Jump to content
TSI

Περι 7Dsg Ο Λογος

Θα ξανάαγόραζες το αυτοκίνητο σου με 7DSG?   

69 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

53 minutes ago, TMESSOLO said:

καλησπερα...dsg6 touran 1.4 tsi 2008

οπότε λογική η αλλαγή λοιπόν. Στο dsg7 δεν παίζουν λάδια είναι ξηρου. συμπλέκτη. by the way το δικό σου αν κάνεις κάθε 40000 σερβις είναι πολύ πιο αξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Το θέμα αφορά τα κιβώτια dsg7 ξηρού συμπλέκτη και ο σκοπός ειναι η ανταλλαγή πληροφοριών συντήρησης και εμπειριών με το συγκεκριμένο κιβώτιο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν κάτσεις και πας By the book και VW κάποια στιγμή θα την πατήσεις με το κιβώτιο.

 

Η VW (Και όχι μόνο) έχει υιοθετήσει μια λογική ότι δεν αλλάζουμε ποτέ λάδια στο κιβώτιο είτε αυτό είναι χειροκίνητο είτε DSG.

 

Τα θεωρεί ότι τα λάδια είναι για μια ζωή, αλλά είναι λάθος αυτή η νοοτροπία που προσπαθούν να περάσουν.

 

 

 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχει περάσει η νοοτροπία ότι τα dsg δεν έχουν λάδια πόσο σίγουρη είστε ότι δεν έχουν σταγόνα λάδι??

 

Επίσης υπάρχει και το φίλτρο λαδιού του dsg 

 

 

Λεπτομέριες  με ότι αφορά το dsg εδώ για όποιον ενδιαφέρεται 

 

https://oborudow.ru/el/transmissiya/skolko-masla-v-korobke-dsg-7-kak-pomenyat-maslo-v-korobke-dsg/

 

 

 

Επίσης για να δείτε πως γίνετε η βαλβολινη (αυτή που και καλά η VW λέει ότι δεν χρειάζεται να την αλλάζετε ποτέ)

 

Ρίξτε μια ματιά εδώ που δείχνει τα Λαδιά

 

https://www.vwwatercooled.com.au/forums/f234/dsg-7-speed-oil-change-123016.html

 

https://rallystore.ru/tl/obem-masla-v-dsg-7-kak-pomenyat-maslo-v-korobke-dsg-kakoe-maslo-zalivat.html

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Το θέμα αφορά τα κιβώτια dsg7 ξηρού συμπλέκτη και ο σκοπός ειναι η ανταλλαγή πληροφοριών συντήρησης και εμπειριών με το συγκεκριμένο κιβώτιο
Τα κιβώτια DSG 7 δεν είναι όλα ξηρού συμπλέκτη, αλλά και υγρού. Παράδειγμα το δικό μου DSG 7 DQ500 (Wet clutch).
Σε αυτό, αλλάζουν λάδια άραγε;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Τα κιβώτια DSG 7 δεν είναι όλα ξηρού συμπλέκτη, αλλά και υγρού. Παράδειγμα το δικό μου DSG 7 DQ500 (Wet clutch).
Σε αυτό, αλλάζουν λάδια άραγε;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Στο αγγλικό φόρουμ που είχες ρωτήσει, θυμάσαι ότι σου είχαν πει 40k miles? Σου είχαν ποσταρει μάλιστα και λινκ από επίσημη σελίδα VW Αγγλίας.
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Derv_7 said:

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Το θέμα αφορά τα κιβώτια dsg7 ξηρού συμπλέκτη και ο σκοπός ειναι η ανταλλαγή πληροφοριών συντήρησης και εμπειριών με το συγκεκριμένο κιβώτιο

οχι εγω συγνωμη αν εγραψα την γνωμη μου σε λαθος τοπικ..αν και το θεμα θα επρεπε να λεει ´περι dsg7 ξηρου συμπλεχτη ο λογος ´ γιατι αν και κατοχος dsg6 νομιζω οτι dsg7 υπαρχουν 2 ειδη:ξηρου και υγρου συμπλεχτη...εμπαση περιπτωση εγραψα την γνωμη μου για την συντηρηση που κανω εγω στο δικο μου υστερα απο ερωτηση μελους σε μενα πιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Στο αγγλικό φόρουμ που είχες ρωτήσει, θυμάσαι ότι σου είχαν πει 40k miles? Σου είχαν ποσταρει μάλιστα και λινκ από επίσημη σελίδα VW Αγγλίας.
Ναι, αυτό εκεί το θυμάμαι, εδώ στο Ελλαδισταν αναρωτιέμαι τι ισχύει

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, TMESSOLO said:

οχι εγω συγνωμη αν εγραψα την γνωμη μου σε λαθος τοπικ..αν και το θεμα θα επρεπε να λεει ´περι dsg7 ξηρου συμπλεχτη ο λογος ´ γιατι αν και κατοχος dsg6 νομιζω οτι dsg7 υπαρχουν 2 ειδη:ξηρου και υγρου συμπλεχτη...εμπαση περιπτωση εγραψα την γνωμη μου για την συντηρηση που κανω εγω στο δικο μου υστερα απο ερωτηση μελους σε μενα πιο πανω..

συγνώμη δεν ήξερα οτι υπάρχει και dsg7 υγρού. Όπως καταλαβαίνεται. η πληροφόρηση πάνω στην συντήρηση του dsg7 είναι σε πολύ αρχικά στάδια.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς κατόχους dsg. 

Οταν βαζεται την οπισθεν, τη στιγμή αμέσως μόλις βαζεται τον μοχλό στο R καταλαβαίνετε ένα πολύ μικρό σχέδον ανεπαίσθητο κούνημα του αυτοκινήτου? Σαν τρανταγματακι? 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω προσέξει, την επόμενη φορά που θα βάλω όπισθεν θα δω και θα σου πω... Για DSG7 DQ500 εγώ

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, forza said:

Σωστή η επισήμανση του κιβωτίου

Dq200 και 381

381?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν μετακινώ τον μοχλό στη θέση R. Βέβαια είχα να το κινήσω 10ερες και ηταν σε ήλιο. Μήπως μέχρι να κυκλοφόρησαν τα λάδια? Θα το πάω μια βόλτα να δω. 

Το πήγα μια βολτα να γράψω κάποια χλμ. Οι σχέσεις όλες αλλάζουν μια χαρά χωρις περίεργα πραματα. Οταν όμως μετακινώ (εννοείται από σταση) στη θέση R καταλαβαίνω ενα πολύ ελαφρύ κλωτσηματακι. 

Κανένα λαμπάκι αναμμένο κια τίποτα περίεργο στην οθόνη. 

Και σε πάτημα αλλάζει μια χαρά. 

Μιλαω για Dsg 7

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , forza said:

Όχι δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο. Ακούω θόρυβο από το σασμάν αλλά τράνταγμα δεν έχω νιώσει

Μη φανταστείς τίποτα τρελά πραματα. 

Σαν δόνηση στιγμιαία. Μη νομίζεις τρανταζεται ο τόπος

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αντίστοιχο κλωτσηματακι σε κατόχους audi αλλά και D και στο R.

Εμενα μου το κάνει χρόνια τώρα. Αλλά δε ξέρω γιατί μου ήρθε σήμερα να το πω. 

Γενικα δεν κάνω λαλακιες και τα κάνω όλα προβλεπόμενα όπως τα λέει το βιβλιαράκι όσον αφορά το Dsg. Οι αλλαγές όλες γίνονται πάντα από σταση και ποτε σκετο το P χωρίς χειροφρενο(το κανουν πολλοί αυτό). 

Να πω ότι είχαν κάνει κάποτε μια ανακληση και μου άλλαξαν βαλβολινες και κάποιο update στο dsg. 

Πρόσφατα δε πέρασα από vw να ρωτησω αν θελουν άλλαγμα οι βαλβολινες κάποτε και μου είπαν όχι. Πάντα για DSG7 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με dsg 7 να τσεκάρει αν όταν βάζει  R από σταση αισθάνεται ένα μικρό κλωτσηματακι σαν δονηση γιατί το έχω αγχος ύστερα από κάποια που διαβασα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πήγα μια μεγάλη βόλτα ύστερα από πολλές μέρες και έστρωσε αρκετα. Σχεδόν δε το κάνει. Δε ξέρω αν παίζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , pipis13 said:

 

Πρόσφατα δε πέρασα από vw να ρωτησω αν θελουν άλλαγμα οι βαλβολινες κάποτε και μου είπαν όχι. Πάντα για DSG7 

 

τα ίδια σαν απάντηση και στα 6ρια σασμάν! 

 

μην τους ακούς όμως όταν τα αλλάξεις και δεις τα λαδια μαύρα τότε θα καταλάβεις αν έπρεπε να τα πετάξεις.

 

τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πλέον πάγια τακτική σε όλες της μάρκες.

 

η βαλδωλινες να θεωρούνται αθάνατες

https://www.vwwatercooled.com.au/forums/f234/dsg-7-speed-oil-change-123016.html

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
τα ίδια σαν απάντηση και στα 6ρια σασμάν! 
 
μην τους ακούς όμως όταν τα αλλάξεις και δεις τα λαδια μαύρα τότε θα καταλάβεις αν έπρεπε να τα πετάξεις.
 
τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πλέον πάγια τακτική σε όλες της μάρκες.
 
η βαλδωλινες να θεωρούνται αθάνατες
https://www.vwwatercooled.com.au/forums/f234/dsg-7-speed-oil-change-123016.html
 
Να σημειωθεί ότι το link παραπέμπει σε διαδικασία αλλαγής λαδιών στο διαφορικό και όχι σε κιβώτιο DSG7.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , topmar said:

Να σημειωθεί ότι το link παραπέμπει σε διαδικασία αλλαγής λαδιών στο διαφορικό και όχι σε κιβώτιο DSG7.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

αν θυμάμαι καλά σε αυτό το site είχα βρει σε κιβώτια dsg?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry αλλά εγώ ούτε θέλω , ούτε και μπορώ να τα αλλάξω μόνος μου τα λάδια του dsg7 dg200.

Ειδικά αν δεν δω πρώτα έναν άλλο να το κάνει. Για αυτό και ρωτάω για έμπειρο μάστορα στα κιβώτια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , Derv_7 said:

Παιδιά sorry αλλά εγώ ούτε θέλω , ούτε και μπορώ να τα αλλάξω μόνος μου τα λάδια του dsg7 dg200.

Ειδικά αν δεν δω πρώτα έναν άλλο να το κάνει. Για αυτό και ρωτάω για έμπειρο μάστορα στα κιβώτια αυτά.

για κάνε μια ερώτηση εδώ 

 

http://www.vw-sasman.gr/

 

 

 

 

και εδω

http://www.vag-sasman.gr/

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.