Jump to content
panos7424

Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι η καμπίνα μυρίζει έντονα αναθυμιάσεις βενζίνης. Το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο όταν ζορίσω το αυτοκίνητο... Έχω βάλει πάνω ένα βαρελάκι BMC και για τις αναθυμιάσεις ένα φιλτράκι (no name) το οποίο είναι προσαρμοσμένο σε ένα σωληνάκι και με tire-up δεμένο πάνω στη γωνία σιλικόνης της πεταλόυδας. Στην αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά όσο περνάει ο καιρός η κατάσταση χειροτερεύει τόσο που παρόλο το κρύο έχω ανοιχτά τα παράθυρα. Πείτε τι μπορεί να φταίει γιατί με βλέπω σύντομα με πνευμονία! Ευχαριστώ! :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να προσδιορίσεις από που ερχεται η μυρωδια? Από τους αεραγωγους ή μηπως πάνω ακριβώς από το τασακι?

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΑΒΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΩΝ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ....ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΑΒΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΩΝ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ....ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ.... tongue.gif

Ναι φίλε, δεν παλεύεται. ¶μα κλείσω τα παράθυρα φτιάχνομαι καλά! Θα κάνω αυτό που λες και βλέπουμε... Δεν έχω καταλάβει από που έρχονται οι αναθυμιάσεις αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι γίνεται τεκές η καμπίνα! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Πρέπει να πάρεις το φίλτρο αναθυμιάσεων πιο μακριά από τους αεραγωγούς εισόδου του αέρα της καμπίνας!

Τις αναθυμιάσεις τις γυρνάς πάλι μέσα στην εισαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Καλή η λύση Βενέτη αλλά θα το έκανα αν είχα λεφτά να πάρω άλλο καλύτερο. Το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας απλά θέση στο σωληνάκι με το φιλτράκι αναθυμιάσεων... Το πήγα όσο πιο μακριά γινόταν από τους αεραγωγούς και δε μυρίζει πια! ¶ρα τέλος στο φτιάξιμο με αναθυμιάσεις... Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το πρόβλημα δεν λύθηκε... ¶ρχισε πάλι να μυρίζει βενζίνη η καμπίνα. Νόμιζα ότι φταίει το φιλτράκι αναθυμιάσεων γι'αυτό το έβγαλα και γύρισα το σωληνάκι στην εισαγωγή αλλά τίποτα... Τι άλλο μπορεί να φταίει, έχει κανείς ιδέα. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει διαρροή πουθενά στο κύκλωμα τροφοδοσίας. Όχι τίποτα, θα πιάσουμε και φωτιά καμιά ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι ρε Πάνο? Δεν διορθώθηκε τελικά? Δεν πας να στο κοιτάξουν μην γίνει καμια λαλακία?

Νόμιζα ότι φταίει το φιλτράκι αναθυμιάσεων αλλά και τώρα που το γύρισα στην εισαγωγή δεν είδα διαφορά...

Στο συνεργείο δεν πρόκειται να μου δώσουν σημασία για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

Πάλι μόνος μου θα πρέπει να την βρω την άκρη. Σκέφτηκα να αλλάξω το φίλτρο καμπίνας μήπως δεν είναι έντονη η οσμή αλλά και πάλι υπερβολικό μου φαίνεται αφού είχα κάνει αλλαγή στα 15.000km και τώρα το αμάξι έχει 27.000km

Αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ας πει την γνώμη του!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο συνεργείο δεν πρόκειται να μου δώσουν σημασία για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο

Link to comment
Share on other sites

Nα σας δώσω ακόμα ένα στοιχείο που παρατήρησα σήμερα μήπως βοηθήσει: η οσμή γίνεται πολύ έντονη όταν το αμάξι κινείται και σταματήσω ξαφνικά... Εννοείτε ότι για να το καταλάβω πρέπει να έχω ανοιχτό παράθυρο.

Πείτε τίποτα γιατί έχει αρχίσει και γίνεται ανησυχητικό. Να επαναλάβω ότι το αμάξι φοράει BMC και οι αναθυμιάσεις γυρνάνε με σωληνάκι στην εισαγωγή. Το φίλτρο είναι τοποθετημένο με γωνία σιλικόνης και το στόμιο του βίσκεται πίσω από τη μπαταρία.

Περιμένω σχόλια, παρατηρήσεις, παράπονα, διαμαρτυρίες, απόψεις και γενικά ό,τι έχετε να πείτε σχετικά με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Κάτω από τα πίσω καθίσματα υπάρχει μια πλαστική τάπα που έχει να κάνει με το ρεζερβουάρ ή την αντλία βενζίνης, κάτι τέτοιο τέλος πάντων . Μήπως έχει ξεκουμπώσει?

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τα πίσω καθίσματα υπάρχει μια πλαστική τάπα που έχει να κάνει με το ρεζερβουάρ ή την αντλία βενζίνης, κάτι τέτοιο τέλος πάντων . Μήπως έχει ξεκουμπώσει?

Δεν το γνώριζα αυτό δηλαδή ότι έχει κάποια τάπα εκεί. Θα το κοιτάξω αύριο!

Το θέμα με ανησυχεί γιατί είναι βενζίνη που μυρίζει, καπνίζω κιόλας μέσα στο αμάξι πολλές φορές. Είμαι και λίγο γκαντέμης...

Κακός συνδυασμός όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Πάνo έχω polo, είναι 90% σίγουρος όμως πως και στο Golf έχει το ίδιο πράγμα, αν όχι ζητώ συγγνώμη.

Πάντως δεν είναι δύσκολο να ρίξεις μια ματιά, σηκώνεις τον κώλο του πίσω δεξιού (συνοδηγού) καθίσματος

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα αυτό που είπες Stoilas αλλά πιστεύω ότι εντόπισα την αιτία του προβλήματος. Σήμερα έπεσα κάτω από το αμάξι να δω τι γίνεται στην περιοχή του φίλτρου βενζίνης και δεν πίστευα στα μάτια μου. Όλο από κάτω είναι πιτσιλισμένο με βενζίνη άρα οι άσχετοι εδώ μάλλον δεν το έβαλαν σωστά. Αύριο θα πάω να το σηκώσω να δω τι μπορώ να κάνω και πάνω απ'όλα να το καθαρίσω.

Τώρα μπορώ να καταλάβω και την ασυνήθιστη κατανάλωση που έλεγα ότι φταίει το βαρελάκι. Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι είμαι τυχερός τόσο καιρό που δεν έπαθα τίποτα χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι που θα μπορουσες να κανεις εξ αρχης...

αλλα που να παει το ριμαδι μας οτι καποιος δεν εκανε καλα τη δουλεια του...

Σωστός αλλα όπως είπες που να πάει το ριμάδι μου...

Η πλάκα είναι ότι έκανα 2700km εκδρομή Θράκη σκορπίζοντας βενζίνη εδώ και κει. Αφού δεν ανατινάχτηκα πουθενά πάλι καλά να λέμε.

Έπρεπε να το ελέγξω από την αρχή αν έχει πρόβλημα εκεί αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω ότι είναι τόσο τρόμπες που δεν μπορούν να βάλουν σωστά ένα φίλτρο βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.