Jump to content
BECKMAN

Φιλτρο Αερος-Εισαγωγες Για Polo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ. Ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;)

Μέσα στο κουτί (φιλτροκουτι) θα έπρεπε να υπάρχει ένας μηχανικός διακόπτης, κάτι σαν φράκτης για την είσαγωγή του αέρα πρίν πάει στη μηχανή (αυτό που λείπει στη φωτο).

Αυτό το εξάρτημα, έχει κάποια ονομασία; Μπορώ να το βρω κάπου να το αγοράσω ή πάει με ολόκληρο το πλαστικό κουτι;

Αν μεινει χωρις;

Ευχαριστώ.

 

WP_20161013_16_56_55_Pro.jpg

Edited by panao
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω την εισαγωγή της APR σε polo 6r gti και ήθελα να ρωτήσω γνώμες και αν ξέρει κάποιος τί παίζει απο τιμή.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόγραμμα στο αυτοκίνητο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα μ΄ένα προγραμματισμό του αυτοκινήτου πρώτα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα μ΄ένα προγραμματισμό του αυτοκινήτου πρώτα :thumbsu:

Φαίνεται να ξέρεις τι λες..Αλλά γιατί θέλει πρώτα πρόγραμμα;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα άλλαξα γνώμη και αντί να βάλω την εισαγωγή της APR λέω να βάλω της VW Racing. Έστειλα και μήνυμα στην VW Racing και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται προγραμματισμός. Σας στέλνω και την φωτό από την συνομιλία. Αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και την γνώμη σας.

20170518_120527.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από όσα παραδείγματα έχω και εγώ κανείς δεν είχε πρόβλημα οπότε σωστά σου απάντησαν, πρόβλημα δεν θα υπάρχει αλλά δεν θα κερδίσεις τίποτα πέρα από ήχο που και πάλι δεν ξέρω πώς κάνει η συγκεκριμένη εισαγωγή, υποθέτω όμως ότι θα ακούγεται καλύτερα από τη μαμά, η οποία δεν ακούγεται. Προκειμένου να έχεις και ουσιαστικό κέρδος θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον πρόγραμμα, μία μικρή ένσταση μόνο για τα μέγιστα κέρδη της εισαγωγής που σου γράφουν, θα τα πάρεις έχοντας και ολοκληρωμένη εξάτμιση δεν φτάνει μόνο το πρόγραμμα. Πάντως μου φαίνεται περίεργο σε μοτέρ που παίρνουν βελτίωση να μην ξεκινάει κάποιος με πρόγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αλλάξει 2 μοτέρ (λόγω λαδιού προφανώς) και ακούγοντας γενικά ότι κάποια Polo GTI βγάζουν παραπάνω προβλήματα στο κάψιμο λαδιού με πρόγραμμα γι'αυτό και διστάζω να βάλω και εγώ. Πάντως δεν είναι κάτι που έχω αποκλείσει ειδικά εάν βάλω στον Κρίτωνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..προσφατα πηρα το 1.2 tsi '2015 90 αλογα και σκεφτομαι να βαλω στο μαμα φιλτροκουτι ενα πανελ της pipercros..ξερει καποιος ποιο ταιριαζει?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος polo gti 6r 1.4 TSI Twincharger εδω και 1 χρονο.Εχω βαλει προγραμμα stage 1 της unitronic στο αυτοκινητο,και τωρα ψαχνω να αναβαθμισω την εισαγωγη αερα.Εχω ψαξει παρα πολυ το ιντερνετ και θα ελεγα οτι επικρατει ενας χαμος στο ποια εισαγωγη ειναι η καλυτερη.Αλλοι λενε για σκουπα, αλλοι για ελευθερη με κωνο, αλλοι για αλλαγη φιλτρου στο εργοστασιακο κουτι ,αλλοι για βαρελακι, αλλοι για μανιταρι κ.λ.π.

 

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου,εγω θελω την μεγιστη δυνατη αποδοση και τον καλυτερο δυνατο ηχο.Ξερω οτι δεν θα παρω τα 8 αλογα που υποσχονται πολλες εταιρειες( ζητημα αν παρεις 2-3 αλογα).

 

Ποια ειναι η αποψη σας?Ποια απο ολες τις εισαγωγες θα ηταν η καλυτερη  για το συγκεκριμενο μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου φίλτρο ελεύθερο στο εργοστασιακό κουτι γιατί:
1ον δε τραβάει ζεστό αέρα
2ον δεν θα πάρει νερά σε βροχή
3ον πολύ φτηνότερο
Βέβαια δεν έχεις τον ήχο!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη εισαγωγή είναι της APR βέβαια είναι αρκετά ακριβή. Υπάρχει αντίστοιχη της ελληνικής RTMG η οποία είναι αξιόλογη. Τέλος μια φτηνή λύση που λειτουργεί είναι σωλήνας στην εισαγωγή με ένα φίλτρο κωνικό (πχ ΚΝ pipercross etc)


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε φιλτροχοάνη, καλά τα φιλτροκούτια αλλά όταν θες τη μέγιστη δυνατή απόδοση σε full boost δεν επαρκούν.

 

kn, pipercross με λαιμό custom με ή χωρίς κουτί.

s-l800.jpgmaxresdefault.jpgPolo_GTi_1.4_001.jpg27632_2.jpgbocamagxo__27412.1449607573.jpg

Η επόμενη λύση είναι βαρέλι κάρμπον με scoop στη μετόπη.

Itg Maxogen & Forge που μπαίνει είτε μετόπη είτε με εύκαμπτο να ρουφάει από πιο χαμηλά, Rtmg, vw racing,apr, HG, κλπ.

 

Τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση με μεγάλο τούρμπο την έχει η φιλτροχοάνη σφουγγάρι, με μόνο αρνητικό μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση στην 5ετία.

Μιλάω για Setup 350+.

Για Full 1ο στάδιο 255-260ps και το βαρέλι δεν έχει πολλές διαφορές.

Η μέγιστη δυνατή απόδοση έρχεται με κατάργηση του κομπρέσσορα και των σωληνώσεων και εισαγωγή από αριστερά κατευθείαν στο turbo (450+ps).

 

Μετά είναι θέμα χρημάτων και εμφάνισης, που επίσης είναι σημαντικά για πολλούς.

 

Μία ακόμα λύση που έχω δοκιμάσει σε Setup γύρω στα 285-290 άλογα ήταν κινέζικη φιλτροχοάνη (8Ε) κατευθείαν βιδωμένη

στο σωλήνα εισαγωγής μετά το κλαπέτο εναλλαγής (εκεί που ξεβιδώνει το μαμά φιλτροκούτι).

Το συγκεκριμένο το γονατίσαμε στο dyno, για να φτιάξει καμπύλες, η απόδοση ήταν εντυπωσιακή και τελικά ο κάτοχος

έβαλε μια επώνυμη φιλτροχοάνη στο ίδιο σημείο, γιατί η κινέζικη με το ρούφηγμα φοβηθήκαμε μήπως διαλυθεί και φύγουν κομμάτια μέσα.

Ο ήχος ήταν το δυνατό σημείο αυτής της τοποθέτηση και η εκτόνωση της σκάστρας η πιο δυνατή. :)

 

ΥΓ. Βάλε σωστό i/c (όχι κινέζικα) αν δεν φοράς, γιατί και την καλύτερη χοάνη να εγκαταστήσεις θα ψήνεται το μοτέρ και το συγκεκριμένο καίει το μηχανοστάσιο του Polo αμέσως.

7977_1.gif

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nikdev said:

Θα πας σε φιλτροχοάνη, καλά τα φιλτροκούτια αλλά όταν θες τη μέγιστη δυνατή απόδοση σε full boost δεν επαρκούν.

 

kn, pipercross με λαιμό custom με ή χωρίς κουτί.

s-l800.jpgmaxresdefault.jpgPolo_GTi_1.4_001.jpg27632_2.jpgbocamagxo__27412.1449607573.jpg

Η επόμενη λύση είναι βαρέλι κάρμπον με scoop στη μετόπη.

Itg Maxogen & Forge που μπαίνει είτε μετόπη είτε με εύκαμπτο να ρουφάει από πιο χαμηλά, Rtmg, vw racing,apr, HG, κλπ.

 

Τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση με μεγάλο τούρμπο την έχει η φιλτροχοάνη σφουγγάρι, με μόνο αρνητικό μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση στην 5ετία.

Μιλάω για Setup 350+.

Για Full 1ο στάδιο 255-260ps και το βαρέλι δεν έχει πολλές διαφορές.

Η μέγιστη δυνατή απόδοση έρχεται με κατάργηση του κομπρέσσορα και των σωληνώσεων και εισαγωγή από αριστερά κατευθείαν στο turbo (450+ps).

 

Μετά είναι θέμα χρημάτων και εμφάνισης, που επίσης είναι σημαντικά για πολλούς.

 

Μία ακόμα λύση που έχω δοκιμάσει σε Setup γύρω στα 285-290 άλογα ήταν κινέζικη φιλτροχοάνη (8Ε) κατευθείαν βιδωμένη

στο σωλήνα εισαγωγής μετά το κλαπέτο εναλλαγής (εκεί που ξεβιδώνει το μαμά φιλτροκούτι).

Το συγκεκριμένο το γονατίσαμε στο dyno, για να φτιάξει καμπύλες, η απόδοση ήταν εντυπωσιακή και τελικά ο κάτοχος

έβαλε μια επώνυμη φιλτροχοάνη στο ίδιο σημείο, γιατί η κινέζικη με το ρούφηγμα φοβηθήκαμε μήπως διαλυθεί και φύγουν κομμάτια μέσα.

Ο ήχος ήταν το δυνατό σημείο αυτής της τοποθέτηση και η εκτόνωση της σκάστρας η πιο δυνατή. :)

 

ΥΓ. Βάλε σωστό i/c (όχι κινέζικα) αν δεν φοράς, γιατί και την καλύτερη χοάνη να εγκαταστήσεις θα ψήνεται το μοτέρ και το συγκεκριμένο καίει το μηχανοστάσιο του Polo αμέσως.

7977_1.gif

 

παιδια να ρωτησω ασχετο...υπαρχει χρησιμοτητα στο να βαλει καποιος ελευθερο φιλτρο σε μαμα αυτοκινητο;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ της vw racing (βαρελακι) και του ελευθερου με κωνου.Σε αυτες τις 2 επιλογες κλεινω,οποτε καθαρα για αποδοση παω στο ελευθερο με κωνο αν καταλαβα καλα.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!!

s-l400.jpg

 

s-l800 (1).jpg

Edited by batstroke
Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει το μεγάλο σέρβις για το vw polo mk6 95 άλογα και σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο k&n και για να σταματήσω να το αλλάζω και φυσικά για να αποκτήσει λίγο θόρυβο στον εσωτερικό χώρο.γνωμες;

Link to comment
Share on other sites

στην θεση σου θα εμενα με το μαμα φιλτρο αερα..τιποτα δεν φιλτραρει καλυτερα τον αερα απο αυτο που βαζει ο κατασκευαστης κατα την ταπεινη μου αποψη...επισης εχε υποψιν οτι τα ελευθερα φιλτρα ναι μεν ξαναχρησιμοποιουνται αλλα πρεπει να λαδωνονται μετα τον καθαρισμο τους ανα τακτα χρονικα διαστηματα...εαν δεν γινει σωστο λαδωμα δηλαδη παραπανω απο οσο χρειαζεται υπαρχει κινδυνος να τραβηξει λαδι πιο μεσα στην εισαγωγη και μετα

ξεκιναει το παρτυ..εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις αναλογες...αξιζει το ρισκο;;;

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2020 at 9:31 PM, TMESSOLO said:

στην θεση σου θα εμενα με το μαμα φιλτρο αερα..τιποτα δεν φιλτραρει καλυτερα τον αερα απο αυτο που βαζει ο κατασκευαστης κατα την ταπεινη μου αποψη...επισης εχε υποψιν οτι τα ελευθερα φιλτρα ναι μεν ξαναχρησιμοποιουνται αλλα πρεπει να λαδωνονται μετα τον καθαρισμο τους ανα τακτα χρονικα διαστηματα...εαν δεν γινει σωστο λαδωμα δηλαδη παραπανω απο οσο χρειαζεται υπαρχει κινδυνος να τραβηξει λαδι πιο μεσα στην εισαγωγη και μετα

ξεκιναει το παρτυ..εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις αναλογες...αξιζει το ρισκο;;;

Και εγω εχω ακουσει αυτη την αποψη οτι αν αλλαξεις το εργοστασιακο πεφτει η αποδοση και χανεις καποια αλογα.Εχει και βιντεακια στο youtube που το δειχνουν σε δυναμομετρησεις.Μαλλον θα πρεπει να παω για δυναμομετρηση με το παλιο και το καινουριο για να το διαπιστωσω ιδιοις ομμασι

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω για Polo 1.2 tsi 6r 2010 ποια φιλτροχοάνη είναι πιο ικανοποιητική E-2997 K&N ή PIPERCROSS ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ C0177

Link to comment
Share on other sites

Το ενα ειναι πανελ
Το αλλο χοανη

Το ενα προστατευει περισσοτερο κι εχει λιγοτερο θορυβο, το αλλο το αντιθετο.
Στο σταδιο και turbo που φορας η αποδοση παρομοια.


Δεν παντως μια μικροτερη pipercross αν καταληξεις σε χοανη, η c0177 ειναι μεγαλη για το μηχανοστασιο του Polo και το turbo σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , nikdev said:

Το ενα ειναι πανελ
Το αλλο χοανη

Το ενα προστατευει περισσοτερο κι εχει λιγοτερο θορυβο, το αλλο το αντιθετο.
Στο σταδιο και turbo που φορας η αποδοση παρομοια.


Δεν παντως μια μικροτερη pipercross αν καταληξεις σε χοανη, η c0177 ειναι μεγαλη για το μηχανοστασιο του Polo και το turbo σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για να καταλάβω της pipercross είναι προτιμότερες από την k&n

Απλώς στην pipercross δεν ξέρω πως να επιλέξω την κατάλληλη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.