Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

εγω το έριξα χωρίς να αλλάξω φίλτρο και ............. ανατινάχτηκε ο κινητήρας........................οκ πλάκα κάνω. πάντως κάποια missfires που είχα σε cold start εξαφανίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω είχα γράψει, για τρέμουλο, λαμπάκι κινητήρα κλπ.

Η ιστορία μου έχει ως εξής, πρώτα βάλαμε με το μηχανικό μου Κώστα Μπουτρή AMSOIL, έφτιαξε μόνο για μία μέρα μετά πάλι τρέμουλο και φωτάκια. Το ξαναπήγα στο μηχανικό μου πάλι τα ίδια έφτιαξε πάλι για μία μέρα. Μετά από δύο εβδομάδες κάναμε καθαρισμό πεταλούδας πάλι τα ίδια... Κάθε φορά έβγαινα εθνική το πάταγα αλλά δεν...

Μου έδωσε ο μηχανικός μου ένα μπουκαλάκι της VW που έλεγε προσθετικό πολλαπλής χρήσεως ή Multi Purpose Additive...

Ταυτόχρονα άλλαξα βενζινάδικο (υπ'οψιν ήταν από τα πιο ακριβά το παλιό μου και έβαλα 100άρα πάλι από επώνυμο βενζινινάδικο) και πήγα στο εξοχικό μου για 1,5 ώρα δούλεψα δευτέρα με πέμπτη από 4500-7000 στροφές μεχρι να πεταχτουν τα πιστονια εξω...

Το αποτέλεσμα λαμπάκια τέλος, τρέμουλα τέλος όλα καλά και εχουν περαασει 2 μηνες... Τι έφταιγε ακριβώς δεν έμαθα, αλλά αυτό που έμαθα είναι 1 φορά το μήνα 100αρα, AMSOIL κάθε 30.000 χλμ δεν κάνει κακό, όποτε ταξιδευετε μην κάνετε οικονομία απλά το σκιζετε... Το προσθετικό της VW κάνει δουλειά.. Στη Γερμανία δεν έχουν τέτοια προβληματα γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει η λέξη μποτιλιάρισμα και όποιος έχει οδηγήσει Γερμανία καταλαβαίνει τι εννοώ..

Όταν σας πουνε ανοιγμα καπακι φύγετε όπως είστε.. ο μηχανικός πρέπει να εκτιμά τα λεφτά σας και σε αυτό ευχαριστώ και προτείνω ανεπιφυλακτα τον Κώστα Μπουτρή, αν μη τι άλλο αγαπάει τη δουλεια του και σεβεται τον πελατη του... και επέμεινε πολύ...

Συγκεκριμένα μου έλεγε θα το πολεμήσουμε ... Δεν είμαστε τέτοια εποχή για να ανοίγουμε καπάκια... Short term οικονομικό όφελος δεν είχε κανένα απο εμένα... Long term όμως θα έχει...

Αν και δεν γράφω στο site είπα να γράψω γιατί ίσως και άλλοι σαν και εμένα να έχουν χάσει τον ύπνο τους... Καλημέρες.

μπραβο στον κωστα μπουτρη....

εαν και δεν τον ξερω θα τον εμπιστευω στο μελον σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, αλλά το όνομα του συγκεκριμένου μηχανικού γιατί το γράφετε και το ξαναγράφετε? Και μπράβο, και θα τον εμπιστευτώ σίγουρα, και τον προτείνω ανεπιφύλακτα, και, και, και..... Το εμπεδώσαμε, το πήραμε το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, αλλά το όνομα του συγκεκριμένου μηχανικού γιατί το γράφετε και το ξαναγράφετε? Και μπράβο, και θα τον εμπιστευτώ σίγουρα, και τον προτείνω ανεπιφύλακτα, και, και, και..... Το εμπεδώσαμε, το πήραμε το μήνυμα

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, αλλά το όνομα του συγκεκριμένου μηχανικού γιατί το γράφετε και το ξαναγράφετε? Και μπράβο, και θα τον εμπιστευτώ σίγουρα, και τον προτείνω ανεπιφύλακτα, και, και, και..... Το εμπεδώσαμε, το πήραμε το μήνυμα

Το οτι στο φορουμ λεγονται και ξαναλεγονται 10-15 ονοματα αυτο ειναι γιατι υπαρχουν μελη πολυ ευχαριστημενα απο αυτους τους μηχανικους,φανοποιους,ηλεκτρολογους κτλ κτλ... Γιαυτο αναφερουμε ονοματα. Το αν καποιοιους τους δυσαρεστει ...λιγη σημασια εχει μπροστα στο να εχεις εναν εμπιστο ανθρωπο να πας την περιουσια σου . Ποσοι ξεορυν να αλλαζουν δισκοπλατο ? Χιλιαδες ...ποσοι θα στο εγκαταστησουν με ροποκλειδο και θα σου ρυθμισουν το συστημα και την ντιζα του σασμαν οπως αρμωζει στο αυτοκινητο ? Στους 100 ζητημα οι 4-5 ...Τα ιδια με τις ευθυγραμισεις... και με τοσα αλλα θεματα . Εφοσον συμφωνεις και θα τον εμπειστευτεις αυτον και ολους τους αλλους τι σε δυσκολευει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι στο φορουμ λεγονται και ξαναλεγονται 10-15 ονοματα αυτο ειναι γιατι υπαρχουν μελη πολυ ευχαριστημενα απο αυτους τους μηχανικους,φανοποιους,ηλεκτρολογους κτλ κτλ... Γιαυτο αναφερουμε ονοματα. Το αν καποιοιους τους δυσαρεστει ...λιγη σημασια εχει μπροστα στο να εχεις εναν εμπιστο ανθρωπο να πας την περιουσια σου . Ποσοι ξεορυν να αλλαζουν δισκοπλατο ? Χιλιαδες ...ποσοι θα στο εγκαταστησουν με ροποκλειδο και θα σου ρυθμισουν το συστημα και την ντιζα του σασμαν οπως αρμωζει στο αυτοκινητο ? Στους 100 ζητημα οι 4-5 ...Τα ιδια με τις ευθυγραμισεις... και με τοσα αλλα θεματα . Εφοσον συμφωνεις και θα τον εμπειστευτεις αυτον και ολους τους αλλους τι σε δυσκολευει ?

Τα forum δεν είναι χώρος διαφήμισης, προσωπική άποψη. Αν θες προτείνεις και επιβραβεύεις την δουλειά κάποιου και διαθέτεις με pm πληροφορίες για όνομα, διεύθυνση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τα forum δεν είναι χώρος διαφήμισης, προσωπική άποψη. Αν θες προτείνεις και επιβραβεύεις την δουλειά κάποιου και διαθέτεις με pm πληροφορίες για όνομα, διεύθυνση κτλ.

Σε αυτο δεν θα συμφωνήσω, η πληροφορία πρεπει να ειναι διαθέσιμη καθε στιγμη και οχι με πμ.

Ασε που αν την αναζήτησης μετα απο καποιο χρονικό διάστημα, ο κάτοχος της πληροφορίας μπορει να ειναι διαγραμμένος ή να μην παρακολουθεί πλεον το φορουμ.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, αλλά το όνομα του συγκεκριμένου μηχανικού γιατί το γράφετε και το ξαναγράφετε? Και μπράβο, και θα τον εμπιστευτώ σίγουρα, και τον προτείνω ανεπιφύλακτα, και, και, και..... Το εμπεδώσαμε, το πήραμε το μήνυμα

παιρνουμε ποσοστα γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια την επιβραβευση την λεμε τωρα αθεμιτο ανταγωνισμο και διαφημιση ...φορουμ ειμαστε παιδια ,βοηθαμε ο ενας τον αλλο. Δινουμε οδηγιες πανω σε χαρτη... δεν λεμε ψαξε στο χαρτι και θα βρεις μια οδο πλατια ισια παραλληλη σε κεντρικο δρομο...υπαρχουν χιλιαδες...

Αλλιως ανοιξτε το χ.ο. και ξεκινηστε ονομαστικα τις επισκεψεις στους μηχανικους.

Σου εστειλα pm ...μαλιστα ο τυπος ειναι και ειδικος στους sachs ...

.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ρε παιδιά , χωρίς να αμφισβητώ αυτά που λέτε , δεν μπορώ να πω ότι αποκόμισα τα καλύτερα μετά από επισκέψεις στο ανωτέρω συνεργείο................ παρόλο που είναι και μακριά μου , αλλά μπροστά στην καλή δουλειά ούτε και υπολογίζω τέτοιες λεπτομέρειες .

Και μου κανει εντυπωση γιατι ετσι σε μενα αφου διαβαζω τοσα σχολια εδω ?????

Την πρωτη φορα σε αναζητηση για προγραμματισμενο σερβις πηγα εκει και σε ελεγχο του δεικτη για τα λαδια ειδαμε οτι βρισκονταν στο κατωτερο σημείο , οποτε μου γινεται και η εξης παρατηρηση : " πω,πω ειναι εντελος στεγνο , θα το καψεις , πρεπει να του κανεις σερβις αμεσως !! Εφυγα λογω περασμενης ωρας , πηρα και συμπληρωσα λαδι και μαλιστα παρατηρησα οτι σε αυτο το σημειο του δεικτη στο καρτερ υπαρχει περιπου 3 λιτρα ακομα λαδι , οπότε θεωρω υπερβολικο το "ειναι εντελος στεγνο" .

Στην συνεχεια πηγα για αλλαγη λαδιων και για να κλεισω ραντεβου για φιλτρα και υπολοιπα λογω περιορισμενου χρονου εκεινο τον καιρο . Εκει εισεπραξα την ξεκαθαρη δεισφορια του μαστορα γιατι δεν δεχτηκα να γινει η αλλαγη στα λαδια "ρουφωντας τα " , αλλα με την παραδοσιακη μεθοδο του σηκωματος του αυτοκινητου . Τελικα το σηκωσε και τα αλλαξε απο κατω .

Στην ερωτηση αν μπορει να γινει και ενας οπτικος ελεγχος απο κατω (με την ευκαιρια που σηκωθηκε) , η απαντηση ηταν "όλα καλα φαινονται , φερτο για σερβις και θα τα δουμε και καλυτερα" , και δεν γινεται καμια αναφορα για φουσκα ημιαξονιου η οποια εχει ανοιξει σαν τριανταφυλλο με πεταγμενα ολα τα γρασσα , μαζι και τα δικα μου ματια , και αντι να μου πει "αδερφε θελει επειγοντως φουσκα ημιαξονιου" εκεινος τρωγοταν με το "σερβις".... εδω ο κοσμος καιγονταν (το ημιαξονιο τα "εβλεπε" καθημερινα στην κατασταση που ηταν με τα χιλιομετρα που κανω) βαρκουλες αρμενιζαν ............ :unknw:

Και το αποκορυφωμα ειναι για τον χρονο ολοκληρωσης του σερβις πηρα απαντηση "ολη την ημερα , και αν δεν προλαβω ισως μεινει μεσα το βραδυ και θα το παρεις την επομενη" !! :shok:

Μα ειμαι επαγγελματιας και το χρειαζομαι του απαντω , βγαζω μεροκαματο με αυτο δεν γινεται να το συντομεψεις ? , δεν νομιζω η αλλαγη φιλτρων - μπουζι να θελει 8 'η και περισσοτερες ωρες !!!!,

και η απάντηση : "ε! δεν θα κλεισω και το μαγαζι μου για σενα !!!" .

Τα σχολια δικα σας .

Ίσως τους πετυχα σε κακές στιγμές , ηταν και λιγο εριστικος και αποτομος η αληθεια ειναι εκεινες τις ημερες .... αλλά είναι να μην σου μπουν ψήλοι

Ειναι σιγουρο οτι κανεις δεν "τα παιρνει" για οτι γραφεται εδω ,

αλλα ειναι αληθεια απο την αλλη οτι δεν ακουγεται και κανενα αλλο ονομα ρε παιδια , και μην ξεχναμε οτι μιλαμε για την Αθηνα και οχι για την Ξανθη ή τα Κυθηρα ...............

(συγνωμη για το μακροσκελες και ισως λιιιιιγο και εκτος topic :whistling: σχολιο , αλλα επρεπε να τεκμηριωσω αυτο που ξεκινησα για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις , ευχαριστω :pardon: )

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

ολλες οι κριτικες δεκτες....εαν εγιναν τα πραγματα ετσι

ε τι να πω.....απαραδεκτη συμπεριφορα..αλλα θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη του μαστορα για να ειμαστε δικαιοι...

και κατι τελευταιο ..μεσα απο αυτη την κριση θα επιβιωσουν οι καλοι και οι τιμιοι,,οι υπολοιποι

θα παρουν τον μπουλο..καιρος ηταν....

τελος τα of topic απο μενα

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου ,δεν είχα δει ότι είσαι απο Θεσσαλονικη ,ισως να του κανεις ένα τηλεφωνο να σου πει σε ποιους το στελνει στη Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου ,δεν είχα δει ότι είσαι απο Θεσσαλονικη ,ισως να του κανεις ένα τηλεφωνο να σου πει σε ποιους το στελνει στη Θεσσαλονίκη

Στελνει με ταχυδρομειο (αντικαταβολη) οπου θες!!Εμενα το εστειλε Αρτα

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε γνωρίζω, απλά να αναφέρω ότι οι οδηγίες που είχε πάνω το προσθετικό της VW δεν ανέφεραν πουθενά ότι πρέπει να αλλαχθεί το φίλτρο. Επιβεβαιώνω ότι αυτό που πόσταρε ο φίλος μας είναι το προσθετικό που χρησιμοποίησα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε γνωρίζω, απλά να αναφέρω ότι οι οδηγίες που είχε πάνω το προσθετικό της VW δεν ανέφεραν πουθενά ότι πρέπει να αλλαχθεί το φίλτρο. Επιβεβαιώνω ότι αυτό που πόσταρε ο φίλος μας είναι το προσθετικό που χρησιμοποίησα.

Αυτο το ριχνεισ στο ρεζερβουαρ? και ποσο κοστιζει στησ αντιπροσοπειεσ?
Link to comment
Share on other sites

τι σφαλμα σου βγαζει στο vag com???

κ εμενα προχτες μου έκανε κομπιασματα κ αναψε το λαμπακι,το σφαλμα ηταν 3ος πολλαπλασιαστης! τους εχω αλλαξει όλους τους πολλαπλασιαστες κ τους καταλαβαινεις οτι χαλανε σιγα-σιγα αλλα αυτο προχτες ήταν προτογνωρο,παει λεω θα ανατιναχτει!!!

λέτε να βαλω κ εγω απο το υγρο,πως το ζηταμε έχουμε κωδικο?

(black1180 αν το παρω θα σενημερωσω να παρω κ για σενα!)

Edited by FANIS-TSI-
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ο αφρος χρειαζεται για τις βαλβιδες αυτο το προσθετο γιατι να το βαλεις της vw?

και επισης μηπως το προσθετο κανει κακο και στο καινουργιο φιλτρο και μετα δεν κραταει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.