Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

λες να κανω και καπιο καθαρισμο σε μπεκ με αυτο το ενισχητικο που δινει η vw  και με τον αφρο  που μπενει στην εισαγωγη ?

Όχι τσέκαρε πολλαπλασιαστές μπουζί πρώτα όπως σου είπαν

Link to comment
Share on other sites

Όχι τσέκαρε πολλαπλασιαστές μπουζί πρώτα όπως σου είπαν

Γνωριζετε καποιο κωδικο απο μπουζι ενα βαθμο Ψυχροτερα και με διακενο 0,6 ;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε καποιο κωδικο απο μπουζι ενα βαθμο Ψυχροτερα και με διακενο 0,6 ;

Δες το θεμα με τα μπουζι πολλαπλασιαστες, αναγραφονται και οι κωδικοι για γνησια vwag.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Εδώ και λίγες ημέρες κάτοχος μιας Γκόλφως 5 1.6fsi (BAG), με 82κ χιλιόμετρα στην πλάτη της. Καλοσυντηρημένη από τον προηγούμενο κάτοχο της αλλά.. την πήγαινε "κυρία" και έχω την σοβαρή αίσθηση ότι "δεν πάει" ψηλά όπως θα έπρεπε.. και το συγκεκριμένο νήμα δεν βοηθάει..;)(μου έχει κάνει την καρδιά περιβόλι με αυτά που διαβάζω :s ) . Λαμπάκια δεν έχουν ανάψει ποτέ σε αυτά τα 700χλμ που έχω κάνει. Λάδια άλλαξα όταν την αγόρασα. Μπουζί, φίλτρο αέρα στα 60κ, φίλτρο καυσίμου στα 68κ. Να ρίξω σε αυτά το φταίξιμο και αντικατάσταση;;(πολ/στες και αντλία βενζίνης δεν έχει αλλάξει) ή να αρχίζω να ετοιμάζομαι για amsoil αρχικά..;; (έχω προσπαθήσει να τη ξεμπουκώσω τα τελευταία 100-150χλμ, αλλά δεν βλέπω διάφορες..). Καμιά ιδέα;;

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Εδώ και λίγες ημέρες κάτοχος μιας Γκόλφως 5 1.6fsi (BAG), με 82κ χιλιόμετρα στην πλάτη της. Καλοσυντηρημένη από τον προηγούμενο κάτοχο της αλλά.. την πήγαινε "κυρία" και έχω την σοβαρή αίσθηση ότι "δεν πάει" ψηλά όπως θα έπρεπε.. και το συγκεκριμένο νήμα δεν βοηθάει..;) . Λαμπάκια δεν έχουν ανάψει ποτέ σε αυτά τα 700χλμ που έχω κάνει. Λάδια άλλαξα όταν την αγόρασα. Μπουζί, φίλτρο αέρα στα 60κ, φίλτρο καυσίμου στα 68κ. Να ρίξω σε αυτά το φταίξιμο και αντικατάσταση;;(πολ/στες και αντλία βενζίνης δεν έχει αλλάξει) ή να αρχίζω να ετοιμάζομαι για amsoil αρχικά..;; (έχω προσπαθήσει να τη ξεμπουκώσω τα τελευταία 100-150χλμ, αλλά δεν βλέπω διάφορες..). Καμιά ιδέα;;

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρίξε καθαριστικό βαλβίδων από την εισαγωγή και μετά πήγαινε για ένα ξεμπούκωμα και λογικά θα δεις διαφορά
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Εδώ και λίγες ημέρες κάτοχος μιας Γκόλφως 5 1.6fsi (BAG), με 82κ χιλιόμετρα στην πλάτη της. Καλοσυντηρημένη από τον προηγούμενο κάτοχο της αλλά.. την πήγαινε "κυρία" και έχω την σοβαρή αίσθηση ότι "δεν πάει" ψηλά όπως θα έπρεπε.. και το συγκεκριμένο νήμα δεν βοηθάει..;)(μου έχει κάνει την καρδιά περιβόλι με αυτά που διαβάζω :s ) . Λαμπάκια δεν έχουν ανάψει ποτέ σε αυτά τα 700χλμ που έχω κάνει. Λάδια άλλαξα όταν την αγόρασα. Μπουζί, φίλτρο αέρα στα 60κ, φίλτρο καυσίμου στα 68κ. Να ρίξω σε αυτά το φταίξιμο και αντικατάσταση;;(πολ/στες και αντλία βενζίνης δεν έχει αλλάξει) ή να αρχίζω να ετοιμάζομαι για amsoil αρχικά..;; (έχω προσπαθήσει να τη ξεμπουκώσω τα τελευταία 100-150χλμ, αλλά δεν βλέπω διάφορες..). Καμιά ιδέα;;

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπερα, δοκιμασε και 100αρα και δες πως παει μετα 1-2 γεμισματα...12:1 συμπιεση εχει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήδη πλέον, με 100άρα το κυκλοφορώ, αλλά δεν έχω δεί ενθαρυντικά σημάδια ακόμη (82κ χλμ είναι και αρκετά βέβαια.. για να "ξεπλυθούν" με τα 700 δικα μου, που δεν είναι εκ των πραγμάτων ζορισμένα όλα. Επικοινώνησα σήμερα και με τον Αγγελόπουλο που έφερνε τον αφρό της Amsoil και amsoil powerfoam τέλος... αντ' αυτού φέρνει PowerBoost με λίγο διαφορετική εφαρμογή από όσο βλέπω (δεν σβήνει τον κινητήρα), μετά το Πάσχα ίσως το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Έχω ένα Golf Gt του 2007 το οποίο στα χρονιά που το έχω έχει παρουσιάσει διάφορα προβλήματα τα περισσότερα εντός εγγύησης ευτυχώς, να κάνω ένα ιστορικό.

 

Λαμπάκι αερόσακου οδηγού, στην συνέχεια πολλά προβλήματα με ρεταρίσματα σε κρύο ξεκίνημα αλλά και σε ρελαντί άναβε λαμπάκι κινητήρα όπου με τα πολλά λύθηκε όλος ο κινητήρας και αλλάχτηκαν βαλβίδες και έγινε καθάρισμα ξεκάπνισμα, σπάσιμο τουρμπίνας στην εθνική με 220 χλμ στο αυτοκίνητο, αλλαγή συγχρονιζέ  και γραναζιού, αλλαγή βολάν, από 2 φορές αλλαγή Ν75 και Ν249,

 

Από τα 85000χλμ και μετά το αμάξι είχε ηρεμήσει και δεν είχα κανένα πρόβλημα, μέχρι πριν από είκοσι μέρες όπου πάρκαρα μετά από καμιά ώρα ξεπαρκαρω βάζω μπρος και πάω να ανεβάσω στροφές το αμάξι είναι νωχελικό και ρετάρει ανάβει πάλι λαμπάκι κινητήρα το κίτρινο, καβάλησε η καδένα χρονισμού 2 ή 3 δόντια , λύσιμο καθρέφτη αλλαγή καδένας, γλυστρες, γρανάζια, τεντωτηρας, γρανάζι μεταβλητού (465 ευρώ παρακαλώ) και όλα τα παρελκόμενα. 

 

Λοιπόν πήρα το αμάξι στο οποίο μετρήθηκε συμπίεση δεν έχει κανένα πρόβλημα στους κυλίνδρους βαλβίδες και από τότε έχει ένα πολύ περίεργο πρόβλημα, όταν έχω σταθερό το γκάζι ανάμεσα από 1200 - 1900 στροφές κάνει ρεταρισματα και κομπιάσματα, κατά τα άλλα σε ανοίγματα με τέρμα το γκάζι από χαμηλές στον κόφτη σε παρατεταμένα σκισίματα δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. το παρουσιάζει μόνο με τελείως σταθερό γκάζι ανάμεσα στις 1200 - 1900 στροφές, για να καταλάβετε τι εννοώ κρατήστε σταθερό γκάζι στις 1800 περίπου και πατήστε συμπλέκτη κάνει ένα ρετάρισμα το οποίο το έκανε σε έμενα και παλιά απλά τώρα το κάνει σχεδόν συνεχεία και εν κινήσει με ταχύτητα και σταθερό γκάζι, υπάρχουν βεβαια και φόρες που δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα καμια ιδεα ρε παιδια για το τι μπορει να φταιει τι να πω με αυτο το αμαξι ολο κουλα μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Έχω ένα Golf Gt του 2007 το οποίο στα χρονιά που το έχω έχει παρουσιάσει διάφορα προβλήματα τα περισσότερα εντός εγγύησης ευτυχώς, να κάνω ένα ιστορικό.

 

Λαμπάκι αερόσακου οδηγού, στην συνέχεια πολλά προβλήματα με ρεταρίσματα σε κρύο ξεκίνημα αλλά και σε ρελαντί άναβε λαμπάκι κινητήρα όπου με τα πολλά λύθηκε όλος ο κινητήρας και αλλάχτηκαν βαλβίδες και έγινε καθάρισμα ξεκάπνισμα, σπάσιμο τουρμπίνας στην εθνική με 220 χλμ στο αυτοκίνητο, αλλαγή συγχρονιζέ  και γραναζιού, αλλαγή βολάν, από 2 φορές αλλαγή Ν75 και Ν249,

 

Από τα 85000χλμ και μετά το αμάξι είχε ηρεμήσει και δεν είχα κανένα πρόβλημα, μέχρι πριν από είκοσι μέρες όπου πάρκαρα μετά από καμιά ώρα ξεπαρκαρω βάζω μπρος και πάω να ανεβάσω στροφές το αμάξι είναι νωχελικό και ρετάρει ανάβει πάλι λαμπάκι κινητήρα το κίτρινο, καβάλησε η καδένα χρονισμού 2 ή 3 δόντια , λύσιμο καθρέφτη αλλαγή καδένας, γλυστρες, γρανάζια, τεντωτηρας, γρανάζι μεταβλητού (465 ευρώ παρακαλώ) και όλα τα παρελκόμενα. 

 

Λοιπόν πήρα το αμάξι στο οποίο μετρήθηκε συμπίεση δεν έχει κανένα πρόβλημα στους κυλίνδρους βαλβίδες και από τότε έχει ένα πολύ περίεργο πρόβλημα, όταν έχω σταθερό το γκάζι ανάμεσα από 1200 - 1900 στροφές κάνει ρεταρισματα και κομπιάσματα, κατά τα άλλα σε ανοίγματα με τέρμα το γκάζι από χαμηλές στον κόφτη σε παρατεταμένα σκισίματα δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. το παρουσιάζει μόνο με τελείως σταθερό γκάζι ανάμεσα στις 1200 - 1900 στροφές, για να καταλάβετε τι εννοώ κρατήστε σταθερό γκάζι στις 1800 περίπου και πατήστε συμπλέκτη κάνει ένα ρετάρισμα το οποίο το έκανε σε έμενα και παλιά απλά τώρα το κάνει σχεδόν συνεχεία και εν κινήσει με ταχύτητα και σταθερό γκάζι, υπάρχουν βεβαια και φόρες που δεν το κάνει.

Χρόνια Πολλά και σε σένα,

 

Κάνε logarisma να δούμε πίεση ζητούμενη/πραγματική και αντλία ζητ/πραγμ.

Μπουζί - Πολλαπλασιαστές δεν αναφέρεις έχεις αλλάξει ? Αν ναι τι έβαλες ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ναι από μένα. Καλά λόγια έχω ακούσει και για τους Beru, ως οικονομική λύση.

συμφωνω κ εγω αυτους εβαλα τσαμπα λεφτα ειναι οι αλλοι!ειδικα για πρωτο σταδιο!

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ΟΕΜ είναι όλοι αυτοί. Μανίσιοι.

Οι VW είναι Bosch απ όσο θυμάμαι, υπάρχουν σε Valeo, Vika και άλλες μάρκες. Οι Beru είναι μανίσιοι δηλαδή κάνουν την ίδια δουλειά απλά είναι πιο ποιοτικοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχθές πριν το λιπαντικό service (7ο service 82000χλμ) είπα να ρίξω προληπτικά (χωρίς να έχω misfires) στην εισαγωγή τον amsoil power foam που είχα πάρει πριν τρία χρόνια τότε που είχα κάνει και την αλλαγή του καπακιού του κινητήρα. Δε μπορούσα να βγάλω με τίποτα το σωληνάκι της βαλβίδας αντεπιστροφής προς τον αυλό εισαγωγής οπότε το έβγαλα από το άλλο άκρο του αφού έβγαλα πρώτα τη N80 για να έχω πρόσβαση. Ξεκινώντας να ρίχνω τον αφρό στο ρελαντί ο κινητήρας πήγαινε να σβήσει κι ανέβαζε μόνος του στροφές. Το μπουκάλι του amsoil όμως δεν έβγαζε συνέχεια αφρό κι έπρεπε συνέχεια να σταματάω για να τον χτυπάω πάνω κάτω και μετά συνέχιζα για λίγο. Τελικά μάλλον λόγω της παλαιότητας του αφρού δεν κατάφερα να αδειάσω πάνω απ' το 1/4 του μπουκαλιού. Αφού άφησα σβηστό τον κινητήρα για 15 λεπτά, ξεκίνησα για το ξεκάπνιασμα. Μόλις έδωσα γκάζι στην πρώτη έκανε μια διακοπή και μετά άρχισε να βγαίνει το άσπρο ντουμάνι απ την εξάτμιση. Μιλάω για πολύ ντουμάνι για 300 μέτρα περίπου! Κάποια στιγμή θα το επαναλάβω με το egr 3 petrol cleaner της Wynn's ή το powerboost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες το seafoam φίλε;

 

Από εδώ που βγάζει το www.streetdragfluids.com του Αγγελόπουλου αλλά όπως γράφτηκε παραπάνω  μάλλον δε θα το έχει τώρα.

 

Edit: Δες κι εδώ  δίνει το www.autoturbo.gr

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μπουζι εχω αλλαξει προσφατα ουτε 10000χλμ δεν ξερω τι ακριβως μου εβαλε ο μαστορας θα τον ρωτησω, πολλαπλασιαστες ειχα αλλαξει ολο το σετ στις 80000 ειχαν αλλαχτει στην αντιπροσωπεια οταν λυθηκε ο κινηταρας για τις βαλβιδες,  Στο logarisma αυτα που μου λες εχουν καποιους συγκεκριμενους κωδικους για να του πω τι να κοιταξει ακριβως μιας και δεν εχω vag com. Θα κανω και ενα καθαρισμο στα μπεκ αρχικα με καποιο φαρμακο και αν δεν δω κατι θα βγουνε και θα πανε για καθαρισμο, απο οτι εχω καταλαβει η δουλεια ειναι δοκιμαζουμε και βλεπουμε τι γινεται απο εδω και περα.

 

Το περιεργο ειναι πως το κανει μονο οταν εχω τελειως σταθερο γκαζι, το πρωι οταν το βαζω μπρος και εχει ανεβασμενες στροφες ειναι απολυτα σταθερο κανενα ρεταρισμα, ουτε κροταλισμα απο καδενα ολα καλα, Εχω παρατηρησει οτι εχει πεσει λιγο το ρελαντι δηλαδη ειναι λιγο κατω απο 700 στροφες και οταν ειναι κατω απο 700 στροφες κανει ενα ψιλο τρεμουλο κατι σαν σκασιματακια αλλα αρκετες φορες το ρελαντι ειναι στις 700 στροφες ακριβως και ειναι απολυτα σταθερο κανενα τρεμουλο.

Edited by redrum
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μπουζι εχω αλλαξει προσφατα ουτε 10000χλμ δεν ξερω τι ακριβως μου εβαλε ο μαστορας θα τον ρωτησω, πολλαπλασιαστες ειχα αλλαξει ολο το σετ στις 80000 ειχαν αλλαχτει στην αντιπροσωπεια οταν λυθηκε ο κινηταρας για τις βαλβιδες,  Στο logarisma αυτα που μου λες εχουν καποιους συγκεκριμενους κωδικους για να του πω τι να κοιταξει ακριβως μιας και δεν εχω vag com. Θα κανω και ενα καθαρισμο στα μπεκ αρχικα με καποιο φαρμακο και αν δεν δω κατι θα βγουνε και θα πανε για καθαρισμο, απο οτι εχω καταλαβει η δουλεια ειναι δοκιμαζουμε και βλεπουμε τι γινεται απο εδω και περα.

 

Το περιεργο ειναι πως το κανει μονο οταν εχω τελειως σταθερο γκαζι, το πρωι οταν το βαζω μπρος και εχει ανεβασμενες στροφες ειναι απολυτα σταθερο κανενα ρεταρισμα, ουτε κροταλισμα απο καδενα ολα καλα, Εχω παρατηρησει οτι εχει πεσει λιγο το ρελαντι δηλαδη ειναι λιγο κατω απο 700 στροφες και οταν ειναι κατω απο 700 στροφες κανει ενα ψιλο τρεμουλο κατι σαν σκασιματακια αλλα αρκετες φορες το ρελαντι ειναι στις 700 στροφες ακριβως και ειναι απολυτα σταθερο κανενα τρεμουλο.

 

Τα μπεκ καλό είναι να μην τα πειράξεις. Δεν καθαρίζονται με συμβατική μέθοδο.

Κάτω από 700στροφές το ρελαντί είναι χαμηλό. Δεν είναι φυσιολογικό.

 

Αλήθεια τα συνεργεία που πας και οι μάστορες τι σου είπαν  ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Κατα την άποψη μου με λυμένο και καθαρισμένο μοτέρ , πρέπει πρώτα να δεις ότι τα μπουζι είναι σωστά και αν είναι τοτε ψάχνεις για αντλία.

Edited by Stamos T
Link to comment
Share on other sites

Χάθηκα για λίγο λόγω υποχρεώσεων σημερα παρελαβα το VAG CΟΜ και αυριο θα το τσεκαρω, τι ακριβως πρεπει να δω καθως δεν εχω ιδεα τι παιζει.

Ο μαστορας σηκωσε τα χερια ψηλα και ειναι καλο παιδι φιλοτιμο, περιμενω να αδειασει λιγο να το παω μια μεσα να τσεκαρουμε ολα τα μπουζι, πολλαπλασιαστες, πεταλουδες, αντλιες καυσιμου ενα ενα test and see ένα πραμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις γυρισα απο μια βολτα εχω missfire σε ολους τους κυλινδρους οι στροφες ειναι ρελαντι 680 errors δεν ειχε σχετικα με κινητηρα κατι ασχετα σχετικα με συστημα διευθυνσης και κατι με το πορτ μπαγκαζ.

Τα μπουζι που εχω βαλει πρεπει να ειναι nkg αν θυμαμαι καλα. Αν καποιος μπορει να με βοηθησει τι ακριβως να Κανω scan και πως ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ιδιο επαθα κ εγω.πηγαινε στο μαστορα σου κ πες του να κοιταξει ποσο διορθωνει το γραναζι του μεταβλητου.κ μαλλον πας για χρονισμα.δεν ειναι τιποτα αλλωστε εχεις ξανα ανοιξει μοτερ απλα πρεπει να σφιξει καλα τις βιδες απο τα γραναζια.

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Guest autorepair

Καλημέρα,

 

Ύστερα από επισκευή κινητήρα σε Golf Gt του 2008 παρουσιαστηκε το ίδιο πρόβλημα

Κατά 99% είναι πολλαπλασιαστες. Αντικατεστησε τους όλους και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν ομως εχεις ασταθες ρελαντι η βλέπεις κάποιο fault όπως  P0012 Camshaft Position - Timing Over-Retarded (Bank 1)

τοτε εκτιμω πως έχει γινει κάποιο λάθος με τον χρονισμό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.