις εχουμε αργότερα πρόβλημα με την τουρμπίνα?

Η τουρμπίνα "λαδώνετε" απο τις αναθυμιάσεις? ναι ή οχι?

Όποιος ξέρει ας πει

ΥΓ Παλιά θυμάμαι "κρεμάγαμε" ενα σωληνάκι και οι αναθυμιάσεις έβγαιναν κατ' ευθειαν εξω.

dsc00826bg.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Παλιά θυμάμαι "κρεμάγαμε" ενα σωληνάκι και οι αναθυμιάσεις έβγαιναν κατ' ευθειαν εξω.

dsc00826bg.jpg

Παλιές καλές εποχές Νίκο.

Πάντως φίλος με 2.0 ΤFSI που πήρε το συγκεκριμένο καζανάκι από USA και το τοποθέτησε μέσα σ΄ένα χρόνο τιγκάρισε μέχρι πάνω μούρδα.Βγάλε συμπέρασμα λοιπόν.Μάλιστα μου έστειλε και φωτογραφίες και έπαθα πλάκα όταν είδα τι έβγαλε από κει μέσα.:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Παλιές καλές εποχές Νίκο.

Πάντως φίλος με 2.0 ΤFSI που πήρε το συγκεκριμένο καζανάκι από USA και το τοποθέτησε μέσα σ΄ένα χρόνο τιγκάρισε μέχρι πάνω μούρδα.Βγάλε συμπέρασμα λοιπόν.Μάλιστα μου έστειλε και φωτογραφίες και έπαθα πλάκα όταν είδα τι έβγαλε από κει μέσα.:huh:

Δλδ να το βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά μάτια θα έλεγα.Αν και το κόστος είναι λίγο τσιμπημένο.Νομίζω πάνω από 200$ το πήρε χωρίς μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά μάτια θα έλεγα.Αν και το κόστος είναι λίγο τσιμπημένο.Νομίζω πάνω από 200$ το πήρε χωρίς μεταφορικά.

Γιωργο, μια γρηγορη αναζητηση μου λεει για πολυ λιγα, δλδ απο 20-100 ευρω περιπου.

Τωρα τι παιζει με αυτα δεν ξερω ποιοτητα κλπ?

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_trkparms=65%253A16%257C66%253A4%257C39%253A1&rt=nc&_nkw=oil+catch&_dmpt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&_ds=1&_fcid=80&_ipg=200&_localstpos=&_sc=1&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m14&gbr=1&_sop=12&_sc=1

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, μια γρηγορη αναζητηση μου λεει για πολυ λιγα, δλδ απο 20-100 ευρω περιπου.

Τωρα τι παιζει με αυτα δεν ξερω ποιοτητα κλπ?

http://shop.ebay.co....1&_sop=12&_sc=1

Αυτό Νίκο είναι άλλο πράγμα.

http://www.bshspeeds...Catch-Can-.html

290$ για την ακρίβεια χωρίς μεταφορικά.:huh:

Είναι από το δίλιτρο και έχει και κάποια άλλα πραγματάκια.

Ίσως για το δικό σου να είναι πιο απλά τα πράγματα.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.