Jump to content
meltemie

Golf MkΙ 1977 αναπαλαιωση με 1.8 Τ

Recommended Posts

το ειχα οδηγησει το συγκεκριμενο. Δεν μου αρεσε καθολου. Βεβαια αν το κανεις για τη φαση... μεσα ! Ισως όμως αν εβρισκες κατι πιο σπανιο δεν ξερω ισως αξιζε περισσοτερο το κοπο. ενα ΜΚ1 gti, fiat spider που προσωπικα αρεσει σε μενα, m3 e30, audi quattro, 2002tii, kai alpina ισως, veloce junior, clio williams, kai alla polla, .

Link to comment
Share on other sites

1981 323ι 2πορτο Ι-6 μηχανη και 5αρι κιβωτιο...και με πολυ σκουρια!!!!!

Πολυ καλο αμαξι!!! Αν του βαλεις μηχανικα μερη απο Μ3 (με πολυυυ αρνητικο καμπερ) ειναι καυλα!!! Επιπλεον αν βρεις και ενα κιβωτιο EVO :D

Edited by Golf_mk1
Link to comment
Share on other sites

To 1981 BMW 323i ειναι σπανιο εδω(US). Μετριμενα στα δαχτυλα οσα υπαρχουν ακομα. Γι αυτο το κρατησα...αλωστε τσαμπα μου το δωσανε,ουτε που δουλευε...τωρα δουλευει

Το Ε21 δεν ειχε νομιζω Μ τοτε ηταν οι ΑΛΠΙΝΕΣ....και μαλον κατι τετοιο θα το κανω...εξωτερικα , αναρτησεις , και κιβωτιο :D:(

Link to comment
Share on other sites

Το Ε21 δεν ειχε νομιζω Μ  τοτε ηταν οι ΑΛΠΙΝΕΣ....και μαλον κατι τετοιο θα το κανω...εξωτερικα , αναρτησεις , και κιβωτιο :)  ;)

To ξερω, εσυ εχεις το λεγομενο 'καρχαρια'. Ο αδελφος μου ειχε το επομενο μοντελο 323 με κιβωτιο EVO, χταποδι-εξατμιση, φιλτροχοανη(σαν κουβας!!) και αναρτηση απο Μ3. ΚΑΥΛΑ :) !!!!

Link to comment
Share on other sites

O τελευταίος μου φαίνεται ήταν ο πιο επαγγελματίας από όλους. Μήνο άντε περιμένουμε φωτογραφίες και από το δικό σου. Να περνάς κάθε μέρα από το μαγαζί να βλέπεις την εξέλιξη και παράλληλα να τραβάς.

Link to comment
Share on other sites

Opoioσ εχει γκαραζ στο σπιτι του και καποιες βασικες γνωσεις και λιγο $ μπορει να κανει αναπαλεωση ευκολα.!

Θες και εξοπλισμο, αρκετο χρονο, βοηθεια απο καποιο/ους και επιπλεον ορεξη!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια δε θα το έλεγα, εξοπλισμός ναι χρειάζεται. ¶λλα όχι τπτ τρελά έξοδα. Η όρεξη είναι πάνω από όλα. Για πληροφορίες το internet είναι η μεγαλύτερη βιβλιοθήκη. Το 2ο βασικό είναι κάποιο ευρύχωρο γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια δε θα το έλεγα

Eεε και ενα χερακι βοηθεια δεν πιστευω να σου πεφτει και ασχημα!!! Εστω και για λεει κατι να περναει και η ωρα ή να φερνει και κανενα εργαλειο!!!

Link to comment
Share on other sites

χεχε ναι παίρνεις μαζί και μια κάσσα μπύρες, ρίχνεις και μουσική στο στέρεο με τα 12" woofer αλλά τελικά καταλήγουμε να ρίχνουμε ζεμπεκιές και να προσπαθούμε να καταλάβουμε αν βλέπουμε 2 ή 4 golf.

Οι μπύρες πάντως είναι must όταν δουλεύουμε στα αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

ok οι μπυριτσες αλλα μαλλον θελει και μεζε μαζι!!!!! Εχουμε ξεφυγει νομιζω :)

Μηπως μιλαμε για αναπαλαιωση του στομαχιου μας ;):):baby:

Παρτε κοσμεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!

Edited by Golf_mk1
Link to comment
Share on other sites

Είτε όλοι σας έχετε βρεί άκρη για να προμηθεύεστε τα απαραίτητα υλικά, είτε δεν έχετε πρόβλημα να ξοδέψετε περισσότερα χρήματα απο τη συνολική αξία του αυτοκινήτου.

Μη με παρεξηγήσετε αλλά όταν εγώ αποφάσισα, πρόσφατα, να βρώ μηχανή 1,8Τ μαζί με τα παρελκόμενά της μου ζήτησαν 3,000 ευρώ, όταν μείωσα τις επιθυμίες μου και ρώτησα για το 2,0 lt. GTI 16V μου ζήτησαν 1,700 ευρώ.

Αντιλαμβάνεσθε ότι για να "πειράξω" το δικό μου πρέπει το χέρι να μπεί βαθιά στη τσέπη και δεν είαμι σίγουρος αν αυτό αξίζει τελικά.

Αν όμως έχετε βρεί καλή "τρύπα" που να τη διαχειρίζεται λογικός και γνώστης μοιράστε τη γνώση.

Φιλικά και ελπίζω ανευ παρεξήγησης......

Link to comment
Share on other sites

Για 1,8Τ σε mk2 θέλει πολλαααααααααααά λεφτά. Καμιά 6000e είναι σιγουρότατα. H καλύτερη λύση για σένα αφού είσαι ήδη 16v είναι να το τουρμπίσεις και άνετα να φτάσεις τα 200hp. Tουρμπιζοντάς το, αναγκαστικά ανοίγεις μπλοκ και κυλινδροκεφαλή και τους ρίχνεις μια ανακατασκευή για να σου κρατήσουν άλλα τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Μηνα τι εγινε το εργαλειο?Το δικο μας δυναμωσε λιγακι ακομα.

Μεχρις στιγμης εχω βρει ενα με αλλα μπορει να το αναλαβει μετα απο 1 μηνα :)

Το καλο ειναι οτι δινει 5 χρονια εγγυηση. Θα δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πολυ ωραια ολα αυτα, αλλα θα ρωτησω κατι περιεργο..(πολλοι απο εσας θα νομιζετε και γελοιο..):

Το βαφουν στα γκαραζ τους οι ανθρωποι, αλλα δεν θα πρεπει να εχουν φουρνο να τα "ψησουν" αφοτου πεσει η μπογια?! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι νομίζουν ότι ο φούρνος στα φανοποιεία είναι ίδιος με αυτόν που ψήνουν μοσχαράκι με πατάτες :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι νομίζουν ότι ο φούρνος στα φανοποιεία είναι ίδιος με αυτόν που ψήνουν μοσχαράκι με πατάτες :thumbsup:

Καταρχην δεν πιστευω να το ειπες φιλε μπιτ αυτο το πραγμα με αφορμη το ποστ μου..Ε? fire.gif

Αν ομως απο την αλλη μερια το ειπες παρακειμενος απο το προηγουμενο ποστ μου σε αυτο το τοπικ, εχω να σου πω, πως πριν ποσταρω μια αποψη/ερωτηση εχω πληρη συνηδειση του τι ρωταω και ΠΩΣ το ρωταω...

Ισως ετσι οπως εξεφρασα την ερωτηση μου να μην εγινα απολυτα κατανοητος...Ή παλι ατομα που δεν διαβαζουν σωστα αυτο που ρωταω δεν καταλαβαν με αποτελεσμα να λενε η και ακομα να ειρωνευονται..

Εκεινο λοιπον που θελω να ξανα-ματα-ρωτησω ειναι το εξης: Φουρνους εχουν αυτοι οι ανθρωποι που κανουν αυτες τις απιστευτες μετατροπες στα γκαραζ τους? :D

Περιττο να πω πως ΞΕΡΩ και ΕΧΩ ΔΕΙ πως ειναι ενας φουρνος (φανοποιειου), ξερω σε τι θερμοκρασιες πχ τα ψηνουν κτλ...Αλλα ρωταω διοτι ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ κατι τετοιο στις φωτος και μου κανει εντυπωση..Τωρα, αν εσυ μπιτ δεν μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω, δεν ευθυνομαι εγω..

Εκανα μια ερωτηση και περιμενω μια απαντηση, οποιος φυσικα ξερει και θελει να απαντησει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.