Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

τι σφαλμα σου βγαζει στο vag com???

κ εμενα προχτες μου έκανε κομπιασματα κ αναψε το λαμπακι,το σφαλμα ηταν 3ος πολλαπλασιαστης! τους εχω αλλαξει όλους τους πολλαπλασιαστες κ τους καταλαβαινεις οτι χαλανε σιγα-σιγα αλλα αυτο προχτες ήταν προτογνωρο,παει λεω θα ανατιναχτει!!!

λέτε να βαλω κ εγω απο το υγρο,πως το ζηταμε έχουμε κωδικο?

(black1180 αν το παρω θα σενημερωσω να παρω κ για σενα!)

εγινε φιλε θα περιμενω νεα σου

γιατι καταλαβαινεις εδω δεν εχουμε πετρα να σπασουμε το κεφαλι μας και αν την βρουμε την χρυσοπληρωνουμε...

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

εμενα μαλλον εφτεγε η βενζίνη εδω κ τρεις μερες που εβαλα 100αρα απο καλο βενζιναδικο ολα ΟΚ (προς το παρον) βεβαια θα αλλαξω συντομα κ φιλτρο βενζινης κ μπουζι για σιγουρια!

ο αφρος τι ακριβως κανει κ που ψεκαζεις???

Link to comment
Share on other sites

ο αφρος τι ακριβως κανει κ που ψεκαζεις???

post 189 http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41060&st=180

υποτιθεται ότι μειωνει αρκετα τις επικαθησεις ,μετα τον αφρο πολλοι που το δοκίμασαν είχαν αποτελεσματα-

(λιγότερα missfires,το λαμπακι ,τρεμουλο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τα πολυ εξειδικευμενα service εχουν ...τι να δεις χαλια θα ειναι ειται 20.000 εχεις ειται 60.000

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα να παραγγείλω τον αφρό και έχουν ξεπουλήσει οι άνθρωποι! Να είναι καλά το forum μας....Μου είπε να τον ξαναπάρω σε 2 βδομάδες- τότε θα περιμένουν νέα παραλαβή. Τουλάχιστον θα βάλω φρέσκο πράμα!

Μπορεί κάποιος να μου πει το part number από αυτό το μπουκαλάκι της vw που ρίχνουμε μέσα στην βενζίνη?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα να παραγγείλω τον αφρό και έχουν ξεπουλήσει οι άνθρωποι! Να είναι καλά το forum μας....Μου είπε να τον ξαναπάρω σε 2 βδομάδες- τότε θα περιμένουν νέα παραλαβή. Τουλάχιστον θα βάλω φρέσκο πράμα!

Μπορεί κάποιος να μου πει το part number από αυτό το μπουκαλάκι της vw που ρίχνουμε μέσα στην βενζίνη?

κριμα γτ σκοπευα να αγορασω μιας και ηταν ευκαιρια λογω της πανελληνιας εκδρομης,

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας την συζήτηση, θέλω να ρωτησω, τι είναι προτιμότερο, να χρησιμοποιήσω τον αφρό που λέτε ή το χημικό της vw? Και τα δύο είναι εύκολο να τα χρησιμοποιήσω μόνος μου? Και ποιές οι τιμές τους?

Link to comment
Share on other sites

Θυμαται καποιος καθε ποσες χιλιαδες χιλιομετρα μπορουμε να ριχνουμε τον αφρο της ΑMSOIL??

αν θυμαμαι καλα κάθε 30000 ,το είχα δει σε ενα videaki ,με επιφυλαξη όμως

Παρακολουθώντας την συζήτηση, θέλω να ρωτησω, τι είναι προτιμότερο, να χρησιμοποιήσω τον αφρό που λέτε ή το χημικό της vw? Και τα δύο είναι εύκολο να τα χρησιμοποιήσω μόνος μου? Και ποιές οι τιμές τους?

είναι διαφορετικη η ιδιότητα τους -

τον αφρό τον ρίχνεις απο την εισαγωγή και περνώντας απο τις βαλβίδες εισαγωγης καιγεται στον θάλαμο καυσης (περναει απο τουρμπινα ,Intercooler,πολλαπλη εισαγωγης ,βαλβιδες εισαγωγης)

και το καθαριστικο της vw μπαινει απο το ρεζερβουαρ και ακολουθει την πορεια της βενζίνης (φιλτρο βενζινης μπεκ κλπ)

και τα δυο μπορεις να τα χρησιμοποιησεις μόνο σου ,ο αφρος κάνει γύρω στα 10 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα να παραγγείλω τον αφρό και έχουν ξεπουλήσει οι άνθρωποι! Να είναι καλά το forum μας....Μου είπε να τον ξαναπάρω σε 2 βδομάδες- τότε θα περιμένουν νέα παραλαβή. Τουλάχιστον θα βάλω φρέσκο πράμα!

Μπορεί κάποιος να μου πει το part number από αυτό το μπουκαλάκι της vw που ρίχνουμε μέσα στην βενζίνη?

G 001770A2 το δοκιμασα και ειδα τεραστια διαφορα στην αποκριση.90ml ειναι και κοστιζει 9euro.Η αποδειξη γραφει ενυσχυτικο βενζινησ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει κανενας να μου στειλει ενα τετοιο μπουκαλακι εδω περα δεν μπορω να το βρω...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και γω ένα μπουκαλάκι από το "μαγικό" υγρό της VW. Δε νομίζω πάντως πως είναι καθαριστικό αλλά πρόσθετο..!

μιλησα χτες με ενα φιλο αρχιμηχανικο στη vw k μου ειπε πως δεν το γνωριζει δεν τους εχουν κανει καποια ενημερωση ουτε εχει ερθει καποια οδηγια να το χρησιμοποιησουν...μάλλον καποιο προσθετο θα ειναι καποιας εταιριας κ να το πουλαει η vw με την επωνυμια της!!! δεν ηταν ουτε θετικος ουτε αρνητικος!!! έχουμε τον κωδικο του ανταλλακτικου????

επισης τον αφρο που μπορουμε να το βρουμε (οταν ερθει)?

Link to comment
Share on other sites

μιλησα χτες με ενα φιλο αρχιμηχανικο στη vw k μου ειπε πως δεν το γνωριζει δεν τους εχουν κανει καποια ενημερωση ουτε εχει ερθει καποια οδηγια να το χρησιμοποιησουν...μάλλον καποιο προσθετο θα ειναι καποιας εταιριας κ να το πουλαει η vw με την επωνυμια της!!! δεν ηταν ουτε θετικος ουτε αρνητικος!!! έχουμε τον κωδικο του ανταλλακτικου????

επισης τον αφρο που μπορουμε να το βρουμε (οταν ερθει)?

Στη καρέντα πάντως μου το παρουσίασαν ως βελτιωτικό βενζίνης και τίποτε άλλο. Εξάλλου πάνω δε γράφει πουθενά "καθαριστικό" αλλά πρόσθετο..

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και τον αφρο της amsoil χωρίς να έχω φυσικά πρόβλημα απλα για συντήρηση έχω 59200 και το έκανα τωρα λιγο πριν το service θα δω εάν παρατηρησω τις επόμενες μερες καποια διαφορα με πριν. 15€ έχει ο αφρος

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι βάλατε τον αφρό της amsoil είδατε άσπρο καπνό από την εξάτμιση μετά τον καθαρισμό? Γιατί και εγώ το δοκίμασα, ακολούθησα τη διαδικασία και δεν έβγαλε απολύτως τίποτα! Με 100.000km στο μοτέρ GOLF V GT.

Edited by peja16
Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι βάλατε τον αφρό της amsoil είδατε άσπρο καπνό από την εξάτμιση μετά τον καθαρισμό? Γιατί και εγώ το δοκίμασα, ακολούθησα τη διαδικασία και δεν έβγαλε απολύτως τίποτα! Με 100.000km στο μοτέρ GOLF V GT.

όχι δεν έβγαλε τώρα εάν λες για το βίντεο στο youtube αυτό είναι στα χιόνια και λογικό είναι να βγάλει άσπρο καπνό λόγο θερμοκρασιών

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα που έβαλα τον αφρό δεν είχε καμία, μα καμία επίδραση...

Τι προβλημα ειχες?

Link to comment
Share on other sites

Τρέμουλο στην κρύα εκκίνηση και λαμπάκι που αναβόσβηνε μέχρι να πέσουν οι στροφές στο ρελαντί, όπου έσβηνε και όλα μετά οκ. Ο αφρός δεν έβγαλε κατάλοιπα από την εξάτμιση και δεν είδα καμία διαφορά μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τρέμουλο στην κρύα εκκίνηση και λαμπάκι που αναβόσβηνε μέχρι να πέσουν οι στροφές στο ρελαντί, όπου έσβηνε και όλα μετά οκ. Ο αφρός δεν έβγαλε κατάλοιπα από την εξάτμιση και δεν είδα καμία διαφορά μετά.

Δεν διορθώθηκε δηλαδή το τρέμουλο.

Το πηγες μια γρήγορη βολτα μετα τον αφρό. Πάντως αν επιμένει, μηπως εχεις κανενα αλλο πρόβλημα, διαγνωστικό ειχες βαλει.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την εφαρμογή του αφρού. Για να τον ψεκάσουμε χρησιμοποιούμε το ψιλό κόκκινο ακροφύσιο που μας παρέχεται κολλημένο στο πλάι του αφρού (ώστε να πηγαίνει ο αφρός λίγο πιο κοντα) ή δεν χρειάζεται αφού έτσι κι αλλιώς θα τον ρουφήξει η εισαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.