Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Οχι δει ειδαμε συμπιεση.

Λεω να βαλω μερικες φορες 100αρα shell και να κανω και ενα italian tune up.

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?p=1304894

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

στο seat club σε 1,8 tsi μοτερ υπαρχει ενας αισθητηρας ΙΑΤ οπου μετραει την θερμοκρασια στην πολλαπλη εισαγωγης.εκει βεβαι η εισαγωγη ειναι στο εμπρος μερος του κινητηρα ενω σε εμας στο πισω μερος.εκει ο τυπος με ενα ενδοσκοποιο ψεκασε με σπερει και ειδε οτι εγινε ενας σχετικος καθαρισμος στις βαλβιδες...

 

λεω να κανω το ιδιο στο 1,4 Tsi που εχω αλλα δεν ξερω που ειναι το καλυτερο μερος για την εισαγωγη...ξερει κανεις?

 

απο οτι εισα ενας αισθητηρας υπαρχει επανω στην εισαγωγη,αλλα δεν ξερω αν μου δινει διοδο σε ολους τους κυλινδρους...

Link to comment
Share on other sites

στο seat club σε 1,8 tsi μοτερ υπαρχει ενας αισθητηρας ΙΑΤ οπου μετραει την θερμοκρασια στην πολλαπλη εισαγωγης.εκει βεβαι η εισαγωγη ειναι στο εμπρος μερος του κινητηρα ενω σε εμας στο πισω μερος.εκει ο τυπος με ενα ενδοσκοποιο ψεκασε με σπερει και ειδε οτι εγινε ενας σχετικος καθαρισμος στις βαλβιδες...

 

λεω να κανω το ιδιο στο 1,4 Tsi που εχω αλλα δεν ξερω που ειναι το καλυτερο μερος για την εισαγωγη...ξερει κανεις?

 

απο οτι εισα ενας αισθητηρας υπαρχει επανω στην εισαγωγη,αλλα δεν ξερω αν μου δινει διοδο σε ολους τους κυλινδρους...

Σε προηγούμενες σελιδες μπορεις να διαβασεις αυτο που γραφεις .

Σε φιλο με Golf gt 1.4 tsi το ψεκασα απο το σωληνακι υποπιεσης που παει στην πολλαπλη εισαγωγης γιατι βαριόμουν να βγάζω τον αισθητηρα που ειναι πανω στην πολλαπλη γιατι ειναι χωμενος .

Link to comment
Share on other sites

ο αισθητηρας που λεμε ειναι ο G71 ΚΑΙ G42 .εχει δυο ιδιοτητες και ονομασιες ο συγκεκριμενος...

 

καποια φωτο ή σελιδα ξερουμε να ψαξω πιο πισω?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι ο G71/G42 ειναι πανω στην πολλαπλη εισαγωγής . Μπορεις να το ψεκασεις οπως σου ειπα απο το σηλωνακι υποπιεσης που παει στο κεντρο της πολλαπλης εισαγωγης ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα και δεν χρειαζεται να βγαλεις τον αισθητηρα .
Για το πως θα βγαλεις τον αισθητηρα δες σελιδα 8 και κατω
http://www.forgemotorsport.com/media/Fabia%20valve%20instructions.pdf

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι λες για την βαλβιδα..

 

το σωληνακι ποιο ειναι δεν ξερω...

 

εχεις καμια φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σωληνακι εχει βαλει ταφ για να παρει υποπιεση για το μπαρομετρο, εσυ απλα θα το βγαλεις το σωληνακι και θα ψεκασεις εκει μεσα το χημικο σου
DSC00030.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκει ακριβως εχω βαλει και εγω το μπαρομετρο με το ιδιο ταφ.

 

αρα μετα το μπλε σωληνακι ψεκαζω( και μετα το σωληνακι του μπαρομετρου...) ,σωστα?

 

επειδη δεν το βλεπω καλα αυτο το σωληνακι ειναι μετα τον αισθητηρα G71?δεν θελουμε να παει κατι στον αισθητηρα,θελουμε το σπρει να παει κατευθειαν στους αυλους εισαγωγης και στις βαλβιδες.

 

τα λεω καλα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκει ακριβως εχω βαλει και εγω το μπαρομετρο με το ιδιο ταφ.

 

αρα μετα το μπλε σωληνακι ψεκαζω( και μετα το σωληνακι του μπαρομετρου...) ,σωστα?

 

επειδη δεν το βλεπω καλα αυτο το σωληνακι ειναι μετα τον αισθητηρα G71?δεν θελουμε να παει κατι στον αισθητηρα,θελουμε το σπρει να παει κατευθειαν στους αυλους εισαγωγης και στις βαλβιδες.

 

τα λεω καλα?

Η φωτογραφία στο προηγούμενο post του winner δείχνει τη βαλβίδα N80.

Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται η N80 και το σωληνάκι για τη  διασύνδεση της απευθείας με τον αυλό εισαγωγής, οπότε δε βλέπω να μεσολαβεί ο G71. Άρα υποθέτω ρίχνουμε άφοβα.

1_4tsi_n80.jpg
Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε κι από εμενα!όλα αυτά τα τρεμουλα τα ειχα και τα λαμπάκια και όλα!το λαμπακι εμεινε αναμενο μονιμα και το παλικαρι που το παω μου λεει πως δε γλιτώνουμε το ανοιγμα μηχανης να δουμε που οφειλετε το πρόβλημα!να σημειωσω πως ειχα δοκιμασει χημικα και μαλακιες αλλα τιποτα!μη σας πω πως μετα τα χημικα αναψε μονιμα το λαμπακι!τελικα ανοιξαμε μηχανη,όλα εξω,μα όλα!αν το δειτε θα φρικαρετε!αφου ελω στο μαστορα,θα ξαναμπουν όλα αυτά στη θεση τους????τελος παντων μεχρι στιγμης εχουμε τη κεφαλη με τα τις βαλβιδες για καθαρισμα και πλαναρισμα!2 μπεκ ειχαν βγει εκτος και δεν παιρνει καθαρισμα η επισκευή οποτε καινουρια!τωρα να αλλαξω τα 2 μονο?κι αν αρχισει παλι το τρεμουλο στους αλλους 2 κυλίνδρους?παλι ανοιγμα? συνεχιζουμε ον απολογισμο!ανοιγμα,καθαρισμα,πλαναρισμα,φλαντζες,επι της ευκαιριας και αλλαγη καδενες με τα λοιπα,φιλτρα,λαδια και εργασια ειμαστε μεχρι τα 1200 ευρωπουλα!καλο,ε?δυστηχως όμως εχουμε μππεκ(208 ευρω εκαστος) επι 2 η 4?βγαλτε μονοι σας το κουστουμακι μου!σημασια όμως μετα θα λειτουργει ξανα όπως πρεπει η αθ εχουμε κι αλλα?

Link to comment
Share on other sites

τα μπεκ ηταν off;;;;γιατι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;κ γτ δεν παιρνει καθαρισμα;;;τα στειλατε η ετσι λεει αυτος;;

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

τα 2 μπεκ ηταν off!αλλαγη αναγκαστικα!αφου γβηκαν τα 2 μηπως βγουν αργοτερα και τα αλλα 2?μηπως να αλλαξω τετραδα?800+ βεβαια για τα μπεκ!τα δοκιμασε και δεν ψεκαζουν!


καλα οσο για τις βαλβιδες δε το συζηταω!μαυρη μαυριλα πλακωσε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε πασα μου υπαρχουν μαγαζια που τα καθαριζουν τα μπεκ το εκανα εγω!αν ειναι βουλωμενο πως να ψεκασει;40 ευρα ειχα δωσει για καθαρισμα κ τα 4.

Link to comment
Share on other sites

θα ξαναπερασω αυριο από εκει να του μιλησω αλλα μου προτηνε αλλαγη λογω βλαβης!τωρα η αληθεια δεν ημουν μπροστα αλλα με καθαρισμα μηπως ξαναβγαλει πρόβλημα και θα χρειαστούμε παλι αλλα τοσα η τα μισα για ανοιγμα? 

Link to comment
Share on other sites

βρε πασα μου υπαρχουν μαγαζια που τα καθαριζουν τα μπεκ το εκανα εγω!αν ειναι βουλωμενο πως να ψεκασει;40 ευρα ειχα δωσει για καθαρισμα κ τα 4.

αυτό ακριβώς έκανα και εγώ... το πηγα για καθάρισμα μπεκ και καθάρισμα κινητήρα με χημικα (οχι άνοιγμα) σε μηχανικό - οχι μονος μου. 

Το έχω μια εβδομάδα στα χερια μου, εχω κάνει καμια 400κμ και ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ολα δείχνουν να δουλεύουν μια χαρα.... μετά απο αρκετό καιρο το αυτοκίνητο δουλευει ήρεμα χωρίς τρέμουλο στο ρελαντί και λοξιγκα στην πορεία...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως 40 ειχα πληρωσει μονο για καθαρισμο στα μπεκ χωρις την εργασια του μηχανικου γτ τα βγαζει κ τα στελνει εξω..αλλα ηταν κ πριν 3 χρονια τωρα μπορει να εχει ανεβει η και να εχει κατεβει.


αν ισχυει αυτό η με κοροιδευει και θελει εργασια πααπανω η.........τι να πω?

σιγουρα το δευτερο.μπορει να σου καθαρισει κ τα παλια κ να στα περασει οτι ειναι καινουρια.το νου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πλήρωσες για τα μπεκ και πόσο για την χημικό καθαρισμό;

200 ευρώ

δες το ΠΜ σου... για περισσοτερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια και απο εμενα ! εχω ενα golfaki mk5  1.4 tsi  με τα 140hp! εχω 150.000 χιλιομετρα και αποφασησα να τοθ βαλω προγραμμα! στα δοκιμαστικα που κάναμε μας εβγαλε καποια missfires σε 1ο και 4ο κύλινδρο! βγαλαμε τα μπουζι μικριναμε το διακενο  και απο εκει που εκανε  4-5 missfire εκανε 1-2 ! τα μπουζι που φοραει πανω το αμάξι τα εχω 20.000 χλμ ! λέτε να φταίνε τα μπουζι η κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

αλλαξτε θεση στα μπουζι κ δειτε αν κανει παλι στους ιδιους κυλινδρους missfires αλλα στα 150.000 σιγουρα θα παρεις κ μια τετραδα φρεσκους πολλαπλασιαστες για να την βγαλεις καθαρη.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξτε θεση στα μπουζι κ δειτε αν κανει παλι στους ιδιους κυλινδρους missfires αλλα στα 150.000 σιγουρα θα παρεις κ μια τετραδα φρεσκους πολλαπλασιαστες για να την βγαλεις καθαρη.

 

λες να κανω και καπιο καθαρισμο σε μπεκ με αυτο το ενισχητικο που δινει η vw  και με τον αφρο  που μπενει στην εισαγωγη ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.