Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Μαγκες θελω να ρωτησω κατι και οποιος ξερει απανταει ευχαριστω εκ τον προτέρων
Εχω  ενα Golf GT MK5 και εχω απορια εαν ειναι καλο να γινεται καθαρισμος βαλβιδων ανα ποσα χιλιομετρα και εαν ναι που εχετε παει εσεις και μπορειτε να μου προτεινετε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες θελω να ρωτησω κατι και οποιος ξερει απανταει ευχαριστω εκ τον προτέρων

Εχω  ενα Golf GT MK5 και εχω απορια εαν ειναι καλο να γινεται καθαρισμος βαλβιδων ανα ποσα χιλιομετρα και εαν ναι που εχετε παει εσεις και μπορειτε να μου προτεινετε;

 

Θεσσαλονίκη ξέρω είναι κάποιο συνεργείο στην Λαγκαδά που συνεργάζεται με την Car gate. Στο Google τους βρίσκεις. Κόστος 120€-150€ ανάλογα με το πόσο έχει βρομια. Το καλό είναι ότι μπορούν να δουν από πριν αν χρειάζεται η όχι καθαρισμό η βαλβίδες.

Οπότε αν ακούσεις κάτι κοστολόγια από κάποιους 200€-300€ μακριά

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest CosAgN

Να ρωτήσω και εγώ ότι με 150€ πως σου καθαρίζει τις βαλβίδες με ποιον τρόπο δλδ. Το να κάνει τον ελενχο προφανώς το κάνει με κάμερα έτσι; Και τέλος περίπου σε ποσά χλμ χρειάζεται καθαρισμός; 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ ότι με 150€ πως σου καθαρίζει τις βαλβίδες με ποιον τρόπο δλδ. Το να κάνει τον ελενχο προφανώς το κάνει με κάμερα έτσι; Και τέλος περίπου σε ποσά χλμ χρειάζεται καθαρισμός; 


Τον έλεγχο τον κάνει με κάμερα.
Πήγε αμάξι με 1.8tsi 80.000χλμ και δεν χρειαζόταν. Έδωσα ένα παράδειγμα για τα χλμ.. πώς καθαρίζουν; Κανονικά όπως όλοι. Ανοίγουν καθαρίζουν κλείνουν.
Δεν ξέρω την ακριβή διαδικασία που χρειάζεται.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , panos peppas said:

Μαγκες θελω να ρωτησω κατι και οποιος ξερει απανταει ευχαριστω εκ τον προτέρων
Εχω  ενα Golf GT MK5 και εχω απορια εαν ειναι καλο να γινεται καθαρισμος βαλβιδων ανα ποσα χιλιομετρα και εαν ναι που εχετε παει εσεις και μπορειτε να μου προτεινετε;

Στο μοτέρ, αυτό όπως θα διαβάσεις και πιο πριν στο νήμα, το έχω αναφέρει, οι επικαθίσεις είναι σημαντικά λιγότερες από ένα 1.8 ή 2.0 οπότε,

αν έχεις πάνω από 150.000χλμ καλό είναι να κάνεις ένα καθάρισμα (εαν σκέφτεσαι να κρατήσεις το αμάξι).

 

Σ΄αυτά τα χιλιόμετρα σίγουρα θα θες επισκευή στους οδηγούς βαλβίδων, βγάλσιμο πολλαπλής και κεφαλής και πλήρες καθάρισμα και τρίψιμο και φυσικά αλλαγή σε όλα τα παρελκόμενα φλάτζες-φλατζάκια.

Αυτή είναι η σωστή δουλειά και κοστίζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν ουσία να τα ξεκινήσεις από 0 χλμ, και κάθε 5000χλμ με οδήγηση επιθετική ταυτόχρονα.

Κανείς δεν το κάνει, οπότε σ΄ ένα μοτέρ με 100Κ+χλμ το αποτέλεσμα είναι μικρό ουσιαστικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως  σε αυτό που λέτε είδα πρόσφατα στο fb να διαφημίζει καθαρισμό με 70 ευρώ μέχρι 2λιτρο και με κάτι παραπάνω για 3λιτρα κλπ.... Τώρα τι είναι αυτό και πως γίνεται δεν ξέρω.

 

Άρα Νίκο με λίγα λόγια άμα ρίχνουμε καθαριστικό και βάζουμε και μία και καλά καλή βενζίνη όπως πχ crystal το μόνο που κάνουμε είναι να ηρεμούμε τον εαυτό μας και να έχουμε την ψευδαίσθηση ότι έχουμε καθαρό κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν για μια εταιρια που κανει τουρνε στην Ελλαδα ολη (δεν θυμαμαι κονομα) οτι εχει μια πατεντα και καθαριζει τις βαλβιδες χωρις να ανοιξει κατι...κοντα στα 55 ευρω..ξερει κανεις κατι????

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2017 at 1:39 ΜΜ, RAF JOHN said:

Πάντως  σε αυτό που λέτε είδα πρόσφατα στο fb να διαφημίζει καθαρισμό με 70 ευρώ μέχρι 2λιτρο και με κάτι παραπάνω για 3λιτρα κλπ.... Τώρα τι είναι αυτό και πως γίνεται δεν ξέρω.

 

Άρα Νίκο με λίγα λόγια άμα ρίχνουμε καθαριστικό και βάζουμε και μία και καλά καλή βενζίνη όπως πχ crystal το μόνο που κάνουμε είναι να ηρεμούμε τον εαυτό μας και να έχουμε την ψευδαίσθηση ότι έχουμε καθαρό κινητήρα.

 Η βενζίνη εφόσον το μοτέρ είναι άμεσου ψεκασμού δεν βοηθάει. Τα καθαριστικά όπως έγραψα και πάνω υπό προϋποθέσεις και πάλι όχι σαν ουσιαστική λύση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2017 at 7:09 ΜΜ, nikdev said:

Στο μοτέρ, αυτό όπως θα διαβάσεις και πιο πριν στο νήμα, το έχω αναφέρει, οι επικαθίσεις είναι σημαντικά λιγότερες από ένα 1.8 ή 2.0 οπότε,

αν έχεις πάνω από 150.000χλμ καλό είναι να κάνεις ένα καθάρισμα (εαν σκέφτεσαι να κρατήσεις το αμάξι).

 

Σ΄αυτά τα χιλιόμετρα σίγουρα θα θες επισκευή στους οδηγούς βαλβίδων, βγάλσιμο πολλαπλής και κεφαλής και πλήρες καθάρισμα και τρίψιμο και φυσικά αλλαγή σε όλα τα παρελκόμενα φλάτζες-φλατζάκια.

Αυτή είναι η σωστή δουλειά και κοστίζει.

Εμενα εχει γυρω στις 80.000 χιλιομετρα οποτε μου λες οτι δεν χρειαζεται κατι ακομα στην ουσια..
Οσο για αυτο που ειπε πιο πανω το παλικαρι για μια εταιρια (Engine carbon cleaning) ξερει κανεις τιποτα διοτι στην σελιδα στο facebook μου φαινονται ολα λιγο ψευτικα απο τις φωτογραφιες μεχρι τις κριτικες που ολοι λενε τα ιδια, μεχρι και τις ιδιες λεξεις χρησιμοποιουν!
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2017 at 7:42 ΜΜ, Alitarios said:

Μάλλον αυτήν εννοείς 

https://m.facebook.com/profile.php?id=1811143125810195

ναι αυτο λεω.ευχαριστω

23 hours ago , panos peppas said:

Εμενα εχει γυρω στις 80.000 χιλιομετρα οποτε μου λες οτι δεν χρειαζεται κατι ακομα στην ουσια..
Οσο για αυτο που ειπε πιο πανω το παλικαρι για μια εταιρια (Engine carbon cleaning) ξερει κανεις τιποτα διοτι στην σελιδα στο facebook μου φαινονται ολα λιγο ψευτικα απο τις φωτογραφιες μεχρι τις κριτικες που ολοι λενε τα ιδια, μεχρι και τις ιδιες λεξεις χρησιμοποιουν!
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.

 

εκλεισα ηδη ραντεβου μιας και το δοκιμασε γνωστος και εμεινε ευχαριστημενος..

ειναι και συντοπιτης το παλικαρι..οποτε θα παω απο το σπιτι του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , activious said:

ναι αυτο λεω.ευχαριστω

εκλεισα ηδη ραντεβου μιας και το δοκιμασε γνωστος και εμεινε ευχαριστημενος..

ειναι και συντοπιτης το παλικαρι..οποτε θα παω απο το σπιτι του..

Αναμένουμε εντυπώσεις.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετοιμο.το εκανα..ηρθε Βολο..καλες εντυπωσεις...40 λεπτα κρατησε ολη η διαδικασια..εστρωσε το ρελαντι ελαχιστα ...βεβαια εγω δεν ειχα προβλημα και το εκανα προοληπτικα...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω ενα Golf 6 Tsi 160hp.Πηγα σήμερα σε ένα φίλο και μου έκανε μια διάγνωση στο αμάξι χωρίς να έχω αναμμένο τσεκ και έβλαλε κάποιες βλάβες που είχε καταγράψει ο εγκέφαλος.Εβγαλε μια βλάβη για ανάφλεξη στον τέταρτο κύλινδρο και άλλη μια για το κύκλωμα πεταλούδαςΤο αμάξι κάποια στιγμή πριν καιρό μου είχε κάνει με τρίτη ταχύτητα ένα κόψιμο σε μια ανηφόρα και δεν πήγαινε πάνω από 3000 στροφές χωρίς να ανάψει τσεκ.Σταματησα το έσβησα ,το ξαναεβαλα μπροστά και όλα ήταν οκ.Πρεπει να ασχοληθώ με κατι απ αυτά που έβγαλε η διάγνωση;  

Υ.γ.Ετοιμαζομαι σε λίγο καιρό να κάνω ένα ταξίδι περίπου 1000 χιλιόμετρα και δεν θέλω να έχω πρόβληματα.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2017 at 9:48 ΜΜ, Candlemass said:

Ενδιαφέρον, αν δουλεύει. Πόσο παίρνουν;

55 + φπα

On 19/7/2017 at 0:10 ΠΜ, Alitarios said:

Είδες διαφορά στην κατανάλωση καθώς και στο τραβηγμά από τα χαμηλά? 

δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τους κιλυνδρος τους μετράμε από αριστερά η από δεξια? Μάλλον έκαψε πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο αλλά δεν ξερω ποιος είναι να μην καθομαι να δοκιμάζω αύριο... Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τους κιλυνδρος τους μετράμε από αριστερά η από δεξια? Μάλλον έκαψε πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο αλλά δεν ξερω ποιος είναι να μην καθομαι να δοκιμάζω αύριο... Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλησπέρα, τους κιλυνδρος τους μετράμε από αριστερά η από δεξια? Μάλλον έκαψε πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο αλλά δεν ξερω ποιος είναι να μην καθομαι να δοκιμάζω αύριο... Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλησπέρα, τους κιλυνδρος τους μετράμε από αριστερά η από δεξια? Μάλλον έκαψε πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο αλλά δεν ξερω ποιος είναι να μην καθομαι να δοκιμάζω αύριο... Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2016 at 6:10 ΜΜ, profchaos said:

...........

Πάντως μου έδειξε τα πιστόνια  με τις κεφαλές τους οξυδωμένες αρκετά .

Ωστόσο αν και άσχετος απο αυτοκίνητα τα επιασα στο χέρι μου και αναρωτήθηκα πως η οξύδωση επηρέασε σε τόσο μεγάλο βαθμό και εαν θα μπορούσε να τις καθαρίσει τρίψει με κάποιο υλικό. Μου φάνηκε οτι γινοταν. Δεν ειμαι και σίγουρος όμως. Μην λέω και ανακρίβειες γιατι δεν ξέρω και πολλά .

WTF? Τι ειναι τα πιστονια σολες παπουτσιων να τα τριψει, το πιστονι εχει κατεργασια 1μm ή 0,001mm. Τι να τριψει...τι αλλο θα ακουσω jesus.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.