Jump to content
Guest super sayian

1ο σταδιο βελτιωσης

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ!!!!

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να ανεβάσω την ιπποδύναμη;

Έχω το νέο polo 1.4 με τους 75Hp μαύρο δίπορτο.

Το έχω 1.5 χρόνο περίπου και θέλω να αρχίσω σιγά σιγά να το βελτιώνω...

Τι προτείνετε για αρχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

εξαρταται για το ποσα χρηματα θελεις να ξοδεψεις κ το τι θελεις να κανεις

αν θελεις κατι για 10-12 αλογα θα πας σε 1 σταδιο ατμοσφαιρικο κ να υπολογιζεις 1100 ευρω περιπου

αν θες κατι παραπανω απ αυτο θα πας σε δευτερο σταδιο (δε το συνιστω)

μετα προχωραμε σε ight turbo ,αλλαγη μοτερ ,2 μοτερ η οτι αλλο μπορεις να φανταστεις!!

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα με εισαγωγη(σκουπα η βαρελακι)

βαλε ενα τελικο και ενα προγραμμα..αντε να πας στα 85 ετσι μη περιμενεις πολλα πραγματα.

καλυτερα να κρατησεις τα χρηματα σου για κατι που θα πιασει τοπο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πρόβλημα ρευστότητας αυτό το διάστημα και μπορώ να διαθέσω κάποιο ποσό το για το αμάξι.

Έχω ακούσει για διάφορα προγράμματα που κυκλοφορούν.

Πώς θα μάθω λεπτομέρειες για το καθένα? (κόστος, αποτελέσματα κ.α.)

Ο σκοπός μου είναι να το πάω γύρω στους 100hp. Δεν θέλω να κάνω κόντρες φυσικά και τέτοια ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

για 100 αλογα περιπου θα πας πρωτο σταδιο αν κ θα εισαι οριακα

προγραμμα περιπου 350 ευρω-400

εισαγωγη απο 90-300

εξατμιση 500-800

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πρόβλημα ρευστότητας αυτό το διάστημα και μπορώ να διαθέσω κάποιο ποσό το για το αμάξι.

Έχω ακούσει για διάφορα προγράμματα που κυκλοφορούν.

Πώς θα μάθω λεπτομέρειες για το καθένα? (κόστος, αποτελέσματα κ.α.)

Ο σκοπός μου είναι να το πάω γύρω στους 100hp. Δεν θέλω να κάνω κόντρες φυσικά και τέτοια ;)

Εάν δεν έχεις πρόβλημα ρευστότητας όπως λες, πούλα το δικό σου και δώσε κάτι και πάρε το 100άρι, κατά τα άλλα δεν αξίζει να το βελτιώσεις. Αν θες, ρίξε τα χρήματα στην εξωτερική βελτίωση καθώς το 9Ν θέλει αρκετά πράγματα για να δείξει αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο και είχα τις ίδιες ανησυχίες με εσένα , ίσως μικρότερες από εσένα, να σου πω εγώ τι έκανα , το έκανα μετατροπη σε πρώτο στάδιο, εμένα με κάλυψε, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις άλλωστε,τώρα μπορείς ή να φορέσεις το μοτερ απο το POLO GTI που είναι 125 ονομαστικά άλογα απο την μάνα του ή να πας για τον 1.8 Τ που έχει 150 ονομαστικά, ανάλογα το μοτερ τώρα ανάλογα και τα λεφτά συν ότι ο 1,8 Τurbo είναι πιο βελτιώσιμος, υπάρχουν και ειδικότεροι επί αυτού.Καλή τύχη. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Prwto post sto forum kai den kserw ti na prwtograpsw..

Prwta ap ola xairetismous pros ola ta melh tou club kai euxomai na dw tous perissoterous apo konta se kamia sunanthsh h ekdromoula...

Exw ena polo 6n 1.4 16v 101 alogata. To amaksi foraei ena varelaki ths JR, eksatmhsh apo kataluth kai pisw me teliko ths bosal (to teliko prepei na einai psilomoufa), zanta mama kai anarthseis sachs.

Skeftomai loipon gia na kleisei to paketaki na tou valw ena programma kai pisw diskofrena. Ta diskofrena ta pernaei o gkikas me 500 eurw ola mazi. To programma omws den exw idea pou, ti kai poso. Kapoios me paromoio amaksi (eimaste mpolikoi doksa to theo :) ) pou exei valei programma na mou dwsei ta fwta tou.

Thanks prokatavolika

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

εξαρτατε τι θες φιλε

αν πας σε κατι ετοιμο σιγουρα θα σου ερθει πιο φθηνα αλλα θα ειναι κονσερβα δηλαδη ενα προγραμμα που εχει βγει για το μοντελο γενικα

απ την αλλη αν πας σε custom φτιαχνεται πανω στο δικο σου αμαξι κ τις προδιαγραφες που εχει αλλα κοστιζει πολυ παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Στην καλύτερη των περιπτώσεων να καταφέρεις να φτάσεις τα 85 με 90 άλογα και με κόστος απο 1000¤ και πάνω, άν σου κάνει τότε προχώρα αλλά δέ νομίζω οτι αξίζει τόσα λεφτά για αυτό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το πρόγραμμα για το αμάξι αυτό δεν είναι ακριβό

μια και είναι σχετικά παλιό (το ίδιο έχω κι εγώ)

Πέρισυ που είχα κάνει λίγο ψάξιμο, οι τιμές παίζαν στα 500€

Μια παρατήρηση μόνο να κάνω.

Αν την αλλαγή των φρένων την θέλεις μόνο για εμφάνιση, οκ, προχώρα σε δίσκους πίσω.

Αν όμως θέλεις να βελτιώσεις το φρενάρισμα, άσε τα ταμπούρα εκεί που είναι

και βάλε μπροστά δίσκους 280mm και αποστάτες στις δαγκάνες.

Και τέλος, αν τα πράγματα που θα σου βάλει πίσω είναι καινούρια

τότε ζητάει πολύ λίγα χρήματα, αν είναι μεταχειρισμένα τότε ζητάει πολλά.

Όταν ψαχνόμουν κι εγώ με τα φρένα, για πίσω έβρισκα σε καλή κατάσταση

συνολάκι με 200-250€, συν 100 ο μάστορας για την τοποθέτηση 300-350.

Μέχρι τα 500 είναι αρκετή η διαφορά.

Edited by Vrachos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξεκίνα με 1ο Στάδιο που είναι πιο οικονομικό και μετά κάνεις τα κουμάντα σου, ΦΠΕ το λέει ο κόσμος Φίλτρο-Πρόγραμμά-Εξάτμιση(Τελικό καζανάκι). Κάνε το πρώτο στάδιο και μετά εδώ είμαστε. Τί μοντέλο μοτέρ(κωδικό) φοράς ξέρεις?

Θα συμφωνησω και εδω γιατι να αλλαξεις μονο εξατμιση και προγραμμα δεν θα το συνιστουσα,ειναι αλληλοεξαρτωμενα η εισαγωγη με την εξαγωγη...Πρεπει να βαλεις και φιλτρο....Αν φορας ηδη φιλτρο τοτε παραβλεψε το αυτο που λεω ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα σε πολο 6Ν, γινεται με την παλια μεθοδο που ξεκολλας τσιπακι και κολλας το καινουριο με τα νεα δεδομενα.

Δεν ειναι σαν τα τελευταιας τεχνολογιας αυτοκινητα που δεχονται προγραμματισμο μεσω της θυρας ΟBD, τα οποια ειναι ακριβα.

Ετσι ενα λογικο κοστος για τσιπακι πρωτου σταδιου θα ηταν max 300 ευρω να δωσεις.Παραπανω ειναι κοροιδια.

Αρχισε να ρωτας απο τους γνωστους προγραμματιστες,για τιμες και χαρακτηριστικα, και πιστευω θα την βρεις την ακρη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος και θα ηθελα να με βοηθησετε.εχω το polo 1.4 16V 101 ps 1998 τελειως μαμα.σκεφτομουν για μια βελτιωση 1ου σταδιου αλλα δεν ξερω ποια προιοντα να συνδιασω ετσι ωστε να μου δωσουν την μεγιστη τιμη ισχυος με τα συγκεκριμενα λεφτα.εχω διαβασει για σκουπα green,τελικο supersprint(k katalyth) και προγραμμα supersprint h tuning faster.πως το βλεπετε?ας με βοηθησει καποιος αν μπορει.ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο για φιλτρο

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=2085

κι αυτο για προγραμμα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=8700

και ριξε ενα ψαξιματακι σε παλιοτερα τοπικ για τα υπολοιπα.

ελπιζω να βοηθησα λιγακι.

Edited by vivpolo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια καινουριος στο forum! Απο Θεσσαλονικη και εχω ενα Polo 9N3 χρωματος μαυρου (black perle) 100ps Sportline! Γενικα ευχαριστημενος αν και κατι τριξιματα με εχουν χαλασει! Στο θεμα τωρα που συντομα θα γινουν αλλαγες οπως εξατμιση, αεροτομουλα ζαντα 16" και φιμε ζελατινα!

Ηθελα να ρωτισω απο μηχανικη βελτιωση εχω δει στα ibiza που τα κανουν 115ps απο 100 με ενα προγραμματακι...ρωτησα αλλα δεν εχει κατι τετοιο η vw μηπως ξερει κανεις κατι για βελτιωση (οχι φιλτρα προγραμμα και εξατμιση γιατι αποδεδειγμενα δινουν καλυτερη ροπη και οχι αλογα)

Ευχαριαστω και περιμενω αποψεις :lol:

Εγινε μετατροπη απο Greeklish

post-5705-1172016879_thumb.jpg

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία κάποιος γνωστός, μου πρότεινε να βάλω έναν υπερσυμπιεστή Rotrex.

Δεν ξέρω αν τον έχεται ακούσει, πληροφορίες εδώ http://www.rotrex.zantalis.com/.

Το κόστος είναι γύρω στα 1000 ευρώ και το ανεβάζει γύρω στους 120-130 HP.

θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και τους τυχόν ενδιασμούς σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι γύρω στα 1000 ευρώ και το ανεβάζει γύρω στους 120-130 HP.

δεν ξερω αν ειναι 1000 ευρω η αγορα του υπερσυμπιεστη η αν ειναι μαζι με τοποθετηση....αν ειναι μαζι με τοποθετηση καλως αλλα αν ειναι μονο η αγορα του τοτε τι γινετε??? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καταρχην καλωσορισες!!

Αν θελεις περνα μια απο το Παρουσιαση Νεων Μελων να σε καλωσορισουμε και επισημα :rolleyes:

Αν ριξεις μια ματια στις επιμερους κατηγοριες του τμηματος με τα Polo θα βρεις παρα πολλες χρησιμες πληροφοριες καθως επισης και πολλες βελτιωσεις μελων ωστε να δεις.

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες.

Καλωσορισες :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.