Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

σημερα ρωτησα στην αντιπροσωπια ποσο χρεωνουν τον καθαρισμο και απαντησαν -για σενα-700(ισως με κλαματα να πεσει και αλλο)ειναι και φιλοι οποτε μπορει να ειναι και φιλικη τιμη δεν ξερω.παντως αν περιμενουμε λιγους μηνες ισως δεν χρειαστει να καθαρισουμε τιποτα(βαλβιδες),αφου θα μας εχουν ηδη καθαρισει(ΔΝΤ).

Link to comment
Share on other sites

:p:p :p :p

Υπάρχει περίπτωση να χάσω την επέκταση εγγύησης επειδή πήγαινα εγώ τα λάδια στον αντιπρόσωπο ; :p

Link to comment
Share on other sites

:p:p :p :p

Υπάρχει περίπτωση να χάσω την επέκταση εγγύησης επειδή πήγαινα εγώ τα λάδια στον αντιπρόσωπο ; :p

Εάν τα λάδια που τους πας είναι με τα ίδια SAE και viscocity με αυτά που "προτείνει" η Κοσμοκάρ, τότε ΔΕΝ μπορούν να σου κάνουν κάτι. Κοινώς τα Mobil 1, Castrol Edge, ..... που υπάρχουν στην αγορά υπερκαλύπτουν τις προδιαγραφές...

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα λάδια που τους πας είναι με τα ίδια SAE και viscocity με αυτά που "προτείνει" η Κοσμοκάρ, τότε ΔΕΝ μπορούν να σου κάνουν κάτι. Κοινώς τα Mobil 1, Castrol Edge, ..... που υπάρχουν στην αγορά υπερκαλύπτουν τις προδιαγραφές...

Σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση Αντώνη και συγνώμη για το offtopic.

Castrol Edge 5w30 έβαλα και τις 3 χρονιές. Υποτίθεται έχω πάρει την προέγκριση αλλά μου έιπαν ότι τους ζητάνε σκαναρισμένο βιβλίο service, φωτογραφίες το αμάξι και μπορεί να έχω θέμα επειδή δεν έπαιρνα από αυτούς τα λάδια... Και μόνο στην ιδέα της π*#$%ας... :p

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση Αντώνη και συγνώμη για το offtopic.

Castrol Edge 5w30 έβαλα και τις 3 χρονιές. Υποτίθεται έχω πάρει την προέγκριση αλλά μου έιπαν ότι τους ζητάνε σκαναρισμένο βιβλίο service, φωτογραφίες το αμάξι και μπορεί να έχω θέμα επειδή δεν έπαιρνα από αυτούς τα λάδια... Και μόνο στην ιδέα της π*#$%ας... :thumbsup:

Δεν νομιζω ρε φιλε...να κανουνε τετοια λαλακια.....επειδη θελουν αυτοι να πουλανε με 200% πανω δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να το κανει αυτο (δλδ να ψωνιζει απο αντιπροσωπεια). Οταν το λαδι πληρει τις προδιαγραφες αλλο τι θεμα να υπαρχει ...ηλεος...

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι στην ασφαλιστικη εταιρεια και οχι στην vw αν μιλαμε για επεκταση.φαντασου οτι αυτο που χρεωνει το εξουσιοδοτημενο στην ασφαλιστικη μπορει να φτασει και στο διπλασιο της τιμης που θα κερδιζες εσυ μετα απο διαπραγματευσεις.κια αν πληθηνουν τα κρουσματα θα αγριεψουν τα πραγματα για τους σημερινους και τους αυριανους πελατες.επειδη εχω δουλεψει σε ασφαλιστικη η δυνατοτητα τους να τρεναρουν τις αποζημιωσεις στηριζωμενοι σε τυπικους λογους (τα λαδια που τους πηγαινες ηταν εγκεκριμενα αλλα που ξερουμε αν ηταν μουφα?μηπως να το πηγαιναμε δικαστικα κλπ)ελπιζω να εχεις κρατησει τις αποδειξεις απο τα υλικα εκτος αντιπροσωπιας και να μην σου αρνηθουν την αποζημιωση.

Edited by smano
Link to comment
Share on other sites

το γνωστό σωληνάκι αναθυμιάσεων που οκ μπορεί κάποιος να το "φιμώσει"

αλλα υπάρχει και ο άλλος σωλήνας που βγάζει περισσότερες αναθυμιασεις και κάπου συνδέεται με την n75 και μετα χωρίζεται σε ενα σωλήνα που πάει κατευθείαν στην εισαγωγή και άλλο ένα σωληνάκι που συμφωνα

με το self study της vw πάει κάπου από πίσω-

εκει υπάρχει μια βαλβίδα που αναλόγως την πίεση στέλνει τις αναθυμιασες ή στον

σωλήνα εισαγωγής ή στο άλλο σημείο από πισω από τον σωλήνα εισαγωγής -οποτε στο συγκεκριμένο κοματι δεν μπορεις να κάνεις τίποτα -

οποτε φιλτραρεις το πρωτο (κόκκινο στην φωτό) και το άλλο κίτρινο ριχνει μεσα αβερτα ..(οποτε δώρον άδωρον)

DSC00826B-1.jpg

Για ψάξτε καλύτερα οι γνωρίζοντες γιατί έχω την υποψία ότι το σωληνάκι δεν περνάει αναθυμιάσεις στην εισαγωγή αλλά μόνο το κίτρινο. Αν προσέξετε καλύτερα το "κόκκινο" σωληνάκι ξεκινά από το κινητήρα , μετά έχει μια βαλβίδα (νομίζω ανεπίστρεπτη λέγεται) και μετά κουμπώνει στην εισαγωγή.

Σε αντίθεση το κίτρινο ξεκινά από τον κινητήρα μπροστά από την τάπα λαδιών. Εάν αφαιρέσετε αυτό το σωλήνα , από κάτω θα δείτε πολύυυ λάδι και μάλλον από εκεί περνάνε οι αναθυμιάσεις.

Για αυτό και τόσοι που έχουν "φιλτράρει" το "κόκκινο" σωληνάκι το βλέπουν πάντα καθαρό.

Πιστεύω πως από αυτό εισέρχεται για κάποιο λόγο αέρας από την εισαγωγή προς στον κινητήρα χωρίς δυνατότητα αντιστροφής κατεύθυνσης.

Αν κάνω λάθος, συγχωρήστε με. Να βοηθήσω θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα κάνω εισαγωγή για καθαρισμό βαλβίδων και αναβάθμιση λογισμικού (έχω ήδη κάνει την 24M3 το 2008) :frantics:

Αμα χρειαστεί θα βγάλω ανακοίνωση για να συνδράμουν οι αιμοδότες :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα κάνω εισαγωγή για καθαρισμό βαλβίδων και αναβάθμιση λογισμικού (έχω ήδη κάνει την 24M3 το 2008) :frantics:

Αμα χρειαστεί θα βγάλω ανακοίνωση για να συνδράμουν οι αιμοδότες :whistling:

Να τους πεις ότι ακούγεται χτύπος σε εναλλαγή κομπρέσσορα πέραν του φυσιολογικού για να σου αλλάξουν και την αντλία νερού-συμπλέκτη κομπρέσσορα μιας και τελειώνει η επέκταση! Ευκαιρία είναι!

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις ότι ακούγεται χτύπος σε εναλλαγή κομπρέσσορα πέραν του φυσιολογικού για να σου αλλάξουν και την αντλία νερού-συμπλέκτη κομπρέσσορα μιας και τελειώνει η επέκταση! Ευκαιρία είναι!

Καλά θα ήταν αλλά δε νομίζω να το πέρναγαν έτσι εύκολα. Έχω αλλάξει σκάστρα λόγω σφάλματος και θα πω και για την Ν75 (έχω την παλιά) μιας και βλέπω υποτονικότητα και σκαλοπάτια στις 1500 - 3000 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν αλλά δε νομίζω να το πέρναγαν έτσι εύκολα. Έχω αλλάξει σκάστρα λόγω σφάλματος και θα πω και για την Ν75 (έχω την παλιά) μιας και βλέπω υποτονικότητα και σκαλοπάτια στις 1500 - 3000 στροφές.

Αν τους πεις ότι στο κάνει σε ζεστό κινητήρα, τότε θα στην αλλάξουν και την αντλία που είναι και ακριβή, η οποία δεν βγάζει και σφάλμα!!! Για τη Ν75 θες 70 € λιανικής, ενώ για αντλία θες πάνω απο 400 €.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν αλλά δε νομίζω να το πέρναγαν έτσι εύκολα. Έχω αλλάξει σκάστρα λόγω σφάλματος και θα πω και για την Ν75 (έχω την παλιά) μιας και βλέπω υποτονικότητα και σκαλοπάτια στις 1500 - 3000 στροφές.

με την καινουργια Ν75 που μεου εβαλαν και εμενα στον ελεγχο νομιζω οτι παει καλυτερα χαμηλα

Link to comment
Share on other sites

Έχω GT 170 και μετά από 83000 χλμ χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα (αλλαγή Ν75 ουσιαστικά προληπτικά), μου άναψε CHECK ENGINE και έμεινε μόνιμα αναμμένο για τα 150χλμ που απέμειναν από ταξίδι. Είχα βάλει για πρώτη φορά στο GT 95αρα από Carrefour (εβαζα 100αρα συχνά εκεί χωρίς πρόβλημα) και είχα καταναλώσει το μισό ντεπόζιτο στην πόλη. Βγήκα στην εθνική, έκανα 150χλμ σε χαλαρό τέμπο με λίγα ανοίγματα, σταμάτησα 2 ώρες και στην επιστροφη από την αρχή έμεινε αναμμένο. Μια μικρή πτώση στην απόδοση διαπίστωσα πριν το λαμπακι, αλλά το απέδωσα στην 95αρα. Δευτέρα θα πάω για "δωρεάν έλεγχο καυσαερίων", να δω τι θα μου πουν και πόσο θα στοιχίσει (είμαι εκτός εγγύησης)! Να πω βέβαια πως δεν έκανα αλλαγή λαδιών-φίλτρου στο χρόνο (Longlife Mobil 1 5-30W) έχοντας 6-7000 χλμ, μπουζί μου αλλάξανε στα 30.000 (και όχι 60.000 που προβλέπεται)και κάποιες λίγες φορές (πχ σε φανάρι σταματημένος, ίσως και πρωι) ενιωσα το τρέμουλο που αναφέρετε. VAG COM δεν έχω, θα δω στην αντιπροσωπεία τι θα άνεμος θα φυσήξει....

PS. Που μπορώ να παραγγείλω VAG COM καλωδιο+ cd και ποια έκδοση δουλεύει?

Merci

Σημερα πρώι με φως είδα ότι υπάρχει μαυρίλα σε όλα τα πλαστικά μέρη του κινητήρα και ιδιαίτερα κοντά στο καπάκι (εισαγωγής) ελαίου και κατι λευκές πιτσιλιες διασπαρτα (καμμένο λάδι?) ενώ στο ρελαντί ο κινητήρας γουργουρίζει, κατά το δοκούν

Νεότερα: Μετά από διαγνωστικό έλεγχο στην αντιπροσωπεία, μου είπαν για πρόβλημα στο χρονισμό, θα κάνουν μια διαδικασία ελέγχου και πιθανόν να χρειαστεί αντικατ/ση καδένας!! (περί τα 500ευρώ το μαλλί). ¨Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία?Off Topic

¨Ανοιξα νέο topic
Edited by Apost
Link to comment
Share on other sites

Ρε Παιδιά Εμείς Με Τα Tsi 1.4αρια Μπορούμε Να Βάλουμε Τα Δοχεία Αναθυμιάσεων Της BSH?Το Έχει Κοιτάξει Κανένας Αν Ναι Τότε Ποιό Απο Τα Δύο;'Εχει Το Race Αλλά Και Το Competition!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκτακτο ιατρικό ανακοινωθέν!

Ο ασθενής εισήχθη τη Δευτέρα στο χειρουργείο με προγραμματισμένο ραντεβού , με συμπτώματα σύμφωνα με το διαγνωστικό τις διακοπές καύσης στο 4ο κύλινδρο στο ρελαντί.

Μετά απο ολική αναισθησία κι αφού έγιναν όλες οι προεργασίες αφαιρέθηκε το καπάκι του και εξέτασθηκε. Διαπιστώθηκαν καπνισμένες οι βαλβίδες εισαγωγής πρώτου και τέταρτου κυλίνδρου με πολύ εντονότερα επηρεασμένη αυτή του τέταρτου.

Κρίθηκε σκόπιμο το καπάκι να σταλθεί προς καθαρισμό σε συνεργείο ρεκτιφιέ. Μετά την μέτρηση και εξέταση από το ρεκτιφιέ, διαπιστώθηκαν με μεγαλύτερη διάμετρο από το πρέπον οι οδηγοί βαλβίδων πρώτου και τέταρτου κυλίνδρου. Κάτι τέτοιο δεν έχρηζε επισκευής του καπακιού οπότε αμέσως αναζητήθηκε και βρέθηκε μόσχευμα στην Αθήνα, με την στήριξη πάντα της ασφαλιστικής, το οποίο δρομολογήθηκε προς αποστολή μέσω εταιρείας ταχυμεταφορών. Ο ασθενής ωστόσο μένει σε καταστολή εως ότου ολοκληρωθεί η μεταμόσχευση.

Να ευχαριστήσω θερμά τους γιατρούς που φρόντισαν απ την αρχή η περίθαλψη να γίνει σε απομωνομένο μονόκλινο, με όλα τα σύνεργα (πλαστική επένδυση για προστασία μάσκας) και μεγάλη προσοχή (τα αφαιρεθέντα κομμάτια παρατεταγμένα σε κούτα).

Η εικόνα που ακολουθεί είναι σκληρή και τραβήχτηκε ενώ είχε ήδη αφαιρεθεί το καπάκι.

13042011244.th.jpg

Τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει ενημέρωση για την εξέλιξη της νοσηλείας.

Link to comment
Share on other sites

διαπιστώθηκαν με μεγαλύτερη διάμετρο από το πρέπον οι οδηγοί βαλβίδων πρώτου και τέταρτου κυλίνδρου,τι ακριβως σημαινει?

Link to comment
Share on other sites

διαπιστώθηκαν με μεγαλύτερη διάμετρο από το πρέπον οι οδηγοί βαλβίδων πρώτου και τέταρτου κυλίνδρου,τι ακριβως σημαινει?

Δεν μεταφέρω σωστά τα λόγια του μηχανικού. Μου έδωσε να καταλάβω ότι είχαν ανοιχτεί, αλλοιωθεί οι οδηγοί. Εγώ δεν ξέρω καν τι είναι οι οδηγοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μεταφέρω σωστά τα λόγια του μηχανικού. Μου έδωσε να καταλάβω ότι είχαν ανοιχτεί, αλλοιωθεί οι οδηγοί. Εγώ δεν ξέρω καν τι είναι οι οδηγοί.

οριστε;; ποιος ανοιξε το μοτερ;;

εχεις φωτο απο τις καπνισμένες κάννες;;;;

Link to comment
Share on other sites

οριστε;; ποιος ανοιξε το μοτερ;;

εχεις φωτο απο τις καπνισμένες κάννες;;;;

Δεν έχω φώτο αλλά μου έδειξαν την μία του 4ου κυλίνδρου που είχε την πολύ μάκα στο λαιμό της.

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Δεν μεταφέρω σωστά τα λόγια του μηχανικού. Μου έδωσε να καταλάβω ότι είχαν ανοιχτεί, αλλοιωθεί οι οδηγοί. Εγώ δεν ξέρω καν τι είναι οι οδηγοί.

κάτσε για να καταλάβουμε κάποιος τεχνικός σου είχε ανοίξει και σκαλίσει τον κινητήρα χωρίς να ενημερωθείς ???????????? :devil: :devil: :roadrage::growl:

μπορεί να ήταν κατασκευαστικό λάθος?

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

κάτσε για να καταλάβουμε κάποιος τεχνικός σου είχε ανοίξει και σκαλίσει τον κινητήρα χωρίς να ενημερωθείς ???????????? :devil: :devil: :roadrage::growl:

μπορεί να ήταν κατασκευαστικό λάθος?

Ο τεχνικός σύμβουλος μου είπε ότι αφού έστειλαν το καπάκι στο ρεκτιφιέ για τρίψιμο βαλβίδων κι ίσως και του καπακιού, στο ρεκτιφιέ θα το έκριναν αν χρειαζόταν, στο ρεκτιφιέ διαπίστωσαν αφού μέτρησαν τους οδηγούς(μπορεί να μέτρησαν και κάτι άλλο και να μην κατάλαβα) ότι απέκλειναν από την σωστή τιμή που θα έπρεπε να παίρνουν από την μέτρηση αυτή. Το πρόβλημα αυτό δεν μπορούσε να επιδιορθωθεί οπότε και παρήγγειλαν νεό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

διαπιστώθηκαν με μεγαλύτερη διάμετρο από το πρέπον οι οδηγοί βαλβίδων πρώτου και τέταρτου κυλίνδρου,τι ακριβως σημαινει?

Οτι εχουν χαλαρωσει.

Οι οδηγοι βαλβιδων, δεν επιδεχονται επισκευεις. Καλυτερα βεβαια γιατι στο αλλαξαν και εισαι οκ, τι οκ δλδ μετα απο ολο αυτο το χαλι των Tsi xaxaaaaaa.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Καλα αδερφε μου ...οτι ειναι τραγικο το ολο σκηνικο...αστα να πανε..λαθος διαμετρους και δεν συμμαζευεται...αντε λες..εγινες καινουργια παραγγελια..να σε πω..οι βαλβιδες σε τι φαση ητανε?Την παλευαν?

Link to comment
Share on other sites

απο συνεργειο που ειδικευεται στα ρεκτιφιε . Ο μαστορας εχει πολλες επισκεψεις απο αντιπροσωπείες που στελνουν group VAG με πρόβλημα στους οδηγούς βαλβίδων. Μιλαμε για 50-60Κ ή και λιγοτερο. Φυσικά είσαι συνηθως εκτός εγγυησης. Κυρίως τα 1400σαρια με τα 75 αλογα και τα 1.6 Fsi, σε ολες τις μαρκες του group. Πολύ λιγότερο τα 1.8 Τ. Το πρόβλημα ξεκιναει απο αρυθμια του κινητήρα απο βουλωμένα μπεκ. καθαρίζουν τα μπεκ, αλλα δεν ειναι αυτό. Οι οδηγοί βαλβίδων γίνονται κουδούνια, η βαλβίδα παίζει στο εδρανο, αρχίζει και χανει συμπίεση και τα καυσαερια μπουκώνουν τα μπέκ. Εντοπίζουν το πρόβλημα στην ποιότητα των οδηγών απο το εργοστασιο. Αλλαζουν τους οδηγούς με εμπορίου και το πρόβλημα τελειώνει εκει. Αφού εχεις ακουμπήσει 1-2 μισθούς για καθαρίσματα μπέκ, εγκεφαλο και αισθητηρες που σου αλλάζουν στην αντιπροσωπεία λέγοντας οτι μαλλον φταινε αυτά, καταλήγεις σε ρεκτιφιέ καπακιού και τραβας τις τριχες σου! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα αδερφε μου ...οτι ειναι τραγικο το ολο σκηνικο...αστα να πανε..λαθος διαμετρους και δεν συμμαζευεται...αντε λες..εγινες καινουργια παραγγελια..να σε πω..οι βαλβιδες σε τι φαση ητανε?Την παλευαν?

Όπως είπα και προηγουμένως, είδα μόνο αυτήν του 4ου κυλίνδρου η οποία είχε μαζέψει αρκετή μάκα επάνω. Δε μπορώ να κρίνω αν ήταν σε καλή κατάσταση μιας και δεν ξέρω πώς είναι η καινούργια. Λέτε να έχουν φθαρεί κι αυτές επειδή μπορεί να έπαιζαν στους οδηγούς ; Φαντάζομαι το ρεκτιφιέ θα ζητούσε και γι αυτές αντικατάσταση.

Προσπαθώντας να καταλάβω τι είναι οι οδηγοί βαλβίδων έπεσα σ' αυτό το κείμενο :

"A valve guide is a tube that runs through an engine's cylinder head in which the exhaust and intake valves are positioned. The valve guide is typically made of a material, such as bronze, and guides the valve, keeping it straight. As the valve guide wears, the valve stem begins to become loose and oil is able to leak into the combustion chamber. This creates smoke and a loss of power from the engine." από εδώ.

Φαντάζομαι αυτό περιγράφει ακριβώς και το πρόβλημα στην περίπτωση μου.

Βέβαια με μια αναζήτηση στο youtube βλέπω πολλά βιντεάκια και επισκευάζουν τους οδηγούς.

Τα παιδιά που χρησιμοποίησαν μόνο τον αφρό που συζητούσαμε παλιότερα ίσως να πρέπει να ψαχτούν περισσότερο μήπως έχουν κάτι αντίστοιχο. Απ' ότι φαίνεται με τον αφρό μπορεί να καθαρίζεις προσωρινά τα συμπτώματα αλλά το πρόβλημα παραμένει. Τουλάχιστον στα αμάξια με λίγα χιλιόμετρα οι επικαθήσεις στις βαλβίδες δεν μπορεί να δικαιολογούνται μόνο από τις αναθυμιάσεις.

Πάντως έπαθα μεγάλο σοκ όταν πήγα πάνω απ το αμάξι και είδα να λείπει το μισό μοτέρ. Αμαν λέω, θα βρήκανε κι άλλα πρόβληματα. Μέχρι κι ο μπροστά δεξί τροχός είχε βγει (νομίζω κι ο θόλος του).

Επίσης όπως βλέπετε και στην φώτο, το καπάκι έχει μεταλλική φλάντζα και μάλιστα παχιά απ' ότι μου φάνηκε, κι όχι μόνο φλαντζόκολλα όπως είχε ειπωθεί.

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.