Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια.

Έχουμε-ξερουμε κανεναν που μπορει να καθαρισει βαλβιδες απο golf gt  με τον τροπο που δειχνει στο βιντεο?

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ONp6gQXpyKU

 

 

Άν ναι με τι κοστος και που? 

Έχω ενα πολυ ελαφρυ κλωτσιμα στο ρελαντι λαμπακι δεν εχει αναψει το αμαξι εχει 89χιλιαδες χλμ.

 

O συγκεκριμένος καθαρισμός δεν λεει και τίποτα, με τον τρόπο αυτον καθαρίζεις μονο τα μερη της βαλβίδας που λειτουργικά ειναι άχρηστα για την λειτουργία του κινητήρα

 

Οι βαλβίδες πιανουν καπνίλα στην πατούρα με το καπακι και εκει θέλουν καθάρισμα με άνοιγμα κινητήρα και τρίψιμο γιατι δεν κλείνουν σωστά και χάνουν συμπίεση, ολα τα άλλα ειναι γιατροσόφια

Edited by nikoskallithea
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σώζεις όμως το θέμα της ροϊκότητας (με την κάπνα λόγω μειωμένης ροϊκότητας δημιουργείται θέμα με το μείγμα).

Link to comment
Share on other sites

Η παραπανω εργασια καλο ειναι να γινεται(λογω κοστους και πολυπλοκοτητας) σε αρκετα χλμ>120.000

Για σωςτη δουλεια Θελει ανοιγμα και μηχανουργειο.

Τριψιμο ολες βαλβιδες και καθαρισμα ολη η εισαγωγη, βγαλσιμο τα φλαπς και καθαρισμα.,

Αλλαγη τσιμουχακια βαλβιδων.

Επισης καλο ειναι ν'αλλαχτει η φλατζα αντλιας υψηλης.

Φυσικα για το κλεισιμο απαιτουνται νεα φλατζα, φλατζοκολλα και νεα καινουργια μπουζονια και βιδες, κλπ αναλωσιμα.

Συμπληρωματικα με την εργασια μπορει καποιος να κανει προληπτικα και αλλαγη καδενας, εντατηρων κλπ.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε thp μοτερ σε 30χιλιαδες χλμ εχουν τετοιο προβλημα και για εμενα ειναι αμαρτια να ανοιγει καποιος μοτερ για τετοιο λογο (εκτος και αν το κανεις σφυρι...) γιαυτο βαζουν oil catch can kai seafoam ktl...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

 

πριν ενα 6 μηνο πηρα κ εγω ενα golf 6 1.4 160hp ολα ηταν μια χαρα κ οσο μαθαινα το αυτοκινητο τοσο και περισσοτερο ενθουσιαζομουν.

Πριν ομως μια εβδομαδα και ενω ειχα κανει καποια χιλιομετρα στην εθνικη σταματησα για λιγο και και ενω το αμαξι δουλευε στο ρελαντι ενιωσα κ εγω ενα τρεμουλο μετα απο λιγο αναψε και το λαμπακι μηχαμνης, η πρωτη μου κινηση ηταν να σβησω το αυτοκινητο και να το ξανα βαλω, ολα ηταν ενταξει.

οταν εφτασα πια και σταματησα σε φαναρι ανχισε να το ξανα κανει, ημουν κοντα σε μια καρεντα και το πηγα στη αρχη μου ειπαν πολαπλασιαστης στο δευτερο κυλινδρο τον αλλαξαν αλλα και παλι το εκανε. μετρησαν συμπιεση και διαπηστωσαν  πως στο δευτερο κυλινδρο ειναι λιγο πιο χαμηλη.

μου ειπαν να βαλω 100αρα και να βαλω και ενα βελτιωτικο και μετα ξεμπουκωμα, ετσι κ εκανα το ντεποζητο ηταν μισω το γεμισα λοιπον με το βελτιωτικο ολα απο τη shell και το πατησα το αποτελεσμα το ιδιο, να σας πω πωσ ειχα γεμισει δυο φορες απο ενα βενζηναδικο στην περιοχη μου λογο αναγκης που δεν εχει και τη καλυτερη φυμη. 

ελεγα λοιπο να καψω ολη τη βενζινη να γεμισω 100αρα και να ριψω κ τον αφρο που ηδη εχω παραγγηλει.

λετε θα κα κανει κατι?

εχω απελπιστει γιατι το αμαξι το εχω πολυ λιγο καιρο ολα τα σερβις ηταν στην ωρα τους  σε αντιπροσωπεια εχει 45.000 χιλιομετρα και μεσα εξω ειναι καινουργιο.

μου ειπαν πως αν δε στρωσει παω για ανοιγμα και να υπολογιζω 1500-2000 ευρω. 

υπαρχει περιπτωση ολο αυτο να γινετε απο τη βενζινη η απο καπνα?

Link to comment
Share on other sites

Του 9-10 ειναι το αμαξι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπαν απο την αντιπροσωπεία, απλα μπορείς να πας να στο βεβαιώσει και καποιος άλλος αντιπρόσωπος

 

Κάπου εκει έκανα και εγω τον καθαρισμό

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπαν απο την αντιπροσωπεία, απλα μπορείς να πας να στο βεβαιώσει και καποιος άλλος αντιπρόσωπος

 

Κάπου εκει έκανα και εγω τον καθαρισμό

Πιστευεις δλδ πως ολο αυτο το κανει επιδη ειναι ακαθαριστες οι βαλβιδες?

Του 9-10 ειναι το αμαξι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Ειναι του 10.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αν σου έβγαλε σφάλμα καθώς σίγουρα πρέπει να ξαναμπει στο διαγνωστικό, για

α. Missfires (ατελής καύση) ?

β. Σφάλμα αισθητήρα στροφάλου ή σφάλμα χρονισμού εκκ/ρου ?

γ. Πόσο χαμηλή συμπίεση μέτρησες ?

ΑΝ τα μπουζί είναι καινούργια, άλλαξες πολλαπλασιαστή στον κύλινδρο που σου κάνει Missfires, το χρόνισμα είναι σωστό και δεν κάνει χαζά με την καδένα, θα χρειαστεί να ελένξεις το μπεκ στον κύλινδρο που έχεις Missfires και μετά πάς για σπασμένο λούκι σε πιστόνι (άνοιγμα μοτέρ), εφόσον συνεχιστεί το πρόβλημα.

Έχει κάνει το αμάξι το update της VW ? Υπήρχε ενα update γι' αυτά τα μοτέρ και τις χρονολογίες.

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις στην αντιπροσωπεία.

Αν το έχεις κάνει είναι πιο εύκολο, κατά την επισκευή να επιμεριστεί ποσοστιαία το κόστος μεταξύ πελάτη-VW.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αν σου έβγαλε σφάλμα καθώς σίγουρα πρέπει να ξαναμπει στο διαγνωστικό, για

α. Missfires (ατελής καύση) ?

β. Σφάλμα αισθητήρα στροφάλου ή σφάλμα χρονισμού εκκ/ρου ?

γ. Πόσο χαμηλή συμπίεση μέτρησες ?

ΑΝ τα μπουζί είναι καινούργια, άλλαξες πολλαπλασιαστή στον κύλινδρο που σου κάνει Missfires, το χρόνισμα είναι σωστό και δεν κάνει χαζά με την καδένα, θα χρειαστεί να ελένξεις το μπεκ στον κύλινδρο που έχεις Missfires και μετά πάς για σπασμένο λούκι σε πιστόνι (άνοιγμα μοτέρ), εφόσον συνεχιστεί το πρόβλημα.

Έχει κάνει το αμάξι το update της VW ? Υπήρχε ενα update γι' αυτά τα μοτέρ και τις χρονολογίες.

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις στην αντιπροσωπεία.

Αν το έχεις κάνει είναι πιο εύκολο, κατά την επισκευή να επιμεριστεί ποσοστιαία το κόστος μεταξύ πελάτη-VW.

ουφφφ στο μονο που μπορω να σου απαντησω με σιγουρια ειναι οτι αλλαξανε πολλαπλασιαστη (βαλανε καινουργιο δλδ και μετα που διαπιστωσανε οτι δεν ειναι εβαλαν το παλιο ξανα) και στο οτι η διαφορα απο τη μετρηση συμπιεσης που εκαναν ειναι:  σε ολου 11+ και στον δυο οπου ειχε

το προβλημα ειχε 9.8-9. τωρα για update δε ξερω τπτ το αυτοκινητο το εχω 6 μηνες κ του εχω κανει μονο 3.000 χιλιομετρα.

εχω μπερδευτει παρα πολυ παντος εχω παρει τηλ σε δυο συνεργεια (δε μπορω να παω απο εκει γιατι ειμαι απο επαρχια και πρεπει να κανω 200 χιλιομετρα για να  φτασω)  κ ο ενασ μου λεει οτι εχει προβλημα στο εμβολο και πας για ανοιγμα και ο αλλος μου ειπε να το παω να του αλλαξω πολλαπλασιαστες-μπουζι να του βαλει σπρει κ θα δουμε.

η ερωτηση μου ειναι η απλη ωραια τα κανω ολα αυτα που θα πανε καπου στα 300 ευρω αν δε φτιαξει θα παω για ανοιγμα και θα δωσω 1500-2000.

αξιζει να τα πανω ολα αυτα πιο πανω δλδ να δωσω τα 300?

και ωραια το φτιαχνω και μου παει οσο μου παει μετα οκ η να το πουλησω? :sorry:  :sorry:

ουφφφ στο μονο που μπορω να σου απαντησω με σιγουρια ειναι οτι αλλαξανε πολλαπλασιαστη (βαλανε καινουργιο δλδ και μετα που διαπιστωσανε οτι δεν ειναι εβαλαν το παλιο ξανα) και στο οτι η διαφορα απο τη μετρηση συμπιεσης που εκαναν ειναι:  σε ολου 11+ και στον δυο οπου ειχε

το προβλημα ειχε 9.8-9. τωρα για update δε ξερω τπτ το αυτοκινητο το εχω 6 μηνες κ του εχω κανει μονο 3.000 χιλιομετρα.

εχω μπερδευτει παρα πολυ παντος εχω παρει τηλ σε δυο συνεργεια (δε μπορω να παω απο εκει γιατι ειμαι απο επαρχια και πρεπει να κανω 200 χιλιομετρα για να  φτασω)  κ ο ενασ μου λεει οτι εχει προβλημα στο εμβολο και πας για ανοιγμα και ο αλλος μου ειπε να το παω να του αλλαξω πολλαπλασιαστες-μπουζι να του βαλει σπρει κ θα δουμε.

η ερωτηση μου ειναι η απλη ωραια τα κανω ολα αυτα που θα πανε καπου στα 300 ευρω αν δε φτιαξει θα παω για ανοιγμα και θα δωσω 1500-2000.

αξιζει να τα πανω ολα αυτα πιο πανω δλδ να δωσω τα 300?

και ωραια το φτιαχνω και μου παει οσο μου παει μετα οκ η να το πουλησω? :sorry:  :sorry:

επισης ν σου πω πως αν σταματησω σε φαναρι στο ρελαντι θα αναψει λαμπακι αν το κλεισω το  ξανα αναψω και στο επομενο φαναρι δε το αφησω στο ρελαντι και δωσω λιιιγο γκαζι δε θα βγαλει βλαβη.. (μακαρι να μπορουσα να σηκωσω λιγο το ρελαντι λογικα θα εστρωνε)  :nea:

Link to comment
Share on other sites

ουφφφ στο μονο που μπορω να σου απαντησω με σιγουρια ειναι οτι αλλαξανε πολλαπλασιαστη (βαλανε καινουργιο δλδ και μετα που διαπιστωσανε οτι δεν ειναι εβαλαν το παλιο ξανα) και στο οτι η διαφορα απο τη μετρηση συμπιεσης που εκαναν ειναι:  σε ολου 11+ και στον δυο οπου ειχε

το προβλημα ειχε 9.8-9. τωρα για update δε ξερω τπτ το αυτοκινητο το εχω 6 μηνες κ του εχω κανει μονο 3.000 χιλιομετρα.

εχω μπερδευτει παρα πολυ παντος εχω παρει τηλ σε δυο συνεργεια (δε μπορω να παω απο εκει γιατι ειμαι απο επαρχια και πρεπει να κανω 200 χιλιομετρα για να  φτασω)  κ ο ενασ μου λεει οτι εχει προβλημα στο εμβολο και πας για ανοιγμα και ο αλλος μου ειπε να το παω να του αλλαξω πολλαπλασιαστες-μπουζι να του βαλει σπρει κ θα δουμε.

η ερωτηση μου ειναι η απλη ωραια τα κανω ολα αυτα που θα πανε καπου στα 300 ευρω αν δε φτιαξει θα παω για ανοιγμα και θα δωσω 1500-2000.

αξιζει να τα πανω ολα αυτα πιο πανω δλδ να δωσω τα 300?

και ωραια το φτιαχνω και μου παει οσο μου παει μετα οκ η να το πουλησω? :sorry:  :sorry:

επισης ν σου πω πως αν σταματησω σε φαναρι στο ρελαντι θα αναψει λαμπακι αν το κλεισω το  ξανα αναψω και στο επομενο φαναρι δε το αφησω στο ρελαντι και δωσω λιιιγο γκαζι δε θα βγαλει βλαβη.. (μακαρι να μπορουσα να σηκωσω λιγο το ρελαντι λογικα θα εστρωνε)  :nea:

 

λογικά αφου σου το κάνει θα πρέπει το συνεργείο να το παει βόλτα με κουμπομένο υπολογιστη για να βρει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

 τωρα για update δε ξερω τπτ το αυτοκινητο το εχω 6 μηνες κ του εχω κανει μονο 3.000 χιλιομετρα.

εχω μπερδευτει παρα πολυ παντος εχω παρει τηλ σε δυο συνεργεια (δε μπορω να παω απο εκει γιατι ειμαι απο επαρχια και πρεπει να κανω 200 χιλιομετρα για να  φτασω)  κ ο ενασ μου λεει οτι εχει προβλημα στο εμβολο και πας για ανοιγμα και ο αλλος μου ειπε να το παω να του αλλαξω πολλαπλασιαστες-μπουζι να του βαλει σπρει κ θα δουμε.

η ερωτηση μου ειναι η απλη ωραια τα κανω ολα αυτα που θα πανε καπου στα 300 ευρω αν δε φτιαξει θα παω για ανοιγμα και θα δωσω 1500-2000.

αξιζει να τα πανω ολα αυτα πιο πανω δλδ να δωσω τα 300?

 

όπως σου είπα όταν βρέθηκα σε παρόμοια κατάσταση, είπα να πάρω το ρίσκο για καθαρισμό χωρίς άνοιγμα. (ή θα εχανα 200-300 ή θα κερδιζα πανω απο 1200)

τελικά δούλεψε μια χαρά στην περίπτωσή μου...(με 100,000χλμ τότε)

βέβαια τοτε τα επίσημα συνεργεία σε καμία περίπτωση δε με είχαν πεισει ότι ειχα θεμα με τοσο σοβαρες επικαθησεις και  έπρεπε να ανοιχτεί, αφου τα misfires ήταν ελάχιστα και οι συμπιέσεις μια χαρα (εσυ εχεις αρκετα κατω στον 2)

 

αλλά οι τύποι επέμεναν να το ανοίξουμε....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

 

δε βρήκα ανάλογο τοπικ σχετικα με το αν έχει κανει κανεις καθαρισμο σε 1.4 Tsi  με καποιο αφρο ή οτιδηποτε αλλο προϊον για να καθαρίσει βαλβίδες. υπάρχει κάποιος οδηγός;

ευχαριστω.

Edited by nikdev
Πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα κάνουμε αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε bougeo και από μένα.
Εύχομαι να μην πιάσεις το δικό μου επίπεδο γκαντεμιάς (δες εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59173)αλλά δυστυχώς δεν είναι καλά σημάδια αυτά. Οπωσδήποτε πάρε μια 2η γνώμη και εκτός αντιπροσωπείας πριν προχωρήσεις σε άνοιγμα του κινητήρα, ζήτα μια διάγνωση και όσο έχει να την πληρώσεις. Και αποφασίζεις μετά με ψυχραιμία τι θα κάνεις...οπλίσου με οση υπομονή γίνεται
ΥΓ: κρίμα για τα λεφτά που δώσαμε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. φιλε ελυσες το προβλημα? γιατι  το ειδιο προβλημα εχει και το δικο μου golf gt του 2008 με130.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και μένα το σάββατο άλλαξα πολλαπλασιαστες και τωρα ολα οκ

 

 

τελικά δεν λύθηκε βελτιωθηκε λιγο αλλα πάλι τα ιδια είναι πάλι συνεργείο και περιμενω τι θα βγαλει αλλά ρε παιδια ουτε missfire εχω ουτε σφαλμα εχω απλα το κατάλαβα μετά από αλλαγή καδένας εάν βγάλετε άκρη ενημερώστε με

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

πέρασα από το συνεργείο το πρωι για να δω τι έχει κάνει και μου έδειξε τα μπουζί και τα 3 ήταν μαύρα και το ένα  ήταν γκρι προς το άσπρο του 3ου κυλίνδρου και λέει ότι μάλλον κάποια βαλβίδα μένει ανοιχτεί

 

ξέρει κανείς από τι μπορεί να γίνει γκρι το μπουζί?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να μου πεις σε πια αντιπροσωπία σου το είπαν αυτό;;

Ρωτάω γιατί έχω και γω σχετικό πρόβλημα με ατέλεια καύσης στον πρώτο κύλινδρο με αποτέλεσμα να μου ανάψει το check engine.Στην αντιπροσωπία το έσβησαν και μου είπαν απο τις μετρήσεις της συμπίεσης των κυλίνδρων οτι στη δεύτερο βαλβίδα (9.2 νομίζω)αυτή τη φορά είναι χαμηλότερη λόγω της καπνάς..Αρα ενας καθαρισμός αφού είμαι εντός εγγύησης ακόμα δε θα με χάλαγε..

το προβλημα ειναι στους οδηγους στις βαλβιδες..ειναι μαλακο μεταλο...παπαριες της vw..το επαθα κι εγω εβαλα αλλους πολυ σκληρους ..και ησυχασα...στις 45000 κμ...εκτος εγγυησης..η vwηθελε 1100 ε για την κεφαλη...και πιθανον μετα παλι τα ιδια...το εφτιαξα αλλου με αλλους οδηγους πλανισμα αριστο...και ..ανεβασα συμπιεση.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν η ταλαιπωρία μου συνεχίζεται να συνοψίσω για να τα έχουμε όλα μαζί

άλλαξα σετ καδένα και μεταβλητό στα 110000km

μετά από 500km παρουσιάστηκε ένα τρέμουλο τσεκάραμε missfires και αλλάχτηκαν πολλαπλασιαστές και μπουζί χωρίς τελικά να λυθεί το πρόβλημα απλά ελλατώθηκε

στα 111800 βρέθηκε βενζίνη μέσα στα λάδια και αλλάχτηκε αντλία υψηλής αλλά το τρέμουλο παραμένει

σήμερα κούμπωσα vag com και είδα ότι όσο είναι κρύο το αμάξι έχω πολλά missfires σε όλους τους κυλίνδρους και μόνο εκεί που εμφανίζετε το τρέμουλο μόλις ζεσταθεί όμςσ δεν έχω missfires

έκανα και ένα μικρό log για missfires και πίεση αντλίας block 114 115 140 αυτό είναι το log εάν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος

https://docs.google.com/spreadsheets/d/197jtuOUvvcKaqe2xRnGZEDXE2IfeWOmHPRGUH-kajX4/edit?usp=sharing

μήπως έχω πολλές επικαθήσεις και έχω αυτό το τρέμουλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.