Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν εχει αναφερθει στη λυση που εδωσαν οι ιαπωνες (πολυ απλη ειναι αληθεια στο προβλημα) δειχνοντας και ενα σεβασμο προς τον πελατη,σε αντιθεση με τη λυση των 1500 euro των γερμανων γνωστη πλεον με το συνθηματικο -τις καθαρισα και εγω(τις βαλβιδες)-που θα εξελιχθει σε (τους καθαρισα και εγω)το πιασατε το υπονοουμενο αδελφια.

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν εχει αναφερθει στη λυση που εδωσαν οι ιαπωνες (πολυ απλη ειναι αληθεια στο προβλημα) δειχνοντας και ενα σεβασμο προς τον πελατη,σε αντιθεση με τη λυση των 1500 euro των γερμανων γνωστη πλεον με το συνθηματικο -τις καθαρισα και εγω(τις βαλβιδες)-που θα εξελιχθει σε (τους καθαρισα και εγω)το πιασατε το υπονοουμενο αδελφια.

Τι να αναφέρουμε φίλε μου???

Υπάρχει τρόπος να βάλουμε "εμείς" στους κινητήρες μας μικρή παροχή βενζίνης στις βαλβίδες εισαγωγής???

Όχι!

Υπάρχει λόγος για τον οποίο δεν έβαλαν οι Γερμανοί αυτή την προσωρινή λύση της Toyota! Με αυτή την πρόχειρη λύση μπορεί να καταφέρνουν να κρατήσουν τις βαλβίδες εισαγωγής "κάπως" καθαρές για πιο πολλά χιλιόμετρα, αλλά το αντίτιμο είναι η αυξημένη κατανάλωση που στις μέρες μας είναι αποτρεπτικό!!!

good.gif

Εγώ αύριο θα δοκιμάσω τον αφρό της Amsoil που γράψανε φίλοι μας πιο πάνω, πριν το πάω στα τζιμάνια των συνεργείων μας...

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κριμα σε ενα αμαξι που εχεις επενδυσει χρημα για αξεσουαρ τοσο εσωτερικα και αλλο τοσο εσωτερικα,με πολυ προσωπικο κοπο τοσο χρηματικο και σαν εργασια, να βλεπεις το εργαλειο σου να υποφερει μηχανικα και να μην μπορεις να κανεις κατι...! Προσωπικα με ποναει παρα πολυ να το βλεπω να εχει προβληματα μηχανικα και να υπαρχουν ημιμετρα ως λυσεις..!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο θα δοκιμάσω τον αφρό της Amsoil που γράψανε φίλοι μας πιο πάνω, πριν το πάω στα τζιμάνια των συνεργείων μας...

Αν σου είναι εύκολο, ενημέρωσέ μας μετά για εντυπώσεις, αποτελέσματα κλπ από τη χρήση του προϊόντος

Και κάτι άλλο, ο αφρός αυτός στις οδηγίες λέει να μην χρησιμοποιείται σε οχήματα που έχουν MAF sensors. Ξέρεις αν το golfακι έχει τέτοιους? Γιατί σκεφτόμουνα να το αγοράσω και εγώ αλλά δεν ήξερα αν κάνει να το χρησιμοποιήσουμε.Όχι τπτ άλλο, μην πάμε για καλύτερα και κάνουμε καμιά ζημιά...

Edited by neptune1
Link to comment
Share on other sites

Στα πρωτα 4 χρονιά θελουν καθάρισμα οι βαλβιδες, στα επόμενα 4 το πουλάς, και παίρνεις το 7αρι, γιατι ετσι και αλλιώς 8 χρόνια το τςι δεν τα βγάζει με τιποτα.

Μετα μπορεί να θέλουν καθάρισμα οι κύλινδροι, αλλαγή το τούρμπο ή ο κομπρέσορας, παλι βαλβίδες και σκάστρες ή σασμάν και παει λέγοντας :tongue:

Οπότε μην στεναχωριέστε :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Στα πρωτα 4 χρονιά θελουν καθάρισμα οι βαλβιδες, στα επόμενα 4 το πουλάς, και παίρνεις το 7αρι, γιατι ετσι και αλλιώς 8 χρόνια το τςι δεν τα βγάζει με τιποτα.

Μετα μπορεί να θέλουν καθάρισμα οι κύλινδροι, αλλαγή το τούρμπο ή ο κομπρέσορας, παλι βαλβίδες και σκάστρες ή σασμάν και παει λέγοντας :tongue:

Οπότε μην στεναχωριέστε :sorcerer:

Να έχει και λίγο ενδιαφέρον Νίκο η υπόθεση και να σπάει και η μονοτονία των σέρβις.....:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να έχει και λίγο ενδιαφέρον Νίκο η υπόθεση και να σπάει και η μονοτονία των σέρβις.....:sorcerer:

Αυτο ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα πρωτα 4 χρονιά θελουν καθάρισμα οι βαλβιδες, στα επόμενα 4 το πουλάς, και παίρνεις το 7αρι, γιατι ετσι και αλλιώς 8 χρόνια το τςι δεν τα βγάζει με τιποτα.

Μετα μπορεί να θέλουν καθάρισμα οι κύλινδροι, αλλαγή το τούρμπο ή ο κομπρέσορας, παλι βαλβίδες και σκάστρες ή σασμάν και παει λέγοντας :tongue:

Οπότε μην στεναχωριέστε :sorcerer:

Νίκο για όλα υπάρχει λύση!!!

Και δεν χρειάζεται να πληρώσεις πολλά λεφτά!!!

Αν μπεις στο τρυπάκι που θέλουν οι Γερμανοί να αλλάζεις αμάξι κάθε 5-6 χρόνια τότε την κάτσαμε την βάρκα οικονομικώς...

Τα ίδια προβλήματα έχουν και στα BMW Minis, και δεν είναι TSI, αλλά το αντιμετωπίζουν με τον αφρό που πήρα! Με 10 ευρώ δηλαδή αντί για 1500+

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, ο αφρός αυτός στις οδηγίες λέει να μην χρησιμοποιείται σε οχήματα που έχουν MAF sensors. Ξέρεις αν το golfακι έχει τέτοιους? Γιατί σκεφτόμουνα να το αγοράσω και εγώ αλλά δεν ήξερα αν κάνει να το χρησιμοποιήσουμε.Όχι τπτ άλλο, μην πάμε για καλύτερα και κάνουμε καμιά ζημιά...

Κανείς δεν ξέρει ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, ο αφρός αυτός στις οδηγίες λέει να μην χρησιμοποιείται σε οχήματα που έχουν MAF sensors. Ξέρεις αν το golfακι έχει τέτοιους? Γιατί σκεφτόμουνα να το αγοράσω και εγώ αλλά δεν ήξερα αν κάνει να το χρησιμοποιήσουμε.Όχι τπτ άλλο, μην πάμε για καλύτερα και κάνουμε καμιά ζημιά...

Κανείς δεν ξέρει ρε παιδιά?

Οι κινητήρες μας - TSI 140-160-170-180 PS - δεν έχουν αισθητήρα MAF. Παρα μόνο αισθητήρα MAP.

Το έχει γράψει και πιο πάνω ο φίλος μας ο jsmirlis στο post 36.

Θα ηταν πολυ χρησιμο να υπαρξει ενα DIY απο οποιον το κανει ωστε να δουμε πως ειναι..!!!

Αν και είναι απλό:

Βάλτε μπρος τον κινητήρα και περιμένετε να φτάσει στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας και αφαιρέστε το φίλτρο αέρα. Ενώ λειτουργεί ο κινητήρας, αδειάστε ολόκληρο το σπρέι αφρού μέχρι να τελειώσει, γρήγορα όμως για να μη σβήσει ο κινητήρας. Σβήστε τον κινητήρα και αφήστε να καθίσει για 5-10 λεπτά. Ξαναβάλτε μπρος τον κινητήρα και οδηγήστε το αυτοκίνητο ώστε να φύγουν όλα τα κατακάθια!

Θα σας πω αύριο νεότερα, αφού το κάνω!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Οι κινητήρες μας - TSI 140-160-170-180 PS - δεν έχουν αισθητήρα MAF. Παρα μόνο αισθητήρα MAP.

Το έχει γράψει και πιο πάνω ο φίλος μας ο jsmirlis στο post 36.

Αν και είναι απλό:

Βάλτε μπρος τον κινητήρα και περιμένετε να φτάσει στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας και αφαιρέστε το φίλτρο αέρα. Ενώ λειτουργεί ο κινητήρας, αδειάστε ολόκληρο το σπρέι αφρού μέχρι να τελειώσει, γρήγορα όμως για να μη σβήσει ο κινητήρας. Σβήστε τον κινητήρα και αφήστε να καθίσει για 5-10 λεπτά. Ξαναβάλτε μπρος τον κινητήρα και οδηγήστε το αυτοκίνητο ώστε να φύγουν όλα τα κατακάθια!

Θα σας πω αύριο νεότερα, αφού το κάνω!

Πες μας αν θα ξανα παρει μπροστά!!!

Εδιτ

Καθε ποτε πρεπει να γινεται αυτο και ποιο ειναι αυτό το σπρέι?

Να έχει και λίγο ενδιαφέρον Νίκο η υπόθεση και να σπάει και η μονοτονία των σέρβις.....:hyper:

Γιώργο ειναι να μην μπλέξεις που λένε, ετσι και με την γυναίκα την παίρνεις και μετα αν στην πορεία σου χαλάσει τι κάνεις?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

..................ΑΦΟΥ πηρε το παλικαρι την αποφαση να το κανει λογικα θα το κανει...χε χε χε ...τα αποτελεσματα θα τα μαθουμε εντος της ημερας που μας ερχεται...αρα βαζω μπροστα παει στους 90 ξεβιδωνω το φιλτροκουτι βγαζω τον φιλτρο αδειαζω το σπρευ στον σωληνα (χωρις να μαρσαρω??) ξανα βαζω φιλτρο σβηνω...πινω καφε κανα 10' βαζω μπροστα παω ατα (ξεμπουκωμα) και αυτο ειναι ολο??

Edited by Panos140
Link to comment
Share on other sites

Εδιτ

Καθε ποτε πρεπει να γινεται αυτο και ποιο ειναι αυτό το σπρέι?

Καλό είναι κάθε 60,000χλμ

http://www.amsoil.co...efront/apf.aspx

το πήρα απο εδώ:

http://www.streetdragfluids.com/

στην Αθήνα!

..................ΑΦΟΥ πηρε το παλικαρι την αποφαση να το κανει λογικα θα το κανει...χε χε χε ...τα αποτελεσματα θα τα μαθουμε εντος της ημερας που μας ερχεται...αρα βαζω μπροστα παει στους 90 ξεβιδωνω το φιλτροκουτι βγαζω τον φιλτρο αδειαζω το σπρευ στον σωληνα (χωρις να μαρσαρω??) ξανα βαζω φιλτρο σβηνω...πινω καφε κανα 10' βαζω μπροστα παω ατα (ξεμπουκωμα) και αυτο ειναι ολο??

good.gif

Δεν μαρσάρεις

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

..................ΑΦΟΥ πηρε το παλικαρι την αποφαση να το κανει λογικα θα το κανει...χε χε χε ...τα αποτελεσματα θα τα μαθουμε εντος της ημερας που μας ερχεται...αρα βαζω μπροστα παει στους 90 ξεβιδωνω το φιλτροκουτι βγαζω τον φιλτρο αδειαζω το σπρευ στον σωληνα (χωρις να μαρσαρω??) ξανα βαζω φιλτρο σβηνω...πινω καφε κανα 10' βαζω μπροστα παω ατα (ξεμπουκωμα) και αυτο ειναι ολο??

Το φίλτρο σίγουρα το ξαναβάζουμε πριν το ξεμπούκωμα? Δεν ξεκαθαρίζεται στις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σίγουρα το ξαναβάζουμε πριν το ξεμπούκωμα? Δεν ξεκαθαρίζεται στις οδηγίες

Και βέβαια το ξαναβάζουμε! Εκτός εάν θες να μπει στην εισαγωγή μας εκτός από αέρα και κανα κιλό σκόνη .... :D

Βέβαια δεν ενδεικνύεται να κάνουμε την εφαρμογή του sea foam σε τόσο κρύο περιβάλλον όσο ο τύπος στο βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια το ξαναβάζουμε! Εκτός εάν θες να μπει στην εισαγωγή μας εκτός από αέρα και κανα κιλό σκόνη .... :D

Βέβαια δεν ενδεικνύεται να κάνουμε την εφαρμογή του sea foam σε τόσο κρύο περιβάλλον όσο ο τύπος στο βίντεο!

Ενα προκαταβολικό μπράβο στον Αντώνη για την προσπάθεια και το θάρρος.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κοιτάξει πριν αρκετά χρόνια το seafoam αλλά φοβήθηκα από αυτά που διάβαζα στους Αμερικάνους.

Σαν κομπογιαννίτικο "γιατροσόφι" μού φαίνεται όπως το Motorkote και άλλα. Χημικά δηλαδή που προστατεύουν, καθαρίζουν κλπ τη μηχανή.

Εμένα προσωπικά η γνώμη του καθενός για το πριν και μετά δε μετράει όσο μια σωστή φωτογραφία. Συνεπώς... Όσοι μπορείτε, βγάλτε ένα πριν-μετά..

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πρεπει να το περασεις διαγνωστικο ελεγχο, και να μας πεις τι ακριβως σου λεει το διαγνωστικο.

Για να ξεκαθαρισω μερικά πράγματα, και το δικο μου αυτοκίνητο περαν του πολλαπλασιαστή δεν ειχε καποιο αλλο πρόβλημα. Αφοτου αλλάχτηκε το αυτοκινητο ουτε ρεταριζε, ουτε λαμπακια ειχε, ουτε προβλημα στον δρομο.

Το προβλημα των βαλβίδων το ξεκίνησε απο μονη της η αντιπροσωπεία ενημερώνοντας με οτι θα χρειαστεί καθαρισμος βαλβιδων.

Αν αυτο δεν ειχε συμβεί το αυτοκινητο θα κυκλοφορούσε και θα ελεγα και εγω οτι δεν εχω κανενα πρόβλημα.

Εχω γραψει και στο πρωτο ποστ μου νομιζω, οτι δεν γνωριζω ποιο ειναι το κριτήριο με το οποιο επιλέγουν σε καποια να τους καθαρίσουν τις βαλβιδες και σε κάποια οχι, να πω επίσης οτι δεν υπηρχε καμια επιβάρυνση λογω εγγύησης.

Από κουβέντες που εγιναν με τους μηχανικούς, φωτογραφίες που μου έδειξαν απο ανοιγμένα καπακια (100αδες) στον υπολογιστή της αντιπροσωπείας, δοκιμές και παραμονή του αυτοκίνητου 1 εβδομαδα μεσα (με αυτοκινητο αντικατάστασης), συμπεραίνω οτι μπορει να ειναι μια προληπτική διαδικασία που καλύπτεται απο την εγγύηση, αρα εχει και την έγκριση της μαμάς.

Πέραν των παραπάνω πρεπει να πω οτι είμαι πολυ ευχαριστημένος απο την κάλυψη που ειχε η εγγύηση τοσα χρονια με τα τοσα προβλήματα άλλα και απο την εξυπηρέτηση της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας, σε αυτο ειναι αλήθεια οτι δεν μπορω να πω κακη κουβέντα παρα μονο καλη, αυτός ειναι και ο λογος που ακομα διατηρώ και εχω στην κατοχή μου αυτο το αυτοκίνητο.

....αυτα....

Ατέλειες καύσης στον 1ο κύλινδρο

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο δεν το ειχα προσέξει, και τι προτείνεις?

kinitirasgolf.jpg

Εγώ που εχω βάλει φιλτράκι στο σωλήνα των αναθυμιάσεων, έχω κάνει κάτι κακό?

Με προβληματίζετε.

IMG_0016-1.jpg

Πρέπει βέβαια να το βγάλω και φωτό χωρίς το καπάκι, κανονικά δεν το φοράω.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ατέλειες καύσης στον 1ο κύλινδρο

Εμενα αυτο το εμφανισε ξαφνικα με ατελειες καυσης σε πρωτο και δευτερο κυλινδρο.Το φαινομενο εξαφανισθηκε με την αλλαγη βενζιναδικου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα το απόγευμα έβαλα τον αφρό της Amsoil στην εισαγωγή μου ακολουθόντας τις οδηγίες του μπουκαλιού!

Όσο "ψέκαζα" αρκετές φορές πήγαινε να σβήσει ο κινητήρας αλλά ανέβαζε στροφές μόνος του για να διορθώσει το ρελαντί του.

Μετα έκανα μια διαδρομή με "ξεκάπνησμα"... Και μετα το έβαλα στο Vag-com:

Επιτυχώς θα πω ότι δεν έχω πια ούτε ένα misfire σε κανένα κύλινδρο :laugh::ninja::shifty:

Ο κινητήρας μου δουλεύει στο ρελαντί του ακόμη πιο ήσυχα, χωρίς τρέμουλα και χωρίς ατελείς καύσεις!!! :getlost::laugh: :laugh:

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το προϊόν αυτό και θα το κάνω κάθε 50000-60000 χλμ σαν συντήρηση!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα το απόγευμα έβαλα τον αφρό της Amsoil στην εισαγωγή μου ακολουθόντας τις οδηγίες του μπουκαλιού!

Όσο "ψέκαζα" αρκετές φορές πήγαινε να σβήσει ο κινητήρας αλλά ανέβαζε στροφές μόνος του για να διορθώσει το ρελαντί του.

Μετα έκανα μια διαδρομή με "ξεκάπνησμα"... Και μετα το έβαλα στο Vag-com:

Επιτυχώς θα πω ότι δεν έχω πια ούτε ένα misfire σε κανένα κύλινδρο B):thumbsup::notfair:

Ο κινητήρας μου δουλεύει στο ρελαντί του ακόμη πιο ήσυχα, χωρίς τρέμουλα και χωρίς ατελείς καύσεις!!! :drinks: :drinks: :console:

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το προϊόν αυτό και θα το κάνω κάθε 50000-60000 χλμ σαν συντήρηση!

Πολύ χαίρομαι. Μπράβο. Αφού είναι φτηνό, μπορεί μάλλον να γίνεται και πιο συχνά. Ασπρο ντουμάνι όπως στο video είδες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.