Jump to content
foudas

1.6 Fsi Sportline - οθονη

Recommended Posts

Καλημερα σας ειμαι καινουριο μελος και πριν λιγο η οικογενεια μου απεκτησε ενα Passat....

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με την οθονη που εχει στο ταμπλο εμενα ειναι η μιση dot matrix και η αλλη μιση με συμβολα ενω το αμαξι που ειχα παρει για test drive (1.6FSI sportline) ειχε οθονη η οποια ηταν ολη dot matrix.Τι ακριβως συμβαινει? Σε ενα αλλο ποστ που διαβασα παρατηρησα οτι και αλλα ατομα ειχαν παρομοιο προβλημα....

Σας ευχαστιστω προκαταβολικα

Με εκτιμηση foudas!!!!

Link to comment
Share on other sites

Fouda Καλώς ήρθες στο Forum!!!Καλορίζικο και το τουτού και καλά χιλιόμετρα!!

Ποιό μοντέλο έχεις αγοράσει?

Θεωρώντας ότι έχεις πάρει το 1.6 Sport, το αυτοκίνητό σου δεν έχει πρόβλημα!Το σύνηθες είναι να έρχεται με οθόνη μισή- μισή.

Λογικά το αμάξι που οδήγησες στο test drive είχε κάποιο επιπλέον εξοπλισμό (navi, θερμαινόμενα καθίσματα,κτλ) τα οποία πηγάινουν με την full dot matrix οθόνη.

Μη σε νοίαζει!!Κι αυτό μια χαρά είναι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου ...Οσο για την οθονη το αμαξι που οδηγησα δεν ειχε τπτ extra επανω και αυτον ηταν βασικα που με ξενερωσε και σκεφτικα μηπως εχουν αρχισει τις περικοπες για μειωσει κοστους εκτος εαν υπαρχει τπτ αλλο στη μεση.

Με εκτιμηση foudas!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου ...Οσο για την οθονη το αμαξι που οδηγησα δεν ειχε τπτ extra επανω και αυτον ηταν βασικα που με ξενερωσε και σκεφτικα μηπως εχουν αρχισει τις περικοπες για μειωσει κοστους εκτος εαν υπαρχει τπτ αλλο στη μεση.

Με εκτιμηση foudas!!!

΄Γεια σου φιλε και καλοριζικο το τουτου σου ....οσο για το θεμα της οθονης εγω το ειχα αναφερει. δεν ειναι περικοπες πιστευω αλλα η ηλιθια πολιτικη αποπροσανατολισμου της VW.

Το λεω αυτο και το εξηγω. σε ολα τα TEST DRIVE που εδωσε ειτε σε πελατες ειτε σε Δημοσιογραφους ολα ητανε εξοπλισμενα με τις οθονες FULL DOT MATRIX MFA . Εχω τουλαχιστον 5-6 περιοδικα που δειχνουν εκδοσεις SPORTLINE KAI HIGHLINE με τη παραπανω οθονη χωρις να εχουν το παραμικρο ΕΞΤΡΑ. επισης εαν πας στη σελιδα του εδω αντιπροσωπου θα δεις οτι για τα SPORTLINE KAI HIGHLINE λεει και trip-computer αφου και το COMFORTLINE εχει τι μας λενε τωρα παπαριες.....

εαν πας ακομα δε και στη σελιδα τη γερμανικη θα δεις οτι οντως υπαρχει οθονη ΜFA και δινεται στα δικα μα τα μοντελα(εγω εχω το HIGΗLINE 2.0)

τελειωνοντας θελω να πω οτι και στην απεναντι πλευρα του αντλαντικου εχουν το ιδιο ποροβλημα πολλοι που οδηγησαν το TEST DRIVE και ειχε πραγματα τα οποια τους ειπαν ¨: '' Ναι κυριε και το δικο σας θα εχει τετοιο " αλλα οταν το παραλαβαν πηραν την Ξυνιλα.....

και στο κατω κατω ο φιλος πιο πανω που το εχω αναφερει και εγω λεει οτι χρειαζεται καποιο εξτρα εξοπλισμο οπως TO NAVI, το εξτρα καλοριφερ κτλ κτλ.....στην Ελλαδα ουτε το NAVI χρειαζομαστε ουτε το εξτρα καλοριφερ.....εγω εβαλα 3000 ευρω εξτρα δηλαδη και επρεπε να βαλω αλλα 2150 για να παρω την οθονη Βρε ουστ απο εδω......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε SPetz

Εγω μιλησα με τρεις αντιπρωσοπειες και με την εξυπηρετιση πελατων (kosmcar) και μου ειπαν πως στην sportline ειναι στανταρ οποτε καταλαβαινεις πως δεν μπορω να ηρεμισω μου φαινεται πως θα πρεπει να γινει VW Hellas οπως εγινε η BMW Hellas και πλεον εχουν εναν Γερμανο πανω απο το κεφαλι τους .... Ειναι κριμα να αμαυρωνουν καποιοι "πωλητες-αντιπροσωποι" το ονομα μιας τετοιας εταιρειας.

Με εκτιμηση foudas!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε SPetz

Εγω μιλησα με τρεις αντιπρωσοπειες και με την εξυπηρετιση πελατων (kosmcar) και μου ειπαν πως στην sportline ειναι στανταρ οποτε καταλαβαινεις πως δεν μπορω να ηρεμισω μου φαινεται πως θα πρεπει να γινει VW Hellas οπως εγινε η BMW Hellas και πλεον εχουν εναν Γερμανο πανω απο το κεφαλι τους .... Ειναι κριμα να αμαυρωνουν καποιοι "πωλητες-αντιπροσωποι" το ονομα μιας τετοιας εταιρειας.

Με εκτιμηση foudas!!!

εμενα παντως φιλε φοθδα το αυτοκινητο ειχε αργησει 20 ημερες ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ και απο την εδω αντιπροσωπεια μου τα μασουσαν και καθοταν στην Αθηνα τζαμπα και Βερεσε.....εμενα παντως μου μπηκανε οι ψιλοι στα αφτια.....και οταν πηγα να το παρω μια μου λεγανε τωρα μετα και οταν το πηρα ελειπε το ενα κλειδι οποτε επιασα τον υπευθυνο και του γ@#@@σα τα μπρικια μπροστα στο κοσμο και δεν ηξερε που να φυγει.....ασε τωρα που παμε οι μισοι κρυβονται και οι αλλοι γλειφουν......ιστοριες καθημερινης τρελας......

αυτα φιλε παντως εαν θες και ενα αλλο καλο σαιτ για Πασσατ πανε στο WWW.VWVORTEX.com

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω πολλα να πω για τους συγκεκριμενους κυριους ... ισως πρεπει να κανονισουμε για καφε συγουρα θα υπαρχουν και αλλοι με παρομοια προβληματα ....

φιλικα foudas!!!

Αρκετα καλο το site thx!!!

Edited by foudas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά που πήρα το 1.6FSi Sportline με μοναδικό extra τα χειριστήρια στο τιμόνι για το RadioCD και το trip computer έχει την MFA (full dot-matrix) οθόνη και ξέρω αλλα 3 άτομα με το ίδιο αμάξι χωρίς κανένα extra και όλοι έχουν την ίδια οθόνη! Δεν ξέρω αλλα ίσως κάτι παίζει Αθηνα! Μάλλον λόγο μεγάλων χρόνων αναμονής τα κάνουν εδώ Sportline η ότι άλλο ζητήσεις!

Κρίμα γιατί κατά τα αλλα το αυτοκίνητο είναι μακράν η καλύτερη μου επιλογή έως τώρα! Το έχω ευχαριστηθεί όσο κανένα άλλο αμάξι!

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ego pantos paidia pou pira to 1.6FSi Sportline me monadiko extra ta xeiristiria sto timoni gia to RadioCD kai to trip computer exei tin MFA (full dot-matrix) othoni kai ksero alla 3 atoma me to idio amaksi xoris kanena extra kai oloi exoun tin idia othoni! Den ksero alla isos kati paizei Athina! Mallon logo megalon xronon anamonis ta kanoun edo Sportline i oti allo zitiseis!

Krima giati kata ta alla to autokinito einai makran i kaliteri mou epilogi eos tora! To exo euxaristithei oso kanena allo amaksi!

Εαν δε το πω θα σκασω....κατι μου λεει οτι κατι Κωλ---παιδακια μου κανανε αρπαχτη την οθονιτσα και οτι θελετε πειτε μου.....και για μενα ειναι οντας η καλυτερη επιλογη που εχω κανει αλλα αυτη η παλιο-απατη καποιων κυριων μου τι δινει.....εαν γυρισει τωρα κανεις και πει και πως σου την πηραν ρε μεγαλε....εγω θα πω το εξης απλο....ανθρωποι τα φτιαχνουν ανθρωποι μπορουν να τα παρουν.......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγείλει το ίδιο με τον katsi (1.6 Sprtline με χειριστήρια στο τιμόνι) και το περιμένω τέλη του μηνός. Ελπίζω να έρθει με την MFA οθόνη. Θα σας ενημερώσω σχετικά. Μήπως όμως έχει να κάνει και με το πότε παίρνουμε το αυτοκίνητο; Δηλαδή τα πρώτα Sportline είχαν έρθει με MFA οθόνη και τελευταία έρχονται χωρίς; Κάτι ανάλογο είχε κάνει η Peugeot με το 407, όπου τα πρώτα που είχαν έρθει με το δεύτερο επίπεδο εξοπλισμού, είχαν στάνταρ τον εσωτερικό αντιθαμβωτικό καθρέφτη, ενώ τα επόμενα δεν τον είχαν...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Εγώ έχω παραγείλει το ίδιο με τον katsi (1.6 Sprtline με χειριστήρια στο τιμόνι) και το περιμένω τέλη του μηνός. Ελπίζω να έρθει με την MFA οθόνη. Θα σας ενημερώσω σχετικά. Μήπως όμως έχει να κάνει και με το πότε παίρνουμε το αυτοκίνητο; Δηλαδή τα πρώτα Sportline είχαν έρθει με MFA οθόνη και τελευταία έρχονται χωρίς; Κάτι ανάλογο είχε κάνει η Peugeot με το 407, όπου τα πρώτα που είχαν έρθει με το δεύτερο επίπεδο εξοπλισμού, είχαν στάνταρ τον εσωτερικό αντιθαμβωτικό καθρέφτη, ενώ τα επόμενα δεν τον είχαν...

Αν δεν την έχει, μην παραλάβεις το αμάξι. Και μη μασήσεις σε ατάκες του τύπου: Θα περιμένετε πάλι από την αρχή? Ή του τύπου: Α δεν το έχουν όλα τα sportline, ανάλογα όπως έρθουν...

Μην το παραλάβεις και να δεις πώς θα στο βάλουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν την έχει, μην παραλάβεις το αμάξι. Και μη μασήσεις σε ατάκες του τύπου: Θα περιμένετε πάλι από την αρχή? Ή του τύπου: Α δεν το έχουν όλα τα sportline, ανάλογα όπως έρθουν...

Μην το παραλάβεις και να δεις πώς θα στο βάλουν!

ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΜΥΡΑ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

sorry για το ασχετο, αλλα μπορειτε να βαλετε φωτο απο τις δυο οθονες για να δω ποια απο τις δυο εχω

υγ: σαν sportline ποια οθονη επρεπε να εχει ?

Σαν Sportline πρέπει να έχει την MFA και αν θέλεις photo από το δικό μου δωσμου το mail σου να στην στείλω :)

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

sorry για το ασχετο, αλλα μπορειτε να βαλετε φωτο απο τις δυο οθονες για να δω ποια απο τις δυο εχω

υγ: σαν sportline ποια οθονη επρεπε να εχει ?

λοιπον φιλε η οθονη MFA ειναι αυτη΄:

post-2183-1132518001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτην εχω και εγω ... Γι' αυτο εχω τσαντιστει . Παντως εμαθα οτι σαν εξτρα στην Γερμανια κοστιζει 50 ευρω ενω εδω με εργασια ζητανε πολυ παραπανω.

Με εκτιμηση foudas!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτην εχω και εγω ... Γι' αυτο εχω τσαντιστει . Παντως εμαθα οτι σαν εξτρα στην Γερμανια κοστιζει 50 ευρω ενω εδω με εργασια ζητανε πολυ παραπανω.

Με εκτιμηση foudas!!!

παιδια να σας πω κατι.....εγω δεν εχω αυτην αλλα μια αλλη πιο καλη απο αυτην η οποια ειναι πιο μακροστενη αλλα διαιρουμενη.....και εκει που εσεις εχεται τα ολικα και τα trip εμενα τα εχει κατω απο το στροφομετρο...κιοινως εχω την κεντρικη οθονη και αλλα 2 μικρα αριστερα και δεξια κατω απο το στροφομετρο και ταχυμετρο αντιστοιχα.....

φιλε foudas σε παρακαλω εαν μαθεις τιποτα για την εγκατασταση πες τιποτα τιμες....κτλ κτλ

Α παρεπιπτοντως παρτε και την MFA

post-2183-1132605149_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερα και παραπανω η τιμη τις εγκταστασεις ειναι μεγαλη σε σχεση με την τιμη τις οθονης σαν εξτρα στην Γερμανια (εκει την εχουν στους καταλογους τους ... οχι σαν εμας τεσπα) η τιμη της εγκαταστασεις + οθονη μου ειπαν οτι ειναι 300 ευρω

Πραγματικα ομως δεν ξερω εαν αξιζει να πληρωσουμε κατι που επρεπε να εχουμε (με βαση φωτογραφιων απο το net )

Φιλικα foudas!!!

Edited by foudas
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω αυτήν και όπως φαίνεται την λέει MFD και έχει τα πάντα επάνω!

Και μάλιστα ανακάλυψα και ένα κολπάκι! Αν κρατήσεις πατημένο μερικά δευτερόλεπτα το κουμπάκι μηδενισμού του προσωρινού χιλιομετρητή τότε όταν το αμάξι κινείται αντί να σου λέει τα συνολικά χιλιόμετρα σου γραφει ψηφιακά την ταχύτητα σε μίλια. Δοκιμάστε το δουλεύει και στο passat του φίλου μου

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

post-2033-1132612774_thumb.jpg

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Pantos ego exo autin kai opos fainete tin leei MFD kai exei ta panta epano!

Kai malista anakalypsa kai ena kolpaki! An kratiseis patimeno merika deyterolepta to koumpaki midenismou tou prosorinou xiliometriti tote otan to amaksi kinite anti na sou leei ta sinolika xiliometra sou grafei psifiaka tin taxitita se milia. Dokimaste to doulevei kai sto passat tou filou mou

Θα θελα να σου κανω μια ερωτησουλα φιλε μου....ποτε το εχεις παραγγειλει το αμαξι σου ποτε κατασκευαστηκε εαν γνωριζεις και ποτε το παρελαβες?????

Εγω για παραδειγμα το ειχα παραγγειλει 12 Μαιου- κατσκευαστηκε στις 22 ιουνιου και μου παραδοθηκε 12 Αυγουστου.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να σου κανω μια ερωτησουλα φιλε μου....ποτε το εχεις παραγγειλει το αμαξι σου ποτε κατασκευαστηκε εαν γνωριζεις και ποτε το παρελαβες?????

Εγω για παραδειγμα το ειχα παραγγειλει 12 Μαιου- κατσκευαστηκε στις 22 ιουνιου και μου παραδοθηκε 12 Αυγουστου.

Εγώ το πήρα κάπου τον αύγουστο δεν το παρήγγειλα μιας και το είχε ετοιμοπαράδοτο η εδώ αντιπροσωπεία όπως το ήθελα. Αν μου πεις που μπορώ να δω ημερομηνία παραγωγής ευχαρίστως να στην γράψω. Τώρα ψάχνω να δω ποιος ξέρει αν ο φιλοσιδης μπορεί να βάλει το cruise control στο sportline όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω και αν ναι ποσο θα μου στοιχίσει.

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα παραγγείλει τέλη Σεπτεμβρίου, κατασκευάστηκε γύρω στις 25 Οκτωβρίου και το πήρα σήμερα! (1.6 Sportline)

Τελικά έχει την MFA οθόνη (την γράφει MFD). Από ότι μου είπε ο πωλητής, έχει δει Sportline, ακόμη και Highline (και διλιτρα) τα οποία δεν είχαν την MFA οθόνη. Ίσως την έχει, επειδή το αμάξι ήρθε με πολυλειτουργικό τιμόνι.

Από το απόγευμα που το πήρα έκανα τα πρώτα 170 χλμ. (ήρθε με 9 χλμ.) και είμαι ενθουσιασμένος. ¶ντε να ξημερώσει να το "ανέβω" πάλι! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.