Jump to content
TSI

Περι 7Dsg Ο Λογος

Θα ξανάαγόραζες το αυτοκίνητο σου με 7DSG?   

69 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αμάν βρε παιδιά, διαβάζω για τα θέματα στα μικρότερα κιβώτια και τρομάζω και μόνο στην ιδέα για το DQ500 μου

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με τρομάζει είναι ότι χαλάει ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση. Το αφήνω κοντά στη δουλειά σε πολυόροφο parking και δεν έχω ιδέα πως θα το κατεβάσω από εκεί αν χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, forza said:

Εμένα αυτό που με τρομάζει είναι ότι χαλάει ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση. Το αφήνω κοντά στη δουλειά σε πολυόροφο parking και δεν έχω ιδέα πως θα το κατεβάσω από εκεί αν χαλάσει.

φίλε έπινα νερό και διάβασα το σχόλιο σου και με έπνιξες:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε παιδιά, διαβάζω για τα θέματα στα μικρότερα κιβώτια και τρομάζω και μόνο στην ιδέα για το DQ500 μου

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



Αυτο δεν εχει φοβο


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν εχει φοβο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα ξηρού τύπου είναι τα επίφοβα δηλαδή;

 

Η βλάβη δεν με τρομάζει, το να μείνω στον 2ο όροφο με τρομάζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της κοσμοκάρ το οποίο απαντάει πάντα και είναι σοβαρό από οτι φαίνεται.

Η ερώτηση μου ήταν για το αν και πότε πρέπει να αλλάξω λάδια στο dq200.

Τους ζήτησα να απαντήσουν γραπτά...αλλά τελικά μιλήσαμε προφορικά στο τηλέφωνο.

Η απάντηση είναι οτι ναι μεν είναι life time τα λάδια του κιβωτίου αλλά καλό θα είναι να αλλαχθούν στις 100 000 χιλιάδες χλμ.

Όμως κατά την γνώμη τους και να τα αλλάξω δεν διασφαλίζω οτι δεν θα τα παίξει το mechatronic. 
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο μου είπαν.

 

Αυτά......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου παν γιατι δεν το γραφουν και στο βιβλιο του αυτοκινητου αραγε;;;οεο...

εγω ενα ξερω: οτι το dsg σαν κιβωτιο ξεκινησε με τις καλυτερες περγαμηνες και τωρα εφτασε να ειναι λογος μη αγορας ενος πχ μεταχειρισμενου vag...

Edited by TMESSOLO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TMESSOLO said:

εγω ενα ξερω: οτι το dsg σαν κιβωτιο ξεκινησε με τις καλυτερες περγαμηνες και τωρα εφτασε να ειναι λογος μη αγορας ενος πχ μεταχειρισμενου vag...

Όντως ξεκίνησε με περγαμηνές, αλλά στην πορεία.. 'θύμωσε' (!), θυμώνοντας και υποψήφιους αγοραστές...Όταν δουλεύει σωστά (στις αρχές) διαπιστώνει κάποιος ότι πράγματι ένα πολύ καλό κιβώτιο...Ωστόσο, δεν αγαπάει τη ζέστη και τις συχνές αλλαγές ταχυτήτων μέσα σε πόλη, με αποτέλεσμα να φθείρονται πολύδισκο ή Mechatronic (τουλάχιστον για το DQ 200 που φοράει το δικό μου)...Άρα, γενικώς ακατάλληλο για Ελλάδα και κυρίως το καλοκαίρι (παραδοχή γνωστού μου τεχνικού, υπαλλήλου αντιπροσωπείας VW)...Η αντοχή του, είναι μέχρι περίπου 150.000 km...Τουλάχιστον στις αντιπροσωπείες, τεχνικοί με κατάρτιση + απαιτούμενα εργαλεία για σωστή επιδιόρθωση ή σωστή αντικατάσταση, δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν... Βοήθειά μας!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2020 at 1:03 ΜΜ, TMESSOLO said:

εγω ενα ξερω: οτι το dsg σαν κιβωτιο ξεκινησε με τις καλυτερες περγαμηνες και τωρα εφτασε να ειναι λογος μη αγορας ενος πχ μεταχειρισμενου vag...

Οπως το λες ρε παιδί μου!  

 

Ενας λόγος που με κρατούσε πάντα πίσω στην αγωρα ως μεταχειρισμένου VW.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, OMINUS said:

Οπως το λες ρε παιδί μου!  

 

Ενας λόγος που με κρατούσε πάντα πίσω στην αγωρα ως μεταχειρισμένου VW.

 

 

δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η λογική του ξηρού συμπλέκτη? Σε τι υπερτερεί σε σχέση με τα κιβώτια υγρού συμπλέκτη που αλλάζεις τα υγρά και είναι ποιό αξιόπιστα? Λιγότερο κόστος? Υποτίθεται πιο γρήγορες εναλλαγές?

 

Αν δεν βαριέται κάποιος από τους γνώστες του θέματος ας πει μια κουβέντα....

Εντωμεταξύ όπου και να έχω ρωτήσει Ελλάδα σε εξιδεικευμένα συνεργεία για αυτόματα κιβώτια για το dq200 σηκώνουν τα χέρια ψηλά....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με dsg + paddles. Οσοι εχετε αυτον τον συνδυασμο, εχετε δει αν μπορεις να επιλεξεις ταχυτητα M1, οταν το αυτοκινητο ειναι ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ;

Εξηγω ποιο ειναι το θεματακι μου. Εχω το tiguan, το οποιο ειναι σχετικα βαρυ αμαξι και (εχω την εντυπωση) οτι το κιβωτιο του ειναι ρυθμισμενο περισσοτερο για ανεση και ομαλη οδηγηση παρα για "πεταγματα". Ο προβληματισμος μου ειναι οτι σε καποιες διασταυρωσεις με μεγαλη ροη αυτοκινητων, ο χαρακτηρας του κιβωτιου δεν κανει ευκολη την γρηγορη διευλευση σε μικρα κενα που υπαρχουν στην κινηση.

Οταν βαζω χειροκινητα Μ1, τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα. Το κακο ειναι οτι εχω παρατηρησει οτι αυτο γινεται (σε σταση του αυτοκινητου) μονο αν σπρωξω τον επιλογεα ταχυτητων δεξια (ωστε να μπει σε semi-automatic mode). Θα ηταν πολυ προτιμοτερο να εκανα "τακ" πιεζοντας το αριστερο paddle.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι στο D δεν σε αφηνει να αλλαξεις με τα paddles? Σε μένα γινεται κανονικα κ μετα μπαινει παλι μετά από λιγο στο D. Εκτος κ αν ρωτας κατι αλλο κ δεν καταλαβα... 

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι στο D δεν σε αφηνει να αλλαξεις με τα paddles? Σε μένα γινεται κανονικα κ μετα μπαινει παλι μετά από λιγο στο D. Εκτος κ αν ρωτας κατι αλλο κ δεν καταλαβα... 
Με αφήνει, αλλά μόνο αν το αμάξι κινείται. Όταν είμαι σταματημένος πχ σε διασταύρωση, δεν με αφήνει
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Derv_7 said:

Ωραίο βιντεάκι για megatronic dq200. Ο τύπος ισχυρίζεται οτι κάνει rebuild 

 

 

ο συγκεκρυμενος εχει πολλα βιντεακια...επειδη τον εχω παρακολουθησει κανει παπαδες...αξιζει να τον παρακολουθησετε...ενας Ελληνας (απο τους πολλους) στο Γιοχανεσμπουργκ που δειχνει τον δρομο...

Edited by TMESSOLO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βρήκα ένα πολύ καλό και αναλυτικό βίντεο στα αγγλικά, με την αλλαγή λαδιού και φίλτρου σε ένα κιβώτιο ταχυτήτων DSG7 OBH DQ500 σε ένα TIGUAN 2018 (πρέπει να είναι το 2.0 TDI 190HP).

Προσωπικά έκανα εγγραφή και στο δωρεάν κανάλι τους στο Youtube (Wannabe Mechanic) για μελλοντικά επεισόδια.




VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

να πω πάλι μια κακία? στα παλιά αυτόματα συνήθως υπήρχε βαλβίδα εξαγωγής λαδιού κάτω από το αμάξωμα και ράβδος ελέγχου της στάθμης λαδιού στο μηχανοστάσιο.....αυτά πριν 30 χρόνια και βάλε.

Και τώρα για να αλλάξεις λάδια πρέπει να λύσεις τον γρίφο της Σφίγγας! Και εντάξει σιγά της αλλαγές πια.

Στο παλιό αυτόματο που έχω με μετροπέα  ροπής  , οι αλλαγές είναι πιο αργές αλλά είναι και σταθερές! Δεν κάνει δέκα ώρες το κιβώτιο να αποφασίσει αν θα βάλει 2η ή 3ή όπως το dsg μου...Άσε που αν ο δρόμος είναι λίγο κακοτράχαλος οι αλλαγές που κάνει είναι άστα να πάνε, όλο λαγουδάκια κάνει. 

Βέβαια σε ταξίδι το dsg είναι απόλαυση αλλά στην πόλη δεν θα το συνιστούσα.

Αυτά....τα είπα και ξαλάφρωσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κανάλι στο youtube HumbleMechanic παρέχει πολύ καλή πληροφόρηση για θέματα VW.  

https://www.youtube.com/channel/UC2gRQKQgI3CsrcnMuHPyYsQ

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Golf 1.2 TSI  DSG 2011 Mechatronic 40.000km της ανάκλησης, αλλαγή υγρών 120,000 τώρα 133.000χλμ χωρίς βλάβη αλλά μόνιμα με κάπως πιο τραχιά λειτουργία σε σχέση με το βελούδινο  golf 1.4 Act 140 DSG 2013 με 103000 χλμ χωρίς πρόβλημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Asxetos said:

Golf 1.2 TSI  DSG 2011 Mechatronic 40.000km της ανάκλησης, αλλαγή υγρών 120,000 τώρα 133.000χλμ χωρίς βλάβη αλλά μόνιμα με κάπως πιο τραχιά λειτουργία σε σχέση με το βελούδινο  golf 1.4 Act 140 DSG 2013 με 103000 χλμ χωρίς πρόβλημα.

και τα δύο έχουν dq200?

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , Derv_7 said:

και τα δύο έχουν dq200?

Δεν έχω ιδέα...Το ένα έχει eco/normal/sport  και μόλις αφήνεις γκάζι πάει νεκρό στο eco, το μικρό δεν έχει τέτοιο ούτε  auto hold mode Μόνον D/S

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση του forum. Είχα και άλλη βλάβη στο polo αυτή τη φορά σχετίζεται με τον αισθητήρα του λεβιέ του κιβωτίου.Αντικατάσταση διακόπτη θέσης parking επιλογέα ταχυτήτων

Το νούμερο του ανταλλακτικού είναι 5Q0713128A       SWITCH.

Το σύμπτωμα που είχα (και το είχα αναφέρει και σε άλλα ποστ) ήταν οτι σε τακτά χρονικά διαστήματα μου έβγαζε το παρακάτω error message:

“”Workshop! Only leave vehicle in position P””

Το παραπάνω μήνυμα το έβγαζε συνήθως όταν ξεκινούσα το αυτοκίνητο το πρωί.

Το μήνυμα εμφανιζόταν για ένα δέκατο του δεπτερολέπτου και μετά εξαφανίζονταν.....επίσης στο διαγνωστικό δεν εμφανίζονταν κανένα σφάλμα, ούτε υπήρχε κάτι αποθηκευμένο ....

Αυτά τα τελευταία τα αναφέρω για να τονίσω πόσο πολύ της πλάκας είναι η παρακολούθηση και η πληροφόρηση που δίνει η VW σχετικά με τα προβλήματα του οχήματος.

Αυτά...με τις υγείες μας

 

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Derv_7 said:

Για ενημέρωση του forum. Είχα και άλλη βλάβη στο polo αυτή τη φορά σχετίζεται με τον αισθητήρα του λεβιέ του κιβωτίου.Αντικατάσταση διακόπτη θέσης parking επιλογέα ταχυτήτων

Το νούμερο του ανταλλακτικού είναι 5Q0713128A       SWITCH.

Το σύμπτωμα που είχα (και το είχα αναφέρει και σε άλλα ποστ) ήταν οτι σε τακτά χρονικά διαστήματα μου έβγαζε το παρακάτω error message:

“”Workshop! Only leave vehicle in position P””

Το παραπάνω μήνυμα το έβγαζε συνήθως όταν ξεκινούσα το αυτοκίνητο το πρωί.

Το μήνυμα εμφανιζόταν για ένα δέκατο του δεπτερολέπτου και μετά εξαφανίζονταν.....επίσης στο διαγνωστικό δεν εμφανίζονταν κανένα σφάλμα, ούτε υπήρχε κάτι αποθηκευμένο ....

Αυτά τα τελευταία τα αναφέρω για να τονίσω πόσο πολύ της πλάκας είναι η παρακολούθηση και η πληροφόρηση που δίνει η VW σχετικά με τα προβλήματα του οχήματος.

Αυτά...με τις υγείες μας

 

οτι να ναι δηλαδη....μαλιστα....αντε να δουμε τι αλλο μας περιμενει..ποσο πηγε το μαλλι αν   επιτρεπεται;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.