Jump to content
BECKMAN

Φιλτρο Αερος-Εισαγωγες Για Polo

Recommended Posts

Exetai dikaio apla sas lew kt proxeiro isa na perpataei ligaki kala mexri na masw to kalo budget gia na ginei h metatroph...! Exw vrei sto e-bay ena varelaki carbon me ena 40arh k enas gnwstos m moy proteine ena programmataki ts BSR..oso gia eksatmhsh exw eleytheras teliko kai skeftomai na ta vgalw ola apo katw ektos ton katalyth pou exei ton aisthithra lamda!

Exetai dikaio apla sas lew kt proxeiro isa na perpataei ligaki kala mexri na masw to kalo budget gia na ginei h metatroph...! Exw vrei sto e-bay ena varelaki carbon me ena 40arh k enas gnwstos m moy proteine ena programmataki ts BSR..oso gia eksatmhsh exw eleytheras teliko kai skeftomai na ta vgalw ola apo katw ektos ton katalyth pou exei ton aisthithra lamda!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω ενα polo gti 1.8 μαμα με εξατμιση ελευθερας milktek και με μανιταρι hks..προσφατα βρηκα και φιλτρο ελευθερας ροης για το μαμα φιλτροκουτι της εταιριας pipercross...ξερει κανεις αν ειναι καλυτερο αυτο η το μανιταρι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω ενα polo gti 1.8 μαμα με εξατμιση ελευθερας milktek και με μανιταρι hks..προσφατα βρηκα και φιλτρο ελευθερας ροης για το μαμα φιλτροκουτι της εταιριας pipercross...ξερει κανεις αν ειναι καλυτερο αυτο η το μανιταρι?

Η Pipercross φημίζεται για τα φίλτρα πολυουρεθάνης που διαθέτει.Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω να δεις διαφορά στην απόδοση αλλά ίσως είναι καλύτερα για το μοτέρ από πλευράς θερμοκρασίας αέρα στην εισαγωγή.Δοκίμασε το και αν μείνεις ικανοποιημένος κράτα το και βάλε το άλλο στο car για πώληση.Παρεπιπτώντος βάλε καμία φώτο με το πολάκι σου γιατί έχω αδυναμία στα 9Ν3 GTI!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα βγαλε εντελως το φιλτροκουτι και συνδεσε πανω στην σωληνα με ενα κομματι σιλικονης μια φιλτροχοανη μανιταρι simota η οποια θελεις εγω αυτο εχω κανει τολη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΧΩ ΤΟ POLO 1.2 BLUEMOTION, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΓΝΗΣΙΑ ΦΙΛΤΡΑ (ΑΕΡΟΣ, ΚΑΜΠΙΝΑΣ, ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ, ΛΑΔΙΟΥ) , ΓΙΑΤΙ Η ΕΤΕΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ?

Link to comment
Share on other sites

αγορασα πριν λιγες μερες τη φιλτροχοανη της pipercross,και θα την τοποθετησω σημερα στο αμαξι..θα την τοποθετησω στη θεση πανω απτο φιλτροκουτι ωστε να παιρνει αερα απτη μαμα σκουπα..θελω να ρωτησω,επειδη πολλοι την εβαλαν ετσι αν παιζει να υπαρξει προβλημα να τραβηξει νερα πχ απο βροχη..επειδη ειναι πολυ κοντα στην τσιμουχα που σφραγιζει το καπο..ειναι τελειως στεγανο οταν ειναι κλειστο το καπο?η παιζει να χω θεματακι?

θα φτιαξω και heatshield καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι ρε παιδια. Κι εγω φιλτροχοανη θελω αλλα δεν εχω λεφτα για σωληνες και τα σχετικα, οποτε θα βγαλω κι εγω το καπακι απο το κουτι και θα τη βαλω μεσα. Εκτος απο το φιλτρο (χοανη), τι αλλο θα χρειαστω?

Link to comment
Share on other sites

ενα κομματακι σωληνα φ70(για την ενωση) και δυο σφικτηρες..και tyre up για να τη δεσεις με καποιο σταθερο σημειο να μην κουνιεται..

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

η εισαγωγη της χοανης ειναι φ70..ο σωληνας ο εργοστασιακος ειναι φ70 και στην ακρη του μεγαλωνει η διαμετρος λιγο ακομα λογω του δοντιου που εχει για το σφικτηρα..δε γινεται να χωρεσεις φ70 σε φ70+..εκτος κι αν τεντωσεις πολυυ το λαιμο της χοανης + του οτι δεν θα καθεται καλα στο κατω μερος του φιλτροκουτιου..το κομματι σωληνα που λεω εχει σε εξατμισα το πολυυ 5 ευρω..σφικτηρες και tyre up αντε να κανουν 3-4 ευρω..και εισαι ετοιμος..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου. Να ρωτησω, αυτο το κομματι πλαστικο που εχει το κατω μερος του κουτιου για να στροβιλιζεται ο αερας μηπως να το εκοβα? Δε θα παιρνε πιο πολυ αερα ετσι? Και κατι αλλο, η διαδικασια τοποθετισης χοανης και μανιταριου ειναι η ιδια, ποιο θα κανει καλυτερο τσαφ?

Link to comment
Share on other sites

Ειτε μανιταρι ειτε χοανη βαλεις,απτη στιγμη που ειναι ανοιχτου τυπου ιδιο θορυβο εχεις..εγω εχω τη χοανη της παιπερκρος..το κατω κομματι μην το κοψεις γιατι αν καποια στιγμη χρειαστει να ξαναβαλεις το μαμα φιλτρο θα ψαχνεις καινουριο κουτι,χωρια που δεν θα κερδισεις κατι συν του οτι ετω κι αυτο το κομματι κοβει λιγη ζεστη απτο μοτερ..:-) :-) η διαδικασια τοποθετησης ιδια ειναι..) ;-) ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια , αμα τοποθετησω χωανη θα μου ακυρωσει την εγγυηση;;

Sent from my iPad using Tapatalk

λογικα δε χανεις,εκτος κι αν πεσεις σε πολυ περιεργο..αλλα αν παθεις κατι τη βγαζεις και πας..

 

Κολάρο δε θα χρειαστω? Μονο το σωληνα?

εγω δε χρησιμοποιησα κολαρο..βαλα το μεταλλικο κομματι μεσα στο μαμα σωληνα το εσφιξα με το σφικτηρακι και το ιδιο εκανα στην αλλη ακρη με τη χοανη και ειναι μια χαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.