Jump to content
FOTIS_GOLF2_16V

Golf 5 Ανοιγμα Μπροστινων Φαναριων

Recommended Posts

Κοιτα να δεις..

Με το ντουκοχαρτο, κοβεις πλαστικο, και ετσι το πολυμερισμενο πλαστικο φευγει, και μενει το καθαρο πλαστικο το οποιο βρισκεται πιο πισω.. Επειδη ομως το ντουκοχαρτο αφηνει θαμπαδα, χρησιμοποιεις χοντρη αλοιφη και επιθετικο pad(οι αλοιφες ειναι ιδιες με αυτες που χρησιμοποιεις στη λαμαρινα σου). Τελος κανεις περασμα με ψιλη αλοιφη, ωστε να σβησει τα σημαδια της χοντρης..

Μιας και βγαινει καινουριο πλαστικο απο μεσα, το αποτελεσμα θα κρατησει οσο ακριβως θα κρατησει και ενα καινουριο φαναρι... Μυθοι του οτι θα κρατησει λιγο, παραμενουν μυθοι....

Αν εχεις καποιο φιλαρακι με αλοιφαδορο, και αν εχεις αλοιφες δικες σου, το μονο που πρεπει να παρεις ειναι κανα δυο ντουκοχαρτα(ουτε ευρω κοστος)...

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις, και θα με θυμηθεις... :hairy:

Link to comment
Share on other sites

Φιλς @VW_GOLF2 να σε ρωτησω και κατι αλλο, πως βγαινουν τα φαναρια απο το αυτοκινητο? πρεπει να βγει και ο προφυλακτήρας?

Link to comment
Share on other sites

Φιλς @VW_GOLF2 να σε ρωτησω και κατι αλλο, πως βγαινουν τα φαναρια απο το αυτοκινητο? πρεπει να βγει και ο προφυλακτήρας?

Νικο υπαρχει σχετικο howto!

σε αυτοκινητα με απλο προφυλακτηρα (π.χ. οπως τα fsi) βγαινουν χωρις την αφαιρεση του προφυλακτηρα. για gt/gti δεν γνωριζω αν υσχυει το ιδιο.

Edited by VW_GOLF2
Link to comment
Share on other sites

στα TSI νικο για να βγαλεις τα μπροστινα φαναρια κατεβαζεις τον προφυλακτηρα

Εγω παντως βλεπω εδω οτι δεν βγαζει προφυλακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

στα TSI νικο για να βγαλεις τα μπροστινα φαναρια κατεβαζεις τον προφυλακτηρα

στα gt sport θες να πεις...που εχουν προφ σαν το gti kai jetta.

Link to comment
Share on other sites

στα gt sport θες να πεις...που εχουν προφ σαν το gti kai jetta.

Τον Μαρτη που θα κανω διαφορες μοντίφικες στο γκολφ, θα σας πω. Να πιάσουν και λιγο οι ζεστες.

Link to comment
Share on other sites

στα gt sport θες να πεις...που εχουν προφ σαν το gti kai jetta.

@ane :ε ναι αφου ο νικος αυτο εχει ...οποτε δεν εκανα διευκρίνηση αφού απευθύνθηκα στον ιδιο

σε 3 συνεργεια εχω παει παντα εβγαινε ο προφυλακτηρας.

@nikos δεν μιλαμε για την απλη μασκα ρε νικο

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ο νικος απ οσο θυμαμαι εχει απλο τσι και εβαλε προφυλακτηρα gti...τεσπα..ο ιδιος ξερει καλυτερα και οχι εμεις!

Link to comment
Share on other sites

ο νικος απ οσο θυμαμαι εχει απλο τσι και εβαλε προφυλακτηρα gti...τεσπα..ο ιδιος ξερει καλυτερα και οχι εμεις!

Ναι ετσι ειναι, εχει πάντως κάποιες ταπες επάνω στον προφυλακτήρα (τα προστατευτικά), που νομιζω οτι βγαίνουν για να ξεβιδωθεί η κατω βίδα. Ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

νικο αν δεν εχεις τον κανονικο προφ απο Gt sport/GTI τοτε ισως να εισαι τυχερος.αλλα κ το βγαλσιμο του προφ δεν ειναι τπτ το δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

νικο αν δεν εχεις τον κανονικο προφ απο Gt sport/GTI τοτε ισως να εισαι τυχερος.αλλα κ το βγαλσιμο του προφ δεν ειναι τπτ το δυσκολο

Δεν εχω τον κανονικο εχω αυτον απο το εβαυ που μπαινει χωρις μετατροπές, τωρα δεν θυμάμαι πως ηταν απο μεσα μερια εκει που ειναι το προστατευτικό και αν βγαινει η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς υπάρχει τρύπα από πίσω από την τάπα, την οποία όμως θα δυσκολευτείς να βγάλεις (όταν το χρειαστείς θα σου πω το κόλπο).

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς υπάρχει τρύπα από πίσω από την τάπα, την οποία όμως θα δυσκολευτείς να βγάλεις (όταν το χρειαστείς θα σου πω το κόλπο).

Κώστας

Αυτο το θυμαμαι πως βγαινει δεν ξερω, δεν εδωσα συμασια τοτε. Για λεγε μην την σπασω.

Εδιτ ...εχει 2 ταπες

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θυμαμαι πως βγαινει δεν ξερω, δεν εδωσα συμασια τοτε. Για λεγε μην την σπασω.

Εδιτ ...εχει 2 ταπες

Σωστά έχει 2 τάπες. Οπως βλέπεις στην φωτογραφία, η δεξιά (μεγάλη) είναι κουμπωτή αλλά δεν θα σου δώσει πρόσβαση, ενώ η αριστερή (μικρή) δεν είναι κουμπωτή αλλά έχει πρόσβαση προς την βάση του φαναριού. Πρέπει λοιπόν να βγάλεις την κάτω μάσκα και να αφαιρέσεις από μέσα την μικρή τάπα, κόβωντας το zipάκι που είναι δεμένο !!!

Κώστας

dsc3700n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι, βρεθηκαν φαναρια σε αριστη κατάσταση για πειράματα.

Ερωτηση: το μεσα πλαστικό που ειναι για βάψιμο εχει γυρο γυρο ενα στεφάνι, μου ηρθε η ιδεα να το αφησω "νικελ" τι λέτε

Δανείζομαι μια φώτο του φίλου @VW_GOLF2

34442094.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι, βρεθηκαν φαναρια σε αριστη κατάσταση για πειράματα.

Ερωτηση: το μεσα πλαστικό που ειναι για βάψιμο εχει γυρο γυρο ενα στεφάνι, μου ηρθε η ιδεα να το αφησω "νικελ" τι λέτε

Δανείζομαι μια φώτο του φίλου @VW_GOLF2

34442094.jpg

μπλιαξ!!!! παει το νικελ πεθανε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι, βρεθηκαν φαναρια σε αριστη κατάσταση για πειράματα.

Ερωτηση: το μεσα πλαστικό που ειναι για βάψιμο εχει γυρο γυρο ενα στεφάνι, μου ηρθε η ιδεα να το αφησω "νικελ" τι λέτε

Δανείζομαι μια φώτο του φίλου @VW_GOLF2

34442094.jpg

Μπορείς να το καλύψεις με αυτοκόλλητο carbon όπως έχεις κάνει με τη λωρίδα στη μάσκα σου!

Αλλιώς νίκελ στο δικό σου αμάξι δεν θα ταιριάζει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι, βρεθηκαν φαναρια σε αριστη κατάσταση για πειράματα.

Ερωτηση: το μεσα πλαστικό που ειναι για βάψιμο εχει γυρο γυρο ενα στεφάνι, μου ηρθε η ιδεα να το αφησω "νικελ" τι λέτε

Δανείζομαι μια φώτο του φίλου @VW_GOLF2

34442094.jpg

Νικο μπορεις να κανεις διαφορες δοκιμες με τα χρωματα και να δεις το αποτελεσμα πριν κολησεις και κλεισεις το φαναρι. αν δεν σ αρεσει το ξαναβαφεις :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο μπορεις να κανεις διαφορες δοκιμες με τα χρωματα και να δεις το αποτελεσμα πριν κολησεις και κλεισεις το φαναρι. αν δεν σ αρεσει το ξαναβαφεις :roadrage:

Σωστα αλλα να σου πω οτι η πρώτη προσπάθεια να ανοιξει το φαναρι δεν ηταν επιτυχημένη, δεν κουνιέται με τιποτε και απο οτι βλεπω υπάρχει περίπτωση να παραμορφωθεί.

Επειδη ειδα οτι εσυ το άνοιξες "καθαρά" και με μια σχετική ευκολία, μηπως υπάρχουν φανάρια διάφορων τυπων που αλλα ανοίγουν και αλλα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ίσως παίζει ρόλο η μάρκα του φαναριού μεταξύ Visteon, Hella.... κάποια έχουν ποιο ισχυρή κόλλα κάποια όχι!

Τα δικά μου πάντως (hella) έχουν πιο πολύ κόλλα σε σύγκριση με τις φωτογραφίες του φίλου μας.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ίσως παίζει ρόλο η μάρκα του φαναριού μεταξύ Visteon, Hella.... κάποια έχουν ποιο ισχυρή κόλλα κάποια όχι!

Τα δικά μου πάντως (hella) έχουν πιο πολύ κόλλα σε σύγκριση με τις φωτογραφίες του φίλου μας.

Αυτα που εχω εγω είναι Ηella και δεν βλέπω να ανοίγουν. Τωρα δεν ξερω μήπως τα "φαω" γυρω γύρω με τον τροχό και ανοίξουν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Το θερμοπίστολο δεν έκανε δουλειά?

Κώστας

Oχι Κωστα γιατι αυτη η κολλα δεν λιώνει(μαλακώνει) με την ζέστη, παραμένει σαν σκληρό λάστιχο και δεν σου αφήνει περιθώρια να κάνεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι το κάνουν βάζοντας το φανάρι σε φούρνο και το ζεσταίνουν ή μέσα σε ζεστό νερό. Αυξάνοντας τη θερμοκρασία έρχεται η ώρα που η κόλλα μαλακώνει. Και με θερμοπίστολο το κάνουν αλλά μάλλον πρέπει να είναι αρκετά ισχυρό και το δικό σου μάλλον δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.