Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

μα για το κόστος φυσικά ... το ίδιο είναι 10-15 ευρω το μπουκαλακι με αυτα που θα ζητήσουν για να ανοίξουν καπακι και να κανουν καθαρισμο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα κερασα το golfaki το αφρο της AMSOIL.Ακολουθησα τις οδηγιες που ειχε σε παλιο post ο ta6ape Στο ρελαντι οταν εβαζα τον αφρο πηγε να σβησει κανα 2 φορες τσιμπισα λιγοοοοοο γκαζι και ολα καλα. Το πλακωσα στην εθνικη στις 6000 στροφες κανα 15 λεπτο .Αντε να δουμε!! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ενα δοκιμασμενο και καταλληλο σπρευ για αμεσου ψεκασμου μοτερ ειναι το WYNNS DIRECT INJECTION POWER 3 SPRAY 200ml http://www.wynnoil.c...t-power-can.htm

http://www.wynns.net/product_files/direct%20injection%20power%203%20%28aerosol%29%2023079.pdf

Μελος του σεατκλαμπ το εκανε δοκιμη και υστερα ελεγχο με μικροκαμερα! :thumbsup:

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσοι χρησιμοπιήσατε τoν αφρό της amsoil χρησιμοποιησατε ένα kokkino "καλαμακι" που μπαινει στην ακρη του μπουκαλιου ή το ρίξατε κατευθειαν έτσι (ρωτάω γιατί εμενα το μπουκαλι δεν είχε το συγκεκριμενο "καλαμάκι")

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσοι χρησιμοπιήσατε τoν αφρό της amsoil χρησιμοποιησατε ένα kokkino "καλαμακι" που μπαινει στην ακρη του μπουκαλιου ή το ρίξατε κατευθειαν έτσι (ρωτάω γιατί εμενα το μπουκαλι δεν είχε το συγκεκριμενο "καλαμάκι")

Εγω δεν το χρησιμοποιησα γιατι αργουσε παρα πολυ και το εβαλα χωρις αυτο.Νομιζω οποιο τροπο και να επιλεξεις το ιδιο ειναι το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

έγινε το τεστ :-)

κατ αρχή όπως και ο φίλος pantazakias το εκανα μόνο και μόνο προληπτικα -

εχω 30000 κμ και δεν είχα ουτε Missfires ουτε κάποια αυξηση σε καταναλωση -

τελευταια κάποιες φορές μου έκανε ενα τρεμουλο στο ρελαντι για λιγα δευτερα -

λοιπόν οταν εριξα τον αφρό δεν άναψε κάποιο λαμπακι και δεν χρειαστηκε να δωσει γκαζι ο φίλος που ηταν μεσα γιατί παρόλο που 1-2 φορες επεσαν οι στροφες το διορθωνε μόνο του -

μετα έγινε σκισιμο στην ΑΟ (ελπιζω να μην μου ερθει καμια κληση) για 20 λεπτα με 5-6000 στροφες σχεδόν όλη την ωρα-

μετα vag com και no faults found-

η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι ότι το αυτοκινητο στο ρελαντί είναι πιο ησυχο απο πριν -

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έγινε το τεστ :-)

κατ αρχή όπως και ο φίλος pantazakias το εκανα μόνο και μόνο προληπτικα -

εχω 30000 κμ και δεν είχα ουτε Missfires ουτε κάποια αυξηση σε καταναλωση -

τελευταια κάποιες φορές μου έκανε ενα τρεμουλο στο ρελαντι για λιγα δευτερα -

λοιπόν οταν εριξα τον αφρό δεν άναψε κάποιο λαμπακι και δεν χρειαστηκε να δωσει γκαζι ο φίλος που ηταν μεσα γιατί παρόλο που 1-2 φορες επεσαν οι στροφες το διορθωνε μόνο του -

μετα έγινε σκισιμο στην ΑΟ (ελπιζω να μην μου ερθει καμια κληση) για 20 λεπτα με 5-6000 στροφες σχεδόν όλη την ωρα-

μετα vag com και no faults found-

η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι ότι το αυτοκινητο στο ρελαντί είναι πιο ησυχο απο πριν -

Δηλαδη αυτες τις μερες επεσε ομαδικο κερασμα!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

'Εβγαλε πολύ ντουμάνι από την εξάτμιση??

αν και ηταν βραδυ και δεν εβλεπα και καλα νομιζω δεν εβγαλε πολύ

Δηλαδη αυτες τις μερες επεσε ομαδικο κερασμα!!! :drinks:

λόγω εορτών επιβάλεται ενα κέρασμα :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Όπως?? Αναβοσβήνει το πρωί στο cold start, και μετά μένει αναμμένο για 2,3 ημέρες. Μετά αναβοσβήνει πάλι κατά το cold start αλλά μετά σβήνει για πάλι 2,3 ημέρες. Και η ιστορία επαναλαμβάνεται. Το check engine αναβοσβήνει πάντα το πρωί, αλλά άλλοτε παραμένει μετά μόνιμα αναμμένο για 2,3 ημέρες είτε σβήνει. Το τρέμουλο δε σταματάει ποτέ (μην ξεχνιόμαστε) ...

Σωστα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 1 μηνα μετα τον καθαρισμο με αφρο που εχουμε αναφερει ποιο πανω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ λαμπακι μηχανης και φανταστητε ειχα να το βαλω 5 μερες μπροστα και με πολικο κρυο κυριος το golfaki!!!To μονο που βλεπω ακομη ειναι σε κοφτες με 3η αναβοσβησε 1 φορα λαμπακι μηχανης και εκοψε.. αλλα αυτο νομιζω ειναι συναρτιση REVO / αντλιας βενζινης αν κανω λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πείς πως ακριβώς γίνεται ο καθαρισμός με αφρό, βήμα προς βήμα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πείς πως ακριβώς γίνεται ο καθαρισμός με αφρό, βήμα προς βήμα?

Ριξε μια ματια εδω, ειναι απλο.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41060&view=findpost&p=442199

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω, ειναι απλο.

http://www.vwclub.gr...ndpost&p=442199

χθες παρηγγειλα και εγω τον αφρο της amsoil απο Αθηνα απο τον Αγγελοπουλο....περιμενω να ερθει να τον ριξω μεσα γτ εδω και 2 μερες εχω check engine se cold start .......:/....μολις ερθει θα ενημερωσω για αποτελεσματα και ο θεος μαζι μας !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσοι χρησιμοπιήσατε τoν αφρό της amsoil χρησιμοποιησατε ένα kokkino "καλαμακι" που μπαινει στην ακρη του μπουκαλιου ή το ρίξατε κατευθειαν έτσι (ρωτάω γιατί εμενα το μπουκαλι δεν είχε το συγκεκριμενο "καλαμάκι")

κατ΄ ευθειαν, χωρις το "καλαμακι" γιατι πρεπει να γινει γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.