Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

κατ΄ ευθειαν, χωρις το "καλαμακι" γιατι πρεπει να γινει γρήγορα

χθες εβαλα στο αυτοκινητο μου golf tsi 140ps τον αφρο της AMSOIL με αποτελεσμα μετα το 'ξεμπουκωμα' να σταματισει να τουρμπιζει το αυτοκινητο...μολις παει 3000 rpm εκει που παει να πιασει η τουρμπινα το αμαξι γονατιζει....πηγαινει ατμοσφαιρα....εβαλα vag com...καμια βλαβη...αλλαξα ν75 και σκαστρα κ παλι τιποτα....ελεγξα την φτερωτη εισαγωγης τησ τουρμπινας η οποια γυρναει και ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα...ουτε τζογαρει ουτε τιποτα....παιδια δεν χερω τι αλλο να φταιει....η τουρμπινα υπολειτουργει...ο εγκεφαλος με ελεγχο vag com δινει πιεση αλλα η τουρμπινα δεν δινει πιεση....τιποτα....να εσπασε καποια φτερωτη εξαγωγης????τι μπορει να επαθε.....σασ παρακαλω τα φωτα σασ.....εχω απελπιστει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε ελεγξε την n75...την φισα της,τα σωληνακια της!καπου εκει ειναι το προβλημα!ακομα και την ιδια n75 μηπως δεν λειτουργει!βγαζοντας την n75 το αμαξι συμπεριφερεται ακριβως οπως περιγραφεις!

Link to comment
Share on other sites

φιλε ελεγξε την n75...την φισα της,τα σωληνακια της!καπου εκει ειναι το προβλημα!ακομα και την ιδια n75 μηπως δεν λειτουργει!βγαζοντας την n75 το αμαξι συμπεριφερεται ακριβως οπως περιγραφεις!

Μα λεει ο ανθρωπος οτι αλλαξε ν75, σκαστρα και τιποτα, σφαλματα τιποτα. Οποτε τι? συνεργείο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε ελεγξε την n75...την φισα της,τα σωληνακια της!καπου εκει ειναι το προβλημα!ακομα και την ιδια n75 μηπως δεν λειτουργει!βγαζοντας την n75 το αμαξι συμπεριφερεται ακριβως οπως περιγραφεις!

φιλε χρηστο τα αλλαξα αυτα και τιποτα....

Μα λεει ο ανθρωπος οτι αλλαξε ν75, σκαστρα και τιποτα, σφαλματα τιποτα. Οποτε τι? συνεργείο?

σωστα νικο...συνεργειο αυριο να μασ λυθουνοι αποριεσ και να φαμε την λυπητερη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κολαρα που ξεσφιξες για να ψεκασεις τον αφρο τα ελενξες ξανα?

Εχει λήξει το θεμα το φιλου @tsampikos gt σε αλλο σχετικό θέμα που ειχε ανοίξει για τον ιδιο λόγο

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω είχα γράψει, για τρέμουλο, λαμπάκι κινητήρα κλπ.

Η ιστορία μου έχει ως εξής, πρώτα βάλαμε με το μηχανικό μου Κώστα Μπουτρή AMSOIL, έφτιαξε μόνο για μία μέρα μετά πάλι τρέμουλο και φωτάκια. Το ξαναπήγα στο μηχανικό μου πάλι τα ίδια έφτιαξε πάλι για μία μέρα. Μετά από δύο εβδομάδες κάναμε καθαρισμό πεταλούδας πάλι τα ίδια... Κάθε φορά έβγαινα εθνική το πάταγα αλλά δεν...

Μου έδωσε ο μηχανικός μου ένα μπουκαλάκι της VW που έλεγε προσθετικό πολλαπλής χρήσεως ή Multi Purpose Additive...

Ταυτόχρονα άλλαξα βενζινάδικο (υπ'οψιν ήταν από τα πιο ακριβά το παλιό μου και έβαλα 100άρα πάλι από επώνυμο βενζινινάδικο) και πήγα στο εξοχικό μου για 1,5 ώρα δούλεψα δευτέρα με πέμπτη από 4500-7000 στροφές μεχρι να πεταχτουν τα πιστονια εξω...

Το αποτέλεσμα λαμπάκια τέλος, τρέμουλα τέλος όλα καλά και εχουν περαασει 2 μηνες... Τι έφταιγε ακριβώς δεν έμαθα, αλλά αυτό που έμαθα είναι 1 φορά το μήνα 100αρα, AMSOIL κάθε 30.000 χλμ δεν κάνει κακό, όποτε ταξιδευετε μην κάνετε οικονομία απλά το σκιζετε... Το προσθετικό της VW κάνει δουλειά.. Στη Γερμανία δεν έχουν τέτοια προβληματα γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει η λέξη μποτιλιάρισμα και όποιος έχει οδηγήσει Γερμανία καταλαβαίνει τι εννοώ..

Όταν σας πουνε ανοιγμα καπακι φύγετε όπως είστε.. ο μηχανικός πρέπει να εκτιμά τα λεφτά σας και σε αυτό ευχαριστώ και προτείνω ανεπιφυλακτα τον Κώστα Μπουτρή, αν μη τι άλλο αγαπάει τη δουλεια του και σεβεται τον πελατη του... και επέμεινε πολύ...

Συγκεκριμένα μου έλεγε θα το πολεμήσουμε ... Δεν είμαστε τέτοια εποχή για να ανοίγουμε καπάκια... Short term οικονομικό όφελος δεν είχε κανένα απο εμένα... Long term όμως θα έχει...

Αν και δεν γράφω στο site είπα να γράψω γιατί ίσως και άλλοι σαν και εμένα να έχουν χάσει τον ύπνο τους... Καλημέρες.

Link to comment
Share on other sites

από όσο μου είπαν στην αντιπροσωπεία το συγκεκριμένο καθαριστικό δεν είναι για τις βαλβίδες αλλά καθαρίζει μέχρι και τα μπεκ το ρίχνεις όταν πας ταξίδι και το δουλεύεις πάνω από τις 3000χιλ. στροφές. και λογικά είναι να μην κάνει για τις βαλβίδες γιατί το ρίχνεις στη βενζίνα. κοστίζει 8,66€ και είναι το παρακάτω.

imag0229wy.jpg

ο μηχανικός πρέπει να εκτιμά τα λεφτά σας και σε αυτό ευχαριστώ και προτείνω ανεπιφυλακτα τον Κώστα Μπουτρή, αν μη τι άλλο αγαπάει τη δουλεια του και σεβεται τον πελατη του... και επέμεινε πολύ... Συγκεκριμένα μου έλεγε θα το πολεμήσουμε ... Δεν είμαστε τέτοια εποχή για να ανοίγουμε καπάκια...

όντως είναι πολύ καλός μάστορας

Link to comment
Share on other sites

που μπορουμε να το βρουμε το παραπανω προσθετο?

η τιμη που αναφερεις ειναι της αντιπροσωπωπείας?

Link to comment
Share on other sites

που μπορουμε να το βρουμε το παραπανω προσθετο?

η τιμη που αναφερεις ειναι της αντιπροσωπωπείας?

στην αντιπροσωπεία. η τιμή είναι από την καρεντα στα κ.πατήσια

Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρησιμοποιήσει το παραπάνω καθαριστικό της VW να αλλάξει φίλτρο βενζίνης πριν το βάλει στο ρεζερβουάρ γιατί αλλιώς θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρησιμοποιήσει το παραπάνω καθαριστικό της VW να αλλάξει φίλτρο βενζίνης πριν το βάλει στο ρεζερβουάρ γιατί αλλιώς θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

γιατί? δεν μου είπαν κάτι τέτοιο ούτε στην αντιπροσωπεία ούτε ο μηχανικός που μου το πρότεινε

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν το κάνεις όλη η βρομιά από το φίλτρο βενζίνης θα καταλήξει στην μηχανή. Τι να σου πουν αυτοί..... το 90% είναι άσχετοι.

αυτό που λες γιατί να συμβεί δεν μου φαίνεται λογικό

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο βενζίνης κρατάει τη λάσπη δηλαδή αυτό μεταφέρει τη λάσπη στο κινητήρα?

συγνώμη χωρίς παρεξήγηση αλλά αυτό που λέτε δεν έχει λογική. Τώρα εσείς λέτε ότι βάζοντας αυτό η βρώμα που έχει κρατήσει το φίλτρο θα λεπτύνει και θα περάσει ώστε να καταλήξει στα μπεκ στη συνέχεια θα βουλώσουν τα μπεκ και θα κολλήσει ο κινητήρας. αυτό λέτε.

γίνετε αλλά μπορεί να γίνει και χωρίς να βάλεις οποιαδήποτε καθαριστικό.

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω ότι δεν εχει σχεση το φιλτρο βενζίνης το οποιο προοριζεται για να κρατησει τυχον σκουπιδακια ,βρωμιτσες της βενζίνης,εξαλου το φιλτρο βενζινης οπως ξερουμε βρισκεται στην αρχη της όλης διαδικασίας ,πριν το ντεποζιτο ή μετα δεν θυμαμαι καλα ,πολυ πριν παντως απο όταν αρχισει η ολη διαδικασια του καθαρισμου

το παραπανω καθαριστικο θα περασει με την βενζίνη απο τα μπεκ και γενικοτερα στον κινητηρα και μαζι με ότι καθαρισει θα καει και θα βγει απο το συστημα εξαγωγης των καυσαεριων

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω ότι δεν εχει σχεση το φιλτρο βενζίνης το οποιο προοριζεται για να κρατησει τυχον σκουπιδακια ,βρωμιτσες της βενζίνης,εξαλου το φιλτρο βενζινης οπως ξερουμε βρισκεται στην αρχη της όλης διαδικασίας ,πριν το ντεποζιτο ή μετα δεν θυμαμαι καλα ,πολυ πριν παντως απο όταν αρχισει η ολη διαδικασια του καθαρισμου

το παραπανω καθαριστικο θα περασει με την βενζίνη απο τα μπεκ και γενικοτερα στον κινητηρα και μαζι με ότι καθαρισει θα καει και θα βγει απο το συστημα εξαγωγης των καυσαεριων

Που είναι το "πριν το ντεπόζιτο" ? Στην αντλία του βενζινά ? :sick::startle:

Αυτό που συστήνεται για τη χρήση του συγκεκριμένου πρόσθετου, αυτό που ειπώθηκε προηγουμένως και αυτό που λέει η κοινή λογική είναι ότι πρόσθετο αυτό θα καθαρίσει και το φίλτρο βενζίνης το οποίο δε συγκρατεί μόνο "λάσπη" ! και τα αποτελέσματα αυτού του καθαρισμού θα προωθηθούν στο υπόλοιπο σύστημα τροφοδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το "πριν το ντεπόζιτο" ? Στην αντλία του βενζινά ? :sick::startle:

Αυτό που συστήνεται για τη χρήση του συγκεκριμένου πρόσθετου, αυτό που ειπώθηκε προηγουμένως και αυτό που λέει η κοινή λογική είναι ότι πρόσθετο αυτό θα καθαρίσει και το φίλτρο βενζίνης το οποίο δε συγκρατεί μόνο "λάσπη" ! και τα αποτελέσματα αυτού του καθαρισμού θα προωθηθούν στο υπόλοιπο σύστημα τροφοδοσίας.

που το λέει ότι θα καθαρίσει και το φίλτρο βενζίνης?

η άποψη του καθενός είναι σεβαστή

Link to comment
Share on other sites

passater εσυ θα το βαζες με καινοργιο φιλτρο?δν λεω για το παλιο ουτε καν!

εγω λεω να βαλω τον φρο της amsoil.το μονο που φοβαμαι ειναι μη καψω κανα λαστιχακι και μη κανω κακο στον hjs καταλυτη μου....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ως όφειλα ενημέρωσα για τον σωστό τρόπο χρήσης του καθαριστικού. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να σκεφτεί και να πράξει το σωστό (κατ' αυτόν) για το αυτοκίνητο του...

στελιο σημειωσε τη μερα και την ωρα!συμφωνουμε σε κατι!εχει δικιο ο στελιος!!!!

Υ.Γ. Θα χιονίσει αύριο στην Αθήνα ...

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το "πριν το ντεπόζιτο" ? Στην αντλία του βενζινά ? :sick::startle:

Αυτό που συστήνεται για τη χρήση του συγκεκριμένου πρόσθετου, αυτό που ειπώθηκε προηγουμένως και αυτό που λέει η κοινή λογική είναι ότι πρόσθετο αυτό θα καθαρίσει και το φίλτρο βενζίνης το οποίο δε συγκρατεί μόνο "λάσπη" ! και τα αποτελέσματα αυτού του καθαρισμού θα προωθηθούν στο υπόλοιπο σύστημα τροφοδοσίας.

:crazy: εξυπναδες ,το φιλτρο βενζίνης είναι στον πισω δεξί τροχό ,το ντεποζιτο είναι στο ιδιο σημειο προς το κεντρο λιγο ,αυτο δεν θυμαμαι αν το φιλτρο είναι πριν ή μετα (που μαλλον μετα ειναι) -εκει που μπαινει η μανικα είναι ένας σωλήνας που κατευθυνεται στο ντεπόζιτο ,δεν εννοουσα εκει

passater εσυ θα το βαζες με καινοργιο φιλτρο?δν λεω για το παλιο ουτε καν!

εγω λεω να βαλω τον φρο της amsoil.το μονο που φοβαμαι ειναι μη καψω κανα λαστιχακι και μη κανω κακο στον hjs καταλυτη μου....

σιγα μην καψεις και καμια λάμπα :laugh: ,μην ανυσηχεις και εγω hjs εχω και δεν μασαει

Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρησιμοποιήσει το παραπάνω καθαριστικό της VW να αλλάξει φίλτρο βενζίνης πριν το βάλει στο ρεζερβουάρ γιατί αλλιώς θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.