Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Oχι δεν πρεπει να εχει σκασιματα.

Ερωτηση για οσους εχετε αλλαξει πολλαπλασιαστές με αφτερμαρκετ, ποιοι ειναι οι κολυτεροι και απο που του αγοράζουμε?

Όπως έχουμε γράψει και στο θέμα που έχει ανοίξει ο lion68: http://www.vwclub.gr...93 εκει υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου!

Κάνε λίγο "search" Νίκο!!!

Ήμασταν 2 ήμασταν 3 και σιγά σιγα θα γίνουμε 1013 :whistling:

Aν στην 4ετια τα τσι εχουν τετοια προβλήματα δεν θελω να φανταστώ τι προβλήματα θα εχουν στην 8ετια!!! τοτε που θα ειναι και ολα εκτος εγγύησης χαχααααα

Επίσης μη βιάζεσε να βγάλεις αρνητικά συμπεράσματα!

Να είσαι σίγουρος πως τα προβλήματα δεν παρουσιάζονται με τη λογική που αναφαίρεις! Το τι αυτοκίνητο θα σου τύχει είναι σαν το λόττο! Μπορεί να είσαι κάθε μέρα στο συνεργείο, αλλά μπορεί και να επισκέπτεσε το συνεργείο μόνο για σέρβις!

Μάλλον δεν ξέρεις τι προβλήματα βγάζουν "μαζικά" άλλες μάρκες αυτοκινήτων! Να σου θυμήσω το μαζικό πρόβλημα σε όλα τα focus με τα γρανάζια μεταβλητού!!! Δεν το έκανε ανάκληση η Ford, παρόλο τον όγκο των περιστατικών παγκοσμίως!!!

Εδω μέσα γράφουμε όσοι έχουμε προβλήματα, και να είσαι σίγουρος ότι τα οχήματα που κυκλοφορούν είναι εκατονταπλάσια του συνόλου των παραπονούντων μελών εδώ μέσα, αλλά και αλλού...

Επίσης το πρόβλημα λίνεται με τον αφρό γλυτώνοντας ανοιγοκλησήματα καπακιού απο "ελληνικά" χέρια............

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πρόβλημα λίνεται με τον αφρό γλυτώνοντας ανοιγοκλησήματα καπακιού απο "ελληνικά" χέρια............

Το δικό μου πρόβλημα με τρέμουλο κλπ ιδιαίτερα στο cold start δεν λύθηκε με τον αφρό. Και δεν έχει και τόσο κρύο πλέον το πρωί. Μόνο το λαμπάκι σταμάτησε να αναβοσβήνει, τα άλλα εξακολουθούν.

Edited by neptune1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε γράψει και στο θέμα που έχει ανοίξει ο lion68: http://www.vwclub.gr...93 εκει υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου!

Κάνε λίγο "search" Νίκο!!!

Επίσης μη βιάζεσε να βγάλεις αρνητικά συμπεράσματα!

Να είσαι σίγουρος πως τα προβλήματα δεν παρουσιάζονται με τη λογική που αναφαίρεις! Το τι αυτοκίνητο θα σου τύχει είναι σαν το λόττο! Μπορεί να είσαι κάθε μέρα στο συνεργείο, αλλά μπορεί και να επισκέπτεσε το συνεργείο μόνο για σέρβις!

Μάλλον δεν ξέρεις τι προβλήματα βγάζουν "μαζικά" άλλες μάρκες αυτοκινήτων! Να σου θυμήσω το μαζικό πρόβλημα σε όλα τα focus με τα γρανάζια μεταβλητού!!! Δεν το έκανε ανάκληση η Ford, παρόλο τον όγκο των περιστατικών παγκοσμίως!!!

Εδω μέσα γράφουμε όσοι έχουμε προβλήματα, και να είσαι σίγουρος ότι τα οχήματα που κυκλοφορούν είναι εκατονταπλάσια του συνόλου των παραπονούντων μελών εδώ μέσα, αλλά και αλλού...

Επίσης το πρόβλημα λίνεται με τον αφρό γλυτώνοντας ανοιγοκλησήματα καπακιού απο "ελληνικά" χέρια............

Σημερα ειχα μια συζητηση με φιλο που ειχα να δω καιρο.Κατοχος TSI 140 3/07 60.000ΧΛΜ ...ανοιγμα καπακι τριψιμο μπλα μπλα τα σχετικα τον καλυψε η επεκταση.Αυτος δεν ειχε στο cold start ουτε τρεμουλα ουτε σκασιματα ουτε κατι αλλο.Απλα ενα λαμπακι εναβε του κινητηρα και τα αλανια του ειπαν απο τον Μα@@@λα να γινει αυτη η ενεργεια.Προς το παρων παει καλα λεει χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Το θεωρω παντως απαραδεκτο αμαξι ομιλου VW με εκατομμυρια πωλησεις να βγαζει τετοιο θεμα δεν ξερω τι να πω.

Υ.Γ συναντηθηκα επεισης και με τυπο με το 140hp που κουβαλουσε επανω του 250,000χλμ το μοτερ χωρις προβλημα παρα μονο το κλασσικο Ν75 ,και πολ/στη....τι να πω ..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να ερχεται εντολη να καθαριστουν βαλβιδες και να καλυπτεται μαλιστα και απο την επεκταση στην οποια συμετεχει και η ασφαλιστικη τοτε μιλαμε για προβλημα γνωστο στην εταιρεια.απ'την αλλη μονο σε 5αρια εχει εμφανιστει?επειδη εχουν περασει 2 τσι απ'τα χερια μου,ενα σπορτλαιν 07 140αρι το οποιο στο κολτ σταρτ μου εδειχνε καταναλωση 1,4-1,5 λτ και οταν τελειωνε οι στροφες επεφταν στις 800-700,σε αντιθεση με ενα gt sport 08 140αρι που εχω τωρα που στο κολτ σταρτ μου δειχνει καταναλωση 2,8-2,7 λτ και οταν τελειωνει οι στροφες πεφτουν στις 900.και στα 2 ειχαν εχουν γινει ολα τα update.γιατι τετοια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να ερχεται εντολη να καθαριστουν βαλβιδες και να καλυπτεται μαλιστα και απο την επεκταση στην οποια συμετεχει και η ασφαλιστικη τοτε μιλαμε για προβλημα γνωστο στην εταιρεια.απ'την αλλη μονο σε 5αρια εχει εμφανιστει?επειδη εχουν περασει 2 τσι απ'τα χερια μου,ενα σπορτλαιν 07 140αρι το οποιο στο κολτ σταρτ μου εδειχνε καταναλωση 1,4-1,5 λτ και οταν τελειωνε οι στροφες επεφταν στις 800-700,σε αντιθεση με ενα gt sport 08 140αρι που εχω τωρα που στο κολτ σταρτ μου δειχνει καταναλωση 2,8-2,7 λτ και οταν τελειωνει οι στροφες πεφτουν στις 900.και στα 2 ειχαν εχουν γινει ολα τα update.γιατι τετοια διαφορα?

Η μαζική παραγωγή προκαλεί τέτοιου είδους διαφοροποιήσεις, όπως επίσης και διαφορές σε ροπές, ιπποδυνάμεις, καταναλώσεις λαδιού, κτλ!

Εδώ κινητήρες της Ferrari που φτιάχνονται με ακρίβεια λαιζερ, με ακτινογραφία μετάλων και δε συμαζέυεται- και έχουν διαφορά στα ανωτέρω!!!

Νίκο (nikoskallithea), αυτό λέω και εγώ! Εδώ θα είμαστε και θα τα πούμε, μόνο που εγώ θα έχω το ίδιο αμάξι... και απλά θα ολοκληρώσω τη συλλογή με ένα VW Golf MKV R32, μια Pontiac Trans Am (KITT) και μια BMW 850i. tongue.pngyahoo.gifdrool.gifhyper.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μαζική παραγωγή προκαλεί τέτοιου είδους διαφοροποιήσεις, όπως επίσης και διαφορές σε ροπές, ιπποδυνάμεις, καταναλώσεις λαδιού, κτλ!

Εδώ κινητήρες της Ferrari που φτιάχνονται με ακρίβεια λαιζερ, με ακτινογραφία μετάλων και δε συμαζέυεται- και έχουν διαφορά στα ανωτέρω!!!

Μάλλον πρέπει να σε πάρει η vw ως τον καλύτερο διαφημιστή της :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να καθαριστούν οι βαλβίδες εισαγωγής χωρίς να ανοιχτεί το καπάκι κινητήρα αλλά βγάζοντας μόνο την πολλάπλή εισαγωγής όπως εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εκανε το αλανι εκει ...θα γινεται και εδω...αλλα πως η αντιπροσωπεια θα παρει τα 1500ε ??? Καπως πρεπει να δικαιολογησει το κοστος..!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να σε πάρει η vw ως τον καλύτερο διαφημιστή της :thumbsup:

σωστος.απο εναν τζιτζιφιωτη που βρισκεται στα βορεια.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εκανε το αλανι εκει ...θα γινεται και εδω...αλλα πως η αντιπροσωπεια θα παρει τα 1500ε ??? Καπως πρεπει να δικαιολογησει το κοστος..!

Μα η αντιπροσωπεία ανοίγει κεφαλή για να αποκαταστήσει τη στεγανότητα του καπακιού και όχι για να καθαρίσει τις βαλβίδες από τις επικαθήσεις. Άλλο αν παρεπιμπτόντως το κάνει τελικά και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να καθαριστούν οι βαλβίδες εισαγωγής χωρίς να ανοιχτεί το καπάκι κινητήρα αλλά βγάζοντας μόνο την πολλάπλή εισαγωγής όπως εδώ;

Εμάς (TSI > turbo-compressor) η εισαγωγή είναι απο πίσω, δηλαδή στον τοίχο της καμπίνας (firewall) και κάτω απο τον κομπρέσσορα! Είναι κάπως δύσκολο να έχεις πρόσβαση εκεί πίσω, αλλά όχι ακατόρθωτο!

Ρε παιδιά, έπεσα πάνω σ' αυτό. Σα να μας αφορά :huh:

Μακάρι να είναι αληθινές οι δηλώσεις του clopyright forum που μας παρέθεσες... Απο που μπορεί να το έμαθε αυτό πριν καλά-καλά κυκλοφορήσει το update??? Αν το έμαθε απο τους πανέξυπνους αντιπροσώπους της Ελλάδας τότε cry.pngcry.pngcry.png

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια η καλυτερη λυση για να ησυχασει το κεφαλη μας μια για παντα ειναι το δοχειο αναθυμιασεων.εγω το εχω βαλει στο gt μου και ησυχασα.και δεν χρειαζεται να αγορασεις καποιο επωνιμο οπως forge BSH γιατι με 30ε αγοραζεις δοχειο το οποιο κανει ακριβως την ιδια δουλεια με ενα επωνιμο.στο επωνιμο πληρωνεις φιρμα και τιποτε αλλο τουλαχιστον σε αυτο το ειδος.

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια η καλυτερη λυση για να ησυχασει το κεφαλη μας μια για παντα ειναι το δοχειο αναθυμιασεων.εγω το εχω βαλει στο gt μου και ησυχασα.και δεν χρειαζεται να αγορασεις καποιο επωνιμο οπως forge BSH γιατι με 30ε αγοραζεις δοχειο το οποιο κανει ακριβως την ιδια δουλεια με ενα επωνιμο.στο επωνιμο πληρωνεις φιρμα και τιποτε αλλο τουλαχιστον σε αυτο το ειδος.

Μονος σου το εβαλες? θελει καθάρισμα καθε τοσο?

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια η καλυτερη λυση για να ησυχασει το κεφαλη μας μια για παντα ειναι το δοχειο αναθυμιασεων.εγω το εχω βαλει στο gt μου και ησυχασα.και δεν χρειαζεται να αγορασεις καποιο επωνιμο οπως forge BSH γιατι με 30ε αγοραζεις δοχειο το οποιο κανει ακριβως την ιδια δουλεια με ενα επωνιμο.στο επωνιμο πληρωνεις φιρμα και τιποτε αλλο τουλαχιστον σε αυτο το ειδος.

Αν θες βάλε φωτογραφίες για να καταλάβουμε πως και που το έβαλες!!! Τι αγόρασες και ποιά η διαδικασία που ακολούθησες???

Κοινώς ένα "HOW TO".

Θα μας βοηθούσες πολύ!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έπεσα πάνω σ' αυτό. Σα να μας αφορά :huh:

Η συγκεκριμενη αναβαθμιση εχει βγει εδω και 3 μηνες απο Ιανουαριο δηλαδη, αν καποιος δεν ειχε κανει μεχρι τοτε την 24S4 απο τοτε και στο εξης οποιος την κανει εχει και το update για την κρυα εκκινηση μεσα και αφορα τα 160άρια Golf 6

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε παιδια στα 60,000χλμ θα θυμηθουμε να βαλουμε το δοχειο αναθυμιασεων...αν μεσα οι βαλβιδες ειναι γεια σας δεν μας σωζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε παιδια στα 60,000χλμ θα θυμηθουμε να βαλουμε το δοχειο αναθυμιασεων...αν μεσα οι βαλβιδες ειναι γεια σας δεν μας σωζει κατι.

μας σωζει απ'το επομενο-μεθεπομενο-παραμεθεπομενο 1500αρακι.επισης δεν καταλαβαινω σ'αυτη την εταιρεια ολοι οι μηχανικοι της δινουν λυσεις με τα λαπτοπ,ασε που μετα απο καθε update ολο και κανενας ιππος χανεται,ολο και κανενα χλγ ροπης εξαφανιζεται,ολο και καποιος οδηγος το ριχνει στο ποδηλατο.ασχετο εχει βγει κανα update για ενα νιαουρισμα που εχω στο τιμονι οταν στριβω δεξια?

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο ειναι παγια πολιτικη της vw χρονια...λυσεις απο το λαπτοπ με εκαντονταδες update που κανουν απλα τον κινητηρα ποιο "ατμοσφαιρικο".

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε φωτογραφίες για να καταλάβουμε πως και που το έβαλες!!! Τι αγόρασες και ποιά η διαδικασία που ακολούθησες???

Κοινώς ένα "HOW TO".

Θα μας βοηθούσες πολύ!!!

μονος το περασα και δεν ειναι καθολου δυσκολο.το αγωρασα απο το edey 40ε με τα μεταφορικα http://viewitem.eim.ebay.gr/New-Round-Oil-Catch-Tank-9-15-mm-Fittings-Blue/190399016261/item .για φωτογραφειες μου ειναι δυσκολο γιατι εχω κινητο αρχαιο,θα προσπαθεισω παντος.τωρα πως το περασα....πρωτα πρωτα κατεργουμε το πλαστικο καπακι της μηχανης γιατι θα εμποδιζουν τα κολαρα απο το δοχειο......αυτη που εχουν το 5αρι golf στο καπακι επανω υπαρχει ενα σολινακι.αυτο το σολινακι πρεπει να μπει σε ενα δοχειο ιδιου διαμετρειματος οσο αυτο που εχει το καπακι.εγω πηγα σε ενα μαγαζι που φτιαχνει ινοξ και εφτιαξα ενα στρογγιλο λιγο πιο μεγαλο απο ενα μπουκαλακι μικρο του νερου 600ml και το βιδωσα στην βιδα που σφιγη την μπαταρια.μετα το δοχειο αναθειμιασεως το εβαλα διπλα απο το δοχειο νερου για της πιτσιλιθρες(λιγο ζορι αλλα μπαινει).μετα βγαζεις τον σολινα που κουμπονει επανω στο καπακι της καδενας τον κοβεις με μια λεπιδα γυρο στους 3 ποντους μετα την γονια του,και την γονια την κουμπονεις προς το δοχειο(εγω αγωρασα κολαρα απο μαγαζι με ανταλακτικα και το συνδεσα γιατι αυτα που ειχε μου φανηκαν ψεφτικα).μετα το ενα το κολαρο το συνδεεις στην γωνια που ειναι κουμπωμενη επανο στο καπακι της καδενας με την εισοδο του δοχειου και το αλλο κολαρο απο την αλλη εισοδο του δοχειου στον σολινα τον πλαστικο που εκοψες και τελειωσες.πηστευω να βοηθεισα (σορρι για τα ορθογραφικα).

Link to comment
Share on other sites

επισης με τον αφρο της μπυρας amsoil ειδε κανεις προκοπη η παλι με update θα τη βγαλουμε?

bill1+

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι λένε εδώ το δοχείο δε φαίνεται να είναι χρήσιμο.

φιλε μου εδω η ανθρωποι φαινονται οτι ειναι ασχετοι.λενε οτι αν βαλεις δοχειο αναθειμιασεων δεν λαδωνοται τα τσιμουχακια τον βαλβιδων χαχαχαχα πλακα μας κανουν,αφου τα τσιμουχακια ειναι περασμενα πανο απο της βαλβιδες και δουλευουν μεσα στο λαδι.μετα λενε οτι εαν δεν περναει λαδι απο τησ εδρες τον βαλβιδον δεν ειναι καλο γιατι δεν λαδονοται η βαλβιδες.εδω ψαχνουμε να βρουμε τροπο για να μην περναει λαδι απο την εισαγωγη και αυτη λενε οτι ναναι. οσο για τα δοχεια forge BSH αν κοψης ενα απο επανω και δεις πως ειναι μεσα θα δεις μια μα....κια και μιση,ολα ιδια ειναι μαρκα πληρωνεις.μπες στο youtude και ψαξε το ειχα δει παλια.η καλητερα ρωτα εναν μηχανικο που βελτιωνη αυτοκινητα και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

επισης με τον αφρο της μπυρας amsoil ειδε κανεις προκοπη η παλι με update θα τη βγαλουμε?

bill1+

Εμένα μου σταμάτησαν οι διακοπές καύσης (με έλεγχο μέσω vag-com πριν και μετά) και μετά που γύρισα από την Πανελλήνια εκδρομή (με ξεκάπνισμα...) σταμάτησε και το τρέμουλο :yahoo:

Άρα σε μένα έκανε δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.