Jump to content
Katana

Αισθητήρες Παρκαρίσματος...

Recommended Posts

Φιλε μου εγω ειχα παρει το συστημα Park Assist οταν αγορασα το αυτοκινητο που περιεχει μαζι και αισθητηρες κ την καμερα για οταν βαζεις οπισθεν. Καμμια σχεση εμφανισιακα και λειτουργικα με αυτους του ebay. Ειδικα αμα εχεις CD-Player RCD510 ή RNS510 φαινεται απιστευτα. Σου δειχνει την εικονα δηλαδη του αυτοκινητου σου πανω στην touch screen εγχρωμη οθονη του CD Player και σου αναβουν χρωματα στους αντιστοιχους αισθητηρε αναλογα με το ποσο πλησιαζει καποιο αντικειμενο σε αυτους κ ακουγονται και οι αντιστοιχοι ηχοι προειδοποιησης. Επισης εμφανισιακα στο εξωτερικο του αυτοκινητου, φαινονται πολυ ομορφοι σαν design του αμαξιου φαινονται. Τελος η καμερα βρισκεται κατω απο το σημα του VW που χρησιμοποιεις για να ανοιξεις το πορπαγκαζ του αυτοκινητου, και καθε φορα που βαζεις οπισθεν το σηματακι αυτο σηκωνεται απο μονο του και βγαινει απεξω η καμερα. Σαν αμαξι του James Bond χαχα! Και η καθαροτητα της καμερας ειναι απιστευτη, τι να βρεχει καταρακτωδως, τι να εχει φουλ σκοταδι εξω, βλεπεις τα παντα. Μπορει να δωσεις κατι παραπανω για το συστημα αυτο της VW αλλα πιστευω αξιζει τον κοπο, γιατι ενσωματωνονται πληρως στα υπολοιπα συστηματα του αυτοκινητου και ποιοτικα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, ενω αν παρεις απο ebay φαινεται τελειως σαν "ξενο σωμα" πανω στο αυτοκινητο. Εχω δει γιαυτο σου λεω, μπορει να ειναι λιγοτερα τα χρηματα αλλα καμμια σχεση...Ελπιζω να βοηθησα καπως αν θελεις και αλλες πληροφοριες η να τραβηξω τιποτα βιντεο και φωτογραφιες για να δεις ευχαριστως!

Edited by Kostas_GR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσέξτε καλά !

Αν σας κάνουν δώρο απο την αντιπροσωπεία τους αισθητήρες (μιλάω εκ πείρας για Karenta, αλλά και μέσω ομοιοπαθή γνωστού μου και για την Auto Marin), είναι ελεεινής ποιότητας και αποτελεσματικότητας.

Εγώ την πάτησα προχθές με την "ασφάλεια" που μου παρείχαν οι αισθητήρες και έσκασα πάνω σε ένα κολωνάκι το οποίο δεν το έπιασαν ! Το αποτέλεσμα ? 150€ για επισκευή και βαφή του προφυλακτήρα + 70€ για την αντικατάσταση των αισθητήρων (προς αποφυγή μελλοντικών παρόμοιων συμβάντων).

Οι συγκεκριμένοι αισθητήρες αναγνωρίζουν μόνο αν έχεις πίσω σου κανένα μαντρότοιχο ή κάποιο παρκαρισμένο αυτοκίνητο. Κολωνάνια, δέντρα και λοιπά μικρής διατομής εμπόδια δεν τα αναγνωρίζουν.

Σκεφτείτε λοιπόν καλά το ενδεχόμενο να τα αλλάξετε με κάποια καλύτερης ποιότητας για να μην την πατήσετε σαν κι εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει. Ο θείος μου πριν κάνα μήνα έτσι χτύπησε τον προφυλακτήρα του GT του...μακριά!!!

Οραιος οδηγός!!

Οι αισθητήρες είναι ένα βοηθητικό εργαλείο, δεν αντικαθιστούν τον οδηγό.

Προσέξτε γιατι ο αισθητηρας δεν βρίσκει ουτε τον γκρεμό πισω σας.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά....η δική μου άποψη πάντως είναι ότι οποιοί έχουν οθόνη καλύτερα είναι να βάλουν κάμερα. Τα έχω δοκιμάσει και ανάμεσα στους αισθητήρες και την κάμερα ...η κάμερα είναι απλά κορυφή και δεν υπάρχει και διαφορά στην τιμή. Υπόψην αν οι αισθητήρες δεν είναι μάρκας με τον καιρό χαλάνε και χτυπάνε όποτε θέλουν, ακόμα και με την βροχή.

Τα έχουμε πει.... ότι πληρώσεις παίρνεις.... και υπόψην ΜΑΚΡΙΑ από την ταινία "μαγνητικό πεδίο" που μπαίνει πίσω από τον προφυλακτήρα...μούφααααααααααααα.... σας μιλάω εκ πείρας...έχω πληρώσει πολλές μ@λ@λίες - αισθητήρες - μέχρι να βάλω κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσέξτε καλά !

Αν σας κάνουν δώρο απο την αντιπροσωπεία τους αισθητήρες (μιλάω εκ πείρας για Karenta, αλλά και μέσω ομοιοπαθή γνωστού μου και για την Auto Marin), είναι ελεεινής ποιότητας και αποτελεσματικότητας.

Εγώ την πάτησα προχθές με την "ασφάλεια" που μου παρείχαν οι αισθητήρες και έσκασα πάνω σε ένα κολωνάκι το οποίο δεν το έπιασαν ! Το αποτέλεσμα ? 150€ για επισκευή και βαφή του προφυλακτήρα + 70€ για την αντικατάσταση των αισθητήρων (προς αποφυγή μελλοντικών παρόμοιων συμβάντων).

Οι συγκεκριμένοι αισθητήρες αναγνωρίζουν μόνο αν έχεις πίσω σου κανένα μαντρότοιχο ή κάποιο παρκαρισμένο αυτοκίνητο. Κολωνάνια, δέντρα και λοιπά μικρής διατομής εμπόδια δεν τα αναγνωρίζουν.

Σκεφτείτε λοιπόν καλά το ενδεχόμενο να τα αλλάξετε με κάποια καλύτερης ποιότητας για να μην την πατήσετε σαν κι εμάς.

Made in CHINA... :D

Link to comment
Share on other sites

συναγερμοι κ αισθητηρες ειναι για γελια.κ η δουλεια (η τοποθετηση στο αμαξι) που κανουν επισης

Link to comment
Share on other sites

συναγερμοι κ αισθητηρες ειναι για γελια.κ η δουλεια (η τοποθετηση στο αμαξι) που κανουν επισης

Επειδή κι εγώ είχα βάλει κάμερα κ την ξήλωσα τελικά (μαζί με όλο το σύστημα που έκανε τ αμάξι να μοιάζει ρεντίκολο από πίσω) λέω τώρα να δοκιμάσω να βάψω αυτά:

Ασύρματο Σύστημα Παρκαρίσματος SPY με Philips CPU

Κι επειδή μου την έχει δώσει, μπορεί να το κάνω κ φούξια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη το θεμα αισθητηρες ειναι ενα κομματι οπως λεμε "συστηματα xenon" δλδ εδω τα πουλανε 150-300ε ενω η αγορα τους ειναι στα 50$-70$ ετσι ειναι και οι αισθητητρες. Εχω παρει πανω απο 20 τετοια ζευγαρια

http://cgi.ebay.com/Black-Parking-Sensor-LED-Display-Car-Reverse-Radar-DCLD-/250777756065?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6384e1a1

και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα κανενα θεμα .Εχει ετοιμο μεσα και το ποτηροδραπανακι οποτε πρεπει να εισαι πολυ μ@@@@ς να μην το κανεις σωστα.Λιγες απλες γνωσεις ηλεκτρολογιας θες και να πιανουν τα χερια σου.Εδω ζητουσαν κανα 50-70ε.Ελεος δλδ...

Οι συγκεκριμενοι ειναι απολυτα συνεργασιμοι με οτιδηποτε αντικειμενο περναει απο πισω σου μαξ στα 1,2μ περιπου απο οσο εχω απο εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Οραιος οδηγός!!

Οι αισθητήρες είναι ένα βοηθητικό εργαλείο, δεν αντικαθιστούν τον οδηγό.

Προσέξτε γιατι ο αισθητηρας δεν βρίσκει ουτε τον γκρεμό πισω σας.

axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxax

Link to comment
Share on other sites

Eπειτα απο περιπου ενα μηνα που τοποθετησα τους αισθητηρες για τους οποιους γινεται κουβεντα εδω και καποιες σελιδες, στο alto της οικογενειας, κανενα προβλημα.. Ολα δουλευουν μια χαρα, και οι αποστασεις που δειχνει την οθονη, ειναι πραγματικες, σε οτι δοκιμες εχω κανει.. Eιναι μια τιμια προταση, για καποιον ο οποιος δεν θελει να διαθεσει πολλα, και θελει να κανει τη δουλεια του...

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το ψαχνω καιρο για να κανω το παρκαρισμα πιο ευκολο μαλλον θα καταληξω εδω. εχω zenec στο αμαξι και σκεφτομαι να περασω πανω αυτη την καμερα η οποια σχεδον δεν φαινεται. ουτε τρυπες στον προφυλακτηρα ουτε τιποτα. εδω που ρωτησα η ιδια καμερα σε γνωστο μαγαζι διατιθεται ΣΤΑ 90 ΕΥΡΩ.... η καμερα ειναι sony και εχει και διαγραμμισεις. ακουω τις γνωμες σας...

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το ψαχνω καιρο για να κανω το παρκαρισμα πιο ευκολο μαλλον θα καταληξω εδω. εχω zenec στο αμαξι και σκεφτομαι να περασω πανω αυτη την καμερα η οποια σχεδον δεν φαινεται. ουτε τρυπες στον προφυλακτηρα ουτε τιποτα. εδω που ρωτησα η ιδια καμερα σε γνωστο μαγαζι διατιθεται ΣΤΑ 90 ΕΥΡΩ.... η καμερα ειναι sony και εχει και διαγραμμισεις. ακουω τις γνωμες σας...

Ωραία κάμερα. Στείλε μου πμ που μπορώ να βρω μια παρόμια. Είχα ένα κινέζικο στην θέση του rcd510 και θα μου το αλλάξει ο μάστορας (μακριά από τα κινέζικα) με ένα zenec.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα στον Φιλοσίδη, αισθητήρες πίσω προφυλακτήρα, τοποθέτηση και δωρεάν βάψιμο στο χρώμα του αμαξώματος, 246 ευρώ τελική τιμή.

Πως σας φαίνεται? Θα ρωτήσω και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα στον Φιλοσίδη, αισθητήρες πίσω προφυλακτήρα, τοποθέτηση και δωρεάν βάψιμο στο χρώμα του αμαξώματος, 246 ευρώ τελική τιμή.

Πως σας φαίνεται? Θα ρωτήσω και αλλού.

Θα του πας εσυ τους αισθητήρες?

Link to comment
Share on other sites

Oχι, όλα δικά τους.

Εχει σημασία τι αισθητήρες ειναι αυτοι και ποσο εχουν, αν πχ ειναι κινεζικοι τοτε εχουν 30ε συν 50 τοποθέτηση 80ε (δεν θελουν και βαψιμο) αρα σε κλεβουν, τωρα αν ειναι οι εργοστασιακοί δεν ξερω τιμη δεν λεω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα στον Φιλοσίδη, αισθητήρες πίσω προφυλακτήρα, τοποθέτηση και δωρεάν βάψιμο στο χρώμα του αμαξώματος, 246 ευρώ τελική τιμή.

Πως σας φαίνεται? Θα ρωτήσω και αλλού.

εμένα φίλε katana ο φιλοσιδης τους αισθητήρες μου τους έκανε δώρο, αν είναι aftermarket και όχι vw δεν αξίζουν τόσα λεφτά!! Γνώμη μου πάντα!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα φίλε katana ο φιλοσιδης τους αισθητήρες μου τους έκανε δώρο, αν είναι aftermarket και όχι vw δεν αξίζουν τόσα λεφτά!! Γνώμη μου πάντα!!

Πολλά λεφτά. Με 100-150 βάζεις κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το RCD510 που έχεις είναι κατάλληλη version με video in θύρα στο πίσω μέρος

τότε όλα γίνονται με το ανάλογο κόστος χρόνο (και κόπο αν το επιχειρήσεις μόνος)..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.