Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Έδειξα σε φίλο μου που έχει μαγαζί με ρεκτιφιέ τον αφρό της Amsoil μαζί με κάποια βιντεάκια και μου είπε ότι για να βγάζει ντουμάνι (όχι αυτό με το παγωμένο τοπίο-που έτσι κι αλλιώς δικαιολογείται κάποιος καπνός) πρέπει να κάνει δουλειά. Η ανυσηχία που μου εξέφρασε ήταν ότι μπορεί να κάτσει σε πολλά άλλα σημεία η μάκα και να προκαλέσει αλλού ζημιά.

Μου φαίνεται πρέπει να μαζευτούμε να "χρηματοδοτήσουμε" κάποιο "πειραματόζωο" που θα ανοίξει καπάκι πριν και μετά τον αφρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Έδειξα σε φίλο μου που έχει μαγαζί με ρεκτιφιέ τον αφρό της Amsoil μαζί με κάποια βιντεάκια και μου είπε ότι για να βγάζει ντουμάνι (όχι αυτό με το παγωμένο τοπίο-που έτσι κι αλλιώς δικαιολογείται κάποιος καπνός) πρέπει να κάνει δουλειά. Η ανυσηχία που μου εξέφρασε ήταν ότι μπορεί να κάτσει σε πολλά άλλα σημεία η μάκα και να προκαλέσει αλλού ζημιά.

Μου φαίνεται πρέπει να μαζευτούμε να "χρηματοδοτήσουμε" κάποιο "πειραματόζωο" που θα ανοίξει καπάκι πριν και μετά τον αφρο!!!

Να ανοιξει το καπακι πριν και μετα για να δεις εαν εκανε δουλεια ο αφρος οχι να βγαλεις καπακι για να δεις αν εχει κατσει καπου αλλου η μακα.

Εγω οπως διαβασες ποιο πανω εβγαλα 1 μπουζι πριν τον αφρο και εβλεπα μαυριλα μεσα και μετα τον αφρο εβλεπα το μεταλλο του εμβολου!!! αυτο σημαινει οτι οντως ο αφρος κανει αυτο που λεει μετα το ψεκασμα εχω κανει 400km δεν παρατηρησα καμια δυσλειτουργια πουθενα ουτε CEL light απο καταλυτη.Δεν ειμαι σπονσορας σε σπρει sea foam απλα γραφω αυτο που ειδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ανοιξει το καπακι πριν και μετα για να δεις εαν εκανε δουλεια ο αφρος οχι να βγαλεις καπακι για να δεις αν εχει κατσει καπου αλλου η μακα.

Εγω οπως διαβασες ποιο πανω εβγαλα 1 μπουζι πριν τον αφρο και εβλεπα μαυριλα μεσα και μετα τον αφρο εβλεπα το μεταλλο του εμβολου!!! αυτο σημαινει οτι οντως ο αφρος κανει αυτο που λεει μετα το ψεκασμα εχω κανει 400km δεν παρατηρησα καμια δυσλειτουργια πουθενα ουτε CEL light απο καταλυτη.Δεν ειμαι σπονσορας σε σπρει sea foam απλα γραφω αυτο που ειδα.

φιλε αλλαξες λαδια μετα η οχι???

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειδα διαφορα στο κινητηρα την αληθεια την λεω ,αλλα δεν ειχα και καποιο προβλημα ουτε αρυθμιες στο ρελαντι ουτε τιποτα το εκανα απλα για να προλαβω μελοντικα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.amsoil.com/storefront/apf.aspx

Για κοιτάξτε το παραπάνω link από το site του κατασκευαστή. Κάτω κάτω γράφει Note ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε αυτοκίνητα με MAF sensor. Από ότι γνωρίζω τα TSi έχουν Maf sensor, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

http://www.amsoil.co...efront/apf.aspx

Για κοιτάξτε το παραπάνω link από το site του κατασκευαστή. Κάτω κάτω γράφει Note ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε αυτοκίνητα με MAF sensor. Από ότι γνωρίζω τα TSi έχουν Maf sensor, σωστά?

Δεν εχουν ΜΑF sensor τα δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

Ok, δεν είμαι γνώστης, εσείς θα ξέρετε καλύτερα. Αν ισχύει αυτό θα δοκιμάσω και γω τον αφρό. Υπάρχει κάπου στην Θεσσαλονίκη ή μόνο από Αθήνα από τον αντιπρόσωπο?

Link to comment
Share on other sites

Στα tsi δεν υπάρχει maf sensor αλλά map sensor. Ο οποίος δεν μετράει την μαζα του αέρα όπως ο Maf αλλά την πίεση Μap(pressure)

Τώρα αυτο που δεν ξερω ειναι αν εμπίπτει ή οχι στην απαγόρευση της χρήσης του αφρου, ειναι και αυτο ενα ερώτημα.

Δεν ξερω και που βρίσκετε

Link to comment
Share on other sites

Τα 1,8 TSi εχουν MAF. Αν ψεκασει καποιος τον αφρο μετα τον MAF δε νομιζω να υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι για ποιο λογο να αλλαξω λαδια ??

πολλα ατομα αναφερουν για την μακα που θα βγει και σωστο λενε οτι ειναι να αλαχτουν τα λαδια γι'αυτο σε ρωτησα...

Link to comment
Share on other sites

πολλα ατομα αναφερουν για την μακα που θα βγει και σωστο λενε οτι ειναι να αλαχτουν τα λαδια γι'αυτο σε ρωτησα...

Οπως εχω ξανα εγραψει και ποιο πανω δεν εχει καμια επαφη το λαδι με τη μακα που βγαινει απο την εξατμηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ενα μελος το επιχειρησε, αλλα εχει κανα 5μηνο να αναφερει λεπτομερειες για τα αποτελεσματα... Τοση μεγαλη διαφορα να ειχε; :huh:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εκανα το κολπο νομιζω οτι κατι πετυχα τουλαχιστον καποιο τρεμουλο που εκανε σταματησε...

και δεν διαπιστωσα καποιες παρενεργιες

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έπειτα απο σχεδόν 1 χρόνο (δεν έχει κλείσει ακόμα) που έβαλα τον αφρό ΔΕΝ ξαναείχα πρόβλημα με τρέμουλο ή missfires!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχουμε όντως μαρτυρίες για καλά αποτελέσματα από κάποιο απλό και φθηνό προϊόν. Η απορία είναι όμως γιατί δεν το εφαρμόζει και προτείνει κανείς, από αντιπροσωπείες μέχρι συνεργεία της γειτονιάς...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.