Jump to content
batikiotis

Αλλαγή λαδιών..

Recommended Posts

Αυτό που ξερώ είναι ότι οι αντιπροσωπείες κοιτάζουν να οικονομήσουν, και δεν τις ενδιαφέρει για τα αμάξια μας ποσά χλμ κάνουμε , με τι συνθήκες κ.τ.λ. ίσα ίσα που χαρά τους είναι να μας βλέπουν κάθε μέρα. Μάλλον να μας τα πέρνουν κάθε μέρα. Εγώ είμαι απόλυτος με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, και ούτε θερμοκρασίες περιβάλλοντος ακούω ούτε τίποτα. Όπως είμαι απόλυτος και στο ότι κάθε αλλαγή λαδιών πρέπει να αλλάζει και το φίλτρο. Σκεφτείτε να κάνετε μπάνιο και να μην αλλάξετε σώβρακο… όποιος δεν έχει πρόβλημα με την εγγυηση ας μου στείλει μήνυμα να του πω πως θα τελειώνει τα service φθηνά και γρήγορα. Π.χ. έκανα service στο polo πριν 1 χρόνο. 4λιτρα Aral 10W-40, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνας και 4 μπουζί NGK τριακιδα , ξεμπέρδεψα σε 45λεπτα και πλήρωσα 86 ευρώ…….. παρακαλώ. Και το βασικότερο. Ήμουν αποπανω και έβλεπα.  :cry:

Και εγω μια από τα ίδια αλλά τα λάδια ήταν CYCLON 0W-30 και πλήρωσα στην αντιπροσωπεία ¤ 88. Η διάρκεια του service ήταν 1 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ σήμερα άλλαξα λάδια 1500 χλμ πριν τις ώρες τους. Κανονικά έπρεπε να τα αλλάξω στα 23.500 χλμ και όμως τα άλλαξα στα 22.00χλμ. Ο λόγος??

Έλειπαν 3/4 του λίτρου λάδι. (κανονικά βάζουν 3 lit λάδι και είχαν μείνει 2,25lit)

2 πιθανές οι εξηγήσεις:

1) καίει λάδια

2) Ή στην αντιπροσωπεία που τους το άφησα (στα 16.000 χλμ) με κοροιδέψαν με κλέψαν και πολλά άλλα. (αφήστε που τα λάδια που βάζουν είναι άθλια)

Ο μηχανικός μου είπε ότι μάλλον δεν καίει λάδια (αν και μου είπε να το παρακολουθήσω για παν ενδεχόμενο)

Βγάλτε τα συμπεράσματα μόνοι σας. Θα κάνουν πολύ καιρό να με ξαναδούν από εκεί...

Πληροφοριακά έβαλα Castrol 10-40.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ σήμερα άλλαξα λάδια 1500 χλμ πριν τις ώρες τους. Κανονικά έπρεπε να τα αλλάξω στα 23.500 χλμ και όμως τα άλλαξα στα 22.00χλμ. Ο λόγος??

Έλειπαν 3/4 του λίτρου λάδι. (κανονικά βάζουν 3 lit λάδι και είχαν μείνει 2,25lit)

2 πιθανές οι εξηγήσεις:

1) καίει λάδια

2) Ή στην αντιπροσωπεία που τους το άφησα (στα 16.000 χλμ) με κοροιδέψαν με κλέψαν και πολλά άλλα. (αφήστε που τα λάδια που βάζουν είναι άθλια)

Ο μηχανικός μου είπε ότι μάλλον δεν καίει λάδια (αν και μου είπε να το παρακολουθήσω για παν ενδεχόμενο)

Βγάλτε τα συμπεράσματα μόνοι σας. Θα κάνουν πολύ καιρό να με ξαναδούν από εκεί...

Πληροφοριακά έβαλα Castrol 10-40.

Πες μας που πήγες για να μην περασουμε και εμείς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Στο service της αντιπροσωπείας στο Ηράκλειο Κρήτης. Στο βιβλίο service γράφει για επόμενη αλλαγή στα 23.000 χλμ αλλά μέχρι τότε δεν θα'χε μείνει λάδι αν δεν το είχα πάρει πρέφα... Γι'αυτό παιδιά πάντα από πάνω ό,τι και αν κάνουν στο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στηριζομενοι στην αισθηση που δινει η λεξη αντιπροσωπεια, πολλοι κανουν λαδιες.... Για παραδειγμα στην τελευταια αλλαγη με χρεωσαν 6 λιτρα λαδι (μου εβαλαν και για την αλλη φορα :) ), δεν κοιταξα αναλυτικα τις χρεωσεις και το πηρα χαμπαρι πολυ μετα αλλα τελικα πηρα τα χρηματα απο τα 2 λιτρα πισω. Τωρα στο οτι καιει λαδι και εγω δεν πιστευα τα του εγχειριδιου κλπ μεχρι που το καλοκαιρι αναψε το λαμπακι του λαδιου και χρειαστηκε να συμπληρωσω και εγω περιπου 3/4 του λιτρου λαδι. Να ελεγχετε συχνα την σταθμη ειδικα οσοι εχετε 100αρια και τα πατατε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια. Τα 16v τσιμπάνε λίγο τα λαδάκια τους πάνω από τις 5.000rpm

Το έχω ξανακούσει αυτό. Μπορεί να μου το είχες πει και εσύ φίλε bear σε άλλο topic. Εγω δεν έχω δει να τσιμπάει το δικό μου. Το κοιτάζω αρκετά συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το σκίζεις?

το σκίζω αλλά συνήθως στις υψηλές ταχύτητες 4η,5η. Μήπως για αυτό? Δεν το σπάει στην 1η και στην 2α

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 1η 2α τις σπάω συχνά (λίγο πριν τον κόφτη...) οπότε μάλλον αυτός είναι ο λόγος που τσιμπάει. Θα το παρακολουθώ όμως

Θα το παρακολουθώ και εγω και θα δείξει αν τσιμπάει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ γενικότερα συμφωνώ και είμουν ύπερ αυτης της ιδέας (6 χρόνια πελάτης συνεργείου αντιπροσώπειας VW) αλλά στο τελευταίο γενικό μου σερβις αποφάσισα να μην ξαναπατήσω ούτε απ'εξω καθώς προσπαθούσαν να με πείσουν οτι τα 6 λίτρα λάδι τα βάλανε στο Πόλο και ότι κάνανε ετήσιο γενικό σερβις σε 45 λέπτα. Ασε που στο τέλος μου πέταξαν οτι ξεχάσαν να αλλάξουν τα υγρά φρένων (στο 2ο χρόνο λεεί η VW)  αλλά δεν πειράζει θα το κάνουν του χρόνου.... knife.gif  knife.gif  knife.gif Στο κάτω κάτω η αλλαγή λαδιών δεν είναι κάτι επιστημόνικο...

κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά!!! όνομα δεν θα πω αλλά....

είχα πάει κι εγώ σε ακατανόμαστη αντιπροσωπία για το τελευταίο service τον Σεπτέμβριο και χρειάστηκε να ξαναπάω άλλες δύο φορές! όλο κάτι ξεχνούσαν, κάτι δεν είχαν προλάβει να κάνουν, κάτι δεν το έκαναν όπως το ζήτησα... τι να λέμε...

(για Θεσσαλονίκη όλα αυτά!)

Όταν πηγαίνεις για αλλαγή λαδιών στην αντιπροσωπεία δεν σου αλλάζουν μόνο τα λάδια σου κοιτάνε και το αυτοκίνητο από κάτω μήπως έχει προκείψει κανένα προβλημα από κάτω και πολλά άλλα. Όταν κάποιος κάνει πολλά Χιλιόμετρα όπως εγω αισθάνεται μεγαλύτερη σιγουριά. Επίσης όταν κάνεις τέτοια χρήση και πηγαίνεις πιο συχνά σου κάνουν και καλύτερη τιμή. Λάδια ξέρω να αλλάζω. Αλλάζω ήδη στο GOLF II που έχω. Δεν είναι εκεί το θέμα.

όταν πας το αυτοκίνητο μόνο για αλλαγή λαδιών δεν σου κοιτάν απολύτως τίποτα παραπάνω (εκτός αν κάτι βγάζει μάτι οπότε φαντάζομαι ότι τότε σε ειδοποιούν.. ελπίζω δηλαδή!). Από κάτω το κοιτάνε (θεωρητικά πάντα!) όταν το πας για γενικό service οπότε τους δίνεις καμιά 80αριά ευρώ μόνο για να το κοιτάξουν παντού οπότε ελπίζω ότι το κοιτάνε πραγματικά και δεν τα παίρνουν τζάμπα! ;) ;)

όσον αφορά την αλλαγή λαδιών το δικό μου manual λέει 7500χλμ. τι λάδια βάζουν δε ξέρω. πάντως αυτό που ξέρω γενικά είναι ότι σε κάθε αλλαγή καλό είναι να αλλάζει και το φίλτρο λαδιού. έχει γύρω στα 5 ευρώ οπότε δεν είναι απαγορευτικό το κόστος.

τώρα για αλλαγή φίλτρου αλλού (εκτός αντιπροσωπίας εννοώ) έχω ακούσει και περίπτωση που κάποιος το έδωσε να το αλλάξουν σε ένα βενζινάδικο και δεν το βιδώσανε καλά με αποτέλεσμα να φύγουν τα λάδια και να καεί :excl: η μηχανή στα πρώτα χιλιόμετρα! όπως έμαθα ο βενζινάς του πλήρωσε καινούρια μηχανή αλλά φανταστείται να το είχε αλλάξει μόνος του το φίλτρο ο τύπος και να γινόταν κάτι τέτοιο!? θα έμενε με το πουλί στο χέρι! :):)

τα συμπεράσματα δικά σας... :):)

Link to comment
Share on other sites

όταν πας το αυτοκίνητο μόνο για αλλαγή λαδιών δεν σου κοιτάν απολύτως τίποτα παραπάνω (εκτός αν κάτι βγάζει μάτι οπότε φαντάζομαι ότι τότε σε ειδοποιούν.. ελπίζω δηλαδή!). Από κάτω το κοιτάνε (θεωρητικά πάντα!) όταν το πας για γενικό service οπότε τους δίνεις καμιά 80αριά ευρώ μόνο για να το κοιτάξουν παντού οπότε ελπίζω ότι το κοιτάνε πραγματικά και δεν τα παίρνουν τζάμπα! ;) ;)

Εμένα προσψπικά μου κάνουν γενικό έλεγχο του αυτοκινήτου. Από κάτω γύρω-γύρω. Ελέγχουν τις πόρτες και πολλά άλλα. ¶λήθεια σας λέω. Αλλιώς δεν θα το πήγαινα αντιπροσωπεία για αλλαγή λαδιών.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά παιδιά, επειδή και εγώ αλλάξα πρόσφατα λάδια, ύστερα απο κάποια έρευνα και πάντα εκτός αντιπροσωπείας, είμαι της γνώμης για αλλαγή στα 7500χλμ. και προτείνω Castrol TXT 10W/40 (full συνθετικά), αν και όντως ακριβά. [Polo 6N2]

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Αν έχεις το κατάλληλο εργαλείο δεν είναι καθόλου δύσκολο...(εννοείται αλλάζεις και λάδια).Πάντως αν βάζεις full synthetic λάδι μπορείς να το κρατήσεις και παραπάνω. Στο γκολφ μου τα αλλάζει κάθε 15000 χμ...Δεν νομίζω ο κινητήρας να είναι διαφορετικός...άλλωστε επειδή στο ίμπιζα όσο ήταν εγγύηση τα άλλαζα κάθε 7500(μετά έβαζα συνθετικά 100% και τα άλλαζα στο σερβις απλά τα έλεγχα) τα λα΄δια ήταν ολοκαίνουρια.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την επόμενη αλλαγή να δοκιμάσω να την κάνω σε ενα βενζινάδικο που πάω και το πλένω συγκεκριμένα 5 ευρώ και με τα λάδια μου που 8α εχω αγοράσει εγώ και φυσικα θέλω να ξέρω ακριβώς πως γίνεται..

Τι εργαλείο δηλαδή χρειάζεται ακριβώς και ποια η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

κλειδί ας το πούμε το οποίο όμως πιάνει το φίλτρο λαδιού.πραγματικά δεν είναι τπτ...απλά το ξεβιδώνεις αφού έχεις βγάλει τα λάδια και βιδώνεις το καινούριο...Μην φοβάσαι τπτ και ν αθες δε μπορείς ν ακάνεις κάτι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

κλειδί ας το πούμε το οποίο όμως πιάνει το φίλτρο λαδιού.πραγματικά δεν είναι τπτ...απλά το ξεβιδώνεις αφού έχεις βγάλει τα λάδια και βιδώνεις το καινούριο...Μην φοβάσαι τπτ και ν αθες δε μπορείς ν ακάνεις κάτι λάθος...

Το μοναδικό που μπορεί να γίνει λάθος είναι να χαλάσεις τις στρεοφές αν δεν έχεις το σωστό κλειδι.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά παιδιά, επειδή και εγώ αλλάξα πρόσφατα λάδια, ύστερα απο κάποια έρευνα και πάντα εκτός αντιπροσωπείας, είμαι της γνώμης για αλλαγή στα 7500χλμ. και προτείνω Castrol TXT 10W/40 (full συνθετικά), αν και όντως ακριβά. [Polo 6N2]

Έχω την εντύπωση φίλε VW Addicted, ότι τα 10W-40 δεν είναι συνθετικά, αλλά ημισυνθετικά

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που μπορεί να γίνει λάθος είναι να χαλάσεις τις στρεοφές αν δεν έχεις το σωστό κλειδι.

Πανω που βιδώνει ρε σεις?

Πανω στο καρτερ ή αναμεσα σε καποιο σωληνάκι?

Α! και πού περίπου βρίσκεται πώς θα το αναγνωρίσω? :D

Τα Catrol txt ειναι συνθετικής βάσης οπως γράφουν..

Αυτα μου βάζουν και μένα στην αντιπροσωπία αλλα ρε παιδια δεν ειναι λίγο το 40 για ελλαδα και ειδικά το καλοκαίρι?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 8 λίτρα ARAL 0W-30 SuperTronic 2 τα οποία είναι 503 00 για αλλαγή κάθε 15.000χλμ full συνθετικά εννοείτε με 11 ευρώ/λίτρο τη στιγμή που η αντιπροσωπεία το χρεώνει 18+ !!!!

Βέβαια τα πήρα από γνώστο γνωστού χονδρικώς αλλά λέμε τώρα πως μας τα πέρνουν τα παλικάρια της αντιπροσωπείας βάζοντας το ίδιο λάδι...!!!

Πάντως δεν θα εφαρμόσω τις αλλαγές κάθε 15χιλ. αλλά κάθε 7,5 με 10W-40 της ARAL όταν θα τελειώσουν ότι πήρα τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.