Jump to content
ForiS3

Θέμα Με Ταχύτητες

Recommended Posts

χθες το βραδυ όπως έψαχνα να παρκάρω (εψαχνα για πολυ ωρα γυρω στα 40 λεπτα με πολλες και συχνες αλλαγες δεν ξερω αν παιζει ρολο) καποια στιγμη βαζω απο 1η-2α και δεν κουμπωσε καλα αφησα το συμπλέκτη και έκανε το χαρακτηριστικο τζαρτζάρισμα των γραναζιών που ακουγεται οταν δεν μπαινει καλα η ταχυτητα και αμεσως μολις την εβγαλα ειχε σκληρήνει το κυβωτιο και δε μπορουσα να βαλω καμια σχεση για περιπου 20 δευτερολεπτα και με πολυ ζωρισμα κουνησα το μοχλό και πήρε αλλα απο τοτε για να κουμπωσουνε θελει πιο πολυ δυναμη απ οτι πριν... ξερει καποιος να μου πει τι παίζει? πρεπει να παω συνεργείο?

Link to comment
Share on other sites

150% πας τουλαχιστον για αλλαγη βαλβολινης βαλε motorkote ειναι πολυ καλο.. απο εκει και περα πηγαινε το σε συνεργειο ,απλα δωσε μια ευκαιρεια στο σασμαν σου ακομη με κανα λαδι ενισχυμενο,αν και νομιζω οτι κατι αλλο σιγουρα ειναι σε βλεπω για βολαν...γιατι δισκος-πλατο δεν μου ελυσε εμενα το προβλημα στο γκολφ το 4,αλλα οταν αλλαξα και βολαν σαν καινουργιο...

Link to comment
Share on other sites

και πόσο κοστιζει η επισκευή που λες πανω κατω γνωρίζεις? εχεις κανενα σαιτ για τις βαλβολίνες που λες?

Link to comment
Share on other sites

ειδα αυτο αλλα δεν γραφει οτι ειναι βαλβολινη και δεν ειμαι σιγουρος απο αυτα που γραφει αν ειναι αλλα μαλλον αυτο ειναι

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=302&category_id=54&option=com_virtuemart&Itemid=57〈=el

αν ειναι αυτο ξερεις τι ποσοτητα χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

ειδα αυτο αλλα δεν γραφει οτι ειναι βαλβολινη και δεν ειμαι σιγουρος απο αυτα που γραφει αν ειναι αλλα μαλλον αυτο ειναι

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=302&category_id=54&option=com_virtuemart&Itemid=57〈=el

αν ειναι αυτο ξερεις τι ποσοτητα χρειαζομαι?

Φιλε το motorkote οπως γραφει και η κατηγορια στην οποια το βρηκες, ειναι προσθετο.Δηλαδη το βαζεις μαζι με τη βαλβολινη ή μαζι με το λαδι του κινητηρα.Ειναι υγρο που μειωνει τις τριβες.Για βαλβολινη θα πας στην κατηγορια με τα λιπαντικα.Θα ψαξεις να βρεις βαλβολινη 75w90.Παιρνει κατι παραπανω απο δυο λιτρα το κιβωτιο οποτε θα παραγγειλεις 3 λιτρα.Επισης υπαρχει και το g-market.gr για την περιπτωση που δε βρεις κατι στο trade-wind.Μια πολυ καλη βαλβολινη ειναι η Motul Gear 300.Πριν κανεις οτιδηποτε ναπας για ελεγχο.Το βρισκω πολυ χλωμο να φταιει η βαλβολινη εκτος κι αν εχεις καμια διαρροη.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

εκλεισα ραντεβου στην αντιπροσωπεία για τετάρτη αν και άρχισε να επαναφέρεται το κυβώτιο σημερα που οδηγησα κουμπωνε αισθητά καλύτερα... διαρροή δεν νομίζω να παίζει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω το Golf 6 και κανά δυο φορές μου έτυχε να βάλω όπισθεν και να μην βγαίνει. Αφού κόντεψε το πόδι μου να βγει από κάτω σαν τους Flintstones που οδηγούν κάποια στιγμή ξεκόλλησε. Ίδια λύση με τον συνάδερφο συστήνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω το Golf 6 και κανά δυο φορές μου έτυχε να βάλω όπισθεν και να μην βγαίνει. Αφού κόντεψε το πόδι μου να βγει από κάτω σαν τους Flintstones που οδηγούν κάποια στιγμή ξεκόλλησε. Ίδια λύση με τον συνάδερφο συστήνετε;

Μου ειχε τυχει κι εμενα στο 5αρι οπως και σε πολλα αλλα 5αρια να μη βγαινει η οπισθεν.Επισης μου ειχε τυχει αρκετες φορες να μην κουμπωνει απο κατεβασματα χαλαρα απο 6η σε 5η π.χ. ή απο 5η σε 4η.Αυτα συνεβησαν τους πρωτους μηνες.Απο την αντιπροσωπεια μου ειχαν πει να κανω υπομονη γιατι μπορει να στρωσει.Κι ετσι εγινε.Πλεον δεν μου παρουσιαζει τποτα απο τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

δεν απομονώνει καλά...ψαξτω περαιτέρω! μπορει να εχει προβλημα δισκος πλατό η η τρόμπα του συμπλεκτη...

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα ραντεβου στην αντιπροσωπεία για τετάρτη αν και άρχισε να επαναφέρεται το κυβώτιο σημερα που οδηγησα κουμπωνε αισθητά καλύτερα... διαρροή δεν νομίζω να παίζει

παιζει: με το ζορισμα να στραβωσε καμια διχαλα.

με το λαθος κουμπωμα, δυσκολα βεβαια,να εφαγες συγχρονιζε.

Link to comment
Share on other sites

Ευρώ να έχεις να δίνεις….. ιστορίες για γερά νεύρα που πραγματικά δεν ξερώ εάν τις λύνουν ή τις αφήνουν για να μας τα παίρνουν. Μετά από τόσα που μου έχουν συμβεί και έχω διαβάσει σίγουρα το επόμενο δεν θα είναι vw όσο αγάπη και εάν του έχω. Όταν θα πληρώσετε μια βλάβη 5 φορές χωρίς να δοθεί επί τις ουσίας λύση ξεχειλίζει το ποτήρι…μαγική λέξη το συγχονιζε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.