Jump to content
TSI

Περι 7Dsg Ο Λογος

Θα ξανάαγόραζες το αυτοκίνητο σου με 7DSG?   

69 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

εδω και 7 μηνες έχω ενα polo 1.0 tsi dsg.

Οσο περναει ο καιρός αρχίζω και και εκτιμώ το "αυτοματο" της VW.

Παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει τα εξης:

- θορυβος οταν περναω λακουβες κακοτραχαλο εδαφος.

- σε κακοτραχαλο εδαφος και σταματημενος οταν ξεκινω και παω με πολυ μικρη ταχυτητα αλλαζει απο 1 σε 2 συνεχομενες φορες.σαν να μπερδευεται.

- Οταν το αμαξι είναι κρυο και ξεκιναω μετα απο 100 μετρα κάνει ενα γδουπο το κιβωτιο σαν να περναει το αμαξι πανω απο ενα κλαδι και χτυπαει.Αλλες φορες ο γδουπος ειναι δυνατος αλλα πιο μικρος.

Το κάνει ακριβώς μετα στα πρωτα μετρα μετα το ξεκινημα και έχει κρυωσει.μετα τιποτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα ... Προχθές λοιπόν εκει που οδηγούσα το Πολακι καταλαβαίνω πως πατινάρει ελαφρά τις ταχύτητες ..... Παρκάρω πάω για μια δουλειά που είχα και οταν το ξαναπήρα δεν έκανε τίποτα ... δουλευε και άλλαζε τις ταχύτητες κανονικά ... Είναι η αρχή του τέλους ; πάμε για συμπλέκτη ; Πόσο στοιχίζει η αλλαγή ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

Αν καποιος εχει παρατηρησει ιδια συμπεριφορα με την παρακατω  ας πει την γνωμη του.

μου το κανει απο την μερα που το αγορασα και στην αντιπροσωπια δεν μπορουν να το καταλαβουν γιατι θελει το αμαξι να ειναι κρυο 

 

´´

Οταν το αμαξι είναι κρυο και ξεκιναω μετα απο 100 μετρα κάνει ενα γδουπο το κιβωτιο σαν να περναει το αμαξι πανω απο ενα κλαδι και χτυπαει απο κατω.Αλλες φορες ο γδουπος ειναι δυνατος αλλες πιο μικρος.

Το κάνει ακριβώς  στα πρωτα μετρα μετα το ξεκινημα αφου ειναι κρυο ακομα το αμαξι.μετα τιποτα.´´

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας οσοι γνωριζουν.

εχω το polo gti 6r1 του 2011 και ειχα ενα τρακαρισμα πριν 2 μηνες επεσα πισω απο ενα αυτοκινητο και εγινε αρκετη ζημια στο polo. το αμαξι δεν κινουνταν και δεν περνει μπροστα πλεον εχει χασει λαδια και υγρα και εχει μετατοπιστει ο κνητηρας λιγο πισω και αναγκαστικα φωναξα οδικη να το παρει. ενω εβγαλα την ταχυτητα απο το D και το εβαλα στο Ν για να το τσουλησω στην ακρη και μετα το εβαλα στο P και οταν ηρθε η οδικη το εβγαλα παλι απο το P για να το ανεβασω στο γερανο και το ξαναεβαλα στο P οταν εφτασα στο σπιτι και πηγα να το κατεβασω δεν εβγαινε απο το P. ειχε κολλησει εκει και δεν εβγαινε με τιποτα..

υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκολλησω ετσι ωστε να το παω στο συνεργειο και ξερουμε τι εχει παθει στο περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα χιλιόμετρα αλλαζουμε τα λαδια του κιβωτιου παιδες? εμενα ειναι 2ος του 2013 polo gti 6R με 80000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Δεύτερη αλλαγή mechatronic στα 101000km. Με της υγείες μου. 1200€ και παράδοση σε 15-20 μέρες λόγω έλλειψης στην Ελλάδα. 

Απλά για να καταγραφεί σε τυχόν googlαρίσματα αυτή την φορά το κιβώτιο δεν κλείδωσε στο ξεκίνημα αλλά με άφησε εν κινήσει. Απλά έχασε ταχύτητα και δεν μπόρεσε να κουμπώσει ξανά καμία. Απλά τσουλάει ελεύθερο. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου γνωρίζουμε αν υπάρχει maintenance στο dsg7 ξηρου συμπλεκτή?Εχω ενα πόλο του 2017 και εχω κάνει 40000 km.

Ρώτησα στην αντιπροσωπεία αν υπάρχει maintenance στα κιβώτια αυτά και δεν με διαφώτησαν.Όυτε όμως μου είπαν οτι δεν θέλει maintenance.

Ομολογώ αυτή η εσκεμένη μη αναλυτική πληροφόρηση και το ύφος τους με έχει φοβίσει!

Ξάχνω στο internet και ytube και βλέπω οτι ο ένας πολεμάει με κατι συριγγες να βάλει λιπαντικό και ο αλλός λεει οτι το κιβώτιο δεν χρειάζεται ποτε maintenance.Τι να κάνω? :)

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Derv_7 said:

Φίλοι μου γνωρίζουμε αν υπάρχει maintenance στο dsg7 ξηρου συμπλεκτή?Εχω ενα πόλο του 2017 και εχω κάνει 40000 km.

Ρώτησα στην αντιπροσωπεία αν υπάρχει maintenance στα κιβώτια αυτά και δεν με διαφώτησαν.Όυτε όμως μου είπαν οτι δεν θέλει maintenance.

Ομολογώ αυτή η εσκεμένη μη αναλυτική πληροφόρηση και το ύφος τους με έχει φοβίσει!

Ξάχνω στο internet και ytube και βλέπω οτι ο ένας πολεμάει με κατι συριγγες να βάλει λιπαντικό και ο αλλός λεει οτι το κιβώτιο δεν χρειάζεται ποτε maintenance.Τι να κάνω? :)

Μπες στο καναλι youtube HambleMechanic και ψάξε.

Ο τύπος είναι μηχανικός ειδικός στα VW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα αγόραζα πάλι αυτοκίνητο με dgs7 
Έχω ένα skoda superb με CDAA το είχα πάρει το 09 καινούριο με τα πάντα όλα που μπορούσε να πάρει από extra εξοπλισμό και ευτυχώς είχε και επέκταση εγγύησης
Δεν του κάνω πολλά χιλιόμετρα στα 40k στην πενταετία περίπου χρειάστηκε να αλλαχτεί συμπλέκτης στην εγγύηση 2-3 μήνες πριν λήξει από τότε το κυκλοφορώ μονο για ταξίδια και μεγάλες διαδρομές
Τώρα στα 80K περίπου άρχισε να κάνει πάλι σκορτσαρίσματα και όταν ζεσταίνεται να πατινάρει ελαφρώς, και όπως στα περισσότερα απο πάντα βρόνταγαν οι τενεκέδες του dsg στις λακκούβες......
Το έχω σαν καινούριο εσωτερικά και εξωτερικά χωρίς φθορές και δεν μου πάει να το σκοτώσω άλλα με έχει ξενερωσει και να το κρατήσω 
Από το νέο έτος σκέφτομαι να το δώσω στους γονείς μου στην επαρχία που θα πάνε σύντομα όταν θα πάρουν σύνταξη μιας και έδωσαν το IX και πήραν pickup θα τους πασάρω το superb για IX και θα μείνω μόνο με το golf και το παπί ίσως πάρω πάλι και καμιά μηχανή

Edited by Deus164
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Επειδή σε εμένα ανακάλυψαν οτι έχει προβλημα και h wastegate και θανγίνει αλλαγη αυτό το μήνα μάλλον θα σκεφτώ σοβαρά να το δώσω μετά.Εδώ που μένω χρησιμοποιώ πολύ τα αμάξι και κάνω πολλά δύσκολα χιλιόμετρα και θέλω κάτι πολύ αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2018 at 2:15 AM, Derv_7 said:

καλησπερα σε ολους.

Αν καποιος εχει παρατηρησει ιδια συμπεριφορα με την παρακατω  ας πει την γνωμη του.

μου το κανει απο την μερα που το αγορασα και στην αντιπροσωπια δεν μπορουν να το καταλαβουν γιατι θελει το αμαξι να ειναι κρυο 

 

´´

Οταν το αμαξι είναι κρυο και ξεκιναω μετα απο 100 μετρα κάνει ενα γδουπο το κιβωτιο σαν να περναει το αμαξι πανω απο ενα κλαδι και χτυπαει απο κατω.Αλλες φορες ο γδουπος ειναι δυνατος αλλες πιο μικρος.

Το κάνει ακριβώς  στα πρωτα μετρα μετα το ξεκινημα αφου ειναι κρυο ακομα το αμαξι.μετα τιποτα.´´

 

 

Ακριβως το ιδιο κανει και σε εμενα σε πολο του 18' 1.0 tsi. Ενα βραδυ ο γδουπος ηταν τοσο δυνατος που νομιζα οτι επεσε η ποδια και τη σερνω ολοκληρη σε χαλικια. Το εχω παει 4-5 φορες στην αντιπροσωπεια, το κανουμε βολτα με τους αρχιμηχανικους και δεν βρισκουν κατι. Τους ζητησα, εφοσον ειχα κλεισει ραντεβου, να το σηκωναν ωστε να το εβλεπαν απο κατω αλλα μου ειπαν φερτο λιγο πριν ληξει η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Zaratoustras said:

Ακριβως το ιδιο κανει και σε εμενα σε πολο του 18' 1.0 tsi. Ενα βραδυ ο γδουπος ηταν τοσο δυνατος που νομιζα οτι επεσε η ποδια και τη σερνω ολοκληρη σε χαλικια. Το εχω παει 4-5 φορες στην αντιπροσωπεια, το κανουμε βολτα με τους αρχιμηχανικους και δεν βρισκουν κατι. Τους ζητησα, εφοσον ειχα κλεισει ραντεβου, να το σηκωναν ωστε να το εβλεπαν απο κατω αλλα μου ειπαν φερτο λιγο πριν ληξει η εγγυηση.

 το θέμα είναι ότι δεν λαμβάνουμε κάποια νορμαλ εξήγηση απο αντιπροσωπεία. Εγώ έχω ακόμα ένα θέμα επίσης απο την αρχή που το πήρα. Οταν έχει πολύ υγρασία και έχει βρέξει ή εχει κάτω από 10 βαθμούς θερμοκρασία , το πρωί που ξεκινάω και για τα πρώτα 2 χιλιόμετρα όπου βρεί μικρολακούβα πίσω ακούγεται όπως όταν έχουν χαλάσει τα ελατήρια του κρεβατιού.πολύ ενοχλητικός θόρυβος!μετά όμως τα 5 χιλιόμετρα σταματάει. Το είπα στην καρεντα και εισεπραξα ειρωινικη απάντηση και μου είπαν να τους το πάω πάλι μια μέρα που να βρέχει και να το κρατήσουν και κτλ.Απλά έχω βάρεθεί να πηγαίνω και δεν έχω το χρόνο.Θα ήταν καλό να ανοίγαμε ένα νέο τοπικ με ολα τα προβλήματα στα καινούργια πολο.

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2020 at 4:42 PM, Derv_7 said:

 το θέμα είναι ότι δεν λαμβάνουμε κάποια νορμαλ εξήγηση απο αντιπροσωπεία. Εγώ έχω ακόμα ένα θέμα επίσης απο την αρχή που το πήρα. Οταν έχει πολύ υγρασία και έχει βρέξει ή εχει κάτω από 10 βαθμούς θερμοκρασία , το πρωί που ξεκινάω και για τα πρώτα 2 χιλιόμετρα όπου βρεί μικρολακούβα πίσω ακούγεται όπως όταν έχουν χαλάσει τα ελατήρια του κρεβατιού.πολύ ενοχλητικός θόρυβος!μετά όμως τα 5 χιλιόμετρα σταματάει. Το είπα στην καρεντα και εισεπραξα ειρωινικη απάντηση και μου είπαν να τους το πάω πάλι μια μέρα που να βρέχει και να το κρατήσουν και κτλ.Απλά έχω βάρεθεί να πηγαίνω και δεν έχω το χρόνο.Θα ήταν καλό να ανοίγαμε ένα νέο τοπικ με ολα τα προβλήματα στα καινούργια πολο.

Περιεργα πραγματα. Κι εγω εχω κουραστει να το πηγαινω να το κανουν βολτα να μην ακουν τιποτα και μολις το παιρνω ολοι οι ηχοι ειναι παλι εκει. Καλο θα ηταν να ανοιγε ενα καινουριο τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zaratoustras said:

Περιεργα πραγματα. Κι εγω εχω κουραστει να το πηγαινω να το κανουν βολτα να μην ακουν τιποτα και μολις το παιρνω ολοι οι ηχοι ειναι παλι εκει. Καλο θα ηταν να ανοιγε ενα καινουριο τοπικ.

καλησπερα σε ολους...η αληθεια ειναι με αλλους κατοχους dsg7 που χω μιλησει, γενικα δεν ακουω καλα λογια...εγω απο την δικια μου μερια ως κατοχος dsg6 δεν εχει παρουσιαστει κατι και εχω 140κ χλμ..

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2020 at 4:42 PM, Derv_7 said:

 το θέμα είναι ότι δεν λαμβάνουμε κάποια νορμαλ εξήγηση απο αντιπροσωπεία. Εγώ έχω ακόμα ένα θέμα επίσης απο την αρχή που το πήρα. Οταν έχει πολύ υγρασία και έχει βρέξει ή εχει κάτω από 10 βαθμούς θερμοκρασία , το πρωί που ξεκινάω και για τα πρώτα 2 χιλιόμετρα όπου βρεί μικρολακούβα πίσω ακούγεται όπως όταν έχουν χαλάσει τα ελατήρια του κρεβατιού.πολύ ενοχλητικός θόρυβος!μετά όμως τα 5 χιλιόμετρα σταματάει. Το είπα στην καρεντα και εισεπραξα ειρωινικη απάντηση και μου είπαν να τους το πάω πάλι μια μέρα που να βρέχει και να το κρατήσουν και κτλ.Απλά έχω βάρεθεί να πηγαίνω και δεν έχω το χρόνο.Θα ήταν καλό να ανοίγαμε ένα νέο τοπικ με ολα τα προβλήματα στα καινούργια πολο.

Εχω διαβασει για μια εταιρια, την TVS, η οποια ασχολειται με το λογισμικο του σασμαν και ουσιαστικα το κανει να δουλευει σωστα αλλα δεν το εχω ψαξει περισσοτερο. Στην Ελλαδα παντως με μια γρηγορη ερευνα δεν ειδα να υπαρχει κατι.

18 hours ago, TMESSOLO said:

καλησπερα σε ολους...η αληθεια ειναι με αλλους κατοχους dsg7 που χω μιλησει, γενικα δεν ακουω καλα λογια...εγω απο την δικια μου μερια ως κατοχος dsg6 δεν εχει παρουσιαστει κατι και εχω 140κ χλμ..

Εχω δει να κανουν μετατροπη απο 7αρη σε 6αρη αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Αρα λες να αξιζει? Τι συντηρηση του κανεις περιπου?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Zaratoustras said:

Εχω διαβασει για μια εταιρια, την TVS, η οποια ασχολειται με το λογισμικο του σασμαν και ουσιαστικα το κανει να δουλευει σωστα αλλα δεν το εχω ψαξει περισσοτερο. Στην Ελλαδα παντως με μια γρηγορη ερευνα δεν ειδα να υπαρχει κατι.

Εχω δει να κανουν μετατροπη απο 7αρη σε 6αρη αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Αρα λες να αξιζει? Τι συντηρηση του κανεις περιπου?

καλημερα φιλε μου...εχω αλλαξει στα 80κ υγρα dsg...δεν ειχα καποιο προβλημα βεβαια..η vw απο την αλλη αναφερει μηδαμινη συντηρηση στα dsg κιβωτια...θεωρω παντως οτι ειναι καλο να αλλαζονται τα υγρα του καθε 60-80κ...κοστος αλλαγης κανα 200αρι αν θυμαμαι καλα οχι σε αντιπροσωπεια...οπως ειπα και πιο πανω, θεωρω τα dsg κιβωτια πολλα κλικ πιο πανω απο τα υπολοιπα αυτοματα κιβωτια..ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο με αυτοματο κιβωτιο και σιγουρα στο επομενο μου θα ειναι must.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως το αγγλικό επίσημο σάιτ αναφέρει για αλλαγή λαδιών dsg κάθε 40.000 μίλια. Δεν έχω ιδέα τι προτείνουν οι ελληνικές αντιπροσωπείες

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Zaratoustras said:

Εχω διαβασει για μια εταιρια, την TVS, η οποια ασχολειται με το λογισμικο του σασμαν και ουσιαστικα το κανει να δουλευει σωστα αλλα δεν το εχω ψαξει περισσοτερο. Στην Ελλαδα παντως με μια γρηγορη ερευνα δεν ειδα να υπαρχει κατι.

Εχω δει να κανουν μετατροπη απο 7αρη σε 6αρη αλλα δεν ξερω λεπτομερειες. Αρα λες να αξιζει? Τι συντηρηση του κανεις περιπου?

φιλε μολις εκανα μια βολτα στο σαιτ της tvs...ενδιαφερον μου φανηκε...φαινονται εξειδικευμενοι στα dsg...βεβαια ειναι ξενερωτικο για μενα το οτι αντιπροσωπο εχουν σαλονικα...αλλα μια απλη περιηγηση στο σαιτ ηταν αρκετη  ωστε να αρχισουν να μου μπαινουν ιδεες...τι σου ειναι ειναι αυτο tunning ρε παιδακι μου...σου πιπιλαει το μυαλο και γω το παιζω δυσκολος...αν ειχα γκολφ θα το χα τουμπανο παντως...

Edited by TMESSOLO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ξάδερφος μου με passat CC από τα πρώτα μοντέλα  σχεδόν.

 

Τελευταία φορά που είχε κάποιο πρόβλημα με το DSG το έστειλε Αμερική

Τώρα το τι του έκαναν εκει στο Αμέρικα δεν ξερω? 

 

Άλλα αν τον ρωτήσεις  αν θα έπαιρνε ξανά DSG είναι 50 - 50 αν θα ξανά έπαιρνε.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2020 at 11:24 AM, TMESSOLO said:

καλημερα φιλε μου...εχω αλλαξει στα 80κ υγρα dsg...δεν ειχα καποιο προβλημα βεβαια..η vw απο την αλλη αναφερει μηδαμινη συντηρηση στα dsg κιβωτια...θεωρω παντως οτι ειναι καλο να αλλαζονται τα υγρα του καθε 60-80κ...κοστος αλλαγης κανα 200αρι αν θυμαμαι καλα οχι σε αντιπροσωπεια...οπως ειπα και πιο πανω, θεωρω τα dsg κιβωτια πολλα κλικ πιο πανω απο τα υπολοιπα αυτοματα κιβωτια..ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο με αυτοματο κιβωτιο και σιγουρα στο επομενο μου θα ειναι must.. 

ποιο dsg έχεις ? το dsg7 ξηρού συμπλέλτη? τι μοντέλο και ποιάς χρονολογίας είναι το αυτοκίνητό σου

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Derv_7 said:

ποιο dsg έχεις ? το dsg7 ξηρού συμπλέλτη? τι μοντέλο και ποιάς χρονολογίας είναι το αυτοκίνητό σου

καλησπερα...dsg6 touran 1.4 tsi 2008

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.