Jump to content
Katana

Αισθητήρες Παρκαρίσματος...

Recommended Posts

10 ευρω κανει να πας σε μαγαζι με χρωματα αυτοκινητου και να σου φτειαξουν με τον κωδικο σου ακριβως το ιδιο χρωμα σε σπρευ.

Κανε το και δεν θα μετανοιωσεις. Το χρωμα κανει μεγαλη διαφορα. Φαινονται σαν εργοστασιακοι

και δεν εχεις αυτες τις μαυρες βουλες στον προφυλακτηρα σου.

Απλα δωσε το στο παιδι που θα κανει την εγκατασταση (αυτοι συνηθως ξερουν) και στους βαφει πριν τους περασει.

Α οκ, μια χαρά! Σε ευχαριστώ. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

μια που μιλαμε για aftermarket αισθητηρες να σας πω κ εγω το σκεπτικο μου.

πηρα τηλ σε ενα μαγαζι που υποτιθεται ειναι κορυφαιο κ μου ειπε 230 ευρω, 4 αισθητηρες βαμμενοι κ τοποθετημενοι,

ρωτησα γιατι η τιμη ειναι τοσο υψηλη κ μου ειπε οτι οι αισθητηρες που θα βαλει δεν διαφερουν απο τους εργοστασιακους ειναι δλδ

χωνευτοι στον προφυλακτηρα και δεν προεξεχουν καθολου.(δεν ειναι δλδ τοποθετημενοι απο πανω)

μια αλλη σκεψη ειναι τοποθετηση πλαισιου πινακιδας με καμερα..η λυση αυτη ειναι στα 100 ευρω.

η καμερα σε συνδυασμο με την οθονη ισως προσφερει την ιδια ανεση στο παρκαρισμα ισως κ οχι.δεν εχω καποια εμπειρια

ενω αισθητηρες παρκαρισματος εχει το μικρο c2 οποτε εχω μια εμπειρια.βοηθανε οσο καλος οδηγος κ αν εισαι

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

μια που μιλαμε για aftermarket αισθητηρες να σας πω κ εγω το σκεπτικο μου.

πηρα τηλ σε ενα μαγαζι που υποτιθεται ειναι κορυφαιο κ μου ειπε 230 ευρω, 4 αισθητηρες βαμμενοι κ τοποθετημενοι,

ρωτησα γιατι η τιμη ειναι τοσο υψηλη κ μου ειπε οτι οι αισθητηρες που θα βαλει δεν διαφερουν απο τους εργοστασιακους ειναι δλδ

χωνευτοι στον προφυλακτηρα και δεν προεξεχουν καθολου.(δεν ειναι δλδ τοποθετημενοι απο πανω)

μια αλλη σκεψη ειναι τοποθετηση πλαισιου πινακιδας με καμερα..η λυση αυτη ειναι στα 100 ευρω.

η καμερα σε συνδυασμο με την οθονη ισως προσφερει την ιδια ανεση στο παρκαρισμα ισως κ οχι.δεν εχω καποια εμπειρια

ενω αισθητηρες παρκαρισματος εχει το μικρο c2 οποτε εχω μια εμπειρια.βοηθανε οσο καλος οδηγος κ αν εισαι

Oι αισθητήρες οντως βοηθάνε αλλά σε hatchback κλπ "νορμάλ" αυτοκίνητα δεν είναι πάντα απαραίτητοι νομίζω...

Αν σου βάλει πάντως χωνευτούς αισθητήρες το αποτέλεσμα θα ειναι καλό! Δες εδώ που εχω δώσει 2 φωτο απο audi πως φαίνονται οι original και οι aftermarket μην ξαναγράφω τα ίδια:rolleyes:

Οσο για την κάμερα, μόνη της χωρίς αισθητήρες δεν θα έλεγα οτι βοηθάει τοσο. Είχε τύχει να χουν κάμερα 2 αυτοκίνητα που εχω οδηγήσει, ενα nissan pathfinder και ενα range στα οποία ήταν χρήσιμη γιατί είναι σαν περίπτερα και τα 2 + οτι έχουν φιμέ πίσω απο το εργοστάσιο, οπότε κοιτώντας πίσω δεν βλέπεις πρακτικά τίποτα! Ομως επειδή ο φακός (συνήθως) είναι ευρυγώνιος για να εμφανίζει οσο δυνατόν μεγαλύτερη περιοχή πίσω σου, δεν είναι πάντα εύκολο να υπολογίσεις την απόσταση αποκλειστικά και μονο απο την οθόνη, εγώ πάλι απο τους αισθητήρες που βαράγανε υπολόγιζα πόσο εχω...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θες να μου στείλεις με πμ το τηλέφωνο του?

αν πηγαινε σε εμενα η ερωτηση ειναι στην θεσσαλονικη το μαγαζι οποτε δε θα σε βολευε..

Link to comment
Share on other sites

αν πηγαινε σε εμενα η ερωτηση ειναι στην θεσσαλονικη το μαγαζι οποτε δε θα σε βολευε..

Ωχ, το φοβόμουν. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα ενα κιτακι σημερα, για το Alto...

Νικο, η οποιο αλλο παιδι εχει τοποθετησει μονος του αυτους τους αισθητηρες, μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια η να μου περιγραψεις που εχεις βαλει το εγκεφαλακι(χωροταξικα)?

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια σημερα μου ηρθε το κιτακι απτο πιο πανω βιντεο...24 ευρο αγορα και τελειωσα στο χρωμα του ατυοκινητου 4 αισθητηρες με λεντ οθονη και ηχητικο αλαρμ μια χαρα...θα φτιαξω και ενα χρωματακι αν και τους παρηγγειλα ηδη στο χρωμα του αυτοκινητου μου και τελος:whistling:http://cgi.ebay.co.uk/PARKING-REVERSING-REAR-SENSORS-KIT-FOUR-SENSOR-KIT_W0QQitemZ230405599727QQcategoryZ75330QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m8QQ_trkparmsZalgo%3DMW%26its%3DC%26itu%3DUCC%26otn%3D5%26ps%3D63%26clkid%3D6833391052400626207

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ποια ειναι η διαφορα?

Στο τροπο με τον οποιο σφυριζουν(δεν εννοω τονικα)... Το πανω κανει Bibibi........Bibibi, ενω το κατω κανει Bi...bi....bi

Link to comment
Share on other sites

Στο τροπο με τον οποιο σφυριζουν(δεν εννοω τονικα)... Το πανω κανει Bibibi........Bibibi, ενω το κατω κανει Bi...bi....bi

Αντε εγω σου λεω οτι κανει σαν το πρωτο, εσενα ποιος σε βεβαιώνει οτι αυτα που θα παρεις απο τους Κινεζους θα κανουν ετσι.

Βαλε οποιον αισθητήρα θελεις μια χαρα ειναι ολοι και την δουλειά τους την κανουν με το παραπάνω :thumbsup: .

Μην ψαχεις ψήλους στα άχυρα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

H λεπτομερια κανει τη διαφορα..:thumbsup:

Μαλλον σαν το πρωτο κανουν αυτοι που παραγγειλα.. Το εγραφε και στην περιγραφη στο ebay, αλλα δεν καταλαβα τι εννοουσε, μεχρι να δω τα βιντεο...

Οι δικοι σου πως χτυπανε???

Link to comment
Share on other sites

H λεπτομερια κανει τη διαφορα..:thumbsup:

Μαλλον σαν το πρωτο κανουν αυτοι που παραγγειλα.. Το εγραφε και στην περιγραφη στο ebay, αλλα δεν καταλαβα τι εννοουσε, μεχρι να δω τα βιντεο...

Οι δικοι σου πως χτυπανε???

An λες για μένα, δεν δινω σημασία στο πως "χτυπανε" απλα βλεπω την ένδειξη απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά....η δική μου άποψη πάντως είναι ότι οποιοί έχουν οθόνη καλύτερα είναι να βάλουν κάμερα. Τα έχω δοκιμάσει και ανάμεσα στους αισθητήρες και την κάμερα ...η κάμερα είναι απλά κορυφή και δεν υπάρχει και διαφορά στην τιμή. Υπόψην αν οι αισθητήρες δεν είναι μάρκας με τον καιρό χαλάνε και χτυπάνε όποτε θέλουν, ακόμα και με την βροχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά....η δική μου άποψη πάντως είναι ότι οποιοί έχουν οθόνη καλύτερα είναι να βάλουν κάμερα. Τα έχω δοκιμάσει και ανάμεσα στους αισθητήρες και την κάμερα ...η κάμερα είναι απλά κορυφή και δεν υπάρχει και διαφορά στην τιμή. Υπόψην αν οι αισθητήρες δεν είναι μάρκας με τον καιρό χαλάνε και χτυπάνε όποτε θέλουν, ακόμα και με την βροχή.

Εχω διαφορετικη αποψη για την καμερα, δεν εξυπηρετεί, δεν εχεις ολοκληρωμενη αποψη για την αποσταση, και το χειρότερο ειναι η πλευρικες αποστάσεις που εκει χάνεσαι τελειως, και τελευταιο πρεπει να εχεις μηχανημα για να βαλεις καμερα. Ποσοι εχουν οθονες στα αυτοκίνητα τους?

ΥΓ εγω ειχα και την ξήλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαφορετικη αποψη για την καμερα, δεν εξυπηρετεί, δεν εχεις ολοκληρωμενη αποψη για την αποσταση, και το χειρότερο ειναι η πλευρικες αποστάσεις που εκει χάνεσαι τελειως, και τελευταιο πρεπει να εχεις μηχανημα για να βαλεις καμερα. Ποσοι εχουν οθονες στα αυτοκίνητα τους?

ΥΓ εγω ειχα και την ξήλωσα.

Δεν έχεις άδικο για τις εργοστασικές κάμερες όμως, ιδιαίτερα αυτές που για την απόσταση έχουν κάτι χρωματιστές γραμές... αντίθετα στα after market έδω και 2 χρόνια πχ οι κάμερες - πινακίδες είναι sony με απίστευτη ευκρίνεια και καλύπτει 170 μοίρες με αυτόματη εστίαση για να μην σε μπερδεύει στην απόσταση. Αν θέλεις μπορώ αύριο να ανεβάσω φωτο από το αμάξι που την έχω. Πραγματικά είναι το κάτι άλλο και αξίζει να δεις την διαφορά.

όσον αφορά πόσοι έχουν οθόνη...πίστεψέ με είναι πάρα πολλοί και μην ξεχνάς ότι και το rcd 510 δέχεται κάμερα και δόξα το θέο από τα λεγόμενα των μελών ο μόνος που το πήρα με το 310 ήμουν εγώ....και φυσικά το άλλαξα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο για τις εργοστασικές κάμερες όμως, ιδιαίτερα αυτές που για την απόσταση έχουν κάτι χρωματιστές γραμές... αντίθετα στα after market έδω και 2 χρόνια πχ οι κάμερες - πινακίδες είναι sony με απίστευτη ευκρίνεια και καλύπτει 170 μοίρες με αυτόματη εστίαση για να μην σε μπερδεύει στην απόσταση. Αν θέλεις μπορώ αύριο να ανεβάσω φωτο από το αμάξι που την έχω. Πραγματικά είναι το κάτι άλλο και αξίζει να δεις την διαφορά.

όσον αφορά πόσοι έχουν οθόνη...πίστεψέ με είναι πάρα πολλοί και μην ξεχνάς ότι και το rcd 510 δέχεται κάμερα και δόξα το θέο από τα λεγόμενα των μελών ο μόνος που το πήρα με το 310 ήμουν εγώ....και φυσικά το άλλαξα!

Τεσπα απόψεις, είμαστε και οφφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα τραβήξω και θα τις ανεβάσω...

οι φωτό μπήκαν και είναι στο GALLERY του προφιλ μου. δείτε τες και πείτε μου την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

οι φωτό μπήκαν και είναι στο GALLERY του προφιλ μου. δείτε τες και πείτε μου την άποψη σας.

No images were found

Link to comment
Share on other sites

No images were found

Σορι γράψε λάθος...τις είχα περάσει σε private :tongue: ...τώρα είναι public

Συγνώμη για τα μέλη που μπήκαν και δεν τις είδαν...περάστε ελεύθερα

Edited by herlam
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.