Jump to content
Guest super sayian

1ο σταδιο βελτιωσης

Recommended Posts

Συμφωνο με τον πανο25 αλλα ειναι πολλες οι παραμετροι αγορας αυτοκινητου που μετα μπορει να αλλαξουν....το βασικο παντα ειναι το ποσο μπορει να διαθεσεις εκεινη τη χρονικη περιοδο!τωρα αν μπορεις να περιμενεις και να μαζεψεις κιαλλα ωστε να παιξεις σε αλλη κατηγορια τοτε μαγκια σου αλλα τοτε πρεπει και να σκεφτεις και αλλα πραγματα οπως η συντηρηση!!

γιαυτο λεω οτι ειναι πολλοι οι παραμετροι αγορας καινουριου αυτοκινητου!

Μεχρι εδω...δεν το παω παραπερα...! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest panos25
Συμφωνο με τον πανο25 αλλα ειναι πολλες οι παραμετροι αγορας αυτοκινητου που μετα μπορει να αλλαξουν....το βασικο παντα ειναι το ποσο μπορει να διαθεσεις εκεινη τη χρονικη περιοδο!τωρα αν μπορεις να περιμενεις και να μαζεψεις κιαλλα ωστε να παιξεις σε αλλη κατηγορια τοτε μαγκια σου αλλα τοτε πρεπει και να σκεφτεις και αλλα πραγματα οπως η συντηρηση!!

γιαυτο λεω οτι ειναι πολλοι οι παραμετροι αγορας καινουριου αυτοκινητου!

Μεχρι εδω...δεν το παω παραπερα...! :thumbsup:

εγω μιλησα καθαρα για θεμα βελτιωσης. εχεις απολυτο δικιο βεβαια, ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια, αρα και διαφορετικες επιλογες. Λιγο πολυ ομως, ολοι εμεις που ασχολουμαστε με το αυτοκινητο μας και τρελαινομαστε μπορουμε να κανουμε κατι καλο για παρτη μας αρκει να εχουμε υπομονη. το κατι καλο βεβαια ειναι διαφορετικο για τον καθενα απο εμας. αλλα αξιζει να περιμενουμε λιγακι παραπανω.

οταν βελτιωνεις το αυτοκινητο σου εννοειται οτι γνωριζεις ολες τις παραμετρους,για αυτο κανεις και τις αναλογες επιλογες. λογικο. για αυτο μια βελτιωση χρειαζεται χρονο για να ψαχτεις,να τα βαλεις ολα κατω και να κανεις οτι καλυτερο για σενα. απλα να μην πετας τα λεφτα σου.μπορει να κανω και λαθος, αλλα η μεχρι τωρα "εμπειρια" μου αυτο μου εχει δειξει.

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά αυτά που είπε ο panos25 πολλές φορές είναι προτιμότερο να μην κάνεις καμία βελτίωση στο αυτοκίνητο αλλά να κάτσεις και να μαζέψεις κάποια λεφτά και να αγοράσεις ένα καινούργιο μετά από μερικά χρόνια. Εξαρτάται τι θέλει κανεις από το αυτοκινητό του κανείς και πόσα λεφτά μπορεί να βάζει στην άκρη για αυτόν το σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα. Αν βάλεις ένα καλό σετάκι αμορτισέρ θα ευχαριστηθείς το αμάξι σου πολύ περισσότερο. Αν κάνεις ένα σετάκι 1ου σταδίου με 700 ευρώ θα έχεις ένα καλύτερο γκάζι και ένα μεγαλύτερο χαμόγελο στα χείλη σου για πολύ καιρό. Εγώ πχ. έδωσα 200 ευρώ και έβαλα σκούπα. Έχουν περάσει 6 μήνες και γουστάρω τρελά τα αρπάγματα και τον πορωτικό ήχο που μου δίνει. Πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να ψάχνεις και να ρωτάς και να αγοράζεις πράγματα με πραγματικά καλό value for money. Πολλές φορές λέμε 'θέλω άλογα' και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Καλό είναι να ρωτάμε πρώτα και μετά να αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest panos25

εχω αλλαξει τρεις φορες ελατηρια και δυο φορες αμορτισερ. τελικα ανακαλυψα οτι οι ρυθμιζομενες που εχω τωρα ειναι κορυφαιες. κανω οτι θελω στο αυτοκινητο! μπορει να στοιχισαν κατι παραπανω αλλα τελικα αποδειχτηκαν η σωστη επιλογη.

ας μην πω για εξατμιση,στην αρχη εβαλα τελικο,μετα αλλαξα καταλυτη,οταν το τουρμπισα την πρωτη φορα αλλαξα ολοκληρη την εξατμιση,και τωρα παλι θα βαλω καινουργια.

θα ηταν πρωτιμοτερο λοιπον να περιμενα ,να μαζευα τα λεφτα μου και να εβαζα κατευθειαν την ρυθμιζομενη αναρτηση, και οταν θα ειχα καταληξει σε μια καλη μηχανικη βελτιωση να αλλαζα την εξατμιση. Παιζει ρολο τι ζηταει καποιος απο το αυτοκινητο του. Αλλα επειδη συνηθως συνεχως ζηταμε ολο και περισοτερα μηπως θα επρεπε να το σκεφτομαστε λιγο περισοτερο. ειναι καλυτερο για μας στο τελος. ασε που πρεπει και τα πολακια να ειναι τα καλυτερα παντα!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ!!!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ,ΧΤΑΠΟΔΙ,ΜΕΣΑΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ,ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΟ ΚΙΤ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΠΑΥ!!!ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ 117ΑΛΟΓΑ ΠΕΡΙΠΟΥ!!!!1/ΜΙΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΡΙΞΑ ΣΕ SWIFT GTI ΣΤΑ 400ΜΕΤΡΑ.

Dr.Montoya.

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Guest panos25

με την κουβεντα ξεφυγαμε τελικα. για βελτιωση μιλαγαμε και καταληξαμε στα αμορτισερ. ας συγκεντρωθουμε παλι!βασικα οταν μιλαμε για πρωτο σταδιο τι επιλογες εχουμε?και απο ποιους βελτιωτες?για ελλαδα μιλαω

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

πιστευω παντως οτι δεν αξιζει ολο το 1 σταδιο να γινεται στον ιδιο βελτιωτη το καθε κομματι σε αυτον που κανει καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

πιστευω παντως οτι δεν αξιζει ολο το 1 σταδιο να γινεται στον ιδιο βελτιωτη το καθε κομματι σε αυτον που κανει καλη δουλεια

Και συν το ότι δεν σου φαίνεται κιόλας (από άποψη χρημάτων) γιατί μπορείς να τα βάλεις και σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Guest panos25

εγω παντως οταν εβαλα πρωτο σταδιο, μιλαμε πριν 3,5 χρονια, τα πραγματα ηταν διαφορετικα. 1ον δεν υπηρχαν τοσα πολλα καταστηματα με βελτιωτικα, 2ον οι βελτιωτες στην ουσια δεν υπηρχαν με την εννοια που εχουν τωρα, και 3ον ολα ηταν πιο ακριβα. υπαρχει μεγαλη ποικιλια τωρα σε ποιοτητα, σχεδιασμο, κοστος,βελτιωτες, καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

1on δεν υπηρχαν τοσα πολλα καταστηματα με βελτιωτικα, 2ον οι βελτιωτες στην ουσια δεν υπηρχαν με την εννοια που εχουν τωρα, και 3ον ολα ηταν πιο ακριβα. υπαρχει μεγαλη ποικιλια τωρα σε ποιοτητα, σχεδιασμο, κοστος,βελτιωτες, καταστηματα.

ayto πιστευω ειναι για καλο δικο μας!τωρα εχουμε τη δυνατοτητα να κανουμε και ερευνα αγορας!βεβαια πρεπει να εισαι και λιγο τυχερος για να μην πεσεις σε κανενα απατεωνα που πουλαει φουμαρα...!γιαυτο ΠΡΟΣΟΧΗ KAI ΠΟΛΥ ψαξιμο!οι καλοι επαγγελματιες θα φανουνε(αν δεν εχουν φανει ηδη)

Link to comment
Share on other sites

:wacko:  :wacko:

Ναι καλά ρε Χρόνη...^_^  :wacko:

Δέν το έχω μπροστά μου, αλλά υπάρχουν τρόποι να το μάθω.....

αυτο λεω...

ΣΙΓΑ ΜΗ ΚΟΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΑΓΓΑΛΙΑ ΜΕ 1-2 ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ...

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Εχει δοκιμασει κανεις το bmc carbon dynamic air box se polo 9n 75 hp?

Εστειλα e-mail και κανει 330 ευρω και δινει 6 ιππους και 0.6κιλα ροπης.

κανει πολυ καλη δουλεια αλλα πολλα τα λεφτα για αυτο

ψαχνω κ εγω να το βρω σε καποια καλυτερη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Χαχα.. να έρθω και εγώ μαζί???

Πέρα από την πλάκα, έχω διαβάσει διαφήμηση η οποία δίνει στο πόλο + 8 άλογα με το βαρελάκι. Μάλλον θα έχουν μπερδέψει τα νούμερα. Τα άλογα δεν είναι στραγάλια. Το bmc θα σου δώσει κάτι λίγα στις χαμηλο-μεσαίες στροφές. Και να σου δώσει +6 άλογα, δεν θα τα δώσει σε όλο το φάσμα στροφών αλλά πχ. από 4000-4500. Συμπέρασμα: αν δεν το έχετε δοκιμάσει ή αν δεν έχετε δει δυναμομέτρηση, μην πιστεύετε τέτοια νούμερα.

Και με την σκούπα - η οποία κάνει καλύτερη δουλειά από το βαρελάκι - στα χαμηλά χάνεις λίγο σε δύναμη και κερδίζεις πολύ στα ψηλά. Χωρίς επαναπρογραμματισμό, κάνεις συμβιβασμούς και μισές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με 330 ευρω αγοραζω περιπου μισο κιλο ροπή και 6 αλογα? Πρωτον παρα πολλα χρηματα και 2ον οπως ειπε και ο bear αν δεν δω δυναμομετρημενα τα αλογα δεν πιστευω τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Χαχα.. να έρθω και εγώ μαζί???

ελα ρε...χαλαρά...όλα γίνονται....επίσης η διαφήμιση για το βαρελάκι λέει +7 για το 75αρι και +10 για το 100αρι ;):lol::lol:shockgun.gif

Και με την σκούπα - η οποία κάνει καλύτερη δουλειά από το βαρελάκι - στα χαμηλά χάνεις λίγο σε δύναμη και κερδίζεις πολύ στα ψηλά

που είναι και όλο το θέμα έτσι??!!

ρε Χρίστο(super) πες για το πρόγραμμα που έβαλες εντυπώσεις, κόστος κτλ να ενημερωθεί ο κόσμος...

όσο για το άλλο (εισαγωγή) δες τα παραπάνω...

Edited by polo123ps
Link to comment
Share on other sites

Τα άλογα δεν είναι στραγάλια. Το bmc θα σου δώσει κάτι λίγα στις χαμηλο-μεσαίες στροφές. Και να σου δώσει +6 άλογα, δεν θα τα δώσει σε όλο το φάσμα στροφών αλλά πχ. από 4000-4500. Συμπέρασμα: αν δεν το έχετε δοκιμάσει ή αν δεν έχετε δει δυναμομέτρηση, μην πιστεύετε τέτοια νούμερα.

Και με την σκούπα - η οποία κάνει καλύτερη δουλειά από το βαρελάκι - στα χαμηλά χάνεις λίγο σε δύναμη και κερδίζεις πολύ στα ψηλά. Χωρίς επαναπρογραμματισμό, κάνεις συμβιβασμούς και μισές δουλειές.

Αυτό που είπες για τον επαναπρογραμματισμό νομίζω ήταν το καλύτερο πράγμα που έχω διαβάσει σε αυτό το forum... Να πώ όμως οτι διαφωνώ με αυτό που είπες για το βαρελάκι. Ξεκαθαρίζοντας βέβαια πρώτα οτι εννοώ οτι μιλάμε πάντα για σωστά σετάρισμένο αμάξι (κοινώς μετά τον επαναπρογραμματισμό), εξηγώ:

Όλε οι βελτιώσεις-φίλτρα κάνουν πάνω-κάτω το ίδιο πράγμα, με λίγο διαφορετικό τρόπο. Δεν εξηγείται να σου δίνει το βαρελάκι μόνο σε κάποιο φάσμα στροφών, αντίθετα όλα σου δίνουν άλογα (κοινώς ροπή στις ψηλές, γιατί αυτό είναι τα άλογα!), και (σχεδόν) όλα (στα περισσότερα αυτοκίνητα) σου μεταφέρουν την κορυφή της καμπύλης ροπών-ιπποδύναμης λίγο χαμηλότερα. Παράδειγμα ένα αμάξι που έδινε 139PS/6200rpm μπορεί να δίνει 142/6050rpm. Δέν σου κόβουν ψηλά, τυπικά. Απο κεί και πέρα η σκούπα έχει ένα πλεονέκτημα που ΔΕΝ φαίνεται στο δυναμόμετρο, αλλά στο δρόμο μόνο, οτι όσο μεγαλύτερη ταχύτητα έχει το αυτοκίνητο, τόσο καλύτερα δουλεύει. Επίσης να πώ οτι το οποιοδήποτε φίλτρο θα με παραξένευε να δίνει στις χαμηλές. Μάλλον μεσαιο-ψηλές βοηθάνε γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

λοιπον για οσους δε το ξερουν εγω εβαλα τη παρασκευη το προγραμμα της tuning faster ηταν αξιοπιστο κ εχει φορεθει που ειναι ακομα πιο σημαντικο,κοστος 330 ευρω κ επιδοσεις δε γνωριζουμε αλλα απο οτι ειπωθηκε αναμεσα 7-9 αλογα σχεδον σε ολο το φασμα στροφων,αρχικα δεν μου εκανε εντυπωση αλλα μολις εβαλα 100αρα βενζινη το αμαξι πηρε ακομα παραπανω

ο κοφτης ειναι πλεον στις 6950 κοντα κ οι τελικες ειδα μονο της 2ας -90 κ 3ης 140,αρπαζει πιο γρηγορα κ στις ρεπριζ κ με ατομα φουλ μεσα δειχνει να εχει να δωσει πολλα,να σας πω την αληθεια δεν ηξερα τι μπορω να περιμενω απο θεμα αυξησης αποδοσης κ ισως να μη τρελαθηκα τοσο,οπως μου ειπαν ομως μολις μπει ενα φιλτρο(γενικοτερα εισαγωγη)το αμαξι θα κανει αλματωδη διαφορα

ηθελα να ρωτησω το προγραμμα θελει προσαρμογη?εννοω οτι θελει λιγο καιρο να προσαρμοστει ?γιατι σημερα το ειδα αρκετα πιο καλο απο οτι χθες

τωρα σχετικα με την εισαγωγη ειμαι σε μεγαλο διλλημα αναμεσα σε σκουπα κ βαρελακι bmc,ξερω οτι η σκουπα κανει περισσοτερο θορυβο(και ισως περισσοτερο ενοχλητικο απο οτι πρεπει)κ μπορει να δωσει περισσοτερη ροπη κ ιπποδυναμε (λογω αμεσου αερα κ ψυχρου)αλλα το βαρελακι απο την αλλη ειναι οτι καλυτερο για τη μηχανη

τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις βενζίνη γαι να δεις διαφορά οταν βάζεις πρόγραμμα? Και εγω που δεν εχω βάλει αν βάλω 100άρα θα δω διαφορά σίγουρα. Μήπως είναι η ιδέα σου οτι βλέπεις διαφορά? Από όσο γνωρίζω το πρόγραμμα δεν χρειάζεται προσαρμογή. Τώρα τι να σου πω αν θέλεις να τα στήσουμε να δούμε αν έχουν διαφορά και σε ποιο φάσμα στροφών στην πράξη. Καταλαβες πως το εννοώ φαντάζομαι. Θέλω και εγω να βάλω πρόγραμμα αλλά είμαι δίσπιστος πλέον στα κονσέρβα προγράμματα μετά από όλα αυτά που έχω ακούσει. Να σε ρωτήσω κάτι Χρήστο πως επέλεξες την Tuning Faster με τι κριτηρια εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.