Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Ναι, στο site δεν το έχουν.

Ο μηχανικός που το έκανε στο 18άρι είπε ότι μπορείς να το κάνεις και πιο συχνά, προσωπικά θα το ρισκάρω!

Το υγρό δεν ρώτησα ποτέ αν το έχουν γιατί ρίχνω της PROTec το Fuel Line Cleaner.

Ωραιος Θαναση.. Την ιδια συνταγη ακολουθω εδω και περιπου 170.000 χλμ :p..

Επιπλεον ανα 3 αλλαγες λαδιων συμπληρωνω και motorkote ή millitec 1.. Επισης, το προσθετο στο ντεποζιτο που αναφερθηκε πιο πανω σωστα, ουσιαστικα δεν κανει κατι στις βαλβιδες, αλλα χρησιμοποιειται για τον εξης λογο.. Πολλα αυτοκινητα εχουν βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριων οπου με τον καθαρισμο των βαλβιδων πολυ πιθανον τα επιστρεφομενα καυσαερια και τα μεταφερομενα καταλοιπα καπνας να βουλωσουν την βαλβιδα ή τις διοδους. Εξου γιατι το νεο προϊον της Wyyns αναφερει το ονομα Petrol Egr3..

Αρα συμπερασματικα κατα τον καθαρισμο που θα πραγματοποιησει καποιος, καλο θα ηταν σε μισο ή παραπανω ντεποζιτο βενζινης να ριξει πρωτα το καθαριστικο βενζινης κι υστερα να προχωρησει στον καθαρισμο βαλβιδων με το σπρευ απο την εισαγωγη..

Link to comment
Share on other sites

Τα tsi δεν έχουν EGR. Το fuel line cleaner που χρησιμοποιώ, έχει σκοπό το καθάρισμα επικαθίσεων στην γραμμή καυσίμου, μπεκ, σωληνάκια κλπ, καθώς την απομάκρυνση υγρασίας από το ντεπόζιτο της βενζίνης.

Τώρα το τι συμβαίνει στην πράξη άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Το Protec ειναι τοσο δραστικο (συμφωνα με οσα αναφερονται στο νετ) οπου μεχρι και λαμδα καθαριζει απο την σωστη καυση που επιτυγχανει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη εμπειρια απο λαμδα δεν ειχα.. Πασης φυσεως ομως μικροπροβληματων καυσης στο παρελθον, απο υποθετικα νοθευμενης βενζινης τα ελυνα μονο με το Protec..  Οπως προειπα, ομως, αναφορες του net επιβεβαιωνουν κι αυτο που λεω περι λαμδα.. 


Ευτυχως που υπαρχουν κρατημενα post του παρελθοντος απο μελη που ειχαν ασχοληθει παρα πολυ με το θεμα.. Μπορεις να διαβασεις εδω ενα παραδειγμα:

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=2879&page=4

Το μελος Miltellas, επειδη περασαν παρα πολλα χρονια πλεον δεν γραφει εδω, αλλα γενικα μπορεις να βρεις στο google πολλες αναφορες που εχει κανει γενικα για λιπαντικα και χημικα προϊοντα.. Δεν ξερω τι δουλεια κανει, αλλα φαινεται απο οσο τον εχω μελετησει οτι εχει πολλες γνωσεις...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε τον map πριν την πεταλούδα Γιάννη. Δεν ξέρω αν είναι και ΜΑΡ ταυτόχρονα πάντως δουλεύει κανονικά το αυτοκίνητο όταν αυτό είναι εκτός. Επίσης δεν μπορώ να σκεφτώ λόγο να έχει 2 ΜΑΡ

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι 2 που έχετε είναι απόλυτα λογικό! Ο 3ος είναι προφανώς για διαγνωστική λειτουργία. Άρα θα είναι κάπως έτσι και στα δικά μας. Θα ελεγθεί άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

46ek.jpg

 

Οι δύο Map είναι αυτοί και εμείς ριχνουμε σε αυτον με το κόκκινο βελάκι σωστα ?

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Αλέξη ή έλα να το κάνουμε παρέα  :whistling:

Ναι ρε δεν το κανω μόνος δεν είμαι για πειραματισμους μονος :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αναλογα τα μοτέρ ! Το σχεδιο που ανεβασε ο Alex ειναι για 122αρι .
Αθηνα εχει βρει κανεις το σπρευ της wynn's?
Θαναση το ψεκασες οπως λενε οι οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι τελικά το πρόβλημα ήταν στις βαλβίδες έγινε καθαρισμός με κόστος 150€ και στα μπεκ κόστος 60€ το αποτέλεσμα είναι άψογο και αυτό που μου μόλις οδήγησε το tiguan ήταν οτι είναι σαν καινούριο παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες.

 

r97i.jpg
dm09.JPG
 

 

ρώτησε το μάστορα πως καταφέρνει να φτάσει και να τις καθαρίσει η απάντηση είναι ότι είναι πάνω στην μηχανή και κρέμεται από πίσω και στο golf είναι ποιο δύσκολα και χρησιμοποιεί και κάποιους καθρέφτες για να βλέπει τι γίνετε μέσα. ακόμα από οσο μου είπε γίνετε καθαρισμός με κάποια χημικά τα οποία είναι τόσο δυνατά που μυρίζει όλο το αμάξι 2 μέρες μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι φτανεις, φτανεις  αν κανεις ζογκλερικα . Το θεμα ειναι πως τις καθαρισε αφου εχει αυτο το flap στην μεση ....
Βαλε καμια φωτο απο τις καθαρισμενες βαλβιδες

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

η δευτερη πρέπει να είναι από καθαρισμένες αλλά δεν είμαι και σίγουρος τις φώτο της τράβηξε ο μάστορας και όχι ο φίλος μου

Link to comment
Share on other sites

η δευτερη πρέπει να είναι από καθαρισμένες αλλά δεν είμαι και σίγουρος τις φώτο της τράβηξε ο μάστορας και όχι ο φίλος μου

Καλησπέρα,

Αυτός ο μάστορας ειναι στον Γέρακα ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν εγω έριξα το seafoam δυο φορές μάλιστα το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό αλλα όχι όμως να φτάσω στο σημείο οτι λύθηκε το ζήτημα ! Δυστυχώς όταν τα χλμ ειναι αρκετά το άνοιγμα ειναι η Μονή λύση ! Τι και αν τα 2/3 των χλμ ειναι σε εθνική με ρυθμούς που εχω παραδώσει το δίπλωμα 2 φορές το αποτέλεσμα ήταν απλά να εμφανιστεί πιο αργά!

Link to comment
Share on other sites

Gtse προγραμμα έχεις στο αμάξι ; Κ αν ναι τι προβλήματα σ έβγαζε ;

Επίσης μπορείς να μου δώσεις την διεύθυνση ;

Edited by mkaragiannis
Link to comment
Share on other sites

Gtse προγραμμα έχεις στο αμάξι ; Κ αν ναι τι προβλήματα σ έβγαζε ;

Επίσης μπορείς να μου δώσεις την διεύθυνση ;

 

το αμάξι που λεω και εχω βάλει φωτο δεν είναι το δικο μου αλλά φιλου με tiguan

ουτε στο δικό μου ουτε το tiguan εχει πρόγραμμα

 

έχεις pm

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.