Jump to content
TSI

Περι 7Dsg Ο Λογος

Θα ξανάαγόραζες το αυτοκίνητο σου με 7DSG?   

69 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

2 hours ago, forza said:

Ρε σεις μην ψάχνετε λόγο να τρελαθείτε. Τσουλαει; Απολαύστε το. Ανάβουν λαμπάκια; Τρέχετε συνεργείο.

Μην τρωγεστε με τα ρούχα σας.

καναν ωριλα καλο εχουμε;;;;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι επίκαιρο η αν αφορά και αλλες χώρες 

 

https://paultan.org/2020/07/20/volkswagen-malaysia-recalls-dsg-in-2011-2015-golf-polo-jetta-passat-cc-beetle-cross-touran-scirocco/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά από 65000 km με εξαιρετικά ήρεμους ρυθμούς, το mechatronic αχρηστεύθηκε χωρίς καμμία προειδοποίηση. Κόστος 1600 ευρώ. Τα service γίνονται πάντα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και καμμία ένδειξη δεν εμφανίστηκε για να με προειδοποιήσει. Η αντιπροσωπεία επαναλαμβάνει ότι το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης... Αυτοκίνητο: Polo BlueGt με Dsg

  • Confused 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dimitris211 said:

Δυστυχώς μετά από 65000 km με εξαιρετικά ήρεμους ρυθμούς, το mechatronic αχρηστεύθηκε χωρίς καμμία προειδοποίηση. Κόστος 1600 ευρώ. Τα service γίνονται πάντα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και καμμία ένδειξη δεν εμφανίστηκε για να με προειδοποιήσει. Η αντιπροσωπεία επαναλαμβάνει ότι το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης... Αυτοκίνητο: Polo BlueGt με Dsg

χρονολογία? κινητήρας?

Link to comment
Share on other sites

χρονολογία? κινητήρας?
Από άλλο θέμα του, Σεπ 2013 μοντέλο είδα ότι είναι με μοτέρ 1.4 ACT ...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, topmar said:

Από άλλο θέμα του, Σεπ 2013 μοντέλο είδα ότι είναι με μοτέρ 1.4 ACT ...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

υποτίθεται οτι μετά το 13 είναι η αναβαθμισμένη εκδοχή του dg200 έτσι ή κάνω λάθος. Κάπου είχα διαβάσει οτι είχαν αντικαταστήσει το συνθετικό λάδι με ορυκτό και αυτό εφτιαχνε το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Derv_7 said:

χρονολογία? κινητήρας?

Είναι μοντέλο 8/2013 με τον κινητήρα των 140 hp ACT. Μετά από διαμαρτυρίες θα πληρώσω 900 ευρώ αντί για 1600!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , dimitris211 said:

 Μετά από διαμαρτυρίες θα πληρώσω 900 ευρώ αντί για 1600!

 

Πως τα καταφέρνουν τα νούμερα απο την μια να είναι στα ουράνια (1600€) και απο την μια στιγμή στην άλλη να εχει πάει στα (900€) 

 

Άβυσσος η ψυχή της kosmocar....

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dimitris211 said:

Είναι μοντέλο 8/2013 με τον κινητήρα των 140 hp ACT. Μετά από διαμαρτυρίες θα πληρώσω 900 ευρώ αντί για 1600!

κανονικά θέλουν εξώδικο και ένορκες βεβαιώσεις από όλους εδώ με προβλήματα στο dq200 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αποτελει δειγμα του πως δουλευουν-τιμολογουν, με τι περιθωρια κερδους δουλευουν και ολα αυτα στην πλατη του καταναλωτη....σου λεει 1600 και αν μασησει μασησε...αν δεν με ενα μαγικο τροπο παμε στα 900....δεν ξερω αν ειναι για γελια ή για κλαμματα...επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να επωμιστεις εσυ ολο το κοστος;;;το αυτοκινητο εκανε συντηρηση σε αντιπροσωπεια, οδηγηθηκε ηπια ( πραγμα που διαπιστωνεται)...αρα μπορουμε να μιλησουμε για αστοχια-ελλατωμα στο συστημα...για ποιο λογο πρεπει να πληρωσω εγω για το γεγονος αυτο; αντε καταλαβαινω ενα 100αρι-200αρι ως κατοχος και τα υπολοιπα δικα σου μαμα vw....τετοιες μαλακιες κανουν και χανουν πελατεια

Edited by TMESSOLO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, TMESSOLO said:

αποτελει δειγμα του πως δουλευουν-τιμολογουν, με τι περιθωρια κερδους δουλευουν και ολα αυτα στην πλατη του καταναλωτη....σου λεει 1600 και αν μασησει μασησε...αν δεν με ενα μαγικο τροπο παμε στα 900....δεν ξερω αν ειναι για γελια ή για κλαμματα...επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να επωμιστεις εσυ ολο το κοστος;;;το αυτοκινητο εκανε συντηρηση σε αντιπροσωπεια, οδηγηθηκε ηπια ( πραγμα που διαπιστωνεται)...αρα μπορουμε να μιλησουμε για αστοχια-ελλατωμα στο συστημα...για ποιο λογο πρεπει να πληρωσω εγω για το γεγονος αυτο; αντε καταλαβαινω ενα 100αρι-200αρι ως κατοχος και τα υπολοιπα δικα σου μαμα vw....τετοιες μαλακιες κανουν και χανουν πελατεια

όσο και να σκούζουμε εμείς δεν γίνεται κάτι. το πολύ πολύ να χάσουν πελάτες. Μόνο από αγωγές καταλαβαίνουν τα νομικά τμήματα των εταιρειών...για αυτό είπα πιο πάνω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει και τα αντίστοιχα κλάμπ και φόρουμ να συνδράμουν. 

Edited by Derv_7
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Derv_7 said:

όσο και να σκούζουμε εμείς δεν γίνεται κάτι. το πολύ πολύ να χάσουν πελάτες. Μόνο από αγωγές καταλαβαίνουν τα νομικά τμήματα των εταιρειών...για αυτό είπα πιο πάνω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει και τα αντίστοιχα κλάμπ και φόρουμ να συνδράμουν. 

Είναι δαπανηρές και χρονοβόρες διαδικασίες...

Απογοητεύει το γεγονός ότι η εταιρεία δεν επωμίζεται τα έξοδα ενός εξαρτήματος που αποδείχθηκε ελαττωματικό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, dimitris211 said:

Είναι δαπανηρές και χρονοβόρες διαδικασίες...

Απογοητεύει το γεγονός ότι η εταιρεία δεν επωμίζεται τα έξοδα ενός εξαρτήματος που αποδείχθηκε ελαττωματικό!

Ποιά η αιτιολογία βλάβης σου δώσανε? Τι προκάλεσε την βλάβη κατά την γνώμη τους? 

Συγνώμη που σε ρωτάω αλλά είμαι περίεργος για την αιτιολογία

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , Derv_7 said:

Ποιά η αιτιολογία βλάβης σου δώσανε? Τι προκάλεσε την βλάβη κατά την γνώμη τους? 

Συγνώμη που σε ρωτάω αλλά είμαι περίεργος για την αιτιολογία

Καμία εξήγηση. Απλά χάλασε...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, dimitris211 said:

Καμία εξήγηση. Απλά χάλασε...

σου εύχομαι να στο φτιάξουν και να μην έχεις ξανά πρόβλημα.

Όταν τελειώσεις με το καλό και έχεις χρόνο κάνε ένα request στον συνήγορο του καταναλωτή http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html ζητώντας να σου επιστραφούν τα χρήματα ή μέρος αυτών ή να σου δώσουν εγγύηση στο κιβώτιο πάνω από 2 χρόνια.

Επίσης μην χαθείς από το φόρουμ μιας και έχω και εγώ dsg7 και πολλά άλλα μέλη και καλό θα είναι να μαθαίνεις νέα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Derv_7 said:

σου εύχομαι να στο φτιάξουν και να μην έχεις ξανά πρόβλημα.

Όταν τελειώσεις με το καλό και έχεις χρόνο κάνε ένα request στον συνήγορο του καταναλωτή http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html ζητώντας να σου επιστραφούν τα χρήματα ή μέρος αυτών ή να σου δώσουν εγγύηση στο κιβώτιο πάνω από 2 χρόνια.

Επίσης μην χαθείς από το φόρουμ μιας και έχω και εγώ dsg7 και πολλά άλλα μέλη και καλό θα είναι να μαθαίνεις νέα

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Θα είμαι σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες (polo 6r - 2010 - 1,2 - dsg7) παρατηρώ ένα θεματάκι που φοβάμαι ότι υποκρύπτει μεγαλύτερο θέμα!

Λύνω χειρόφρενο - βάζω D για να ξεκινήσω - αφήνω φρένο και ... σχεδόν τίποτα... το αμάξι μένει σχεδόν ακίνητο μέχρι να πατήσεις γκάζι.

Η συνήθης λειτουργία ήταν να φεύγει μπροστά ακόμη και αν δεν πατάς καθόλου γκάζι. 

Έχει συμβεί σε κανέναν?

 

 

Edited by polo2010
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, polo2010 said:

Τις τελευταίες μέρες (polo 6r - 2010 - 1,2 - dsg7) παρατηρώ ένα θεματάκι που φοβάμαι ότι υποκρύπτει μεγαλύτερο θέμα!

Λύνω χειρόφρενο - βάζω D για να ξεκινήσω - αφήνω φρένο και ... σχεδόν τίποτα... το αμάξι μένει σχεδόν ακίνητο μέχρι να πατήσεις γκάζι.

Η συνήθης λειτουργία ήταν να φεύγει μπροστά ακόμη και αν δεν πατάς καθόλου γκάζι. 

Έχει συμβεί σε κανέναν?

 

 

Μήπως έχεις κάποια λειτουργία τύπου hill assist που έχεις ενεργοποιήσει κατά λάθος;

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2020 at 7:45 ΜΜ, doggy said:

Μήπως έχεις κάποια λειτουργία τύπου hill assist που έχεις ενεργοποιήσει κατά λάθος;

Το αμάξι πράγματι αν είσαι σε ανωφέρεια σε "κρατάει" για μισό δευτερόλεπτο μέχρι να πατήσεις γκάζι. Αυτό συνεχίζει και το κάνει.

Όμως νομίζω δεν υπάρχει κουμπί για να το πειράξεις αυτό (ακόμη και επίτηδες αν ήθελε κάποιος να το απενεργοποιήσει δεν μπορεί).

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2020 at 10:25 ΜΜ, polo2010 said:

Τις τελευταίες μέρες (polo 6r - 2010 - 1,2 - dsg7) παρατηρώ ένα θεματάκι που φοβάμαι ότι υποκρύπτει μεγαλύτερο θέμα!

Λύνω χειρόφρενο - βάζω D για να ξεκινήσω - αφήνω φρένο και ... σχεδόν τίποτα... το αμάξι μένει σχεδόν ακίνητο μέχρι να πατήσεις γκάζι.

Η συνήθης λειτουργία ήταν να φεύγει μπροστά ακόμη και αν δεν πατάς καθόλου γκάζι. 

Έχει συμβεί σε κανέναν?

 

 

Το φαινόμενο αυτό το παρατήρησα και εγώ λίγο πριν το mechatronic χαλάσει και με αφήσει ξαφνικά στη μέση του δρόμου. Δεν υπήρξε καμμία ένδειξη στον πίνακα των οργάνων για να με προειδοποιήσει... Ίσως είναι σύμπτωση , κάτι που στο εύχομαι,  αν αναλογιστεί κανείς το ποσό που πλήρωσα!  Κάνε έναν έλεγχο αν είναι δυνατόν.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, dimitris211 said:

Το φαινόμενο αυτό το παρατήρησα και εγώ λίγο πριν το mechatronic χαλάσει και με αφήσει ξαφνικά στη μέση του δρόμου. Δεν υπήρξε καμμία ένδειξη στον πίνακα των οργάνων για να με προειδοποιήσει... Ίσως είναι σύμπτωση , κάτι που στο εύχομαι,  αν αναλογιστεί κανείς το ποσό που πλήρωσα!  Κάνε έναν έλεγχο αν είναι δυνατόν.

σε ποια αντιπροσωπεία στο έφτιαξαν τελικά? τώρα είναι όλα καλά? τους ρώτησες μήπως πρέπει να κάνεις κάποιο σέρβις στο κιβώτιο μετά από κάποια χιλιόμετρα μήπως?

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , dimitris211 said:

Το φαινόμενο αυτό το παρατήρησα και εγώ λίγο πριν το mechatronic χαλάσει και με αφήσει ξαφνικά στη μέση του δρόμου. Δεν υπήρξε καμμία ένδειξη στον πίνακα των οργάνων για να με προειδοποιήσει... Ίσως είναι σύμπτωση , κάτι που στο εύχομαι,  αν αναλογιστεί κανείς το ποσό που πλήρωσα!  Κάνε έναν έλεγχο αν είναι δυνατόν.

Εμένα χάλασε ήδη το mechatronic φέτος τον Γενάρη (75000χλμ) χωρίς κανένα προειδοποιητικό σημάδι. Νέκρωσε μέσα στο πάρκινγκ μου και δεν μπορούσα να φύγω!

1300€ η αντικατάσταση σε γνωστή αντιπροσωπεία του Βύρωνα.

Για να δούμε τί άλλο μας επιφυλάσσει το ρημάδι...

 

Edited by polo2010
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , Derv_7 said:

σε ποια αντιπροσωπεία στο έφτιαξαν τελικά? τώρα είναι όλα καλά? τους ρώτησες μήπως πρέπει να κάνεις κάποιο σέρβις στο κιβώτιο μετά από κάποια χιλιόμετρα μήπως?

Στην Karenta Αργυρούπολης. Μου είπαν ότι έχει δύο χρόνια εγγύηση. Καλά πηγαίνει για την ώρα...  Για το service στο κιβώτιο θα ρωτήσω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, polo2010 said:

Εμένα χάλασε ήδη το mechatronic φέτος τον Γενάρη (75000χλμ) χωρίς κανένα προειδοποιητικό σημάδι. Νέκρωσε μέσα στο πάρκινγκ μου και δεν μπορούσα να φύγω!

1300€ η αντικατάσταση σε γνωστή αντιπροσωπεία του Βύρωνα.

Για να δούμε τί άλλο μας επιφυλάσσει το ρημάδι...

 

εντάξει....κατάλαβα....ώρα να το πουλάω το πολάκι 

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2020 at 5:44 ΜΜ, Derv_7 said:

εντάξει....κατάλαβα....ώρα να το πουλάω το πολάκι 

Πες το ψέμματα!

Σκέψου τώρα μετά το μεκατρόνικ να θέλει και τίποτα πολύδισκους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.