Jump to content
TSI

Περι 7Dsg Ο Λογος

Θα ξανάαγόραζες το αυτοκίνητο σου με 7DSG?   

69 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Απο το κιβωτιο ειναι το ξεφυσημα

Σημερα πήγα για την ανάκληση και όταν έσβησα το αμαξι μου έκανε ακριβώς τον ίδιο ήχο.

Τι παίζει με αυτό;Ανησυχητικό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το νήμα. Έχω Passat CC, αλλά κι εμένα το αμάξι μου μετά από αντικατάσταση DSG7 (βλ. εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=56323) κάνει ακριβώς αυτόν τον ήχο "διακοπτόμενου ξεφουσκώματος" μετά το σβήσιμο του κινητήρα. Γιατρέ να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Μου το επιβεβαίωσαν κι εμένα, ότι είναι η νέα "ρύθμιση" του dsg που το προκαλεί αυτό.

Ουσιαστικά λειτουργεί ως "βαλβίδα εκτόνωσης" της πίεσης στην οποία υπόκειται το κιβώτιο (αν το εκφράζω σωστά).

Ευτυχώς που λύθηκε κι αυτή η απορία, γιατί όσοι γνωστοί το άκουγαν με ρωτούσαν "τι του κάνεις ρε φίλε και αγκομαχάει έτσι;"  :laugh:

Μάλιστα, αν σβήσετε τον κινητήρα με Ν και όχι με Ρ, θα δείτε ότι δεν το κάνει...

 

Θα συμφωνήσω επίσης με τον winner ότι οι αλλαγές στο D είναι πιο άμεσες πλέον.

Edited by geologist
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ό,τι φαίνεται εδώ: http://www.briskoda.net/forums/topic/270883-weird-breathing-noise-from-mechatronic-unit-on-shutdown/ σε έναν κάτοχο Skoda με τον ίδιο ήχο, τελικά του αντικατέστησαν το Mechatronic!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ό,τι φαίνεται εδώ: http://www.briskoda.net/forums/topic/270883-weird-breathing-noise-from-mechatronic-unit-on-shutdown/ σε έναν κάτοχο Skoda με τον ίδιο ήχο, τελικά του αντικατέστησαν το Mechatronic!

Μην αγχώνεσαι , ο ηχος ειναι φυσιολογικός με το τελευταιο update το κανουν όλα.Λογικο μου φαινεται να το αλλαξαν και εδω στην Ελλαδα καμια αντιπροσωπεια δεν γνωριζει και αν πηγαινεις συνέχεια για το ιδιο προβλημα , θα στο αλλαξουν .

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες εκανα την αναβαθμιση και το κανει και μενα πλεον...το θεμα μου ειναι πως ενω εκανα την αναβαθμιση μου βρηκαν οτι θελει πολυδισκο..κανει το γνωςτο τρεμουλο..εχω εν α scirocco 05/2009 με 75000χλμ και ειμαι εκτος εγγυηση...τι γινεται τωρα;;θπαρχει καποια οδηγια για καλυψη του ανταλλακτικου 100% και 70% στην εργασια;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες εκανα την αναβαθμιση και το κανει και μενα πλεον...το θεμα μου ειναι πως ενω εκανα την αναβαθμιση μου βρηκαν οτι θελει πολυδισκο..κανει το γνωςτο τρεμουλο..εχω εν α scirocco 05/2009 με 75000χλμ και ειμαι εκτος εγγυηση...τι γινεται τωρα;;θπαρχει καποια οδηγια για καλυψη του ανταλλακτικου 100% και 70% στην εργασια;;

 

 

Στον κουμπάρο μου που νόμιζαν πως δεν έχει επέκταση εγγύησης του ζητούσαν  250 ευρώ για αλλαγή πολύδισκου.

Τελικά βέβαια το άλλαξε μαζί και με mechatronic τσάμπα λόγω επέκτασης..

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν 15 μερες πηγα στην καρεντα αμαρουσιου για το service των 15000χλμ κ μου ειπαν οτι πρεπει να κανω την γνωστη αναβαθμιση για τα λαδια του dsg.την επομενη μερα που το πηρα δεν μου αρεσε καθολου το πως δουλευε το κιβωτιο.εγινε πολυ νευρικο στα κατεβασματα την ωρα που πας να σταματησεις σε ενα π.χ stop η σε ενα φαναρι.συμβαινει κ σε σας το ιδιο φαινομενο; ξαναπηγα μετα απο μερες στην καρεντα,το εκαναν test drive κ μου ειπαν οτι πλεον ετσι θα δουλευει.εγω πιστευω οτι δεν εκαναν καλο σεταρισμα-καλιμπραρισμα του εγκεφαλου μετα την αλλαγη λαδιων.ακου τις γνωμες σας.............

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σου κανει?Εγω δεν καταλαβα
Η Ανακληση περιλαμβάνει αλλαγή βαλβολίνης απο συνθετική σε ορυκτέλαιο για προστασία του εγκεφάλου από ηλεκτρόλυση-κάψιμο καθώς και update στον εγκέφαλο στο τελευταίο software τέλος γίνεται βασική ρύθμιση του κιβωτίου για εκ νεου εκμαθηση.
Αν δεν ειχε περαστεί σωστά το update δεν θα δουλευε καθολου

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω να πω κ δεν ξερω αν μπορω να το μεταφερω στο γραπτο ειναι οτι πριν την αλλαγη το σασμαν ηταν το ιδιο γρηγορο στα ανεβασματα αλλα πιο γλυκο κ smooth στα κατεβασματα.τωρα με το παραμικρο χαζοκατεβαζει,πατας λιγο φρενο κατεβαζει.πηγαινεις να σταματησεις γρηγορα σε ενα φαναρι κ απο τα κατεβασματα πιανει το abs!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο D Mode κατεβαζει σε πολυ χαμηλες στροφες δηλαδη μπορει να φρεναρεις με 7η μεσα και οταν πεσουν οι στροφες στις 1050 τοτε θα κατεβασει σε 5η,4η κλπ κλπ μεχρι να σταματησεις , ουσιαστικα σταματας μόνο με τα φρένα .
Στο S mode καθως φρενάρεις κατεβάζει και σχέσεις και σε κρατάει σε φάσμα 4000στροφές και ναι εκει σε φρενάρει και με το σασμαν

Link to comment
Share on other sites

winner καταρχην σε ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σου!πιστευω πως καταλαβες τι εννοω,κ πλεον το κιβωτιο ενω παλια στο D κατεβαζε στις 1000-1110 στροφες τωρα κατεβαζει απο τις 2000 κ μου σπαει τα νευρα ειδικα μεσα στην πολη κ το σταματα -ξεκινα.μηπως αν θα πηγαινα σε αλλη αντιπροσωπεια κ εκανα reset κ ξανα σεταρισμα εφτιαχνε το προβλημα,η φταιει το καινουργιο software -update του εγκεφαλου;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ενημερωσαν πως θελουν 270€ για αλλαγη πολυδισκου...εχω ακουσει οτι αλλοι πληρωνουν 120-150€...να μιλησω με cosmocar???το θεωρω λιγο κοροϊδια απο την στιγμη που ευθυνεται η vw....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να γινει αυτη η αλλαγη θα μας παρουν τηλεφωνο? θα τους παρω εγω? θα μου το κανουν οταν κανω σερβις? τι γινεται?

ιανουαριος του 2011 ειναι το δικο μου

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να γινει αυτη η αλλαγη θα μας παρουν τηλεφωνο? θα τους παρω εγω? θα μου το κανουν οταν κανω σερβις? τι γινεται?

ιανουαριος του 2011 ειναι το δικο μου

Πρεπει να παρεις τηλεφωνο,,μπορει να μην εισαι και στην ανακληση όμως

Link to comment
Share on other sites

τελικα για να συνοψισουμε ποια θα πρεπει να ειναι η σωστη λειτουργια του κιβωτιου μετα απο το update??

το λεω γιατι την παρασκευη θα αλλαξω και εγω λαδι συν το update και θελω να ξερω τι προκειται να μου κανει το αμαξι μετα για να μην μου φανουν ολα περιεργα..και επισης κερδιζουμε σε κατι? θελω να πω μειωνονται τιποτα θορυβοι κατι σε σχεση με τις αλλαγες ταχυτητων?

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

τελικα για να συνοψισουμε ποια θα πρεπει να ειναι η σωστη λειτουργια του κιβωτιου μετα απο το update??

το λεω γιατι την παρασκευη θα αλλαξω και εγω λαδι συν το update και θελω να ξερω τι προκειται να μου κανει το αμαξι μετα για να μην μου φανουν ολα περιεργα

Θα ξεφυσάει όταν το σβήνεις

Και  ισως καταλάβεις πιο εύκολο κατέβασμα ταχυτήτων στο D Mode

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.