Jump to content
Guest super sayian

1ο σταδιο βελτιωσης

Recommended Posts

η δικια μου εμπειρια απο τον γιαννη (tfr) ηταν πολυ καλη.τον προτεινω ανεπιφυλακτα ασχετως αν δεν εχω δοκιμασει την powerchips.

προβληματα δεν εχεις με καυσαερια ουτε με (ιδιεταιρη) αυξηση καταναλωσης.σε μερικες περιπτωσεις μαλιστα (οπως η δικη μου) βλεπεις και καλυτερη καταναλωση υπο ορισμενες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

:lol: - τελικα τι προγραμμα εβαλες ?

Τελικά έβαλα tuning faster (395ευρώ)....το φοράνε αρκετοί από εδώ μέσα χωρίς προβλήματα και γιαυτό κυρίως κατέληξα σαυτό....Συν το γεγονός ότι ο powerchips ήταν απόλυτος και δεν δεχόταν πιστωτική κάρτα παρά μόνο απολύτου μετρητοίς και καμία διευκόλυνση πληρωμής....Εκεί τσαντίστηκα.....Ο Δημόπουλος πολύ ξηγημένος όμως...και πολύ εξυπηρετικός.....

Έβαλα και το sprint booster στον Mπουλέκο.....

Το αμάξι με το πρόγραμμα άλλαξε τελείως...Την επόμενη μέρα έφυγα ταξίδι για Πάτρα....μεγάλη διαφορά....και στο πόσο εύκολα και γρήγορα φορτώνει πλέον και γενικά υπάρχει φοβερή απόκριση σε όλο το φάσμα......

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

απο καταναλωση ποσο ανεβηκε?

Μειώθηκε σε σχέση με το πόσο έκαιγε πριν που είχα μόνο το βαρελάκι και το ολοκληρωμένο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων(χταπόδι,καταλύτης,μεσαίο,τελικό)....Αναμενόμενο γιατί εκεί που έβαλα το βαρελάκι μου είχαν πει ότι θα καίει σαν π...στης τώρα που αναπνέει το μοτέρ και ότι χρειάζεται πρόγραμμα για να ρυθμίσει την κατανάλωση με τον εισερχόμενο αέρα.... :lol:

:thumbsup: - ανευ παρεξηγησης,τοσα δεν κοστιζει να στο κανουν το προγραμμα πανω στο δυναμομετρο με 2 μετρησεις <πριν και μετα> ? πχ ΤΑΤ,Δημητριαδης

δε νομίζω φίλε μου γιατί απότι ρώτησα και είδα και στα forum για πρόγραμμα custom πάνω σε δυναμόμετρο θες τουλάχιστον ένα 500άρι....Έτσι νομίζω χωρίς να είμαι κ απόλυτα σίγουρος...

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Κωνσταντίνε νασαι καλά!!!!!!!!!!! :baby:new_lol.gif

:wacko: - ο Δημητριαδης μπορει τοσα μπορει και οχι,για την ΤΑΤ εχω ακουσει γυρω στα 350

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό φίλε μου...Πάντως τα περισσότερα που έχω ακούσει είναι όπως σου είπα από 500 και πάνω...Οπότε μήπως παίζει να είναι μούφα αυτό για ΤΑΤ?Είναι δυνατόν πρόγραμμα custom σε δυναμόμετρο να είναι φτηνότερο από πρόγραμμα κονσέρβα??

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

B) - εξαρταται τον προμηθευτη της κονσερβας φιλε μου ή εαν οντως θα σου πει οτι ειναι κονσερβα (!) η powerchips,Tat κλπ θα σου κανουν μια δυναμομετρηση θα ανοιξουν τον εγκεφαλο θα βαλουν αλλο τσιπακι οπου θα αλλαξουν ορισμενα διαγραμματα και μετα θα σου ξανακανουν δυναμομετρηση να δουν τι βγηκε-αν κατι δεν παει καλα στο διορθωνουν-ο εγκεφαλος δεν κλεινεται αν δεν τελειωσει η δουλεια τους,η ολη διαδικασια παιρνει ωρες (!)

knife.gif - αν πας σε καταστημα και σου πει "σε μιση ωρα ειμαστε ετοιμοι" πχ Superchips,Powerlogic τοτε αυτο ειναι καθαρη κονσερβα,το εχει ετοιμο το τσιπακι και στο βαζει επανω <αντε βγαλε ακρη εσυ μετα>

ο Δημητριαδης ενω εισαι στο αμαξι πανω στο δυναμομετρο και το "οδηγεις" σε διαφορες κλιμακες στροφων σου κανει με laptop τις απαραιτητες ρυθμισεις-παντως και στην powerchips αν ζητησεις δοκιμη στον δρομο θα στο βγαλει με εσενα οδηγο και αυτος αναλυτη λ /laptop στο χερι

Link to comment
Share on other sites

Στην Powerchips αυτό που λες εσύ μου είπανε...Όχι για custom όμως εξολοκλήρου πάνω στο δυναμόμετρο..Αυτό όπως σου είπα θα πήγαινε από 500 κ πάνω...Αλλά θα μου βάζανε το πρόγραμμα και μετά θα μου κάνανε δυναμομέτρηση για να δούνε αν όλα είναι οκ και να κάνουν τυχόν απαραίτητες ρυθμίσεις...Και η δυναμομέτρηση αυτή περιλαμβάνεται στην τιμή του προγράμματος που μου είπανε τα 410 ευρώ δηλαδή...Τίποτα δηλαδή..15 ευρώ ακριβότερα από tuning faster και με δυναμομέτρηση μαζί...Δε ξέρω ρε φίλε μου αν έκανα μαλ...κία...Απλά άκουσα καλές κριτικές εδώ μέσα για tuning faster...

Link to comment
Share on other sites

:baby: - δεν τιθεται θεμα καλα εκανες και εκει που πηγες απλα εγω το πηρα σαν αφορμη για να πω στους πιο νεους να ξεχωριζουν την "κονσερβα" απο το φτιαγμενο επι τοπου και απο το εξ'ολοκληρου χειροποιητο εν ωρα δυναμομετρου-οταν ακουτε "φερτο και σε μιση ωρα ειμαστε ετοιμοι" τοτε μ-α-κ-ρ-ι-α ,εχει κλαψει κοσμος οχι μονο με Polo αλλα και ΤΤ,20 VT,RS απο τετοιες "φιρμες" προγραμματιστες
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εμένα δεν έκανε μισή ώρα..έκανε 2μιση ώρες για να μου το βάλει...είχε 3 υπολογιστές κ κάτι ειδικά μηχανήματα συνδεδεμένα κ αφού είδε την χαρτογράφηση προγραμμάτισε αρκετή ώρα κ με αρκετή λεπτομέρεια το καινούργιο τσιπάκι που έβαλε,κ στη συνέχεια όταν ξανασύνδεσε τον εγκέφαλο στο αμάξι έκανε κάτι ρυθμίσεις με laptop κ κάτι δοκιμές μέσω του υπολογιστή....

Link to comment
Share on other sites

:baby: - δεν τιθεται θεμα καλα εκανες και εκει που πηγες απλα εγω το πηρα σαν αφορμη για να πω στους πιο νεους να ξεχωριζουν την "κονσερβα" απο το φτιαγμενο επι τοπου και απο το εξ'ολοκληρου χειροποιητο εν ωρα δυναμομετρου-οταν ακουτε "φερτο και σε μιση ωρα ειμαστε ετοιμοι" τοτε μ-α-κ-ρ-ι-α ,εχει κλαψει κοσμος οχι μονο με Polo αλλα και ΤΤ,20 VT,RS απο τετοιες "φιρμες" προγραμματιστες

:thumbsup: - well done οπως λενε και οι εγγλεζαρες (!)

Link to comment
Share on other sites

Guest EXTASY

Εκτός από την επιλογή της ανάρτησης με ενδιαφέρει και ένα πρόγραμμα

για να σπρώξω λίγο ακόμα το μοτέρ, όπως άλλωστε είχα δηλώσει και στην

παρουσίαση του αυτοκινήτου. Το μόνο που γνωρίζω και μπορώ να πω με

βεβαιότητα είναι πως τόσο το μανιτάρι εισαγωγής της HKS όσο και ο ρυθμιστής

πίεσης βενζίνης επίσης από HKS μου βγήκαν άριστα. Επίσης έχω την εντύπωση

ελπίζω να μην κάνω λάθος ότι η HKS βγάζει και προγράμματα εγκεφάλων.

Με ενδιαφέρει να πάρω γύρω στα 15 άλογα που πιστεύω σε συνδιασμό με

το μανιτάρι και το ρυθμιστή θα τα πάρω. Ίσως και 20 αν γίνει καλό το τσιπάρισμα.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι μάρκα έχει βάλει και πόσα άλογα έχει πάρει;

Επίσης αν του έχει δημιουργήσει κάποιο προόβλημα, και τέλος ποιό συνεργείο

έκανε τη δουλειά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν δεν κανω λαθος,ατμοσφαιρικο πρεπει να εχεις ε?

Υπολογιζε απο το προγραμμα να παρεις ενα +8-10% στην ιπποδυναμη.

Τα 20 ειναι λιγο αισιοδοξα αλλα τα 15 ειναι σχετικα οριακα εφικτα.

Κοντα στα +10-12 να υπολογιζεις.

Για τα προγραμματα της HKS δεν ξερω να σου πω αποδοσεις κτλ.

Καλο θα ηταν ομως να κανεις μια δυναμομετρηση πριν και μετα,στο ιδιο παντα δυναμομετρο,για να δεις τι πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Εκτός από τα custom προγράμματα που νομίζω θα σου δώσουν την μέγιστη ιπποδύναμη δηλαδή 12-15 αλογάκια, μπορείς να δεις GIAC+REVO που είναι έτοιμα προγράμματα-κονσέρβα-δηλαδή λιγότερα άλογα (περίπου 10) αλλά μεγαλύτερη αξιοπιστία και βέβαια υπάρχει και η powerchips!!! Αυτά tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

θα σε ψιλογδαρουν για προγραμματακι σε τετοια αυτοκινητα

κ δεν νομιζω να δεις τρελες διαφορες σε σχεση με την κονσερβα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ασε το προγραμμα. το πολο πασχει απο σασμαν,ειναι πολυυυυ μακρυ.βαλε καλυτερα κορονοπηνιο απο 1,4 και θα με θυμιθεις :D

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Nομίζω οτι με το πρόγραμμα θα είσαι καλύτερα, και στην εκκίνηση και στην τελική..... ;) με κοντό σασζμάν θα χάσεις στην τελική σου πολύ, και δεν λέει....... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.