Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Οκ τότε σε αυτό καλά έκανες και δεν έλυσες κεφαλή , ο καθαρισμός βαλβιδών σε αυτό το μοτέρ που έχεις είναι πανεύκολος και ειναι με αυτον τον τρόπο που έγραψες .

Απλα σε αυτό το τοπικ γραφουν σχεδον ολοι για 1.4 tsi που ο καθαρισμός με αυτόν τον τρόπο ειναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟΣ λόγω οτι η πολλαπλή εεισαγωγής είναι στο πίσω μέρος .

...ok, διευθετηθηκε το θεμα τότε.  καλημερες.

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω μια μικρη επαναφορα στο θεμα μας... εχουμε και λεμε..στα 45,000χλμ ειχα 2 πολ/στες καμμενους.. γινεται αλλαγη. Στα 60,000χλμ μου καιγονται οι αλλοι 2 σε διαστημα 1 βδομαδας. Σημερα παω να βαλω μπροστα και στο cold start στιγμιαιο αναμμα και σβησιμο εκεινο το μαγικο κιτρινο λαμπακι. Πιστευω οτι ΔΕΝ εχουν προβλημα οι πολ/στες μου, αν και εχω ενα τρεμουλο στο ρελαντι λιγο αισθητα ποιο εντονο απο το normal. Αυριο θα μπω συνεργειο να μαθω περισσοτερα , πιστευω για αρχη ενα μπουκαλακι να λυση το προβλημα αν πραγματι ειναι το γνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ αλλα συμπέρασμα δεν εβγαλα...το αμαξη μου ειναι ενα Golf 5 Tsi 140 07 με 95.000χλμ στο τελευτεο service του ο μηχανικος μου ειπε οτι εχω missfire στο κυληνδρο 1 και 4 οι πολλαπλασιαστες αλλαχτηκανε αλλα διαφορα δεν ειδα..το πακετο για την επισκευη ανοιγμα δηλαδη οπως μου προτηνε γυρω στα 1.000 ευρω,υπαρχει αραγε καποια ποιο οικονομικη λυση που εχει καποιος δοκιμασει και τελικα ειδε αποτελεσμα?

Προβλημα που μου παρουσιαζει ειναι το εξης -  Κρυο το αμαξι πρωινες ωρες συνηθως τρεμουλο στο εσωτερικο αναβοσβηνει το check engine 10δευτεπολεπτα (οχι παντα) και αναλογος με τον καιρο μικρα ρεταρισματα στης χαμηλες στροφες στο γκαζι.

Καποιες φορες δουλευει σωστα χωρις τιποτα απο τα παραπανω που αναφερω καποιες αλλες παλυ τα κανει με εχει μπερδεψει λιγακι το αμαξι αλλα δεν με παιρνει να δωσω και ενα 1.000ρικο ετσι ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εισαι στην εγγυηση ακομη και με 300 ευρω μπορεις να κανεις τη δουλεια αυτη... Ψαξε για καποιον εμπειρο και γνωστη μηχανικο..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εισαι στην εγγυηση ακομη και με 300 ευρω μπορεις να κανεις τη δουλεια αυτη... Ψαξε για καποιον εμπειρο και γνωστη μηχανικο..

Εγγυηση δεν ειμαι φιλε μου μεταχ/μενο το αγωρασα το αμαξι  οποτε εγω πληρωνω εχεις καποιον να μου πρωτηνεις? Θεσσαλονικη μενω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ αλλα συμπέρασμα δεν εβγαλα...το αμαξη μου ειναι ενα Golf 5 Tsi 140 07 με 95.000χλμ στο τελευτεο service του ο μηχανικος μου ειπε οτι εχω missfire στο κυληνδρο 1 και 4 οι πολλαπλασιαστες αλλαχτηκανε αλλα διαφορα δεν ειδα..το πακετο για την επισκευη ανοιγμα δηλαδη οπως μου προτηνε γυρω στα 1.000 ευρω,υπαρχει αραγε καποια ποιο οικονομικη λυση που εχει καποιος δοκιμασει και τελικα ειδε αποτελεσμα?

Προβλημα που μου παρουσιαζει ειναι το εξης -  Κρυο το αμαξι πρωινες ωρες συνηθως τρεμουλο στο εσωτερικο αναβοσβηνει το check engine 10δευτεπολεπτα (οχι παντα) και αναλογος με τον καιρο μικρα ρεταρισματα στης χαμηλες στροφες στο γκαζι.

Καποιες φορες δουλευει σωστα χωρις τιποτα απο τα παραπανω που αναφερω καποιες αλλες παλυ τα κανει με εχει μπερδεψει λιγακι το αμαξι αλλα δεν με παιρνει να δωσω και ενα 1.000ρικο ετσι ευκολα.

Ελεγξε πρωτα τη βενζινη κανε κανα δυο γεμισματα απο αλλο βενζιναδικο κι ασε τα ανοιγματα του μοτερ.Σε μενα τουλαχιστον αυτο εφταιγε με αυτα τα συμπτωματα

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε πρωτα τη βενζινη κανε κανα δυο γεμισματα απο αλλο βενζιναδικο κι ασε τα ανοιγματα του μοτερ.Σε μενα τουλαχιστον αυτο εφταιγε με αυτα τα συμπτωματα

Φιλε μου Νασο καλησπερα,εχει γινει ειδη αυτο με 4 γεμισμαστα ρεζερβουαρ 100αρα διαφορα δεν ειδα...η μονη διαφορα τωρα που εχει ανεβει η εξωτερικη θερμοκρασια ελαχιστα, δουλευει καλητερα χωρις ρεταρισματα..

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα τον αφρό της Amsoil, τον έβαλα στο αμάξι (στο πρώτο γκάζωμα μετά, έβγαζε καπνό και είχε τρελά κοψίματα) και την επόμενη πήγα σέρβις 45.000 χλμ. Λάδια, φίλτρα (εκτός του αέρα) και μπουζί PZFR6R 8EG (τα καινούρια με διάκενο 0,8mm για τους TSI 160). Ενώ πριν στο ρελαντί είχα 2-3 misfire σε κάθε κύλινδρο μέχρι να μηδενίσουν οι μετρητές, τώρα μονο ο 2ος δεν έχει σχεδόν καθόλου misfire. Όλοι οι υπόλοιποι βγάζουν 4-5. Μιλάμε για ρελαντί σε κρύο ή χλιαρό μοτέρ (δεν το άφησα να ζεσταθεί), ΕΚΟ 100άρα.

Επίσης, κατά την πρωινή εκκίνηση (στο σύντομο υψηλό ρελαντί) συνεχίζει και κάνει σκασιματάκια.

Ναι, είναι στα όρια του φυσιολογικού, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να μην έχεις καθόλου misfires; Ta6ape μετά τη χρήση του αφρού στο vagcom δε σου έβγαζε καθόλου;;

 

4-5 δεν είναι τίποτα, είναι πολύ normal για τον χρόνο που βλέπεις τις τιμές. Η όλη διαδικασία καύσης διαρκεί πολύ λιγότερο απ ότι έχουμε στο μυαλό μας, οπότε 4-5 "misfires" σε δευτερόλεπτα που τα παρακολουθούμε εμείς δεν είναι τίποτα. Αν δεις 50-100 να ανησυχήσεις. Ο αφρός έχω ακούσει δεν κάνει πάντα καλό, π.χ. πολλές φορές το πρόβλημα είναι μεγάλο και οι βαλβίδες δεν μπορούν να καθαριστούν τελείως έτσι και ο αφρός το μόνο που κάνει είναι να διώχνει κάποια deposits και να τα πηγαίνει σε άλλο σημείο, δημιουργώντας μεγαλύτερο πρόβλημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για κανε και εναν ελενχο μηπως εχεις κανα ραγισμενο μπουζι και κοιτα καλα τις

καλωδιοσεις που πανε στους πολλαπλασιαστες .Μπορει να εχει καποια ¨σκασμενο ¨

καλωδιο απο τις θερμοκρασιες και να κανει επαφες η επαγωγες με κοντινα μεταλα

Μου εχει συμβει και το ενα και το αλλο .

Edited by Panther
Link to comment
Share on other sites

Αφρο της Amsoil που μπορω να βρω στην Θεσσαλονικη?Καποιος που γνωριζει να μου στειλει Π.Μ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Θεσσαλονίκη αυτός ο αφρός. Αυτός που τα φέρνει Ελλάδα είναι ο Αγγελόπουλος στην Αθήνα. Εγώ όσες φορές έχω πάρει (ψωνίζω και για φίλους μου), τον πήρα τηλέφωνο, του έκανα κατάθεση τα λεφτά και μετά μου τα στέλνει με το ΚΤΕΛ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Θεσσαλονίκη αυτός ο αφρός. Αυτός που τα φέρνει Ελλάδα είναι ο Αγγελόπουλος στην Αθήνα. Εγώ όσες φορές έχω πάρει (ψωνίζω και για φίλους μου), τον πήρα τηλέφωνο, του έκανα κατάθεση τα λεφτά και μετά μου τα στέλνει με το ΚΤΕΛ

Ευχαριστω φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το ρετάρισμα στο ρελαντί παρουσιάστηκε και σε εμένα με μόλις 50.000χλμ στο καντράν. Η εύκολη διάγνωση πάντως των καπνισμένων βαλβίδων μου φαίνεται λίγο μούφα. Δεν έχει βρεθεί μέχρι τωρα μηχανικός να μου εξηγήσει πως οι καπνισμένες βαλβίδες συμβάλουν στις ατελείς καύσεις. Για την καύση χρειάζονται αέρας, καύσιμο, σπίθα.Τι από τα τρία δημιουργεί το πρόβλημα? Και για ποιον λόγο συμβαίνουν μόνο στο ρελαντί μέχρι να πέσουν οι στροφές και όχι και μετα? Καπνισμένες δεν είναι οι βαλβίδες και μετά?? Αν έχει κάποιος απάντηση παρακαλώ να βοηθήσει.

Επίσης αν υπάρχουν άτομα που έχουν προχωρήσει στο άνοιγμα μοτερ και καθαρισμό να μας πουν τις εμπειρίες τους, αν λύθηκε το πρόβλημα, το τρέμουλο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το ρετάρισμα στο ρελαντί παρουσιάστηκε και σε εμένα με μόλις 50.000χλμ στο καντράν. Η εύκολη διάγνωση πάντως των καπνισμένων βαλβίδων μου φαίνεται λίγο μούφα. Δεν έχει βρεθεί μέχρι τωρα μηχανικός να μου εξηγήσει πως οι καπνισμένες βαλβίδες συμβάλουν στις ατελείς καύσεις. Για την καύση χρειάζονται αέρας, καύσιμο, σπίθα.Τι από τα τρία δημιουργεί το πρόβλημα? Και για ποιον λόγο συμβαίνουν μόνο στο ρελαντί μέχρι να πέσουν οι στροφές και όχι και μετα? Καπνισμένες δεν είναι οι βαλβίδες και μετά?? Αν έχει κάποιος απάντηση παρακαλώ να βοηθήσει.

Επίσης αν υπάρχουν άτομα που έχουν προχωρήσει στο άνοιγμα μοτερ και καθαρισμό να μας πουν τις εμπειρίες τους, αν λύθηκε το πρόβλημα, το τρέμουλο κτλ...

 

Προφανώς το πρόβλημα λύνεται με άνοιγμα και καθάρισμα, δεν το συζητάμε

 

 

Συμβάλλουν και επιβαρύνουν την λειτουργιά του κινητήρα οσο περνάνε τα χλμ και πιάνου ολο και πιο πολύ μάκα, αυτο συμβαίνει σε ολες τις στροφές του κινητήρα, απλα εσυ δεν μπορείς αν τα αντιληφθείς γιατι  οι χρόνοι κακών καύσεων όσο ανεβαίνουν οι στόφες μικραίνουν και δεν γίνονται αντιληπτοί, στις 4000 και 5000 στροφές και ένας κύλινδρος να είναι off που λέει ο λόγος, είναι δύσκολο να το διαπιστώσεις.

 

Εκεί που το βλέπεις ειναι στο διαγνωστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερα παει συνεργειο για καθαρισμο φιλε μου,θα ενημερωσο για αποτελεσματα...

 

 


Το πρόβλημα με το ρετάρισμα στο ρελαντί παρουσιάστηκε και σε εμένα με μόλις 50.000χλμ στο καντράν. Η εύκολη διάγνωση πάντως των καπνισμένων βαλβίδων μου φαίνεται λίγο μούφα. Δεν έχει βρεθεί μέχρι τωρα μηχανικός να μου εξηγήσει πως οι καπνισμένες βαλβίδες συμβάλουν στις ατελείς καύσεις. Για την καύση χρειάζονται αέρας, καύσιμο, σπίθα.Τι από τα τρία δημιουργεί το πρόβλημα? Και για ποιον λόγο συμβαίνουν μόνο στο ρελαντί μέχρι να πέσουν οι στροφές και όχι και μετα? Καπνισμένες δεν είναι οι βαλβίδες και μετά?? Αν έχει κάποιος απάντηση παρακαλώ να βοηθήσει.

Επίσης αν υπάρχουν άτομα που έχουν προχωρήσει στο άνοιγμα μοτερ και καθαρισμό να μας πουν τις εμπειρίες τους, αν λύθηκε το πρόβλημα, το τρέμουλο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δευτερα παει συνεργειο για καθαρισμο φιλε μου,θα ενημερωσο για αποτελεσματα...

 

Οκ περιμένουμε τις εντυπώσεις σου. Μπορείς να μας ενημέρωσεις για το κόστος της επισκευής?

Link to comment
Share on other sites

Οκ περιμένουμε τις εντυπώσεις σου. Μπορείς να μας ενημέρωσεις για το κόστος της επισκευής?

Λοιπον φιλε Μαx το κοστος επισκευης μαζι με καποια ακομη πραγματακια (καδενα σετ-βαλβιδες εισαγωγης-οστιρια-τσιμουχες-φλατζες-ελλατηρια) βγικε στα 1.100 ευρω...Φιλικη τιμη!Επρεπε να αλλαχτουνε η βαλβιδες εισαγωγης ειχε θεμα με 2 απο αυτες...τα οστιρια-ελλατηρια τα αλλαξα για να ειμαι ηρεμος εγω δεν ητανε απαραιτητο και εβαλα απο μοτερ Cav ελλατηρια.Το σετ καδενας αλλαχτηκε λογο 100.000χλμ σχεδων και για σιγουρια απο δικη μου πλευρας παλυ.Λοιπον για να μην μακρηγορο με τα δικα μου, το κοστος για ανοιγμα ρεκτιφιε καθαρισμα φλατζες φιδες τσιμουχακια πανω κατω 700 ευρω.Τωρα ελπιζω να μην σου βγαλει κατι αλλο και να μεινεις εκει.Παντως το κεφαλαρι ειχε πολυυυυυυυυυυ πραμα μεσα ειληκρινα το ειδα και τρομαξα οποτε στην δικη μου περιπτωση ο καθαρισμος απο πολλαπλη εισαγωγης (γυρο στα 300 μου ειπανε) απλα ΔΕΝ θα εληνε το προβλημα μου σε καμια περιπτωση μην σου πω θα ητανε χειροτερο.Οπως νομιζεις....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε Μαx το κοστος επισκευης μαζι με καποια ακομη πραγματακια (καδενα σετ-βαλβιδες εισαγωγης-οστιρια-τσιμουχες-φλατζες-ελλατηρια) βγικε στα 1.100 ευρω...Φιλικη τιμη!Επρεπε να αλλαχτουνε η βαλβιδες εισαγωγης ειχε θεμα με 2 απο αυτες...τα οστιρια-ελλατηρια τα αλλαξα για να ειμαι ηρεμος εγω δεν ητανε απαραιτητο και εβαλα απο μοτερ Cav ελλατηρια.Το σετ καδενας αλλαχτηκε λογο 100.000χλμ σχεδων και για σιγουρια απο δικη μου πλευρας παλυ.Λοιπον για να μην μακρηγορο με τα δικα μου, το κοστος για ανοιγμα ρεκτιφιε καθαρισμα φλατζες φιδες τσιμουχακια πανω κατω 700 ευρω.Τωρα ελπιζω να μην σου βγαλει κατι αλλο και να μεινεις εκει.Παντως το κεφαλαρι ειχε πολυυυυυυυυυυ πραμα μεσα ειληκρινα το ειδα και τρομαξα οποτε στην δικη μου περιπτωση ο καθαρισμος απο πολλαπλη εισαγωγης (γυρο στα 300 μου ειπανε) απλα ΔΕΝ θα εληνε το προβλημα μου σε καμια περιπτωση μην σου πω θα ητανε χειροτερο.Οπως νομιζεις....

Η τιμή για τις εργασίες που έκανες είναι πολύ καλή. Σε εξουσιοδοτημένο έγινε η επισκευή?

Το TSI έχεις? Γιατί νομίζω ότι ο καθαρισμός από την πολλαπλή εισαγωγής δεν είναι εφικτός στα μοτέρ μας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το ρετάρισμα στο ρελαντί παρουσιάστηκε και σε εμένα με μόλις 50.000χλμ στο καντράν. Η εύκολη διάγνωση πάντως των καπνισμένων βαλβίδων μου φαίνεται λίγο μούφα. Δεν έχει βρεθεί μέχρι τωρα μηχανικός να μου εξηγήσει πως οι καπνισμένες βαλβίδες συμβάλουν στις ατελείς καύσεις. Για την καύση χρειάζονται αέρας, καύσιμο, σπίθα.Τι από τα τρία δημιουργεί το πρόβλημα? Και για ποιον λόγο συμβαίνουν μόνο στο ρελαντί μέχρι να πέσουν οι στροφές και όχι και μετα? Καπνισμένες δεν είναι οι βαλβίδες και μετά?? Αν έχει κάποιος απάντηση παρακαλώ να βοηθήσει.

Επίσης αν υπάρχουν άτομα που έχουν προχωρήσει στο άνοιγμα μοτερ και καθαρισμό να μας πουν τις εμπειρίες τους, αν λύθηκε το πρόβλημα, το τρέμουλο κτλ...

 

Συν την συμπίεση. Εκεί είναι το πρόβλημα, με πολλή κάπνα πάνω στις βαλβίδες δεν μπορούν να κλείσουν 100% -> χαμηλότερη συμπίεση του μίγματος από το κανονικό -> ατελής καύση -> διακοπές.

 

http://i18.photobucket.com/albums/b106/Frankenstein_07/IMG_1117.jpg

Edited by PiNiOn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή για τις εργασίες που έκανες είναι πολύ καλή. Σε εξουσιοδοτημένο έγινε η επισκευή?

Το TSI έχεις? Γιατί νομίζω ότι ο καθαρισμός από την πολλαπλή εισαγωγής δεν είναι εφικτός στα μοτέρ μας.

Max εξουσιοδοτημενο εχω την εντυπωση οτι ειναι και παλιος μαστορας σε Vw Golf...αν θελεις ονομα πμ να σου πω μην κανω τσαμπα διαφιμηση...Το αμαξι μου ειναι golf tsi 140 2007..

Απο οτι ρωτησα πριν παω μου ειπανε οτι γινετε και απο πολλαπλη εισαγωγης ο καθαρισμος σε 2 συνεργεια κιολας με κοστος 250-300 αλλα χωρις να σου δινουνε 100% αποτελεσμα μου το ειπαμε κιολας και οι 2.

Φανταζομε αναλογος με τι καπνα υπαρχει στο κεφαλαρι/βαλδιδες στην δικη μου περηπτωση ητανε μαυρο χαλι...

Επισεις οπως σου ανεφερε και ο PiNiOn καλο θα ητανε πριν κανεις κατι να κοιταξεις τα παντα και μετα να προβεις σε ανοιγμα,Παρε συμπιεση αρχικα δες περιφεριακα πολλαπλασιατες μπουζι μπεκ οτι ειναι Οκ και κανε και ενα TEST με ενα Vag αποσταση/διαδρομη και δες τι γραφει...Εγω πριν κανω τον καθαρισμο τα εψαξα σχεδων ΟΛΑ που θα μπορουσανε να προκαλεσουνε τετοια συμπτωματα...

Link to comment
Share on other sites

Αφου βρηκα για 2η φορα  σε λιγους μηνες αρκετο λαδι στα μπουζι και εχωντας παλιο προβλημα  με καπνισμενες βαλβιδες, σημερα απο το golf  κατεβηκε για επισκευη η κυληνδροκεφαλη.Εχουμε  και λεμε  300ε εργασια + τα ανταλακτικα (ελατηρια βαλβιδων απο 6ρι,φλατζα καθρεπτη,φλατζα κεφαλης,τσιμουχακια βαλβιδων,οδηγοι βαλβιδων και αν χρειαστει καποια βαλβιδα,) θα αλλαξω και γλυστρες + καδενα  προαιρετικα .Γραναζι φενοταν σε αριστη κατασταση και ειπαμε να μεινει ως εχει λογω κοστους, Η τουρμπινα στα 71000 ειναι σε καλη κατασταση με πολυ μικρο τζογο.Θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζοντε και αλλαγη τα ωστηρια βαλβιδων?

 Επισης  θα καθαριστει και βαλβιδα λυπανσης μεταβλητου με τον γνωστο τροπο.

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω τους πολλαπλασιαστές στο πασσατ (2.0 FSI 150ps) αλλά είδα τη διαδικασία για τον 1.4 tsi και μου φάνηκε αρκετά πολύπλοκη.Είναι η ίδια και γι'αυτόν τον κινητήρα (οπότε να τους αγοράσω και να το πάω σε συνεργείο για τοποθέτηση) ή διαφορετική και μπορώ να το κάνω εύκολα και μόνος μου?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω τους πολλαπλασιαστές στο πασσατ (2.0 FSI 150ps) αλλά είδα τη διαδικασία για τον 1.4 tsi και μου φάνηκε αρκετά πολύπλοκη.Είναι η ίδια και γι'αυτόν τον κινητήρα (οπότε να τους αγοράσω και να το πάω σε συνεργείο για τοποθέτηση) ή διαφορετική και μπορώ να το κάνω εύκολα και μόνος μου?

Μπορεις και μονο σου ευκολο ειναι.

Πολλαπλασιαστες εχουν καει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.