Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Αρα ειναι και ενα ΜΕΓΑΛΟ θεμα η λεξη ΛΑΔΙ στο μοτερ μας...αλλοι ειναι ευχαριστημενοι με castrol αυτα εβαλα τωρα αλλα στην επομενη αλλαγη θα δοκιμασω mobil...!!

Τι παει να πει ευχαριστημενοι;Οτι π.χ. δεν τους καιει λαδι με καποια συγκεκριμενη μαρκα;Αυτο δε μου λεει κατι.Το τι δουλεια γινεται μεσα στο μοτερ μονο αν το ανοιξει θα δει κανεις, οπως ο φιλος Deus164.Εγω προσωπικα ετυχε να γνωρισω καποιον που γνωριζε απο λαδια και μου ειπε μακρια απο τα castrol.

Πανο και τα mobil 1 που σκεφτεσαι να βαλειςκαι ειναι αψογο λαδακι, θα σου βγαινουν μαυρα μετα απο 7000 χλμ αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν κανουν δουλεια.Το περιεργο θα ηταν να βγαινουν σαν καινουρια.Εγω καθε 8000 τα αλλαζω.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Τι παει να πει ευχαριστημενοι;Οτι π.χ. δεν τους καιει λαδι με καποια συγκεκριμενη μαρκα;Αυτο δε μου λεει κατι.Το τι δουλεια γινεται μεσα στο μοτερ μονο αν το ανοιξει θα δει κανεις, οπως ο φιλος Deus164.Εγω προσωπικα ετυχε να γνωρισω καποιον που γνωριζε απο λαδια και μου ειπε μακρια απο τα castrol.

Πανο και τα mobil 1 που σκεφτεσαι να βαλειςκαι ειναι αψογο λαδακι, θα σου βγαινουν μαυρα μετα απο 7000 χλμ αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν κανουν δουλεια.Το περιεργο θα ηταν να βγαινουν σαν καινουρια.Εγω καθε 8000 τα αλλαζω.

redline Παιδια Η royal purple koryfh

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανενας τον κωδικο σε NGK ενα βαθμο ψιχροτερα για tsi 140 hp.το εχω με προγραμα,και θελω να βαλω εναν βαθμο ψιχροτερα.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανενας τον κωδικο σε NGK ενα βαθμο ψιχροτερα για tsi 140 hp.το εχω με προγραμα,και θελω να βαλω εναν βαθμο ψιχροτερα.ευχαριστω.

αυτος ειναι...αξιζει?η μηπως μαμα?

NGK PFR7S8EG

Link to comment
Share on other sites

Τι παει να πει ευχαριστημενοι;Οτι π.χ. δεν τους καιει λαδι με καποια συγκεκριμενη μαρκα;Αυτο δε μου λεει κατι.Το τι δουλεια γινεται μεσα στο μοτερ μονο αν το ανοιξει θα δει κανεις, οπως ο φιλος Deus164.Εγω προσωπικα ετυχε να γνωρισω καποιον που γνωριζε απο λαδια και μου ειπε μακρια απο τα castrol.

Πανο και τα mobil 1 που σκεφτεσαι να βαλειςκαι ειναι αψογο λαδακι, θα σου βγαινουν μαυρα μετα απο 7000 χλμ αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν κανουν δουλεια.Το περιεργο θα ηταν να βγαινουν σαν καινουρια.Εγω καθε 8000 τα αλλαζω.

Η δουλεια το οτι γινεται εσωτερικα ειναι γνωστο.Αλλα η ποιοτητα δεν συνεπαγεται μονο με το μεσα ,οσο και με το εξω ,ετυχε εκανα στο αλλο μου αμαξι αλλαγη λαδιων απο μια μαρκα Χ σε μια μαρκα Ψ και δουλευε και πολυ καλυτερα στο ρελαντι,και δεν κροταλιζε τις κρυες νυχτες του χειμωνα στο cold start .(Μιλαω για το ιδιο λαδι σε ιξωδες και προδιαγραφων).Αλλος βαζει και shell και λεει οτι ειναι κυριλλε...! Ο καθενας κρινει και με βαση την τσεπη του, αλλα καλο ειναι να μοιραζομαστε και τις αποψεις μας παντα καλοδεχουμενα απο τους αναγνωστες μας.;-)

Link to comment
Share on other sites

παίδες πιστεύω ότι ένα μεγάλο ποσοστό ευθύνης για της επικαθίσεις έχουν τα λάδια castrol που χρησιμοποιούμε... έχω εμπειρία από τα castrol και "γιαυτο" τον λόγο δεν τα ξαναχρησιμοποιώ

το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ήταν ένα japan turbo... άνοιξα το μοτέρ για βελτίωση μετάξι των εργασιών που έκανα έκανα και καθαρισμό εσωτερικά με κάποια χημικά για να φύγουν οι επικαθίσεις και η μούργα από τα λάδια που είχαν μαζευτεί με τα χρονια...

Το αποτέλεσμα ήταν το μοτέρ να αστράφτει σαν καινούριο εσωτερικά, το έδεσσα και από τότε έβαζα castrol έκανα κάπου κοντά στις 40000km και xanaanoixtike πάλι για βελτίωση μόλις άρχισα να λύνω έμεινα με το στόμα ανοιχτό το μοτέρ εσωτερικά οιτάει κατακίτρινο από της επικαθίσεις ΠΑΝΤΟΥ στις ανοιχτόχρωμες επιφάνειες είχε πιάσει ένα ξανθό film...κάτι που δεν δικαιολογείται με 40000km και αλλαγή λαδιών κάθε 5000km μαζί με φίλτρο

Επανέλαβα πάλι την διαδικασία καθαρισμού με τα χημικά και συνέχισα να βάζω αλλα λάδια πάλι αλλαγή κάθε 5000km μαζί με φίλτρο...

Πάλι κάποια στιγμή αργότερα άνοιξα το μοτέρ "παεριπου" πάλι 40000 χιλιόμετρα άλλαξα κάρτερ με βελτιωμένο και βγήκε η "κιλινδορκεφαλι" για να γίνει oversize στις βαλβίδες το μοτέρ μέσα δεν υπήρχε μούργα και κατάλοιπα όπως ήταν όταν το καθάρισα...

θα ψάξω να βρω photos αν τις έχω ακόμη να δείτε τι ακριβώς ενόω... δεν θέλω να σας υποδείξω τι λάδια να βάλετε εγώ προσωπικά από τότε δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσω castrol

Επίσης μην δέχεστε ότι λάδι θέλουν να ποτίζουν τα αυτοκίνητα σας οι αντιπροσωπείες... έχοντας δουλέψει αρκετά χρονια σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων μεγάλων ετεριων γιαπωνέζικων και ευρωπαϊκών σαν υπεύθυνος τμήματος ανταλλακτικών έχω δει πράγματα... όλα έχουν να κάνουν με τις εκατστοτε συμφωνίες και το χρήμα

και θα φέρω μονο ένα παράδειγμα... η vw βγάζει λάδια στο μπουκάλι με την φίρμα της (το περιεχόμενο βεβαια δεν το παράγει η vw αλλα κάποια άλλη εταιρία) τότε γιατί η κοσμοκάρ προτείνει castrol και κολλάει στην ελλάδα το αυτοκόλλητο castrol? μήπως έχει να κάνει με το κέρδος και τις τιμές που παίρνει για μια ποσοτητα λίτρων η οποια όταν αυξηθεί πέφτει και άλλοι τιμη χονδρικης?

Η skoda γιατί πάνω από το αυτοκόλλητο της shell που κολλάνε στο εργοστάσιο μόλις έρθει στη ελλάδα κολλάνε αυτοκόλλητο valvoline?

Greek patend και ελληνικές αλχημείες λόγο του παλαιοτερου επαγγέλματος μου είχα πολλά πάρε δώσε με ανθρώπους από τα κεντρικά των αντιπροσωπειών κάθε 2-3-5 χρονια όταν έληγε το συμβόλαιο και εμφανιζόταν μια νέα με καλύτερη προσφορα άλλαζε και η μάρκα λαδιών

Όπως και με τις εγγήσεις το πρόβλημα μπορεί να είναι απλό αλλα για να βγάλει ο επίσημος επισκευαστής χρησιμοποιεί μια οδηγία κάνει τις εργασίες με το αζημιωτο... καιροί κρίσης βλέπετε... να μην επεκταθώ στις εγγυήσεις που αντιστοιχούν σε κάποια πλαισια για εργασίες και ανταλλακτικά που ουδέποτε έγιναν και αντικαταστάθηκαν.... greek λαμόγια...!!

1) Να σημειώσω ότι τα λάδια που έχουν την ταμπέλα της VW απ' έξω είναι φτιαγμένα από την CASTROL. Αν ξεκολλήσεις τη πίσω ταμπέλα από κάτω έχει περαιτέρω πληροφορίες και εκεί αναφέρει ότι είναι της Castrol! Και εγώ έχω δουλέψει σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και έχω κάνει και σεμινάρια επάνω στο θέμα Λιπαντικά αυτοκινήτων! ΔΕΝ βάζει η Κοσμοκαρ την ταμπέλα της Castrol στα μπουκάλια!!!

2) Η κιτρινίλα που λες ότι βρήκες μέσα στα τοιχώματα του κινητήρα είναι καλό στοιχείο ότι το λάδι που χρησιμοποιούσες "προστάτευε" τον κινητήρα σου!!! Εξάλλου αυτή είναι και μία από τις ιδιότητά του! Να δημιουργεί ένα "λεπτό στρώμα" επάνω στην επιφάνεια του εσωτερικού μέρους του κινητήρα μας για να τον προστατεύει από την "φθορά", να μονώνει τις περιοχές μεταξύ 2 επιφανειών που έρχονται (σχεδόν) σε επαφή, να ψύχει τις επιφάνειες, κτλ...

Αυτά είναι γνωστές αρχές κάθε μηχανολόγου!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

1) Να σημειώσω ότι τα λάδια που έχουν την ταμπέλα της VW απ' έξω είναι φτιαγμένα από την CASTROL. Αν ξεκολλήσεις τη πίσω ταμπέλα από κάτω έχει περαιτέρω πληροφορίες και εκεί αναφέρει ότι είναι της Castrol! Και εγώ έχω δουλέψει σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και έχω κάνει και σεμινάρια επάνω στο θέμα Λιπαντικά αυτοκινήτων! ΔΕΝ βάζει η Κοσμοκαρ την ταμπέλα της Castrol στα μπουκάλια!!!

2) Η κιτρινίλα που λες ότι βρήκες μέσα στα τοιχώματα του κινητήρα είναι καλό στοιχείο ότι το λάδι που χρησιμοποιούσες "προστάτευε" τον κινητήρα σου!!! Εξάλλου αυτή είναι και μία από τις ιδιότητά του! Να δημιουργεί ένα "λεπτό στρώμα" επάνω στην επιφάνεια του εσωτερικού μέρους του κινητήρα μας για να τον προστατεύει από την "φθορά", να μονώνει τις περιοχές μεταξύ 2 επιφανειών που έρχονται (σχεδόν) σε επαφή, να ψύχει τις επιφάνειες, κτλ...

Αυτά είναι γνωστές αρχές κάθε μηχανολόγου!

Τελικα τι γινεται , τα παιρνουν οι αντιπροσωπειες? Βαζουν δικες τους αυτοκολλητες ετικετες? Μαζι τα τρωνε και αυτες????χχαχαχ...ειναι ενα καλο ερωτημα..

Link to comment
Share on other sites

1) Να σημειώσω ότι τα λάδια που έχουν την ταμπέλα της VW απ' έξω είναι φτιαγμένα από την CASTROL. Αν ξεκολλήσεις τη πίσω ταμπέλα από κάτω έχει περαιτέρω πληροφορίες και εκεί αναφέρει ότι είναι της Castrol! Και εγώ έχω δουλέψει σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και έχω κάνει και σεμινάρια επάνω στο θέμα Λιπαντικά αυτοκινήτων! ΔΕΝ βάζει η Κοσμοκαρ την ταμπέλα της Castrol στα μπουκάλια!!!

2) Η κιτρινίλα που λες ότι βρήκες μέσα στα τοιχώματα του κινητήρα είναι καλό στοιχείο ότι το λάδι που χρησιμοποιούσες "προστάτευε" τον κινητήρα σου!!! Εξάλλου αυτή είναι και μία από τις ιδιότητά του! Να δημιουργεί ένα "λεπτό στρώμα" επάνω στην επιφάνεια του εσωτερικού μέρους του κινητήρα μας για να τον προστατεύει από την "φθορά", να μονώνει τις περιοχές μεταξύ 2 επιφανειών που έρχονται (σχεδόν) σε επαφή, να ψύχει τις επιφάνειες, κτλ...

Αυτά είναι γνωστές αρχές κάθε μηχανολόγου!

καλημερα...εσυ εισαι ευχαριστημενος απο τα castrol???(εαν βαζεις αυτα)

η γνωμη σου ποια ειναι????να συνεχισουμε να τα βαζουμε η να παμε σε κατι αλλο????

οπως ειπα παραπανω με μολις 8.000 παιρνοντας ενα δειγμα απο τη βεργα ειναι καταμαυρα με νερουλιασμενη υφη..σου δινουν την αισθηση οτι ειναι πολυ ταλαιπωρημενα...και με χρηση του αυτοκινητου αποκλειστικα εθνικη και λογικες ταχυτητες 120-160..χωρις σκισιμο και κυνηγι....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εσυ εισαι ευχαριστημενος απο τα castrol???(εαν βαζεις αυτα)

η γνωμη σου ποια ειναι????να συνεχισουμε να τα βαζουμε η να παμε σε κατι αλλο????

οπως ειπα παραπανω με μολις 8.000 παιρνοντας ενα δειγμα απο τη βεργα ειναι καταμαυρα με νερουλιασμενη υφη..σου δινουν την αισθηση οτι ειναι πολυ ταλαιπωρημενα...και με χρηση του αυτοκινητου αποκλειστικα εθνικη και λογικες ταχυτητες 120-160..χωρις σκισιμο και κυνηγι....

Καλημέρα,

Εγώ από το 2006 που πήρα το αμάξι και σε κάθε σέρβις που κάνω μέχρι τώρα στα 82,000χλμ βάζω Castrol SLX Professional Powerflow Longlife III 5W30 και είμαι ευχαριστημένος όσον αφορά την μηδενική κατανάλωση λαδιού μέχρι τώρα, το όχι και τόσο μαύρο χρώμα του λαδιού όταν τα αλλάζω κάθε 10,000χλμ. Δεν θα τα αλλάξω γιατί με αυτά τα λάδια "έμαθε" ο κινητήρας μου...

Εάν μετρήσεις τα λάδια από ζεστό κινητήρα να ξέρεις ότι θα έχουν "πάντα" ρευστή μορφή σε σχέση με κρύα! Αυτό είναι φυσικό σε όλα τα συνθετικά λάδια οποιασδήποτε εταιρίας!

Πολύ καλά λάδια είναι και τα Mobil 1 επίσης και έχω ακούσει-διαβάσει επίσης τα καλύτερα και τα έχουν βάλει πολλοί εδώ μέσα!

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανενας τον κωδικο σε NGK ενα βαθμο ψιχροτερα για tsi 140 hp.το εχω με προγραμα,και θελω να βαλω εναν βαθμο ψιχροτερα.ευχαριστω.

αυτος ειναι...αξιζει?η μηπως μαμα?

NGK PFR7S8EG

Αυτός ο κωδικός είναι για 2.0 TFSI και όχι για τα 1.4 TSI.

Το ΕΤΚΑ δίνει αυτά για τον κινητήρα BMY (1.4 TSI 140) : NGK PZFR6R

Εγώ αυτά έβαλα προχθές και δεν πρόκειται να ξανακάνω πειράματα στο αμάξι...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κωδικός είναι για 2.0 TFSI και όχι για τα 1.4 TSI.

Το ΕΤΚΑ δίνει αυτά για τον κινητήρα BMY (1.4 TSI 140) : NGK PZFR6R

Εγώ αυτά έβαλα προχθές και δεν πρόκειται να ξανακάνω πειράματα στο αμάξι...!!!

το παιδι ζητησε ενα βαθμο ψυχροτερα και του το βαλα τι δεν καταλαβαινεις?τα φορανε τα 2.0tsi αλλα δεν ειναι μπουζι για ενα 2.0tsi ειναι τα ngk 1 βαθμο ψυχροτερα απο αυτα που γραφεις που φορανε τα 1.4 tsi..και αλλο τα bosch και αλλο αυτα...αν εισαι βελτιωμενος τα βαζεις δεν εχουν τρελη διαφορα οπως τα bosch ισα ισα ειναι καλυτερα.δεν μπορεις επειδη εκανες τη κουταμαρα και εβαλες ενα μπουζι κοντο κ οτι να ναι και απετυχε να τα καταδικαζεις ολα και να προσπαθεις να πισεις τον εαυτο σου οτι τα μαμα ειναι τα καλυτερα..για μαμα αμαχι μπορει για βελτιωμενο αυτα που λεω ειναι καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο με τα μπουζι δεν εχει ξαναγινει,σ'ολα τα φορουμ το ιδιο,ολοι ψαχνονται με κατι καλυτερο και τελικα ολοι γυρνουν στα μαμα μιλαω παντα για μαμα καταστασεις.αν μιλαμε για προγραμμα κλπ εν ψυχροτερο το καταλαβαινω και αυτο οχι παντα.(γιατι αληθεια τα bosch οποιου βαθμου θα πρεπει να ειναι καλυτερα απ'τα αντιστοιχα ngk και οχι το αντιθετο)

Edited by smano
Link to comment
Share on other sites

το παιδι ζητησε ενα βαθμο ψυχροτερα και του το βαλα τι δεν καταλαβαινεις?τα φορανε τα 2.0tsi αλλα δεν ειναι μπουζι για ενα 2.0tsi ειναι τα ngk 1 βαθμο ψυχροτερα απο αυτα που γραφεις που φορανε τα 1.4 tsi..και αλλο τα bosch και αλλο αυτα...αν εισαι βελτιωμενος τα βαζεις δεν εχουν τρελη διαφορα οπως τα bosch ισα ισα ειναι καλυτερα.δεν μπορεις επειδη εκανες τη κουταμαρα και εβαλες ενα μπουζι κοντο κ οτι να ναι και απετυχε να τα καταδικαζεις ολα και να προσπαθεις να πισεις τον εαυτο σου οτι τα μαμα ειναι τα καλυτερα..για μαμα αμαχι μπορει για βελτιωμενο αυτα που λεω ειναι καλυτερα

Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί να μην κατάλαβα, μπορεί όμως και να έχεις λάθος...

Δεν μου αρέσει το ύφος σου οπότε σταματάω να ασχολούμαι!!!

Υπό άλλες συνθήκες πιθανότατα να συζητούσαμε. Με τέτοιο ύφος όχι.

Καλά να περνάς!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί να μην κατάλαβα, μπορεί όμως και να έχεις λάθος...

Δεν μου αρέσει το ύφος σου οπότε σταματάω να ασχολούμαι!!!

Υπό άλλες συνθήκες πιθανότατα να συζητούσαμε. Με τέτοιο ύφος όχι.

Καλά να περνάς!

συμφωνω....επισης ενα μπουζι που ειναι καλο για εναν βελτιωμενο η για ενα τσι 140 δεν κανει για ενα 122....

Link to comment
Share on other sites

να απαντησω και εγω, μια και τα τελευταια χρονια βαζω μονο castrol στα αμαξια μου, οχι οτι ειμαι φαν αλλα μιας και ειμαι ευχαρηστημενος δεν τα αλαζω, το μοτερ μου 20vt με 165000κμ μεσα στο οποιο παντα μπεναν τα slx μεχρι τις 98000κμ και μετα τα edge μεχρι σημερα που εχει αυτα τα χιλιομετρα η κατασταση του ειναι αυτη παντα αλαγη ανα 15000κμ...

1000912i.th.jpg

επισης το χρωμα τους μετα τις 15000κμ...

fdseg.th.jpg

αλλοι ειναι ευχαρηστημενοι αλλοι οχι...

παντως το 1600 που ειχα και χτυπησε και το ελυσα προσφατα το μοτερ, εβαζα απο τις 90000-170000κμ που χτυπησε valvoline, ηταν σε πολυ χειροτερη κατασταση μεσα, ποιο πολυ μαυριλα, μεχρι στιγμης παντως δεν εχω δει εσωτερικο κινητηρα τοσα χρονια που ασχολουμε μηχανικα ακομα και απο τα παπακια που λυναμε μεχρι και σε κινητηρες απο αμαξια, εσωτερικο κινητηρα μετα απο πολλα χιλιομετρα να γυαλιζει μεσα, παντα εχει κιτρινιλες και μαλλον πρεπει να υσχυει αυτο που ανεφερε ο ta6ape...

karaman ησουν κατατοπιστικος και με επιχειρηματα!!!!

ευχαριστω αδερφε!!!!

Καλημέρα,

Εγώ από το 2006 που πήρα το αμάξι και σε κάθε σέρβις που κάνω μέχρι τώρα στα 82,000χλμ βάζω Castrol SLX Professional Powerflow Longlife III 5W30 και είμαι ευχαριστημένος όσον αφορά την μηδενική κατανάλωση λαδιού μέχρι τώρα, το όχι και τόσο μαύρο χρώμα του λαδιού όταν τα αλλάζω κάθε 10,000χλμ. Δεν θα τα αλλάξω γιατί με αυτά τα λάδια "έμαθε" ο κινητήρας μου...

Εάν μετρήσεις τα λάδια από ζεστό κινητήρα να ξέρεις ότι θα έχουν "πάντα" ρευστή μορφή σε σχέση με κρύα! Αυτό είναι φυσικό σε όλα τα συνθετικά λάδια οποιασδήποτε εταιρίας!

Πολύ καλά λάδια είναι και τα Mobil 1 επίσης και έχω ακούσει-διαβάσει επίσης τα καλύτερα και τα έχουν βάλει πολλοί εδώ μέσα!

ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα επιτέλους το αμάξι.

Δεν το έχω τεστάρει ακόμα καθώς έκανα μόνο 7 χλμ σε συνθήκες κίνησης μέχρι το βενζινάδικο. Μου φάνηκε εντελώς αθόρυβο και μόνο με ίχνη τρέμουλου με πολύ μικρή συχνότητα στο ρελαντί σε φανάρι που πρέπει να είσαι συγκεντρώμενος για να το κατάλαβεις, όπως όταν ήταν καινούργιο.

Μετά την αναβάθμιση στο Vag-com βλέπω σαν έκδοση προγράμματος την 6456 από την 2315 πού είχα.

engine6456.th.jpg

Αλλάχτηκαν επιπλέον τα λάδια έχοντας κάνει 10500χλμ (Aral αντιπροσωπείας ενώ μέχρι τώρα έβαζα Castrol Edge) με κάλυψη από ασφαλιστική :p και πλήρωσα μόνο τα νέα μπουζί.

Πώς βλέπετε τα παλιά μπουζί μετά από 41900 χλμ ;

p1010475.th.jpg

p1010477d.th.jpg

Το κονδύλι έφτασε τα 1773 ευρώ χωρίς τα μπουζί!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα 1773 εσυ πληρωσες μονο τα μπουζι?

Sorry ήταν 1733 κι όχι 1773 που έγραψα (όχι πως έχει σημασία) που πλήρωσε η ασφαλιστική κι άλλα 53 ευρώ τα μπουζί που πλήρωσα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ήταν 1733 κι όχι 1773 που έγραψα (όχι πως έχει σημασία) που πλήρωσε η ασφαλιστική κι άλλα 53 ευρώ τα μπουζί που πλήρωσα εγώ.

και εγω μονο τα μπουζι πληρωσα αλλα δεν ρωτησα ποιο ηταν το συνολο, εσυ που το ειδες

Link to comment
Share on other sites

Στην απόδειξη που πήρα για τα μπουζί κάτω αριστερά έλεγε προηγούμενο και νέο υπόλοιπο το ίδιο, 1733 ευρώ και ρώτησα αν αυτό είναι το συνολικό κόστος επισκευής που πληρώνει η ασφαλιστική.

Link to comment
Share on other sites

.........το θεμα της ασφαλιστικης καλυφθηκε..το αμαξι σου αξιζε που το ειδες σε κατασταση bulit to order????Πιστευεις οτι δεν βαρουσαν πουλι και οτι εγινε η δουλεια???

Link to comment
Share on other sites

Είχα πει ότι θα έβρισκα φωτογραφίες για να συγκρίνω το μέγεθος των κυλίνδρων μας με άλλες εταιρίες!

Ε, λοιπόν δείτε εδώ φωτογραφία από κινητήρα VW 1.4 TSI 140PS: 5638478957_93c2b19cf0_z.jpg

Και εδώ δείτε έναν κινητήρα FORD Focus 1.6 VCT 115PS: 5639050732_73e268d474_z.jpg

Θα βρώ και άλλες για σύγκριση!!! Δείτε πόσο μικρότερη διάμετρο έχει ο κύλινδρος του Ford παρόλο τα περισσότερα κυβικά... Βέβαια ο κινητήρας αυτός παθαίνει πιο σοβαρές ζημιές από τα δικά μας, το συγκεκριμένο αμάξι αυτό είχε ακινητοποιηθεί!!! Δε θυμάμαι ακριβώς το είδος της ζημιάς και το αίτιο... αλλά θα δω στο αρχείο μου την Τετάρτη του Πάσχα και θα σας πω! Φυσικά τον πέρασα εγγύηση (καθώς είμαι υπεύθυνος επέκτασης εγγύησης...)

Αυτά για να βλέπετε τα χειρότερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

.........το θεμα της ασφαλιστικης καλυφθηκε..το αμαξι σου αξιζε που το ειδες σε κατασταση bulit to order????Πιστευεις οτι δεν βαρουσαν πουλι και οτι εγινε η δουλεια???

Το εμπιστεύτηκα μιας κι είχαν ανοίξει κι άλλα και δεν θα ήταν το πειραματόζωο το δικό μου. Σκέψου ότι εγώ είχα κόλλημα και τον καθρέπτη να μου ανοίξουν και κοίτα που κατέληξα. Πάντως μου έκαναν εντύπωση καθώς δεν τους περίμενα τόσο νοικοκύρηδες και προσεχτικούς, σ' αυτό τους βγάζω το καπέλο. Τώρα αν έγινε καλή δουλειά τι να σου πω, ο χρόνος θα το δείξει...

Σήμερα το πρωί με θερμοκρασία ψυκτικού στους 13C έχοντας πάνω το Vag-com το έβαλα μπροστά και στο ρελαντί μου χτύπησαν στον 2ο κύλινδρο περίπου 15 misfires και 2 με 3 στους υπόλοιπους κυλίνδρους. Αρχικό τρέμουλο σχεδόν μηδενικό μόνο στιγμιαία μετά από 2 δευτερόλεπτα που είχε πάρει μπροστά. Επίσης εξαφανίστηκαν και τα σκασίματα που άκουγα από την εξάτμιση. Πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να βλέπω στην εκκίνηση με κρύο μοτέρ κάποια misfires κι ότι και καινούργιο αμάξι να βάλουμε μπροστά πάλι το ίδιο θα κάνει δηλαδή κάποια misfires μέχρι το 10 και μετά μηδενίζουν.

Και σας ερωτώ, είναι φυσιολογικό αυτό, κάνει adaptation το νέο πρόγραμμα (15χλμ έχω κάνει όλα κι όλα πρώτη δευτέρα, δεν έχω προλάβει καλά καλά να το ζεστάνω σε διαδρομή); θέμα βενζίνης; σε εσάς nikoskallithea κι Αντώνη που λύσατε το πρόβλημα βλέπετε misfires όταν είναι κρύο ;

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Το εμπιστεύτηκα μιας κι είχαν ανοίξει κι άλλα και δεν θα ήταν το πειραματόζωο το δικό μου. Πάντως μου έκαναν εντύπωση καθώς δεν τους περίμενα τόσο νοικοκύρηδες και προσεχτικούς, σ' αυτό τους βγάζω το καπέλο. Τώρα αν έγινε καλή δουλειά τι να σου πω, ο χρόνος θα το δείξει...

Σήμερα το πρωί με θερμοκρασία ψυκτικού στους 13C έχοντας πάνω το Vag-com το έβαλα μπροστά και στο ρελαντί μου χτύπησαν στον 2ο κύλινδρο περίπου 15 misfires και 2 με 3 στους υπόλοιπους κυλίνδρους. Αρχικό τρέμουλο σχεδόν μηδενικό μόνο στιγμιαία μετά από 2 δευτερόλεπτα που είχε πάρει μπροστά. Επίσης εξαφανίστηκαν και τα σκασίματα που άκουγα από την εξάτμιση. Πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να βλέπω στην εκκίνηση κάποια misfires κι ότι και καινούργιο αμάξι να βάλουμε μπροστά πάλι το ίδιο θα κάνει δηλαδή κάποια misfires μέχρι το 10 και μετά μηδενίζουν.

Και σας ερωτώ, είναι φυσιολογικό αυτό, κάνει adaptation το νέο πρόγραμμα (15χλμ έχω κάνει όλα κι όλα πρώτη δευτέρα, δεν έχω προλάβει καλά καλά να το ζεστάνω σε διαδρομή), θέμα βενζίνης, σε εσάς nikoskallithea κι Αντώνη που λύσατε το πρόβλημα βλέπετε misfires όταν είναι κρύο ;

Και εμένα κάνει τρέμουλα στην εκκίνηση μόνο, αλλά δεν μετράει ούτε 1 missfire! Το ίδιο κάνει και στο Polo 1.2TSI της αδερφής μου το οποίο έχει μόλις 1,500χλμ!

Το τρέμουλο είναι φυσιολογικό, αλλά τα missfires ΟΧΙ.

Επίσης θέλεις 30χλμ+ ο εγκέφαλος για να μάθει κάποια αλλαγή στον κινητήρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.